Zpět na blog
Success stories

Být freelancerem na Slovensku nemusí být vůbec obtížné

Martina Baumann
17.06.2017
14 minut čtení
Být freelancerem na Slovensku nemusí být vůbec obtížné
Freelancer Tomáš Radič dlouhá léta pracoval v korporatě, i když v podvědomí stále cítil, že to není to pravé ořechové a lákalo ho programování. Až jsi nakonec dal pauzu, udělal si kurzy a dnes je pánem svého času. K práci se vrátil ze zábavy, přetavil to zároveň do svých projektů, které dělá na volné noze. Pracuje pro úspěšný slovenský startup, kde píše kvalitní kód. Vyprávěl nám také o tom, jak se může někdo stát kodérem. Podle něj je důležité, aby člověka programování zajímalo, musí mít chuť neustále se vrtat v kódu, designovat řešení, učit se nové věci. 

Tomáš prozradil něco o projektech, na kterých participuje. Podívejme se na to!
Je to projekt, zatím jedinečný a je zaměřen na úplnou správu prodeje majetku z konkurzních řízení na Slovensku. Je to první web, který umožňuje správcům konkurzní podstaty manažovat prodej a zveřejňovat prodávaný majetek z konkurzů na webu, čímž se tyto prodeje stávají veřejné a transparentní. 

Na tomto projektu pracuje Tomáš téměř rok. Je to startup, který funguje v restauračním byznysu přibližně tři roky a hlavní zaměření je optimalizace a tracking rozvozu objednaných jídel zákazníkům s více zajímavými funkcemi. Například na základě požadavků zákazníků (doručení jídla na určitou adresu s určitým přesným časem) dokáží použít algoritmus pro automatické naplánování rozvozů – které balíky, do kterého auta, kdy vyrazí a jaká bude jejich trasa. Vyvinuli také vlastní pokladní systém, Tomáš kóduje backendovou serverovou část v Railsech a ta komunikuje s Android-based apkou umístěnou v restauraci, kterou si také vyvíjejí sami. 

Ahoj Tomáši. Pro začátek nám prozraď, jak ses vůbec dostal k programování? Co tě k tomu vedlo?

V 18-ti jsem opravdu nevěděl, že na jakou školu jít, čemu se chci věnovat. Vybral jsem si tak trochu „random“, ale alespoň technickou školu. Už v 1. ročníku mě začaly bavit věci spojené s počítači, dokonce jsme je svépomocí skládali z dílů a začal jsem se učit programovat sám, tehdy ve Visual Basic 6.0. Hned po úvodní etapě jsem přešel na C/C++, při čemž jsem pak zůstal dost dlouho. Později jsem se naučil další jazyky, ale C/C++ mě naučilo trochu „vidět pod povrch“, je to výborný start, když má člověk na to čas.

Máš nějaký vzor, ​​který tě inspiruje? Osobu, která je pro tebe motivátorem? Pokud ano, proč právě on/ona?

Nemám nějaký konkrétní „idol“. To, co dělám, bych dělal i tak, ale musím říct, že odkdy jsem začal takto freelancovat na projektech, setkávám se často s opravdu mimořádně schopnými lidmi, kteří mě mají co naučit a kam mě posunout. Jsem za to opravdu velmi vděčný a kdybych je měl i jmenovat, tak jsou tam dva lidé, kteří jsou pro mě zvláště obdivuhodní i svými úžasnými schopnostmi, ale hlavně takovou skromností, cílevědomostí a nezávislostí.

Kde bereš inspiraci pro svou práci? Máš nějaké tipy, které zaručeně fungují? 

Jsem přesvědčen, že kódování nelze provádět pro peníze. Ve skutečnosti se tomu můžete věnovat opravdu jen tehdy, když člověka baví se vrtat v kódu, designovat řešení, učit se nové věci, učit se to dělat dobře, samovolně si o tom číst, dívat se videa, zlepšovat se neustále. Myslím si, že se při tom nedá vydržet, když to člověka přirozeně nebaví. 

Obecně lidé vnímají oblast informačních technologií jako výhradně mužský svět. Co si o tom myslíš ty?

Je asi běžnější, že hemisféra zodpovědná za analytiku a logiku je bližší spíše klukům, ale potkal jsem v životě ženy, které toto dělat věděly, jedna z nich i na velmi vysoké úrovni. Pokud to i holku baví, tak se to umí naučit a umí to dělat. Myslím si, že každý z nás má nějaké limity, které pokud na sobě maká, dokáže je překonávat.

V této oblasti je třeba sledovat aktuální trendy, inovace. Jak jsi na tom ty? Stíháš to všechno při práci?

Já nějak zvlášť nerozlišuji práci a „při práci“. V mém případě je práce spíše můj koníček. Vím, klišé... ale je to tak. Proto se přirozeně zajímám o všechno, s čím přijdu do styku a jsem si vědom mnoha dalších věcí. já už nepokrývám, jen je registruji. Mám jasno v tom, co chci dělat, co rozvíjet a myslím si, že nejdůležitější je najít se v něčem, co člověk pak dokáže říci, že zastřešuje od-do a ať je to nějaká ucelená oblast.

Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?

Baví mě navrhovat technické řešení nějakého problému, být při tom, když je třeba vymyslet „mechanismus“ pro nějaký účel, baví mě pak psát konkrétní kód, mám o tom své představy, které principiálně uplatňuji. Baví mě učit se nové související věci, věnuji se i svému vlastnímu projektu, který mi jde neskutečně pomalu teď. Baví mě například. už jen taková práce s konzolí – příkazovou řádkou, ať už je to Rails prostředí, nebo git, celkově komunikace s počítačem mě baví. Také mě zajímají algoritmické úkoly, o vánocích jsem si například slušně vyhrál s codility.com – můžu jen doporučit, i když je to už trochu pro fanatiky.

Dnes je kvalitních programátorů, kodérů stále málo. Co bys poradil všem, kdo nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by nějak začít?

Každý se musí v první řadě rozhodnout, které oblasti se chce věnovat, protože není možné zde být odborníkem na všechno, tzn. poté vybrat si související technologie, jazyky a frameworky a doporučuji youtube, tutoriály, kurzy a hlavně důležitý je vlastní sample projekt. Nějaký ke konkrétnímu účelu, na kterém se pak dá aplikovat vše naučené. No a pokud má někdo čas, já si vždy myslím, že ať je záměr jakýkoli, jazyk C/C++ umožňuje pochopit takovou tu nějakou technickou prapodstatu. Ta pak pomůže rozumět různým, řekněme „záhadným“ problémům iv jiných jazycích a prostředích.

IT je obecně vnímáno jako velmi specifická oblast. Jaký je tvůj názor?

Specifické je celé inženýrství jako takové, protože celý náš moderní svět stojí na lidech, kteří se věnují rozvoji svého oboru. Určitě navrhovat mechanismy, nebo stavební postupy není o nic jednodušší. Mně na vývoji softwaru velmi vyhovuje i to, že je to nesmírně kreativní, že každá myšlenka se dá hned realizovat bez nějakých nákladů. Pro vývoj v jiných odvětvích je třeba mít drahé vybavení, laboratoře, přičemž v IT stačí mít nadšení, předpoklady a notebook.

Může být podle tebe programátorem každý?

Určitě ne, bohužel ne. Kromě tedy nějakých základních mentálních předpokladů je zde nutný takový ten přirozený zájem, což je spíše dar. Pokud někoho přirozeně neláká vědět, jak má být ten kód/skript správně napsán, jak a proč je dobré věci udělat tak a tak, pak velmi brzy a velmi často přijde překážka, která dotyčného odradí.

Pojďme zpátky k tobě a tedy tvé práci. Jak jsi se k ní vůbec dostal a jaká je tvá pozice?

Nyní pracuji pro jeden slovenský, úspěšný a dobře rozjetý startup a já tam dělám development, to znamená tedy hlavně technickou implementaci nových nápadů a funkcí. Píši tedy kód a účastním se i designování nové funkcionality, celkově všeho, co s tím souvisí.

Čím vším sis musel projít, pokud ses vypracoval na tuto pozici?

Pracoval jsem nejprve dlouhá léta pro velkou korporaci v souvislosti s vývojem softwaru, ale tam jsem se nějak neuměl najít a motivovat, byly to takové „roky spaní“, to jsem však pochopil až později. Potom jsem si dal volno a dost dlouhou dobu na to, abych se začal věnovat tomu, co jsem pociťoval jako pro mě stále nejzajímavější, někde to ve mně stále bylo. Využil jsem kurzy a potom i personální kontakty, abych si za tím šel a dělal jsem to s nadšením, protože mě to velmi bavilo. Když jsem v tom už později uměl plnit své vlastní představy a úkoly, byla to taková trochu šťastná náhoda a jeden můj, teď už, kamarád, se kterým spolupracuji. I teď mě například zavolal pracovat na projektu, který řeší on. Pak přišly další nabídky už přes reference, ta freelance komunita zase tak velká na Slovensku není a zcela o sobě víme. Projekt lze nalézt i přes internet na různých market place-och. Mám velmi pozitivní zkušenosti už is takovým typem spolupráce.

Měl jsi někdy pocit, že to nezvládneš? Bylo období, kdy jsi chtěl skončit a dělat něco úplně jiného?

Zažil jsem nějakou takovou opuštěnost a demotivaci, když jsem dříve pracoval ve zmiňované korporátní firmě. Vůbec jsem nevěděl, co chci, jen jsem cítil, že můj předchozí zájem o kódování a software nebyla náhoda, jen jsem se tam prostě neuměl najít. Ta skutečná motivace přišla až poté, co jsem tam skončil a vrátil jsem se k tomu ze zábavy a když jsem to začal přetavovat do práce na projektech takhle na volné noze.

Kdybys měl třemi slovy popsat to, co ti tvá práce dává, co bys vyzvedl?

Uplatnění, svobodu a kreativitu.

Cítíš na Slovensku silnou konkurenci v tom, co děláš? Musíš mít „ostré lokty“?

Jak jsem již zmiňoval, pracovat lze i cross-kontinenty, dnes je mnoho takových pozic, samozřejmě se počítá s dostatečným jazykovým vybavením. Přesto technologie, ve které pracuji já, je zde velmi minoritní. To sice znamená i méně projektů v ní, ale zase i ještě méně lidí, kteří by se v ní vyznali.

Jaké jsou tvé plány do budoucna?

Určitě nechci jít cestou nejvyšší ceny a nejvyšších výdělků, spíše se snažím orientovat na co možná nejsilnější seberozvoj a hlavně je pro mě důležité pracovat svobodně a se schopnými, svobodnými a příjemnými lidmi. Protože mně žádné peníze na světě nezaplatí tu ztrátu, kterou bych měl uvězněn v pevné pracovní době, na pevném pracovišti a případně ještě s lidmi, kteří řekněme nejsou přínosem pro byznys. Často se to, hlavně ve větších a zaběhnutých firmách, stává.


Tomáši, děkuji za rozhovor. Líbil se ti rozhovor? Věnuj mu 👍 Pokud máš na Tomáše nějakou otázku, napiš ji dolů do komentáře 👇  
Martina Baumann

Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem. 


Mohlo by tě zajímat

JavaScript developer Adam doporučuje studovať online
Success stories
20.04.2017
Martina Baumann

JavaScript developer Adam doporučuje studovať online

Potkali jsme se u nás první setkání. Adam Ilchishák ačkoli není velkým fanouškem síťových událostí, rád s námi mluvil. A my jsme s ním mluvili, vyměnili si zkušenosti a teď vám něco přineseme. Přečtěte si následující řádky. Začněme s vaší prací. Co přesně děláte, jaká je vaše pozice?  Jsem juniorský vývojář JavaScriptu v Accenture. Byl jsem tam jen tři měsíce, takže jsem ještě neměl moc času, ale jsem na interním projektu, kde vyvíjíme aplikaci v rámci Angular 2. A jak jste se k tomu dostali? Co tě k tomu vedlo? Studoval jsem tedy politologii. Ale vždycky jsem měl v hlavě některé své obchodní projekty a vždy to trvalo nějakou aplikaci nebo alespoň web. Hledal jsem tedy nějaké programátory, ale zjistil jsem, že takové služby jsou docela drahé. Takže jsem si řekl, že se naučím dělat web sám. A tak jsem kromě jiné práce intenzivně studoval a kódoval. Ještě jsem nevytvořil nic, co by se opravdu používalo, ale chytilo mě to říkat, že dokud nebudu moci něco spustit, chci to udělat. Máte vzorec, který vás inspiruje? Osoba, která je pro vás motivátorem?  Nemám konkrétní osobu, která by se inspirovala, ale líbí se mi příběhy úspěšných lidí. Myslím, že člověk může něco vzít od každého. Kde se inspirujete pro svou práci? Máte nějaké tipy, které jsou zaručeny, že budou fungovat? V korporacích této motivace tolik nepotřebuji. Řeknu vám, co mi mám říct, abych kódoval: ) V této oblasti je třeba sledovat současné trendy, inovace. Jak se máte? Mlčíš to všechno vedle práce? Ani nevím, jestli to může být skutečně stíháno. Jsem velmi rád, že dnes již dělám programování na plný úvazek a je jistě snazší sledovat trendy, protože to dělám každý den. Ale kromě mé dřívější práce jsem to vůbec nedohnal a dokonce i teď mám pocit, že se to všechno mění velmi rychle. Mám tak hrubý přehled, ale podrobně se zaměřuji pouze na to, co v současné době dělám - takže v současné době na frontendu a Angular. Co se vám na vaší práci nejvíce líbí? Máte nějaký oblíbený úkol, který se vám líbí nejlépe? Nejvíc se mi líbí, že se učím spoustu praktických věcí, které lze skutečně použít pro mé vlastní projekty. Zároveň si opravdu užívám práci jako takovou, protože to vede ke skutečnému produktu. Dnes je pro programátory obrovská poptávka. Co byste poradili všem, kteří nemají žádné zkušenosti, ale chtěli byste nějak začít? Doporučil bych jim, aby vykašlali knihy. Miluji knihy a je to takový starý zvyk, ať už model, který když se člověk chce něco naučit, potřebuje knihy a něco v nich studuje. Nemyslím si však, že to platí při programování. Začal jsem s knihou a měl jsem obavy z přepisování poznámkového bloku a kódu. Kniha byla stará dva roky, ale za dva roky se v programování změní mnoho věcí. online je obrovská komunita lidí, kteří rádi pomáhají, online vždy najdeme nejnovější informace a diskuse o různých otázkách, jakož i řadu studijních materiálů a videí. IT je obecně vnímáno jako velmi specifická oblast. Jaký je váš názor? Nemyslím si, že je to opět taková konkrétní oblast - v tuto chvíli si myslím, že je to něco úplně běžného. Cítili jste někdy, že jste to nemohli udělat? Byl čas, kdy jste chtěli skončit a udělat něco úplně jiného? Ještě ne. Někdy mám pocit, že se stále musím hodně učit a že je před mnou dlouhá cesta, zatímco jsem jedním z nejlepších, ale jsem připraven se na sebe zmáčknout.   Cítíte silnou konkurenci na Slovensku v tom, co děláte konkrétně? Musíte mít „ ostré lokty “? Zatím nemohu říci, že bych cítil silnou konkurenci. Jsem začátečník a s velmi omezenými dovednostmi a znalostmi jsem si našel práci v tomto odvětví. Raději bych řekl, že cítím poptávku po práci. Jaké jsou vaše plány do budoucna? To je tajemství.[Image]
Success story: Juraj je úspěšný programátor na volné noze
Success stories
08.03.2017
Skillmea

Success story: Juraj je úspěšný programátor na volné noze

Juraj Szeleccsényi studoval telekomunikace na Technické univerzitě v Košicích. Stejně jako většina studentů nevěděl, co bude dělat po škole. Začal se dívat na sítě, které se mu nelíbilo, a tak začal hledat nový směr. Měl štěstí, že konečně uspěl a dnes je úspěšným programátorem. Programování webových stránek se stalo jeho vášní. Jak říká, byl nalezen tímto směrem, rád v něm pokračoval ve vzdělávání a co je nejdůležitější, práce se pro něj stala skutečnou zábavou. Důkazem toho je, že pracuje jako nezávislý pracovník a stále má smlouvy. Juraj je hlavně oddaný front-end, ale může dělat věci na back-end. Nepovažuje se však za vývojáře back-end. V současné době programuji nejvíce témat na CMR Drupal7 / 8 a e-shop CMS Prestashop. Naprogramováno v HTML, SASS, jQuery a PHP – smarty / twig. Samozřejmě také najde čas na zábavu, rád hraje squash, se svým bratrem někdy chodí na kola a hraje s hru florbal.[Image] A co se může Juraj chlubit? Zde je výběr jeho dosavadní práce: http://stimbi.sk/ http://uhorskaves.sk/ http://emi.sk/ http://www.jaslelobelka.sk/ http://www.gasgroup.sk/ http://www.villaflora.sk/ http://www.jasnavj.sk/ http://www.protour.sk/ Jaký byl první impuls, když se naučil vytvářet webové stránky, programovat a začít svou kariéru v technologickém průmyslu? Byla to poptávka po programátorech. Zároveň se jedná o relativně jednoduchou práci, dobře hodnocenou a lze ji provést kdekoli. Po dlouhé době, kdy už člověk ví víc a nemusí potlesk tolik problémů jako na začátku, je to také velmi zábavná a zajímavá práce. Proč jste se rozhodli pro kurz Webrebel? Co tě přesvědčilo? Webrebel Vybral jsem si jen proto, že Yablka. Vnímal jsem ho ve světě webových stránek a chtěl jsem vědět, jak zkušený programátor funguje. Už jsem měl nějaké základy, ale nikdo nikdy nekontroloval kód, který šel do výroby. Proto jsem chtěl, aby mi napsal úkoly, které jsem udělal dobře nebo co bylo špatně, protože to je jediný způsob, jak se můžeme naučit. Začátky bývají obtížné, člověk nemusí rozumět mnoha věcem. Co pro tebe bylo nejtěžší? Myslím, že toho moc nevím a musím neustále googlite základní věci, které zabraly hodně času. Právě teď jste na volné noze a děláte si dobře, můžete si to užít. Řekněte nám něco o tom, jak se vaše kariéra vyvinula od doby, kdy jste se začali učit programovat a jak jste dokonce tam, kde jste? Nezabral jsem na plný úvazek, ale dohodl jsem se na vnější spolupráci. Chtěl jsem zůstat v Liptově. Takže se zabývám frontendem. Moje práce byla nejprve zkontrolována seniorem a nyní jsem členem týmu. Jaká je podle vás největší výhoda práce v IT průmyslu? Vzdělávání, blahobytná práce, mohu cestovat a pracovat současně a v neposlední řadě i finanční hodnocení. Co pro vás znamenal kurz Webrebel, jak vám to pomohlo získat novou práci? Dostal jsem jistotu, přehled současných technologií a postupů. Pokud člověk nepracuje ve větších nebo lepších společnostech, nedostane se tento pohled na programování. Máte nějakou radu, kterou byste chtěli sdílet se studenty, kteří právě začínají vytvářet web a program nebo s jejich IT vzděláním? Vzdělávejte se a buďte trpěliví. Pokud je člověk trpělivý a řeší a neodvádí problémy, nemusí se bát, že práci nenajde. Pokud máte nějaké dotazy ohledně Juraje, napište je do komentáře. Pokud chcete také začít programovat, klikněte na https://skillmea.sk a vyberte kurz, kdo tě nakopne.
Success story: Student střední školy, který již pracuje v úspěšné reklamě
Success stories
05.02.2017
Martina Baumann

Success story: Student střední školy, který již pracuje v úspěšné reklamě

Attila Mucska je stále studentem střední školy, má úspěšný začátek své kariéry. Ati, jak se seznámí, je studentem 4. ročníku Polygrafické střední školy v Bratislavě. Působí také jako externista v reklamní agentuře TRIAD advertising jako juniorský webový vývojář. Pro studenta střední školy to není špatné... Ati je také vášnivý fotbalista a rád se baví. Programování v programovacím jazyce PHP se věnuje od 12 let. Čím se může Ati chlubit? To je opravdu dost. Toto jsou jeho projekty: http://tennischampion.cz/ - frontend, backend http://mirabella.sk/ - design webdesignu, front-end, back-end http://revital-gaming.eu/ - design webdesignu, front-end, back-end http://valson.sk/ - konec písma, zadní konec Jaký byl první impuls, naučit se vytvářet webové stránky, programovat a začít svou kariéru v technologickém průmyslu? Můj první impuls byl pravděpodobně, když jsem hrál počítačové hry s přáteli na základní škole a měli jsme různé klany. Říkali jsme, že by bylo dobré vytvořit web pro náš tým. Začal jsem hledat technologie a možnosti pro vytvoření webové stránky. Nejprve to samozřejmě byly weby vytvořené prostřednictvím webů, jako jsou elektronické stránky. Chtěl jsem tyto stránky časem upravit do té míry, že jsem zjistil, že tito online tvůrci webu pro mě nebudou stačit. Začal jsem objevovat nové technologie, jak by tyto stránky mohly být krásnější, lepší a funkčnější. Proč jste si vybrali kurz Webrebel? Webrebel kurz jsem si zvolil, neboť mě zaujala obsahová část kurzu resp. seriály v kurzu a hlavně jak podává informace. Tím myslím to, že mezi plnými kbelíky informací, které vlévá do hlav, se ujde místo i pro nějaký vtipný obrázek nebo komentář. [Image] Attila v programovací soutěži Zenit Co pro vás bylo nejtěžší na začátku učení se programovat? Nejtěžší asi pro mě bylo ve dvanácti, když jsem se začal věnovat programovacímu jazyku PHP, pochopit principy, proč tomu tak je a kvůli čemu. Neuměl jsem si dostatečně představit, jak využiji jednotlivé kódy v praxi, protože jsem se začal učit z psaných seriálů, kde byly jen vysvětleny. Začal jsem vyhledávat reálné příklady, kde byly využity dané kódy a postupem času jsem si uvědomoval, kde a proč toho využít a co s tím udělám. Když se mám zaměřit na nedávnou minulost, tak to byla určitě metodika OOP (Objektově-orientované programování). Zaměstnal ses ve firmě TRIAD Advertising jako Junior Webdeveloper. Pověz nám něco o tom, jak se tvá kariéra vyvíjela od momentu, kdy ses začal učit programovat a jak jsi získal práci v TRIADu? Keď som začal chápať princípom PHP, dostal som sa k CZ/SK fóru redakčného systému (ďalej RS) PHP Fusion. Snažil som sa vytvárať témy na tento RS pre ľudí, ktorí písali na fórum, že potrebujú web. Touto formou som sa chcel zdokonaliť. Po čase som si povedal, že prečo by som sa nemohol pokúsiť spraviť si vlastný RS. Medzi tým ma ale oslovila IT firma, ktorá sídli blízko môjho domu, že či by som sa nechcel priučit, získať skúsenosti a vypomáhať s webovými projektmi cez letné prázdniny. Ako 13-ročný zapálený pre tvorbu webov, som mal neskutočnú radosť a s radosťou som to prijal. Po 2 mesačnej stáži vo firme ma chytila druhá vlna a z programovania som prešiel na grafiku. Táto "vlna" hrala hlavnú rolu aj pri výbere strednej školy. [Image] Snímek obrazovky z redakčního systému Věnoval jsem se jí, chodil na soutěže ze školy, tvořil jsem pro zajímavé události jako Mladý tvůrce. No nenaplňovalo mě to až do takové míry jako programování. Do té doby jsem programoval procedurálně a mnozí programátoři se mi smáli, že jsem zastaralý a je v tom chaos, co byla pravda, ale byla to další demotivace pro mě tehdy a důvod proč začít s grafikou. Objevil jsem kurz Webrebel PPE a LARAVEL a byla to pro mě velká příležitost vrátit se k programování a být „up-to-date“. Vytvořil jsem se spolužákem malé studio, kde jsme nabízeli grafické a programátorské služby. Bral jsem to také jako zdokonalování se ve frameworku Laravel a vytvořit si RS na bázi zmiňovaného frameworku. K práci v TRIADu jsem se dostal přes tvůrce kurzu Webrebel Romana Hrašky, který dal nabídku do FB skupiny, že TRIAD hledá na výpomoc člověka, který umí dělat v Laravelu. Neváhal jsem a napsal jsem jim o sobě a poslal pár mých prací, následně mě pozvali na pohovor a přijali mě, za co jim děkuji. Pracuji a zdokonaluji se u nich zatím externě – kvůli střední škole, kterou už letos dokončuji. Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví? Každý řekne, že hodnocení práce. Ano, je to pravda, ale člověk, který si užívá toho, co dělá a dělá to, co ho naplňuje, to nevnímá jako výhodu. Z pohledu mé oblasti IT si myslím, že největší výhodou je možnost podílet se na vývoji zajímavých a originálních projektů, ať už webových nebo jiných. Seznamte se s vášnivými lidmi v dané oblasti jako s osobou a hledejte nejlepší možná a nemožná řešení pro daný projekt. Co pro tebe znamenal kurz Webrebel, jak ti to pomohlo získat novou práci? Kurz Webrebela přesněji LARAVEL/OOP mi dal neskutečně hodně a otevřel mi oči, že co všechno je možné a jak „snadno“. Otevřel mi bránu nových možností jak udělat web funkčnější, mohutnější, plný vychytávek, kód přehlednější a čitelnější. Ukázal mi, že věci, které jsem napsal 200 řádky kódu, lze napsat i 10 řádky a ušetřím tím mnoho času. I díky němu jsem se dostal do celoslovenského kola v soutěži Zenit – programování webů a také díky němu jsem si našel práci ve známé reklamní agentuře. Máš nějakou radu, kterou bys chtěl sdílet se studenty, kteří teprve začínají s tvorbou webstránek a programováním nebo se svým vzděláváním v IT oblasti? Nerad dávám rady, protože jsem jen také student, který v podstatě ještě nic nedokázal a který se snaží postupovat a nabírat zkušenosti den za dnem. Moje "rada", kterou se sám řídím, je určitě to, aby dělali zejména to, co je baví a nepřestávali se zdokonalovat, učit se nové věci a hlavně věřit v sami sebe. Aby sis mohl každý den říct, že jsem se naučil něco nového. Zaměřte se na sebe a nenechte se odradit nikým jiným, i když to možná neděláte nejsprávnější. Sami časem zjistíte, že to lze i jinak a možná lépe. Všechno má svůj čas. Každým dnem, týdnem jsou ve světě nové trendy, a to hlavně v IT oblasti. Sledujte je a přizpůsobujte své znalosti. Někdy je toto všechno obtížné, ale myslím si, že je to cesta k všeobecnému úspěchu a spokojenému životu. Vždy mějte na umě – kolik toho nevíte a to vás bude posouvat dál. Pokud máš na Attilu nějaké otázky, napiš je do komentářů. Chceš také nakopnout svoji kariéru v IT, ale nevíš kde začít? Vyzkoušej naše online kurzy, pomocí kterých se naučíš dělat webové stránky a programovat.

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách