Zpět na blog
Success stories

Success story: fullstack webdeveloper Roman

Skillmea
09.09.2018
13 minut čtení
Success story: fullstack webdeveloper Roman
Roman Podskuba studoval na FRIčce Žilinské univerzity a během psaní diplomovky si uvědomil, že právě weby jsou oblast, která ho baví. Rozhodl se tomu věnovat maximum, absolvoval náš 3měsíční kurz Web Designer a poté ještě vzdělávací program Azet akademie. A teď už zařezává v týmu Bistro.sk jako full-stack webdeveloper. Přečti si jeho příběh, programátorské začátky a rady, které dává začínajícím kodérům.

Začněme tvou aktuální prací. Co přesně děláš, jaká je tvá pozice?
Pracuji jako webdeveloper v Ringier Axel Springer SK. Pro někoho bude firma možná známější pod značkou Azet. Dostal jsem se do týmu Bistra, takže mým úkolem je podílet se na vývoji bistro.sk . Kromě toho vyvíjíme i platformu pro zákaznický servis a spravujeme i Azeťácký katalog či slovník. Všichni webdevelopeři v týmu jsme fullstack, takže pracujeme jak na frontendu, tak i na backendu. Nastoupil jsem jen koncem července 2018, takže momentálně se více rozhlížím, než dělám :D
Roman Podskuba - fullstack webdeveloper
Jak jsi k této pozici dostal? 
Vždy jsem chtěl dělat něco, kde budu moci používat hlavu a bude mě to i bavit. Po střední škole jsem zkusil jít studovat informatiku. Tam mě to občas bavilo a občas ne. Až při diplomové práci jsem se dostal k tvorbě webů a začal jsem tušit, že by to mohlo být něco, o co bych se měl zajímat. Po škole jsem šel na tříměsíční kurz do Žiliny a po něm jsem měl už jasno, že tohle bude ta správná cesta pro mě.

Máš nějaký vzor, ​​který tě inspiruje? Osobu, která je pro tebe motivátorem?
Momentálně jsem obklopen lidmi, kteří toho vědí několikrát více než já. Takže o inspirativních lidí nouzi nemám. Zmínil bych však jedno jméno - Ernest Sawyer - kluk, který vedl kurz v Žilině. On byl asi první osoba, díky které jsem si řekl, že to se mnou nemusí být až tak marné, jak jsem si někdy myslel. Dal mi přesně to, co jsem tehdy potřeboval – ukázal mi, že jen tím, že budu kódovat stránky, se naučím kódovat stránky. Díky němu jsem cítil, že každým týdnem dělám pokroky. Jeho přístup byl fantastický.

Motivuje mě zejména přítelkyně a nejbližší rodina. Prošli si se mnou od doby, kdy jsem byl na úřadu práce až dosud. Vždy jsem cítil jejich podporu a velmi se zajímají o to, jak se mám v práci a co tam vlastně dělám. Díky nim se cítím vnitřně v pohodě a to mě dobíjí energií.

Kde bereš inspiraci pro svou práci? Máš nějaké tipy, které zaručeně fungují?
Od kolegů. Dostal jsem se do týmu, kde je 10 programátorů a ještě spousta dalších lidí, kteří se o bistro.sk starají. U tolika lidí se každý den dozvím něco nového. Na internetu je kopec článků, stránek, tutoriálů, fór apod., ale nic není lepšího než osobní kontakt s lidmi, kteří se ve věcech vyznají do hloubky.

V této oblasti je třeba sledovat aktuální trendy, inovace. Jak jsi na tom ty? Stíháš to všechno při práci?
Musím se přiznat, že pokud se v osobním čase věnuji nějakým věcem, tak jsou to věci, které nemusí být „trendové“, ale pomohou mi v práci. Momentálně však v práci ještě doznívá Azet akademie a míváme jednou týdně workshopy na různá témata, kde se vždy řeší i aktuální trendy. Takže tyto věci se mi dostávají v práci a ve volném čase se tak můžu věnovat zejména věcem mimo IT.

Čím vším sis musel projít, pokud ses vypracoval na tuto pozici?
Mám vystudované počítačové inženýrství na fakultě řízení a informatiky na Žilinské univerzitě. Odbor byl zaměřen spíše do oblasti hardwaru, robotiky a podobných věcí. Tvorbu webů tento obor nepokrývá. Mně se naštěstí podařilo dostat se k diplomu, kde jsem měl dělat webovou aplikaci pro zobrazování stavu senzorů na platformě Yrobot. Při tvorbě aplikace jsem se dostal ke kurzu Webrebel 1, zíral jsem videa a vedle toho využil toho, co se mi hodilo do mé práce. Tady jsem si uvědomil, že web by mohla být cesta a proto jsem po ukončení školy šel na prezenční kurz od Learn2Code, který vedl Ernest Sawyer. Tady jsem se naučil velmi mnoho. Kdybych se učil tyto věci sám, ještě teď bych určitě nebyl tam, kde jsem byl po kurzu. Kurz mi dal základy, na kterých jsem mohl později stavět. Po kurzu jsem pomáhal při dvou projektech s HTMLkem a CSSkem Námestovské firmě Neonus, kde jsem se také hodně naučil. A pak jsem se výrazným krokem posunul k mé nynější pozici. Přihlásil jsem se na Azet Akademii, kde jsem se téměř 3 měsíce učil na různých cvičných projektech. Většina věcí byla zaměřena na PHP, ale vyskytly se tam samozřejmě také HTML a CSS. Kromě toho také něco z JavaScriptu či mysql. Během těchto tří měsíců jsem dal do toho hodně úsilí i ve volném čase, což mi v konečném důsledku hodně pomohlo. Při studiu mimo akademii, ale i v ní, jsem zase využíval kurzy odLearn2Code - Webrebel 1 a 2, Sass, Git a databáze . No, a po akademii jsem se už dostal do týmu Bistra :)
Účastníci Web Designer kurzu v Žilině (Roman ve středu :))
Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?
Zatím mě baví všechno. Uvidím, jak to bude vypadat, když opadne to úvodní nadšení :) No úplně nejvíc mě baví věci, kde mohu použít dosud naučené věci a postupně k tomu přidávat nějaké nové poznatky. Momentálně dostávám v práci tasky, které nejsou příliš složité a jsou založeny na tom, že každým jedním se naučím něco nového, takže na téměř každém tasku si najdu něco, co mě zaujme. Kdyby však mám vypíchnout jednu věc, tak moc rád spekuluji s CSSkem. Na kurzu jsem dostal výborné základy, na které se mi poměrně lehce nabalují nové věci.

Dnes je obrovská poptávka po programátorech a designérech. Co bys poradil všem, kdo nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by nějak začít?
Aby se nebáli a začali. Strach byl mou asi největší překážkou. Ještě donedávna jsem měl pocit, že když něco nevím alespoň na 110%, tak nemá význam s tím něco řešit, ale je třeba se ještě učit. Postupem času mi však došlo, že takhle se nikam nedostanu.
Kodil jsem si nějaké weby sám pro sebe, což mi určitě něco dalo, ale nic mě neposouvalo vpřed tak, jako když jsem byl mezi lidmi, kteří věcem rozumějí a mohl jsem se jich ptát.

Jednoznačně je třeba hledat nové výzvy a zkoušet. Každý, kdo má snahu, je v tomto odvětví vítán a časem si jistě najde to, co ho bude bavit.

Takže nejdůležitější, tedy alespoň u mě, je mít odvahu skočit do neprobádaných vod a snažit se naučit plavat.

Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví?
Je to odvětví, které nabízí nespočet možností. Stále je prostor pro učení a zlepšování a úkoly většinou nejsou stereotypní. Mnohým lidem, včetně mě, určitě musí vyhovovat to, že práce v IT odvětví si v mnoha případech nevyžaduje fixní pracovní dobu. Výhod je mnoho, každý si určitě najde tu svoji. Úplně největší výhodou pro mě je ovšem to, že mě to baví. A to je podle mě nejdůležitější, aby lidé dělali to, co je baví a měli z práce radost.

Měl jsi někdy pocit, že to nezvládneš? Bylo období, kdy jsi chtěl skončit a dělat něco úplně jiného?
Během kurzu se nic takového nestalo, tam jsem pomalu přicházel na to, že tohle je to co chci určitě dělat av čem můžu být dobrý. Až v Azet akademii jsem měl občas pocit, že je něco nad mé síly. Začínalo nás 12 a věděli jsme, že práci dostanou jen někteří. To mi občas tlačilo do hlavy myšlenky, že zrovna já bych mohl být ten, kdo půjde další den domů. Ale nikdy jsem si neřekl, že chci dělat něco úplně jiného a vždy, když se už k tomu mohlo schylovat, jsem zapnul i ve volném čase a dal tomu trošku víc, než by se možná ode mě očekávalo.
Účastníci Azet academy
Jaké jsou tvé plány do budoucna?
Jsem člověk, který upřednostňuje stabilitu před častými velkými změnami. Co se týče práce, tak dokud mě to bude bavit, budu pokračovat a budu celkově spokojen, tak bych rád zůstal v Azetě. Jelikož momentálně toto všechno práce v týmu Bistra splňuje, nemám důvod byť jen uvažovat nad změnou. Spíš mám nějaké plány v osobním životě, protože nová práce mi nabídla i nové možnosti :)

Máš nějakou radu, kterou bys chtěl sdílet se studenty, kteří teprve začínají s designem, tvorbou web stránek a programováním nebo se svým vzděláváním v IT oblasti?
Každý člověk je jiný. Každý potřebuje něco jiného. Někomu vyhovuje jít do toho po hlavě a učit se od rána do večera. Někomu zase nabalovat znalosti v menších dávkách. Jednu věc si však musí uvědomit každý jeden člověk, který chce začít (a ne jen začít). Pokud někdo čeká, že mu někdo nalije znalosti do hlavy, tak by se měl nad tím zamyslet nebo pouvažovat o jiném zaměření. IT oblast vyžaduje mnoho úsilí, které vychází od člověka, který se touto cestou rozhodl jít. Kromě toho je fajn být trpělivý – na začátku jdou věci pomalu a to je občas frustrující. Ale s dostatečnou dávkou trpělivosti má každý šanci na to, aby se uplatnil v tom, co ho baví.

Romanovi děkujeme za super rozhovor a parádní motivaci i pro ostatní začínající programátory. 


Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Success story: Barbora prorazila jako grafička ve známé reklamce
Success stories
28.12.2017
Skillmea

Success story: Barbora prorazila jako grafička ve známé reklamce

Barbora už od malička inklinovala k umění, tuto svoji zálibu však nerozvíjela. Rozhodla se to však změnit, absolvovala kurz grafiky Visual Design v Košicích koncem roku 2016 a poté na sobě i dále makala a podařilo se jí přes stáž zaměstnat ve vychycené reklamce a později v další. O svůj příběh se nyní podělí is tebou, řekne o svých začátcích a o tom, jaká byla její cesta „from zero to hero“. Čti rozhovor. [Image] Barbora Šofranková Začněme tvou aktuální prací. Co přesně děláš, jaká je tvá pozice? Jsem Junior Grafik v reklamní agentuře Made By Vaculik . Dělám na online a převážně připravuji posty na facebook a jiné sociální sítě pro různé klienty. Podle potřeby fotím a následně fotky upravuji. Naposledy to byly věci na microsite s vánočním receptem. Jak jsi k této pozici dostala? Absolvovala jsem kurz Visual Design přes Learn2Code . Naučila jsem se základy práce s Photoshopem a Illustratorem a to mi pomohlo se nebát zapnout počítač a tyto programy začít používat více profesionálně. Vždy jsem inklinovala k umění a už od malička jsem si kreslila, malovala a fotila, takže práce grafického designéra mi připadala jako přirozená volba. Máš nějaký vzor, ​​který tě inspiruje? Osobu, která je pro tebe motivátorem? Inspirují mě asi obyčejné věci, lidé a knihy nebo časopisy. Konkrétní osobu v rámci grafického designu nemám, jsou to spíše lidé z mého okolí, nebo kolegové, kteří mi umí poradit nebo mě nasměrovat. Více než konkrétní grafické designéry sleduji fotografy, mým nejoblíbenějším je Peter Lindbergh. Kde bereš inspiraci pro svou práci? Máš nějaké tipy, které zaručeně fungují? Jak jsem již zmínila, inspirují mě naprosto obyčejné věci, lidé, knihy nebo časopisy. Dobrou inspirací je pro mě Behance, Pinterest a internet obecně, kde lze najít spoustu zajímavých věcí. Při práci je důležité dát si na chvíli pauzu, abych si udržela odstup a nadhled. Také když dělám mívám zapnutou hudbu :). [Image] Ukázka práce Barbory V této oblasti je třeba sledovat aktuální trendy, inovace. Jak jsi na tom ty? Stíháš to všechno při práci? Nesleduji trendy, asi ani nevím jak se to dělá, spíše si všímám hezkých a zajímavých věcí. Pokud je něco trend tak to sledovat moc netřeba, ono se to k nám protlačí samo. Raději mám věci, které jsou jiné než ostatní. Nemyslím jiné za každou cenu. Čím vším sis musela projít, pokud ses vypracovala na tuto pozici? Nejprve jsem absolvovala kurz, který jsem navštěvovala během cca 6 týdnů, udělala si malé portfolio, které jsem rozeslala do různých agentur. Šla jsem na stáž do digitální agentury Core4 . Po stáži mě vzali do reklamky Mark BBDO az ní jsem šla do Vaculika. Přestěhovala jsem se z Prahy do Bratislavy a teď tady žiji už skoro rok. Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaké oblíbené nástroje nebo software, které používáš? Nejraději mám, když mám něco vyfotit a udělat z toho post. V rámci úprav fotografie existuje plug-in, se kterým pracuji velmi často a jmenuje se Nik Collection od Google.  Dnes je obrovská poptávka po programátorech a designérech. Co bys poradila všem, kdo nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by nějak začít? Asi nejlepším způsobem jak začít a otestovat si své dovednosti je trochu se prohrabat internetem a najít stránky, kde se můžete zaregistrovat a pro někoho na začátek vyrobíte například logo. [Image] Ukázka práce Barbory Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví? Časem, kdy se vypracujete, můžete dělat z domova, nebo prakticky odkudkoli. Dobré bývá v tomto odvětví i finanční ohodnocení. Takže si umíte vydělat něčím co vás baví a zároveň něco vytváříte - myslím jako designér nebo kreativec. Měla jsi někdy pocit, že to nezvládneš? Bylo období, kdy jsi chtěla skončit a dělat něco úplně jiného? Určitě měla, dokonce to mívám doposud a myslím si, že mnoho lidí se hledá a zjišťuje co je pro ně smysluplná náplň života. Určitě je ale dobré se pro něco rozhodnout a věnovat se tomu určitou dobu a poté uvidíte :). Vždy je třeba počítat s tím, že se pravděpodobně při každé práci dostanete do nějakého bodu zlomu nebo krize, kdy s tím budete chtít seknout. Je na vás jak to vyhodnotíte a jak se dále rozhodnete. Rozhodně byste se neměli znásilňovat a zůstávat při něčem, co vás vůbec nenaplňuje. Mně minule řekl jeden člověk, že na to prostě nemám, ale já jsem mu neuvěřila :). Jaké jsou tvé plány do budoucna? Chci hodně cestovat a zkusit freelance a věnovat se více fotografii . Máš nějakou radu, kterou bys chtěla sdílet se studenty, kteří teprve začínají s designem a grafikou nebo se svým vzděláváním v IT oblasti? I když vám někdo řekne, že na to nemáte, nenechte se odradit. Na mě to většinou mívá opačný efekt a přidám a dokážu všem, hlavně sobě, že na to mám. Nebojte se říct co chcete nahlas, a také se naučte prezentovat své nápady. Nezapomínat při tom, že nic se nestane ze dne na den a že je třeba být trpělivý. Pokud tě z rozhovoru něco zaujalo nebo máš na Barboru otázku, neváhej napsat komentář.
Success story: Tomáš je úspěšný frontenďák v německém start-upu
Success stories
07.10.2017
Marián Kristeľ

Success story: Tomáš je úspěšný frontenďák v německém start-upu

V našem novém blog postu představujeme Tomáše Michalicu, který kromě toho, že studuje na STU v Bratislavě, pracuje jako frontend developer v německém startupu. V dnešním rozhovoru ti prozradí, jak se dostal k programování, odkud čerpá inspiraci a co plánuje do budoucna. Pojď na to, přečti si celý rozhovor. Začněme tvou aktuální prací. Co přesně děláš, jaká je tvá pozice?Momentálně pracuji / stážuji jako front-end developer ve startupu v Hamburku, kde momentálně i bydlím. Start-up se věnuje prodeji pernamentek do fintness center po celém Německu. Dříve jsem rok stážoval v digitální marketingové agentuře v Bratislavě . [Frontenďák Tomáš Michalica] A jak jsi k tomuto dostal? Co tě k tomu vedlo?Po pravdě, chtěl jsem jít na Erasmus studium, na které jsem si bohužel nestihl podat přihlášku. Proto jsem se rozhodl jít na stáž, čeho momentálně vůbec nelituji, právě naopak. Hamburk je skvělé město, spousta tech eventov, množství startupů v kombinaci se super pracovním kolektivem vytváří pro mě opravdu motivující prostředí. Máš nějaký vzor, ​​který tě inspiruje? Osobu, která je pro tebe motivátorem?Určitě ano a ne jeden. Jejich jména vám ale neprozradím. Je dobré mít nějaký vzor, ​​určitě si někoho najděte a nechte se jím inspirovat. Kde bereš inspiraci pro svou práci? Máš nějaké tipy, které zaručeně fungují?Inspirace je na internetu velmi mnoho. Stačí pořádně hledat, dívat co funguje a co ne. Co se týče template-ů pro frontend, sem tam se podívám nebo koupím něco na https://themeforest.net/ . Ze zahraničních magazínů bych doporučil https://medium.com/. [Image] V této oblasti je třeba sledovat aktuální trendy, inovace. Jak jsi na tom ty? Stíháš to všechno při práci?Kromě práce studuji na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě na Fakultě elektrotechniky a informatiky, takže času je opravdu málo, ale parkrát za týden si vždy najdu čas na přečtení článku nebo nějakých novinek ze světa IT. Čím vším sis musel projít, pokud ses vypracoval na tuto pozici?Musel jsem se naučit programovat: D jako takový základ mi dala univerzita a nějaké kurzy, které jsem absolvoval během studia - jeden z nich byl i online kurz z dílny Learn2Code . Dále to byla stáž v reklamní agentuře a nějaké vlastní boční projekty – třeba i moje bakalářská práce. Určitě doporučuji mít nějaké „side“ projekty, na kterých se člověk zdokonaluje a postupuje. Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?Myslím, že ne. I když, raději se podílím na vývoji frontedové části, to je i směr, kterým se momentálně ubírám. Dnes je obrovská poptávka po programátorech. Co bys poradil všem, kdo nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by nějak začít?Na internetu je velmi mnoho dobrých materiálů, videí, návodů, stačí si dobře vybrat. Pokud nevíte, kterým jazykem začít (v případě, že neumíte programovat vůbec), vybral bych si JavaScript . Je to velmi jednoduchý a v dnešní době velmi žádaný jazyk, dokonce některé světové univerzity začaly upřednostňovat JavaScript před jazykem C – pro učení se základům programování. Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví?Jednoznačně svoboda. Programátor může dělat odkudkoli a cokoli. Můžete procestovat celý svět a vedle toho pracovat jako freelancer na svých projektech nebo jako externista pro firmu. Stejně je to neustálý a rychlý vývoj technologií a možnost a nutnost učit se něco nového. Zároveň je to také nabídka práce v IT oblasti, která je v dnešní době velmi velká. Měl jsi někdy pocit, že to nezvládneš? Bylo období, kdy jsi chtěl skončit a dělat něco úplně jiného?Ano vícekrát, ale byly to jen chvilkové stavy :D Jaké jsou tvé plány do budoucna?Zatím nevím, neplánuji. Určitě chci dokončit univerzitu a přitom pracovat na nějakých zajímavých projektech. Máš nějakou radu, kterou bys chtěl sdílet se studenty, kteří teprve začínají s tvorbou web stránek a programováním nebo se svým vzděláváním v IT oblasti?Sledujte aktuální trendy, hlavně na sociálních sítích jako Twitter, LinkedIn, ale také Facebook. Sledujte na nich ty správné lidi. Čtěte zahraniční blogposty a články a hlavně, nebojte se zkoušet nové věci. Tomášovi moc děkuji za rozhovor. Pokud máš na Tomáše nějaké dotazy, napiš je do komentáře dolů! Těšíme se na další super úspěšné příběhy absolventů Learn2Code kurzů .
Být freelancerem na Slovensku nemusí být vůbec obtížné
Success stories
17.06.2017
Martina Baumann

Být freelancerem na Slovensku nemusí být vůbec obtížné

Freelancer Tomáš Radič dlouhá léta pracoval v korporatě, i když v podvědomí stále cítil, že to není to pravé ořechové a lákalo ho programování. Až jsi nakonec dal pauzu, udělal si kurzy a dnes je pánem svého času. K práci se vrátil ze zábavy, přetavil to zároveň do svých projektů, které dělá na volné noze. Pracuje pro úspěšný slovenský startup, kde píše kvalitní kód. Vyprávěl nám také o tom, jak se může někdo stát kodérem. Podle něj je důležité, aby člověka programování zajímalo, musí mít chuť neustále se vrtat v kódu, designovat řešení, učit se nové věci.  Tomáš prozradil něco o projektech, na kterých participuje. Podívejme se na to! Mercudo  Je to projekt, zatím jedinečný a je zaměřen na úplnou správu prodeje majetku z konkurzních řízení na Slovensku. Je to první web, který umožňuje správcům konkurzní podstaty manažovat prodej a zveřejňovat prodávaný majetek z konkurzů na webu, čímž se tyto prodeje stávají veřejné a transparentní.  Orderlord Na tomto projektu pracuje Tomáš téměř rok. Je to startup, který funguje v restauračním byznysu přibližně tři roky a hlavní zaměření je optimalizace a tracking rozvozu objednaných jídel zákazníkům s více zajímavými funkcemi. Například na základě požadavků zákazníků (doručení jídla na určitou adresu s určitým přesným časem) dokáží použít algoritmus pro automatické naplánování rozvozů – které balíky, do kterého auta, kdy vyrazí a jaká bude jejich trasa. Vyvinuli také vlastní pokladní systém, Tomáš kóduje backendovou serverovou část v Railsech a ta komunikuje s Android-based apkou umístěnou v restauraci, kterou si také vyvíjejí sami.  Ahoj Tomáši. Pro začátek nám prozraď, jak ses vůbec dostal k programování? Co tě k tomu vedlo?V 18-ti jsem opravdu nevěděl, že na jakou školu jít, čemu se chci věnovat. Vybral jsem si tak trochu „random“, ale alespoň technickou školu. Už v 1. ročníku mě začaly bavit věci spojené s počítači, dokonce jsme je svépomocí skládali z dílů a začal jsem se učit programovat sám, tehdy ve Visual Basic 6.0. Hned po úvodní etapě jsem přešel na C/C++, při čemž jsem pak zůstal dost dlouho. Později jsem se naučil další jazyky, ale C/C++ mě naučilo trochu „vidět pod povrch“, je to výborný start, když má člověk na to čas. Máš nějaký vzor, ​​který tě inspiruje? Osobu, která je pro tebe motivátorem? Pokud ano, proč právě on/ona?Nemám nějaký konkrétní „idol“. To, co dělám, bych dělal i tak, ale musím říct, že odkdy jsem začal takto freelancovat na projektech, setkávám se často s opravdu mimořádně schopnými lidmi, kteří mě mají co naučit a kam mě posunout. Jsem za to opravdu velmi vděčný a kdybych je měl i jmenovat, tak jsou tam dva lidé, kteří jsou pro mě zvláště obdivuhodní i svými úžasnými schopnostmi, ale hlavně takovou skromností, cílevědomostí a nezávislostí. Kde bereš inspiraci pro svou práci? Máš nějaké tipy, které zaručeně fungují? Jsem přesvědčen, že kódování nelze provádět pro peníze. Ve skutečnosti se tomu můžete věnovat opravdu jen tehdy, když člověka baví se vrtat v kódu, designovat řešení, učit se nové věci, učit se to dělat dobře, samovolně si o tom číst, dívat se videa, zlepšovat se neustále. Myslím si, že se při tom nedá vydržet, když to člověka přirozeně nebaví.  Obecně lidé vnímají oblast informačních technologií jako výhradně mužský svět. Co si o tom myslíš ty?Je asi běžnější, že hemisféra zodpovědná za analytiku a logiku je bližší spíše klukům, ale potkal jsem v životě ženy, které toto dělat věděly, jedna z nich i na velmi vysoké úrovni. Pokud to i holku baví, tak se to umí naučit a umí to dělat. Myslím si, že každý z nás má nějaké limity, které pokud na sobě maká, dokáže je překonávat. V této oblasti je třeba sledovat aktuální trendy, inovace. Jak jsi na tom ty? Stíháš to všechno při práci?Já nějak zvlášť nerozlišuji práci a „při práci“. V mém případě je práce spíše můj koníček. Vím, klišé... ale je to tak. Proto se přirozeně zajímám o všechno, s čím přijdu do styku a jsem si vědom mnoha dalších věcí. já už nepokrývám, jen je registruji. Mám jasno v tom, co chci dělat, co rozvíjet a myslím si, že nejdůležitější je najít se v něčem, co člověk pak dokáže říci, že zastřešuje od-do a ať je to nějaká ucelená oblast. Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?Baví mě navrhovat technické řešení nějakého problému, být při tom, když je třeba vymyslet „mechanismus“ pro nějaký účel, baví mě pak psát konkrétní kód, mám o tom své představy, které principiálně uplatňuji. Baví mě učit se nové související věci, věnuji se i svému vlastnímu projektu, který mi jde neskutečně pomalu teď. Baví mě například. už jen taková práce s konzolí – příkazovou řádkou, ať už je to Rails prostředí, nebo git, celkově komunikace s počítačem mě baví. Také mě zajímají algoritmické úkoly, o vánocích jsem si například slušně vyhrál s codility.com – můžu jen doporučit, i když je to už trochu pro fanatiky. Dnes je kvalitních programátorů, kodérů stále málo. Co bys poradil všem, kdo nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by nějak začít?Každý se musí v první řadě rozhodnout, které oblasti se chce věnovat, protože není možné zde být odborníkem na všechno, tzn. poté vybrat si související technologie, jazyky a frameworky a doporučuji youtube, tutoriály, kurzy a hlavně důležitý je vlastní sample projekt. Nějaký ke konkrétnímu účelu, na kterém se pak dá aplikovat vše naučené. No a pokud má někdo čas, já si vždy myslím, že ať je záměr jakýkoli, jazyk C/C++ umožňuje pochopit takovou tu nějakou technickou prapodstatu. Ta pak pomůže rozumět různým, řekněme „záhadným“ problémům iv jiných jazycích a prostředích. IT je obecně vnímáno jako velmi specifická oblast. Jaký je tvůj názor?Specifické je celé inženýrství jako takové, protože celý náš moderní svět stojí na lidech, kteří se věnují rozvoji svého oboru. Určitě navrhovat mechanismy, nebo stavební postupy není o nic jednodušší. Mně na vývoji softwaru velmi vyhovuje i to, že je to nesmírně kreativní, že každá myšlenka se dá hned realizovat bez nějakých nákladů. Pro vývoj v jiných odvětvích je třeba mít drahé vybavení, laboratoře, přičemž v IT stačí mít nadšení, předpoklady a notebook. Může být podle tebe programátorem každý?Určitě ne, bohužel ne. Kromě tedy nějakých základních mentálních předpokladů je zde nutný takový ten přirozený zájem, což je spíše dar. Pokud někoho přirozeně neláká vědět, jak má být ten kód/skript správně napsán, jak a proč je dobré věci udělat tak a tak, pak velmi brzy a velmi často přijde překážka, která dotyčného odradí. Pojďme zpátky k tobě a tedy tvé práci. Jak jsi se k ní vůbec dostal a jaká je tvá pozice?Nyní pracuji pro jeden slovenský, úspěšný a dobře rozjetý startup a já tam dělám development, to znamená tedy hlavně technickou implementaci nových nápadů a funkcí. Píši tedy kód a účastním se i designování nové funkcionality, celkově všeho, co s tím souvisí. Čím vším sis musel projít, pokud ses vypracoval na tuto pozici?Pracoval jsem nejprve dlouhá léta pro velkou korporaci v souvislosti s vývojem softwaru, ale tam jsem se nějak neuměl najít a motivovat, byly to takové „roky spaní“, to jsem však pochopil až později. Potom jsem si dal volno a dost dlouhou dobu na to, abych se začal věnovat tomu, co jsem pociťoval jako pro mě stále nejzajímavější, někde to ve mně stále bylo. Využil jsem kurzy a potom i personální kontakty, abych si za tím šel a dělal jsem to s nadšením, protože mě to velmi bavilo. Když jsem v tom už později uměl plnit své vlastní představy a úkoly, byla to taková trochu šťastná náhoda a jeden můj, teď už, kamarád, se kterým spolupracuji. I teď mě například zavolal pracovat na projektu, který řeší on. Pak přišly další nabídky už přes reference, ta freelance komunita zase tak velká na Slovensku není a zcela o sobě víme. Projekt lze nalézt i přes internet na různých market place-och. Mám velmi pozitivní zkušenosti už is takovým typem spolupráce. Měl jsi někdy pocit, že to nezvládneš? Bylo období, kdy jsi chtěl skončit a dělat něco úplně jiného?Zažil jsem nějakou takovou opuštěnost a demotivaci, když jsem dříve pracoval ve zmiňované korporátní firmě. Vůbec jsem nevěděl, co chci, jen jsem cítil, že můj předchozí zájem o kódování a software nebyla náhoda, jen jsem se tam prostě neuměl najít. Ta skutečná motivace přišla až poté, co jsem tam skončil a vrátil jsem se k tomu ze zábavy a když jsem to začal přetavovat do práce na projektech takhle na volné noze. Kdybys měl třemi slovy popsat to, co ti tvá práce dává, co bys vyzvedl?Uplatnění, svobodu a kreativitu. Cítíš na Slovensku silnou konkurenci v tom, co děláš? Musíš mít „ostré lokty“?Jak jsem již zmiňoval, pracovat lze i cross-kontinenty, dnes je mnoho takových pozic, samozřejmě se počítá s dostatečným jazykovým vybavením. Přesto technologie, ve které pracuji já, je zde velmi minoritní. To sice znamená i méně projektů v ní, ale zase i ještě méně lidí, kteří by se v ní vyznali. Jaké jsou tvé plány do budoucna?Určitě nechci jít cestou nejvyšší ceny a nejvyšších výdělků, spíše se snažím orientovat na co možná nejsilnější seberozvoj a hlavně je pro mě důležité pracovat svobodně a se schopnými, svobodnými a příjemnými lidmi. Protože mně žádné peníze na světě nezaplatí tu ztrátu, kterou bych měl uvězněn v pevné pracovní době, na pevném pracovišti a případně ještě s lidmi, kteří řekněme nejsou přínosem pro byznys. Často se to, hlavně ve větších a zaběhnutých firmách, stává. Tomáši, děkuji za rozhovor. Líbil se ti rozhovor? Věnuj mu 👍 Pokud máš na Tomáše nějakou otázku, napiš ji dolů do komentáře 👇  

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách