Turnajový kurz velmistrů šachu

18h 57m 1s
Čas
18
Kapitol
Jiné
Kategorie
-
Hodnocení
Expert
Level
slovenský
Jazyk kurzu
Popis kurzu Turnajový kurz velmistrů šachu
Mé jméno je Ján Markoš, jsem slovenský velmistr a trenér. Chci vám říci pár slov o tom, jak jsem se ocitl v tomto projektu a také o tom, co bude mou částí.

Cílem bylo vytvořit videomanuál pro slovenské a české šachisty o tom, jak dobře hrát turnaje, jak se na nich dobře připravit a jak je pak správně zhodnotit. Zdálo se mi to jako dobrá věc a vlastně každý šachista stojí před dilematem: Jak zmaximalizovat své výsledky?

Připravil jsem si pro vás 5 hodinových videí:

1. První lekce bude o tom, jak si připravit repertoár na turnaj. Zatímco můj kolega GM Robert Cvek bude mluvit spíše o nešachových věcech, tak já se Vám pokusím čistě šachově a technicky ukázat v chessbase i jinde jakým způsobem najít své chyby v repertoáru a jak je opravit.

2. Druhá lekce bude o tom, jak se připravit na konkrétního soupeře, protože před tímto úkolem budete stát nespočetkrát. Takže vám zase ukážu velmi technicky, podrobně a prakticky, jak se správně připravit tak, aby vás před partou nic nepřekvapilo.

3. Třetí lekce bude o tom, jak hrát s výrazně silnějším a se slabším soupeřem. To je vlastně otázka, před kterou budete postaveni hlavně v prvních kolech turnaje.

4. Čtvrtá lekce bude o tom, jak hrát rozhodující partie. To je zase dilema, před které budete postaveni v závěru turnaje.

5. Poslední pátá lekce bude o tom, jak ten výkon, který na turnaji podáte, zanalyzovat tak, aby vám přinesl co nejvíce benefitů pro váš další šachový růst.

Toto je moje část, kterou se pokusím přispět do projektu. Kromě toho 5 hodinových lekcí bude mít i GM Robert Cvek, velmi chytrý český trenér, a poté dva legendární, v Česku žijící šachisté: Sergei Movsesian a David Navara.

GM Sergei Movsesian, Armén, který v minulosti reprezentoval Slovensko. Jeho šachovou i nešachovou inteligenci a ostrovtip jsme obdivovali zda zpoza vedlejší šachovnice či při neformálních rozhovorech.

GM David Navara. David je dlouhodobě v našem prostoru nejsilnějším šachistou a rady, které od něj můžete slyšet, budou opravdu unikátní.

Já si osobně myslím, že tento projekt je dobrý a věřím, že pokud se pro něj rozhodnete a absolvujete jej s námi, tak na konci budete toto mé přesvědčení sdílet.

Děkuji.
Ján Markoš

-----------------------

Jsem šachista a šachový trenér. Byl jsem velmi mile překvapen, když mne Vlado Jacko oslovil, abych se stal spolutvůrcem velice zajímavého projektu. Projektu týkajícího se šachových turnajů, příprav na ně a další s tím související záležitosti. Je pro mne ctí dostat takovou pozvánku.

Jsem velice rád, že můžu dělat vedle takových lidí, jako je Ján Markoš, který bude mít na starosti šachovou část. Jana si nesmírně vážím. Je to nejsilnější slovenský hráč. Dále se projektu bude účastnit David Navara a Sergei Movsesian. Myslím, že je zbytečné cokoli dodávat.

Jak mohu přispět k tomuto projektu já?

Když hrajeme šachovou hru, máme před sebou šachovnici, šachové figurky a tak dále. Snažíme se dělat ty nejlepší tahy a ta nejlepší rozhodnutí, ale kolikrát je velmi důležité právě to rozhodnutí, které uděláte na tzv. nešachových věcech.
Nešachové věci hrají velmi důležitou roli. Jsem přesvědčený, že v mnohých případech roli rozhodující.
Člověk musí makat na šachovnici, to je jasné, ale mnohdy jsou problémy důležité právě mimo ni.

1. První část je nejdůležitější. Poznat sám sebe. Zhodnotit dosavadní výkony, jak vám to šlo během turnajů, co bylo dobré, co nebylo atd. Nejen v šachu, ale i v jiných dalších činnostech je nesmírně důležité poznat sám sebe - jak funguji.

2. Druhá lekce bude o zvolení cílů a jejich realizace. Ať už děláte cokoli, je důležité mít nějaký cíl (dlouhodobý nebo krátkodobý). To samé i v šachu. Je důležité si zvolit cíl, samozřejmě správný cíl (ať si nezvolíte 10 piv :D, to by nebylo ono). Následně realizace těchto cílů. Nesmírně to ovlivní hru na šachovnici.

3. Třetí lekce bude o tom, co dělat, jak se chovat, zkrátka jakou mít životosprávu během turnaje. Na první pohled se to zdá jednoduché, ale uvidíte sami, že to zas tak snadné není. Spousta lidí ani netuší nebo neví, případně nikdy nepřemýšlela nad tím, co mají dělat během turnaje, aby neztráceli energii a koncentraci.

4. Čtvrtá lekce bude zaměřeno na to, co a jak dělat během partie. Opět na první pohled velice jednoduchá věc, ale víte sami, že to zas tak jednoduché není. Spousta hráčů chybuje v tom, že naprosto zbytečně ztrácí koncentraci a následně energii. O tom si povíme a já vám to ukáži i na konkrétních šachových příkladech.

5. Poslední lekce bude čistě moje šachová příprava na turnaj a potom během turnaje.

Tímto Vás srdečně zvu ke sledování a jsem velice zvědavý, jak se vám to bude líbit.

Robert Cvek

-----------------------

Dobrý den, jsem David Navara, 

český šachový velmistr, hráč světového žebříčku. Ve své lekci jsem mluvil o turnajovém šachu. Odpovídal jsem na nejrůznější otázky o turnajích, o tom, jakou turnajovou strategii volit a podobně. 

Neukazoval jsem žádné partie a hovořil jsem spíše obecně. Snažil jsem se dávat rady, které by vám pomohly zlepšit výsledky v turnajích. Takové rady vždy mohou být samozřejmě subjektivní, ale věřím, že mají většinou racionální jádro. I kdybyste měli na věc jiný názor, myslím si, že seznámit se s mým názorem a s mými zkušenostmi může být pro vás přínosné. 

David Navara

-----------------------

Dobrý den,

já jsem Sergei Movsesian a v mé lekci si budeme povídat o tom, jakým způsobem je třeba se připravovat na turnaje, jakým způsobem se měnila moje příprava během celé mé šachové kariéry a uvidíte i doporučení, jak to dělat nejlépe.

Sergei Movsesian

-----------------------

K turnajovému videomanuálu jsme se rozhodli připojit i 4 bonusové lekce IM Štefana Mazúra, našeho profesionálního trenéra a mezinárodního mistra. Štefan je nejen mistr SR mužů pro rok 2019, ale je to hlavně velmi talentovaný a silný praktický šachista. Dlouhodobě patří do TOP 10 na Slovensku. Lekce jsou velmi praktické a budou se Vám jistě hodit.

BONUS
Záznam webináře "Being" Ján Markoš, nezařazená kapitola knihy

Webinár sa niesol v duchu Janových slov:
  • "Na tomto webináři vás pustím do své hlavy. Uvidíte všechny mé plány, rozhodnutí i emoce."
  • Díky těmto informacím se zdokonalíte v šachové psychologii a naučíte se zvládat záporné émoce, se kterými se během každé partie setkáváme.
Online kurz Turnajový kurz velmistrů šachu je možné

Seznam kapitol

Úvodná lekcia
Lekcie veľmajstra Markoša
Ako si pripraviť repertoár na turnaj?
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Udri ho, kde ho to najviac bolí!
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Hráš s patzerom či s veľmajstrom? Žiadny problém!
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Ako hrať partie, kde ide o všetko?
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Ako zanalyzovať svoj výkon po turnaji?
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Lekcie veľmajstra Cveka
Zhodnocení dosavadních výkonů nejen na turnaji (poznat sám sebe).
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Zvolení cílů na turnaj a jejich důležitost a pak jejich příprava/realizace.
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Co dělat a jak dělat během turnaje po nešachových stránkách.
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Co dělat a jak dělat během partie po nešachových stránkách.
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Moje šachová příprava před a během turnaje.
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Lekcia veľmajstra Navaru
Pohľad, odporúčania a rady hráča svetovej špičky k turnajovému šachu.
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Lekcia veľmajstra Movsesiana
Pohľad, odporúčania a rady hráča svetovej špičky k turnajovému šachu.
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Lekcie IM Štefana Mazúra
Zapojte do prepočtu fantáziu
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Zapojte do útoku na kráľa čo najviac svojich figúr
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Kombinačné videnie, taktika
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Ako ekonomicky prepočítavať a vyhnúť sa časovkám
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
BONUS
Záznam webinára "Being" Ján Markoš, nezaradená kapitola knihy
Dostupné pouze po zakoupení přístupu

Pozri aj tieto kurzy