Výsledky vyhledávání
pro ”angli” jsme našli 37 výsledků
Kurzy (5)
Všechny kurzy
4.8
17h 17min
Anglická gramatika pro začátečníky
od Martina Šurinová Mravíková
-
29min
Angličtina: dohodnutí setkání a oběd v restauraci
od Samira Ghanemová
4.6
55min
Úvod do angličtiny
od Olivia Pace
5.0
1h 59min
Angličtina: nejčastější chyby
od Martina Šurinová Mravíková
-
2h 18min
Anglická gramatika: 3 nejčastěji používané časy
od Samira GhanemováKapitoly (28)
11. Najčastejšie chyby v angličtine - ľahko zameniteľné slová
Angličtina: nejčastější chyby
Slovenský vs. Anglický jazyk Excelu
Excel: tipy a triky
2. Najčastejšie chyby v angličtine - predložky
Angličtina: nejčastější chyby
15. Najčastejšie chyby v angličtine - nesprávne použitie časov
Angličtina: nejčastější chyby
14. Najčastejšie chyby v angličtine - nesprávne použitie časov
Angličtina: nejčastější chyby
Prepnutie Power BI do angličtiny
Power Query pre Power BI
17.02 Angličtina
Manuální testování
Články (4)
Všechny články
Vzdělávání
29.11.2023
Tím Skillmea
Podmínkové věty v angličtině
Pokud jste se začali učit angličtinu, určitě jste narazili na tzv. podmínkové věty. Tyto gramatické konstrukce mají v anglickém jazyce důležitou roli. V učebnicích bychom je mohli najít i pod názvy jako jsou kondicionály či podmiňovací způsob. Tento typ souvětí nám pomáhá vyjádřit různé druhy podmínek, předpokladů či důsledků.
Podmiňovací způsob nám dává v angličtině možnost spekulovat o tom, co se stane, co se mohlo stát a co bychom si přáli, aby se stalo. Jedná se o typ souvětí, které v drtivé většině obsahují slovíčko „if“.
Kondicionály známe čtyři: nultý, první, druhý a třetí. Každý z nich vyjadřuje jiný význam a používá se v různých situacích. Začátečníkům však budou stačit první tři. 🙂
Nultý kondicionálNultý kondicionál se skládá ze dvou částí: podmínky a důsledku. Tento typ kondicionálu se používá k vyjádření obecných faktů.
Příklad: If you heat ice, it melts.
V uvedené větě je třeba si všimnout hned několika věcí. V první řadě jde o 100% fakt, který je vědecky potvrzen. V takovém případě je použití nultého kondicionálu tou správnou volbou. Za druhé jde o gramatiku. Při použití nultého kondicionálu je správným časem v obou větách jednoduchý přítomný čas (present simple). Častou chybou mnoha studentů je použití příštího času.
První kondicionálDále přejděme k první podmínkové větě.
Příklad: If it rains tomorrow, I will stay at home.
U tohoto typu podmínkové věty je ve hře pravděpodobnost a náhoda. Výsledek už nemusí být stoprocentní jako u nultého kondicionálu.
První podmínková věta se tvoří tak, že v podmínkové části věty (if) se použije přítomný jednoduchý čas (present simple) a v důsledkové části věty se použije příští čas (will).
Druhý kondicionálTento kondicionál, resp. podmínkovou větu používáme k vyjádření našich představ, tužeb a bohužel jejich častého nenaplnění.
Příklad: If I won the lottery, I would be a millionaire.
Podmínková část obsahuje if a následuje za ní minulý jednoduchý čas (past simple). Důsledková část věty je vyjádřena pomocným slovesem would, po kterém následuje sloveso v základním tvaru.
Tipy na závěrV tomto článku jsme spolu prozkoumali různé podmínkové věty a naučili se, jak je správně používat.
Podmínkové věty jsou nedílnou součástí anglického jazyka. Výhodou jejich používání v hovorové řeči je přesnější a jasnější vyjádření našich předpokladů a možných budoucích scénářů.
V angličtině totiž platí pouze jediné pravidlo – nepřestávat na sobě pracovat! V tom vám mohou pomoci také naše online kurzy.
Vzdělávání
04.10.2023
Tím Skillmea
Future tense: Budoucí čas v angličtině
Zajímalo Vás někdy, jak říkají anglicky mluvící lidé o vzrušujícím světě zítřka? Odpověď tkví v příštím čase! V tomto blogu objevíme fascinující svět tzv. future tense v angličtině.
Přítomný čas s budoucím významem?Zajímavým, ale často matoucí způsobem vyjádření budoucího času pro mnohé začátečníky je kombinace přítomného jednoduchého a průběhového času s budoucím významem. Tento způsob se využívá k vyjádření plánovaných a předem dohodnutých událostí, které nemají tendenci se měnit.
Present simple → používáme při tzv. timetable events. Jedná se o události, které jsou naplánovány dopředu a nemají tendenci se měnit (The train arrives at 10 o'clock).
Present continuous → předem naplánované události na základě nějakého podnětu (I'm seeing my dentist at 9).
Síla slovíčka “Will”Příští čas se v angličtině často vyjadřuje pomocí slovesa will. Díky tomuto jednoduchému způsobu jsme schopni mluvit o našich budoucích plánech, předsevzetí a očekávaných událostech. Jedná se zejména o predikce, o kterých si myslíme, že se stanou.
Například větu, „Budu studovat na univerzitě.“ přeložíme, „I will study at university“.
Toto pomocné slovíčko nám dává v angličtině schopnost vyjádřit naše plány s jistotou a sebevědomím.[Zde je přehled použití will v kladných a záporných větách]
Konstrukce “Be going to”Dalším způsobem vyjádření budoucnosti v angličtině je konstrukce be going to. Oproti slovíčku will se tato větná konstrukce vztahuje na rozhodnutí nebo predikce.
Příkladem může být věta, „Look at the clouds. It's going to rain.” (Podívej se na oblaky. Bude pršet).
Díky be going to umíme předpovídat budoucí události na základě současných skutečností.
Jelikož budoucnost je neodmyslitelnou součástí našeho života, příští čas nám v angličtině pomáhá vyjádřit naše cíle a touhy.
Ať už sníte o úspěšném podnikání, zážitcích z cestování nebo jiných dobrodružstvích, příští čas je klíčem k oživení Vašich snů. Proto se do toho pusťte, objevujte a učte se nové způsoby použití tohoto času. Angličtina se pro vás stane magickým nástrojem, který vás povede k novým horizontům!
Tipy a triky
10.11.2023
Skillmea
Jak se naučit anglicky
České pořekadlo říká, že kolik jazyků víš, tolikrát jsi člověkem. Pokud máš momentálně pocit, že ve tvém životopisu ti chybí jazykové dovednosti, přinášíme ti užitečné tipy, jak se nejlépe naučit anglicky.
Jak se rychle naučit angličtinu?Angličtina je světovým jazykem, kterým se domluvíš ve většině zemí světa, což ti do života přinese nové možnosti. Kromě toho, že se zvýší tvé šance na získání dobrého pracovního místa, získáš přístup k pestré paletě informací, filmů či literatury a pozitivně se to odráží i na tvém sebevědomí. Samozřejmě, učení se cizím jazykům je prospěšné i pro kognitivní funkce, protože lidský mozek potřebuje pravidelný trénink, aby mohl naplno fungovat.
Líbí se ti možnosti, které s sebou přináší učení se cizím jazykům, ale nevíš, jak se naučit anglicky? Věz, že i v tomto případě je důležité stanovit si časově ohraničený cíl, který je jasný a konkrétní. K němu samozřejmě potřebuješ strategii.
Stanovení cílůJak se rychle naučit angličtinu? V první řadě si stanov cíl. Jak je zmíněno v předchozích řádcích, musí být reálný, časově ohraničený, jasný a konkrétní.
Než si na papír napíšeš svou metu a strategii, zamysli se nad svou motivací. Podle odborníků vede stanovení cíle na základě motivace k lepším výsledkům. Je namístě položit si otázku, proč se chceš učit anglicky. Možná toužíš po lépe placené práci, chceš cestovat po světě nebo rozšířit své obzory přístupem k zahraniční literatuře.
Zvolený cíl si napiš na papír a dej si ho na viditelné místo, abys ho měl stále na očích.
Časový rámec Následně si k cíli přiřaď datum, dokdy ho chceš splnit. I v tomto případě platí, že bys měl mít na sebe reálné nároky. Je rozdíl, pokud se chceš anglicky domluvit v běžných životních situacích, nebo vést obchodní jednání.
V případě, že chceš komunikovat při cestování dopravními prostředky, nakupování nebo v restauraci, postačí ti slovní zásoba kolem 1 500 slov. Pokud už nějaké základy máš, angličtinu si oprášíš za dva či tři měsíce.
Samozřejmě, komunikace v práci anglicky s obchodními partnery či zaměstnavatelem vyžaduje delší dobu. Počítám s tím, že potřebuješ ovládat přibližně 2 500 až 3 000 slov. To lze adekvátně zvládnout během 6 až 8 měsíců.
Vhodné zdroje učeníHledáš inspiraci, jak se naučit anglicky? Máš několik alternativ, jak svého cíle dosáhnout. Vyber si z následujících tipů jeden, popřípadě zkombinuj více. Čím intenzivněji budeš s angličtinou v kontaktu, tím si ji spíše osvojíš. Jaké máš možnosti?
• Čti jednoduché dětské pohádky a koukej animované filmy. Pokud už nějaké základy máš, zaposlouchej se do podcastů na téma, které tě zajímá.
• Základy anglické konverzace získáš prostřednictvím knih nebo videí pro samouky.
• Výbornou volbou jsou dvojjazyčné knihy, které ti pomohou rozšířit slovní zásobu.
• Do pozornosti ti dáváme naše online kurzy, jako například Úvod do angličtiny, Anglická gramatika a Angličtina: nejčastější chyby.
• Objednej se na kurz angličtiny s anglicky mluvícím lektorem buď v malé skupině, nebo individuálně. Samozřejmě, tyto kurzy můžeš absolvovat nejen prezenčně, ale také online formou.
• Vydej se na cestu do zahraničí do anglicky mluvící země, kde si své jazykové dovednosti procvičíš. Nezapomeň na online jazykovou aplikaci, která ti pohotově pomůže.
Pravidelní praxeJak se nejrychleji naučit anglicky a nezapomenout ani jedno slovíčko? Klíčem k úspěchu je pravidelná praxe a neustálé rozvíjení slovní zásoby. Co se týká praxe, i tady máš na výběr z více variant.
Pokud anglicky nekomunikuješ pravidelně v práci ani ve škole, stále máš možnost platit si konverzační kurz angličtiny se zkušeným lektorem. Nicméně, jak je zmíněno výše, pokud se ti angličtinu podaří propašovat do každodenních činností (poslech podcastů, sledování filmů, čtení knih, psaní deníku, dělání denního harmonogramu důležitých úkolů…), naučíš se přemýšlet v angličtině, tento jazyk nezapomeneš, a dokonce si budeš neustále rozvíjet slovní zásobu a zlepšovat se.
[Zdroj: Pexels]
Angličtina pro samoukyAngličtina pro samouky vyhovuje těm, kteří nemají rádi skupinové lekce a upřednostňují učení se v pohodlí domova dle vlastního systému a časových možností. Zároveň může být vynikajícím doplňkem pro ty, kteří si jsou vědomi toho, že dvě lekce anglického jazyka týdně, jsou na osvojení si angličtiny dost málo.
Angličtina pro samouky je stvořená pro lidi s proaktivním přístupem. I v tomto případě je třeba držet se určitých pravidel, jako například:
• Stanov si cíl a způsoby, jak ho chceš dosáhnout s časovým ohraničením. To znamená, že potřebuješ i strategii a plán.
• Co se týče plánu, můžeš postupovat podle knih angličtiny pro samouky, nebo si sestavit vlastní podle svých preferencí.
• Vyčleň si na učení minimálně 15 až 20 minut denně, ale iv tomto případě se pousiluj být v kontaktu s angličtinou i v každodenních situacích formou anglických podcastů, filmů a seriálů či prostřednictvím vlastnoručně vytvořených kartiček s anglickými slovíčky.
Gramatika a konverzaceAngličtina pro samouky začátečníky i ty pokročilejší se neobejde bez gramatiky a konverzace.
Anglickou gramatiku i konverzaci si snáze osvojíš následujícími způsoby:
• Postupuj podle knihy pro samouky a gramatiku si procvičuj formou pracovních listů, které jsou nezbytnou součástí většiny učebnic. Tímto způsobem si osvojíš základní pravidla a anglické pojmy. Dělej tak pravidelně.
• Intuitivní smysl pro používání anglické gramatiky a konverzace získáš hlubokým ponořením do studia jazyka v každodenním životě (filmy, podcasty, literatura…).
• Různé struktury vět a gramatické vzory najdeš v literatuře různých žánrů. Pokud jsi začátečník, začni knihami pro děti.
• Vždyť si gramatický deník, do kterého si budeš vlastní rukou psát nové gramatické poznatky. Pokud si je napíšeš vlastnoručně, lépe si je zapamatuješ.
• Najdi si někoho, kdo ti dá zpětnou vazbu a upozorní tě na případné nedostatky.
• Neboj se dělat chyby, protože ty tě posouvají vpřed.
• Konverzaci si můžeš procvičit s lektorem, ale také online komunikace se počítá.
Správná motivacePři dosahování jakéhokoli cíle, tedy i při učení se angličtiny, narazíš na problémy, budeš muset bojovat s nedostatkem času i vlastní pohodlností. Proto dopředu počítaj s tím, že cesta do cíle může být trnitá a překážky jsou její nezbytnou součástí. Nedovol, aby tě selhání odradili. Pokud spadneš, postav se a jdi dál. Pokračuj tam, kde jsi přestal.
V tomto směru může být pro tebe klíčovým faktorem správná motivace. V těžkých chvílích si připomínej svůj cíl. Svou motivaci i strategii, jak se naučit angličtinu, podpor využíváním vizualizace, pozitivních afirmací či nástěnky vizí.
Angličtina pro začátečníkyMáš pocit, že se v uvedených informacích ztrácíš a nevíš, jak začít? Dáváme ti do pozornosti online kurz Psychologie učení se jazyků. Tady je malá ochutnávka toho, co všechno se dozvíš.
• Zkušená lektorka ti prozradí, jak ovlivňují pozitivní emoce a stres na psychologický proces zapamatování a důležitost realisticky nastavených cílů.
• Osvojíš si metodiky Spaced Repetition a CLIL, které ti pomohou zapamatovat nové informace.
• Dostaneš tip na aplikaci, která ti pomůže při získávání nové slovní zásoby.
Po tomto kurzu se můžeš pustit do dalšího, kterým je Úvod do angličtiny. Co tě čeká?
• Osvojíš si 150 nejfrekventovanějších slov v anglickém jazyce.
• Procvičíš si jejich výslovnost i psaní.
• Získáš přístup k aplikaci ANKI, která funguje pomocí umělé inteligence.
• Kurz vyžaduje tvou iniciativu, protože tak si zapamatuješ nejvíc.
Učení se z obrázkůUčení se z obrázků patří mezi formy vizuálního učení. Je dokázáno, že tento způsob učení vytváří okamžité paměťové stopy na slovíčka v angličtině či jiném cizím jazyce. Mnozí ji považují za nejjednodušší způsob, jak se naučit anglicky.
• Na internetu najdeš spoustu materiálů, které lze stáhnout a využít k tomuto účelu.
• Samozřejmě dostupné jsou i propracované aplikace.
• Praktickou pomůckou jsou také obrázkové oboustranné slovníky v podobě knih. V rámci nich si můžeš postupně osvojit nejvíce používaná anglická slovíčka.
[Zdroj: Pexels]
Jak myslet v angličtiněPokud se chceš naučit anglicky, je třeba, aby ses naučil v tomto jazyce myslet. To znamená, že promyslet si v rodném jazyce, co chceš říct a potom to přeložit, nestačí. Jedním z důvodů je i ten fakt, že v angličtině existuje mnoho pojmů a frází, které nelze přeložit doslovně.
Jak myslet v angličtině? Začátky mohou být náročné, ale pokus se hned přemýšlet v angličtině s vědomostmi, které máš a nepřekládat. Pomoci ti mohou následující tipy:
• Když sedíš v pokoji, na autobusové zastávce či u lékaře, snaž se pojmenovat předměty kolem sebe.
• V mysli si procvičuj jednoduché věty. Pokud jsi v restauraci, v duchu si objednej jídlo v angličtině a pojmenuj vše, co se kolem tebe nachází.
• Mluv sám se sebou, v mysli si představuj dialogy z různých životních situací.
• Nastav si počítač, sociální sítě či aplikace v anglickém jazyce.
Vzdělávání
22.07.2023
Tím Skillmea
Modální slovesa v angličtině: která to jsou a kdy je používáme
V angličtině existuje skupina sloves, kterou nazýváme modální slovesa. Jejich pochopení je rozhodujícím faktorem při budování si bezvadné a fluentní angličtiny.
Pokud jste začátečník a tato slovesa jsou pro Vás španělskou vesnicí, nezoufejte! V tomto článku Vám odhalíme tajemství gramatiky a používání těchto sloves.
Co jsou to ta „modální slovesa“?Modální slovesa mají úžasnou schopnost měnit význam jiných slov. Jedná se o pomocná slovesa, kterými vyjadřujeme schopnost, možnost, povinnost či povolení. Jejich správné používání Vám umožní se lépe přizpůsobit různým situacím a zlepší Vaši schopnost porozumět anglicky mluvícím osobám.
Základní pravidla gramatiky pro modální slovesa1. Po modálních slovesech následují slovesa v infinitivu bez “to” - např. „I CAN swim.“, ne „I CAN TO swim.“
2. Ve třetí osobě jednotného čísla nemají koncovku -s. - např. „He can swim.“, ne „He cans swim.“
3. Modální slovesa nemění svou tvar v závislosti na čase - např. věta “You can buy me a dinner.” může referovat jak na přítomnost, tak i na budoucnost
4. Při otázkách a záporech není nutné používat pomocné sloveso “do” - např. “Can you swim?”, ne “Do you can swim?”
[Zdroj: Pexels]
Použití modálních sloves ve větáchV angličtině známe deset hlavních modálních sloves. Jedná se o:
1. Can
2. Could
3. Must
4. May a Might
5. Will
6. Would
7. Shall
8. Should and Ought to
Pojďme se spolu podívat na jejich jednotlivé použití:
1. Can
Toto sloveso vyjadřuje určitou schopnost (např. I can play the piano.)
2. Could
Modální sloveso could vyjadřuje možnost, minulou schopnost nebo požadavek (např. Could I use your car?)
3. Must
Vyjadřuje povinnost nebo nutnost (např. You must study for the exam.)
4. May a Might
Vyjadřují možnost nebo pravděpodobnost (např. It might/may rain.)
5. Will
Když použijeme toto modální sloveso, znamená to, že určitý děj se určitě uskuteční (např. I will pay for your dinner.)
6. Would
Toto sloveso používáme jednak pro minulost, jednak u podmínkových vět (např. If I had money, I would buy a yacht.)
7. Shall
Toto modální sloveso se často používá v otázkách (např. Shall we go?)
8. Should nebo Ought to
Jedná se o slovesa s podobným významem, která vyjadřují radu nebo doporučení (např. You should exercise more.)
Modální slovesa jsou důležitou součástí anglického jazyka. Jejich gramatika má svá vlastní pravidla, která je třeba ovládat, protože jsou relativně stabilní a nezmění se v závislosti na čase, osobě nebo čísle.
Přestože se mohou zdát na první pohled složité, s pravidelným cvičením a porozuměním základních pravidel se stanou Vašimi spojenci při komunikaci v anglickém jazyce.
Pamatujte si, že ovládání modálních sloves je proces, který vyžaduje zejména trpělivost a cvičení.