Success story: Zahradník Martin na cestě za full time UX
Tím Skillmea
8 minut čtení
V dnešní success story se podíváme na úspěšnou kariérní cestu Martina Horvátha, který pochází z vesnice nedaleko od Bratislavy, „kde rostou ty nejkrásnější květiny a kde jsou téměř všichni zahradníci“ – z Kvetoslavova.
Martin ve své kariéře vyzkoušel pozice kuchaře - číšníka, zahradníka, dokud nenarazil na IT. Nejprve se viděl jako grafik, později Front End Developer a dnes pracuje na tom, aby se z něho stal fulltime UX designér.
➡️ Čemu jste se věnovali předtím, než jste se rozhodli pro změnu kariéry?
V době, kdy jsem rozhodoval, co budu studovat se hudba poslouchala přes walkman na páskách, telefon byla jedna velká budka na mince a internet měli pouze v kavárně. Po prahu tisíciletí bylo prestižní být kuchařem, restaurace přibývaly jako houby po dešti, z profesního hlediska to byla jedna velká příležitost stát se kuchařem, tak jsem vystudoval střední školu kuchař-číšník.
Už v mém prvním zaměstnání po ukončení studia jsem pochopil, že mi chybí vášeň do vaření a pokračovat v gastronomii, by bylo pro mě jako jíst polévku vidličkou. Proto jsem toto působení v ukončil a stal se zahradníkem.
Moje sestra mi vždy říkala, že člověk musí překonat překážky, aby se někam posunul. Už v té době jsem věděl, že bych nedokázal pracovat za pásem nebo vykonávat stejnou práci na stejném místě. Hledal jsem něco, kde budu moci být kreativní a tvořit pro lidi věci, které jim budou dělat radost.
➡️ Co vás přivedlo k myšlence kariérní změny?
Po jedné dekádě, kdy se internet více dostával do domácností a mobilů, jsem se seznámil s novým kolegou, který příležitostně programoval web stránky. Majitel firmy na okrasné zahrady si ho oblíbil, jako „Frodo svého miláčka“. Pokud dostal kolega vedoucí pozici, žárlil jsem na něj a připisoval jsem to tomu, že pro majitele naprogramoval firemní web.
Tehdy jsem si uvědomil, že k lopatě a kolečku se může postavit téměř každý, ale naprogramovat web stránku v té době dokázalo jen pár lidí. Poprvé ve mně spatřila myšlenka, že se chci věnovat IT.
➡️ Jak jste tu myšlenku dále rozvíjeli?
Setkával jsem v tu dobu s kamarádem, který studoval průmyslový design a shodou okolností mě poprosil, jestli bych mu neuměl stáhnout pár filmů na jeho externí disk. Ten byl přeplněný kadejakými programy a nechtěl jsem mu je tak jen vymazat, tak jsem si je nakopčil do svého PC.
Zvědavost mě přinutila podívat se, co jsou ty programy zač a jeden po druhém jsem je začal instalovat. Jediné, co jsem asi tak věděl, k čemu se používá byl Photoshop, v té době verze CS5. Po mnoha pokusech a omylech, jsem se naučil jak asi Photoshop funguje.
Tvorba grafického designu mě začala hodně bavit, takže jsem hledal tutoriály na webech a snažil jsem se kopírovat jejich postupy na jednotlivé úkoly. Žádné ale nevysvětlovaly, jak můžu software naplno využít pro to, co potřebuji nebo nebyly dostupné v češtině.
➡️ Jak jste objevili Skillmeu?
Skilmeu jsem jsem objevil ještě pod jménem Learn2Code. Yablko právě spustil svůj kurz Webrebel a já jsem okamžitě začal rebelovat – demo verze byla free, tak proč ne.
Po chvilce to už šlo jako po másle, HTML a CSS byl super začátek jak začít tvořit webky. Shodou náhod, si v té době moji bývalí kolegové-zahradníci vytvořili společnost a poprosili mě, jestli bych pro ně vytvořil web stránku.
Později jsem se přesunul na kurzy zaměřené na UX, který mě dnes zajímá nejvíc. Největší radost mi dělá, když můj navržený prototyp ve Figmu a Flow plní své cíle.
➡️ Jak využíváte nabyté znalosti z kurzů?
Před necelými dvěma měsíci jsem se zúčastnili hackathonu, kde bylo 11 týmů, 47 hackerů a 1 pes. Naší výzvou bylo navrhnout revoluční digitální řešení využívající osobní údaje z veřejné správy pro Ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace SR.
Během tohoto projektu jsme zažili jeden z těch vzácných momentů, kdy jsme všichni museli odložit své prvotní nápady. Pod vedením neuvěřitelného týmu mentorů jsme vymysleli zcela nové řešení. 👥️ Jako vždy, vynikající týmová práce, kterou prokázali členové týmu, Andrej Mach, Branislav Zagorsek a Matej Bujňák.
Poprvé jsem si mohl otestovat své skills, které jsem získal od Skillmei a byl pořádný skok dopředu. Najednou se mi ty rady a návody sloučily do jednoho celku, pokud jsem potřeboval zjistit něco, čemu jsem nerozuměl, měl jsem to k dispozici.
Určitě můžu říct, že bez kurzů od Skillmei by se mi nepodařilo na hackathonu dosáhnout takového výkonu.
Branislav Zagorsek , Andrej Mach, Martin Horváth, Matej Bujňák
➡️ Na jakém projektu pracujete teď?
Pracuji na pozici Ops&deployment v Photoneo se skvělým kolektivem. Sice je mou touhou stát se Full time UX designérem, jsem si vědom, že jsem na správné cestě.
Aktuálně pracuji i na okrajovém projektu pro občanské sdružení, také se věnuji vzdělávání a hledání nových příležitostí. Prioritou pro mě zůstává vzdělávání a pomáhání lidem, buď naplňovat jejich obchodní cíle nebo vylepšovat prezentaci občanských a neziskových organizací.
Při práci na okrajových projektech mě nejv naplňuje vytváření výzkumu pro uživatelské rozhraní, ponoření se do hloubky tématu a hledání toho správného Use case, který nejen naplní očekávání ale i cíle. Kromě toho mě baví vytváření Wireframes, flow map a také prototypování.
➡️ Máte nějaké vzory, které vás motivují?
Mým největším vzorem je Viktor Štefaňák, je to úžasný člověk, jsem rád, že ho máme na Slovensku. Pamatuji si na naše první setkání, když jsem přišel na svůj první hackathon bez notebooku a Viktor se mnou prošel téměř všechny, kdo by nám mohli nějaký půjčit. Později jsem ho měl šanci blíže poznat a jsem za to nesmírně vděčný.
➡️ Jak hodnotíte svou různorodou kariérní cestu?
Když si dnes vzpomenu na to, že před deseti lety byly mými pracovními nástroji lopata a kolečka a pokud bych se nerozhodl pro změnu, tak by se nestaly ty úžasné momenty v mém životě, nesetkával bych se s tolika inspirativními lidmi a nenašel bych to, co mě nejvíc naplňuje a co mi dělá největší radost.
Toto byla Martinova zajímavá success story. Zažil jsi něco podobného? ➡️ Napiš nám zprávu a poděl se i ty se svým úspěchem.
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩
Mohlo by tě zajímat
Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách