Gladiátoři šachu

11h 57m 10s
Čas
10
Kapitol
Jiné
Kategorie
-
Hodnocení
Expert
Level
slovenský
Jazyk kurzu

Popis kurzu Gladiátoři šachu

Téma těchto videí je tak trochu neobvyklé. Nazvali jsme ji anticky, jmenuje se Gladiátoři.

Šlo nám o to, že tak jako v římském Koloseu spolu zápasili bojovníci z nejrůznějších národů a nejrůznějšími zbraněmi, tak podobně je to iu šachu. Říkali jsme si, že upozorníme na to, že i na té šachovnici někdy vznikají materiálové poměry, které jsou velmi neobvyklé, velmi zajímavé a poučné.

Igor jako konzervativnější a starší pán se držel trošku u země a provede vás rozličnými úskalími souboje jezdce a střelce – což jsou takové nejtypičtější formy nestejného materiálu, který se může na šachovnici vyskytnout.

Já, jako mladší a divočejší vám ukážu takové méně obvyklé poměry, například: dáma proti dvěma věžím, lehká figura proti pěšcům, převahy kvality a podobně.

Věříme, že právě na tomto materiálu se nejen perfektně pobavíte, ale zároveň si tak živě ohmatáte, co ta která figurka dokáže a kdy má některá větší cenu a druhá menší.

Ján Markoš
----------------------

Dobrý den, jmenuji se Igor Stohl, jsem šachový velmistr a společně s dlouholetou slovenskou šachovou jednotkou Jánem Markošem jsme pro posluchače připravili 10 hodin lekcí. Oba budeme mít po 5 hodin. Je to vlastně taková nástavba oproti ostatním online kurzům šachu, které naleznete na tomto webu.

Budeme se věnovat takové problematice, určité nerovnováze na šachovnici. Moje a Janovy video lekce budou v jistém smyslu na sebe navazovat a budeme se snažit ukázat takové složitější formy šachového boje.

Když vzniká na šachovnici řekněme materiální rovnováha, ale přesto nejsou úplně stejné figury na šachovnici. Takovým typickým příkladem je, když dojde k výměně lehkých figur, například. jezdce za střelce. To bude jedno z mých témat.

Dalšími tématy budou, když k těm různým lehkým figurám přibudou těžké figury (dáma + jezdec vs. dáma + střelec, věž + jezdec vs. věž + střelec). Na příkladu jedné velmi bohaté a obsažné partie se budu snažit ukázat i jiné, ještě neobvyklé příklady rovnováhy (ale nestandardní rovnováhy sil). Mým posledním okruhem by mělo být to, jak jedna ze stran právě v případě takové rovnováhy uplatní nějakou menší převahu. Čili půjde o uplatnění minimální převahy.

Je v tom určité protirčení. Pokud je převaha minimální, tak by obránce měl být schopen ubránit se. Ale zase na druhé straně víme, jak je to nepříjemné, tedy pokud máme nevýhodu a soupeř na nás tlačí. Nebo naopak, máme výhodu a snažíme se vyhrát pozici, která je byť jen mírně lepší.
Online kurz Gladiátoři šachu je možné

Seznam kapitol

5 lekcií veľmajstra Stohla
Strelec proti jazdcovi – plusy a mínusy
Dostupné v ukázce kurzu
Veža + strelec vs. veža + jazdec – všeobecný úvod & praktické príklady
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Dáma + strelec vs. dáma + jazdec – všeobecný úvod & praktické príklady
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Neštandardný pomer síl – rôzne formy
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Minimálna prevaha a ako ju realizovať (praktické ukážky)
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
5 lekcií veľmajstra Markoša
Dve veže vs. dáma
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Veža vs. jazdec
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Veža vs. strelec
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Ľahká figúra vs. pešiaci
Dostupné pouze po zakoupení přístupu
Veža vs. dve figúry
Dostupné pouze po zakoupení přístupu

Pozri aj tieto kurzy