Success story: Natálie odešla ze státní správy a je QA Engineer v Kiwi
Skillmea
17.07.2021
12 minut čtení
Natália Račák Vajdová je další úspěšnou absolventkou našich online kurzů. Zaujalo ji testování a díky tomu se také dostala do online cestovní agentury Kiwi.com, která má svou pobočku už iv Bratislavě. Natália sice v minulosti studovala informatiku a také ve své předchozí práci měla blíže k technologiím, naplno však své zanícení pro IT a testování objevila až díky kurzům od Furbyho. Který je shodou okolností aktuální i její šéf.
Prozraď v úvodu našim čtenářům, čemu ses věnovala předtím, než ses rozhodla pro kariéru v IT?
V minulosti jsem pracovala několik let jako lead manažer ve státní správě, přičemž jsem měla blízko k technologiím jako 3D tiskárny, scannery či lasery. Zní to možná docela zajímavě, ale jako manažer řešíte většinu času byrokracii, práci s lidmi a na tu „kreativní“ stránku práce není dostatek času. Po pár letech na této pozici jsem si začala uvědomovat, že to pravděpodobně pro mě není příliš perspektivní a zároveň jsem přišla na to, že s počítači si rozumím asi víc než s lidmi (dokážou člověka méně vytočit) 😃. Podala jsem tedy výpověď, dala jsem si tři měsíce na totální reset ve spojení se samovzděláváním a začala jsem pracovat v IT úplně od nuly.
Kurzů si asi absolvovala víc, které tě oslovily nejvíc?
Automatizované testování webu – Selenium a Selenium advanced od Furbyho. Nevěděla jsem, že se vzdělávací videa dají připravit tak vtipnou a hravou formou, což způsobilo, že jsem oba kurzy „spolkla“ za tři dny. Čtvrtý den jsem přišla na pohovor, kde mě díky přípravě z kurzů přijali přímo na místě. Takže právě díky těmto dvěma kurzům a školiteli se mi otevřely dveře do světa IT za rekordní 3 dny a 15 minut pohovoru. 🙂
Kurzy ti pootevřely bránu do IT, mělo to tedy pro tebe určitě smysl. Zajímala ses i dříve o oblast testování či IT?
Informatiku jsem v minulosti studovala, čili to pro mě nebyla úplně španělská vesnice, ale nikdy jsem si nenašla něco, co by mě na IT skutečně bavilo a byla bych ochotna do toho investovat svůj čas. Na škole nám toho o testování jako oboru příliš mnoho nemluvili, a když mi přišla úplnou náhodou první nabídka na testerskou pozici "Automation tester", neměla jsem ani tušení, co je Selenium, Cypress zda automatizace jako taková. V tu chvíli mi právě pomohli kurzy z Learn2Code, které mi přiblížily problematiku testování.
Aktuálně pracuješ ve firmě Kiwi, co všechno jsi musela absolvovat, aby ses tam dostala?
Nebudu lhát, pokud řeknu, že projít pohovormi v Kiwi byl zážitek. Klasicky, první pohovor probíhal s HRistkou, která na mě působila neskutečně mile a uvolněně, takže první dojem udělali fantastický.
Druhé kolo už byla jiná legrace. 🙂 Šlo o technický pohovor, kde mi 24 hodin před pohovorem zaslali stránku Kiwi, na které jsem měla najít bugy a nareportovat je, čili takový klasický manuální testing. Během hovoru mě však překvapili dalším úkolem, který jsem měla začít řešit hned po skončení pohovoru a ozvat se s výsledkem do pár hodin s tím, že poté, co jim ukážu výstup, bude pohovor ještě pokračovat. Šlo o přípravu automatizovaného testu pro stránku Kiwi v Cypressu s použitím JavaScriptu as určitým přesahem i do Gherkinu. Po nakózení a odprezentování jsme měli ještě krátkou diskusi o tom, co lze udělat lépe/jinak a proč jsem zvolila určité postupy při řešení problému.
Třetí kolo probíhalo se šéfem testingu v Kiwi, který se snažil zjistit zda reálně zapadnu do týmu a jaké jsou mé cíle jako testeru. Poslední kolo bylo s vice prezidentem pro Engineering celé firmy, opět velmi uvolněný a nenucený rozhovor o samotné firmě, přičemž to na mě působilo jako poslední ujištění, zda se do firmy hodím a zda rozumím hodnotám samotné společnosti.
Jaká je tvoje konkrétní náplň práce, co děláš?
V Kiwi nerozlišujeme mezi automatizovanými a manuálními testery, tady se všichni označujeme jako QA Engineers. Máme za to, že dobrý tester musí umět aplikaci manuálně proklikat a tím ji lépe poznat, aby byl následně schopen připravit kvalitní a stabilní automatizovaný test. V tom vlastně spočívá moje náplň práce. Část pracovní doby trávím manuálním testováním requestů od developerů, ale většinu pracovní doby se snažím přijít na to, jak si práci usnadnit a testování automatizovat pomocí Cypressu. 😃 Zároveň se věnuji vzdělávání juniornějších kolegů v rámci automatizace, případně mám možnost se seberealizovat při komplexnějších úkolech (příprava velkých testovacích setů od plánování až po samotnou přípravu a nasazení; odpovědnost za všechny testy v repozitáři a jejich údržba před nestabilností, apod.).
Považuješ se za technický typ, když pracuješ v softwarové společnosti na pozici QA Engineer?
Určitě ano. Já jsem měla blízko k počítačům už od malička, kdy jsem zvykla zanášet počítač viry na CDčkách a poté jsem musela zachraňovat situaci a mamince, v té době již virem zakryptované, Word dokumenty. Paradoxně to byly ty momenty, které mě nasměrovaly blíže k technice a IT jako takovému. 🙂 A tadá, o pár let později jsem opět v pozici “zachránce”, ale tentokrát před bugy v produkci, které naštěstí už nevytvářím já.
Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?
Upřímně, nejsem velký nadšenec manuálního testingu, i když chápu, že musí mít v mém testerském životě místo, více se vyžívám v přípravě automatizovaných testů a programování 😊 Zároveň se v současnosti věnuji testování SEO (optimalizace webu pro vyhľadávače), což mě v posledních měsících maximálně pohltilo. Je to úplně jiný typ testingu, než na který jsem byla dosud zvyklá.
Dnes je obrovská poptávka po programátorech, testerech, IT-čkárech obecně. Co bys poradila všem, kdo nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by nějak začít?
Ve zkratce: nebojte se a dělejte to, co Vás baví. Bude to znít jako klišé, ale k tomu, abyste byli v IT úspěšní a postupovali jste, musí Vás práce bavit a naplňovat, je to jedna z nejsilnějších motivací. Zároveň si zkuste najít právě obor, ve kterém víte, že budete mít stále určité výzvy a nebojte se jich. To nic, že na začátku nic nevíte, ale právě výzvy vás budou nutit zlepšovat se, budou vás formovat a posouvat vás vpřed. Pro mě osobně byl první challenge vůbec se odhodlat jít na pohovor na pozici, o které jsem nevěděla absolutně/téměř nic. Právě díky časovému tlaku a tomu, že si nechci udělat ostudu na pohovoru, pracuji v IT již více než rok a půl. 😉
Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví?
Různorodost a dostupnost práce. V IT se nikdy nezačnete nudit a pokud ano, vždy máte možnost změnit zaměření a začít znovu. Krásné na IT je to, že nepotřebujete vysokou školu, abyste byli považováni za kvalitního developera, testeru či systemáka. Reálně Vám stačí kurzy, Vaše zapálení a časem i praxi. A pokud Vás například práce testeru začne nudit, jednoduše se vzděláváte v jiné oblasti v rámci IT, přičemž můžete stavět už na určitých základech z předchozí pozice.
Měla jsi někdy pocit, že to nezvládneš? Bylo období, kdy jsi chtěl skončit a dělat něco úplně jiného?
Nikdy. Já svou práci doslova miluji a žiji jí. A iv případě, kdyby přišla v mém pracovním životě nějaká krize, moji kolegové by mě nenechali až natolik padnout na duchu. Mám kolem sebe opravdu skvělý tým, který mi ani nedovolí pomyslet na ukončení "testerské kariéry".
Když se vrátíme zpět k tvé práci, jak vypadá tvůj běžný pracovní den? Kiwi má pěkný office v Bratislavě, chodíš tam ráda, nebo pracuješ iz domu?
Svůj pracovní den začínám přibližně v devět, půl desáté ráno, kdy mě čekají první stand upy, kde se jako QAs synchronizujeme s developery, abychom měli představu, kdo co dělal, jestli se někdo na něčem nezasekl a zda si v rámci toho nepotřebujeme vzájemně pomoci. Pokud v ten den nemám naplánováno nic s vyšší prioritou, vyberu si requesty od developerů, které je třeba otestovat a tomu se i věnuji většinu dne. Někdy se vyskytnou i ad-hoc úkoly ve formě přípravy hotfixů pro padající testy, code reviews a pod. Kvůli delšímu cestování více preferuji práci z domova, ale office navštěvuji přibližně 2x týdně a to hlavně z důvodu, abych se socializovala se svými kolegy. V office máme krásné prostory, dobrou kávu, zmrzlinu a skvělý kolektiv, co víc si můžu přát. 😉
Co se týká dalšího vzdělávání, máš v plánu naučit se něco nového, co ti může pomoci ve tvé práci?
Určitě ano. Ráda bych se naučila základy i pokročilé techniky Reactu, abych více porozuměla změnám přímo v kódu, které developeři dělají v jednotlivých requestech. Díky tomu budu schopna lépe zvolit přístup k testování jednotlivých tasků tak, abych testovala ještě přesněji, rychleji a efektivněji.
Pokud máš na Natalii nějaké dotazy, neváhej je napsat do komentářů. Chceš se také podělit o svoji success story? Napiš nám zprávu 🙂
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩