Zpět na blog
Success stories

Success story: Mariana pracuje v úspěšné IT firmě. Všechno se učí sama, od základů

Martina Baumann
28.01.2021
10 minut čtení
Success story: Mariana pracuje v úspěšné IT firmě. Všechno se učí sama, od základů
Mariana Kubíková v našem rozhovoru přiznává, že nemá IT vzdělání, učí se všechno sama. Díky své motivaci a chuti pracovat na sobě má za sebou skvělé výsledky. Dělá to pro to, že ji to baví, ale na druhé straně si také uvědomuje, jak ji to posouvá dál – i profesně. Mariana je absolventkou kurzů Learn2Code, dříve se ve volném čase vzdělávala prostřednictvím síťové akedemie CCNA. Během pandemie měnila práci a dnes pracuje jako QA Engineer v jedné IT společnosti. V následujících řádcích promluvila o tom, jaké kurzy má za sebou, co jí dali a prozradila i to, na jakých projektech pracuje/pracovala. Právě Mariana je důkazem toho, že dlouhé hodiny strávené nad různými vzdělávacími platformami mají smysl.

Čemu jsi předtím, než sis udělala kurzy přes Learn2Code, věnovala? Kde jsi pracovala?

Než jsem začala s učením programování, jsem pracovala na pozici Network Administratora. Byla jsem zodpovědná za firewally. Na tuto pozici jsem se také dostala díky samostudiu na síťové akademii CCNA.

Pro které kurzy ses v Learn2Code rozhodla a proč?

Byly to kurzy zaměřené na programovací jazyk Java. Nejprve to byl kurz Java, který je zdarma. Dal mi velmi dobrý základ, co se týče Javy. Potom později to zas byl Java a OOP, Java pro pokročilé, který ještě ale nemám úplně ukončen. Také kurz Automatizované testování webu v Seleniu

Čili ses sama snažila najít všechny dostupné možnosti. A posunuly tě tyto kurzy dál?

Ano a velmi. Já nemám IT vzdělání, takže všechno se učím sama, od základů. Na základě těchto kurzů, samostudia a hlavně ochoty věnovat tomu čas se člověk umí opravdu hodně naučit.

A předtím sis někdy už dělala podobné kurzy?

Co se programování a testování týče tak ne. Těsně před koncem studia na vysoké škole jsem navštěvovala síťovou akademii CCNA. Výuka byla jednou týdně a také jsme se vzdělávali ve volném čase.

Čemu se konkrétně teď věnuješ? Děláš pro nějakou firmu nebo si freelancer?

Momentálně pracuji jako QA Engineer pro košickou společnost Ness Digital Engineering. Původně jsem byla na pozici Java Developer, ale tady se musím přiznat, že mé znalosti ještě nestačily na práci na komplexním projektu. Dříve jsem pracovala v jiné společnosti na pozici Automation Testera, takže testing jako takový mi byl znám.

Psala jsem Seleniovy testy v Javě, takže jsem se rozhodla vrátit zpět k testingu a pokračovat ve vzdělávání. Momentálně pracuji s testy v jazyce Cucumber, takže mé poznatky se rozšířily. Také jsem získala spoustu zkušeností s tooly jako Jenkins, Git a Maven.
Mariana ve svém přirozeném prostředí – pracuje ve firmě Ness

Když jsi po kurzu začala řešit práci, bylo něco s čím ses možná musela i „popasovat“?

Patřím mezi lidi, co stále musí mít nějaký cíl, a tak jsem věděla, že co chci dělat as jakými technologiemi chci pracovat. Konkrétně ve společnosti Ness jsem zjistila, že samotná Java je na development velmi málo. Chyběly mi znalosti ohledně Gitu, jak se pracuje s verzemi, jak se spouštějí joby v Jenkisu, jak se řeší chyby během buildu, nebo co je to artifact a kdy se používá, jak se generuje a pod. Bylo toho opravdu hodně, co jsem se naučila, ale ukázalo mi to také, že ještě je na čem pracovat.

Pojďme trošku k tobě. Jak bys popsala sebe? Jsi technický typ? Přece jen děláš, to co děláš...

Ano, to určitě jsem. Odmalička mě zajímala věda a technika. Dlouho mě fascinoval vesmír, letecká technika, uměla jsem zpátky všechny výpravy na Měsíc...dokonce jsem si z papíru skládala vesmírnou stanici ISS (smích). Takže jsem věděla, že asi nebudu dělat typicky „ženskou práci“. 

Naštěstí už dnes ženy dělají iv IT, pomaloučku přibývají i na Slovensku. Vždyť právě v Learn2Code máme už dost příběhů o absolventkách, které se prosadily v „mužském světě“. Ale když to takhle vzpomínáš, ptá se tě okolí na tvou práci? Třeba kamarádky, jiné dívky a ženy ve tvém okolí, neptají se tě na to, že slyš, i já bych chtěla jít dělat to, co ty. Poraď mi, jak na to.

Často se mi stávalo po příchodu do týmu v IT, že jsem byla sama žena v kolektivu. Ale co se týče vývoje SW, tak zde působí i dost žen. Mám i dost kamarádek, které se také věnují programování, testingu nebo řídí vývoj softwaru v týmu. Když jsem přešla z networkingu na vývoj SW, tak kolegové a známí se mě ptali, jak se mi to podařilo, co k tomu je třeba.
Vaše kurzy jsem doporučila nejednomu známému, ale bohužel stává se, že lidi náročnost a komplexnost programování odradí...což je velká škoda.

Momentálně „žije“ celý svět pandemií, která ale potvrdila, jak důležité jsou digitální technologie a zároveň jaké jsou nezbytné dovednosti v této oblasti. Jak to vnímáš ty teď? Jak bereš to, že celý svět digitalizoval? Cítíš to ve své práci?

Aktuálně pracujeme už pár měsíců z domova. Jelikož jsem měnila práci během pandemie, tak některé nové kolegy jsem živě ještě nepotkala. Meetingy máme online, tak řešíme veškerou komunikaci. Mně osobně to velmi chybí, neboť jsem byla zvyklá na práci v kolektivu, to typické office prostředí, káva a rozhovory s kolegy. To mi chybí nejvíc, co mi digitalizace neumí vynahradit.
Beh je super relax, Marian šport odporúča každému

Jak potom vypadá takový tvůj běžný pracovní den?

Mám takovou typickou pracovní flexi dobu. Začínám od 8:00 do 16:30. Ráno si přečtu maily, odpovím na ně, pokud se mě to týká. Potom kontrola ticketů v Jiře, což je tool, kde si přiřazujeme práci, abychom měli přehled, kdo na čem pracuje. Děláme ve Scrumu, takže denně máme meetingy. Tady každý řekne, na čem dělal včera, na čem bude pracovat dnes a zda je nějaký problém, co neumí vyřešit. My testeři upravujeme testy, případně píšeme nové, pokud je to nutné a fixujeme chyby, reportujeme bugy a pod.

Můžeš nám prozradit možná i konkrétněji nějaké klienty, projekty? 

Momentálně pracuji pro zákazníka Masternaut. Jedná se o aplikaci, která se používá pro monitorování aut, jejich rychlosti, spotřeby paliva a pod. Samotný projekt je velmi rozsáhlý, ještě jsem na něm krátce, takže se také seznamuji s jednotlivými moduly.

A co takhle nějaký tvůj konkrétní projekt, který máš za sebou? Je něco takového?   

Moje první práce v programování v Javě byla ve firmě Wirecard. Tam jsem poprvé vyzkoušela, jaký je to pocit spustit první automatizovaný test. Bylo to už před více než rokem, ale pamatuji si to dodnes. Jelikož pracuji stále pro nějakou firmu a řeším potřeby konkrétního zákazníka, tak na vlastních projektech nepracuji. Popravdě, ještě nemám na to znalosti. Ve volném čase si však sama zkouším nové funkce a píšu si vlastní testy mimo práci. Prostě mě to baví 🙂

Ještě nám prozraď, jestli si plánuješ dělat teď nějaké další kurzy? A zda sleduješ trendy?

Nyní se snažím zejména nabýt znalostí ohledně pracovního projektu, ať mám to náročné začátečnické období při změně projektu za sebou (smích) a večer po práci se učím Selenium WebDriver. Tento kurz od Furbyho bych chtěla dokončit a taky Java pro pokročilé od Jara Beňa.Mou srdcovkou však stále zůstává to Selenium, hlavně WebDriver. Takže chci si znalosti dále rozšiřovat tímto směrem.
Martina Baumann

Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem. 


Mohlo by tě zajímat

Success story: Michaela vyměnila administrativu za frontend
Success stories
08.11.2020
Skillmea

Success story: Michaela vyměnila administrativu za frontend

V tomto rozhovoru ti představíme Michaelu, která se rozhodla vyměnit odvětví, ve kterém dříve pracovala za IT. Z administrativní a úřednické práce přesedlala na pozici frontend developerky. Přečti si Michaelin příběh, jak se dostala k programování a IT, co má ráda na své aktuální práci a co doporučuje každému, kdo se chce v IT uchytit. Jaký je tvůj příběh? Jak jsi začala s programováním a kde jsi teď? Vždy mě IT lákalo, chtěla jsem dělat něco kreativnějšího, ale neměla jsem ponětí, kterým směrem se ubírat. Jednou mi jeden známý řekl něco o frontendu a mě to zaujalo. Začala jsem kouglit, zkoušet nějaké základy a zjistila jsem, že přesně tady chci začít. Samovzdělávání vedle práce nebylo dostačující, tak jsem se poohlížela po kurzech a začala s cíleným vzděláváním. Po nějaké době jsem si našla svoji první práci v této oblasti. No a momentálně pracuji v Luigi’s Box.[Image] Co přesně děláš, jaká je tvá pozice?Integration Specialist. Nastavuji sběr dat týkajících se vyhledávání na webových stránkách, integrace našeho našeptávače a vyhledávání na stránkách a zároveň poskytuji pravidelný support pro klienty. Klienti, kreativní proces a tvorba finálního designu se liší, a to se mi na mé práci líbí. Zároveň je zajímavé, kolik informací se vedle tvůrčího procesu mohu naučit. Díky tomu mám lepší rozhled a dokážu se na zadání dívat komplexněji. Jaké byly tvé cíle, když jsi začínala a jak jsi byla stále motivovaná a vytrvalá?Můj cíl byl jednoduchý – změnit pracovní odvětví. Prostřídala jsem administrativu, úřednickou práci a velmi mě to ubíjelo. Když jsem měla slabé chvilky, podívala jsem se zpět a zhodnotila, že tohle opravdu nechci dělat celý život, takže to nevzdám a zvládnu všechny úkoly, které mě čekají. Kromě toho, u rodičů jsem našla potřebnou podporu, bez které bych do toho asi ani nešla.[Image] V této oblasti je třeba sledovat aktuální trendy, inovace. Jak jsi na tom ty? Stíháš to všechno při práci?Neustále se setkávám s pro mě novými věcmi během práce a pozornost věnuji hlavně tomu, co právě využiji. Různé novinky z oblasti proto sleduji zejména prostřednictvím vlastní práce. Dobré a netradiční zadání je ten nejlepší impuls ke vzdělávání. A když brázdím po různých webových stránkách a spatřím nějaký prvek, který mě na tom webu zaujme, tak ihned otevírám DevTools a prohlédnu si kód 😀 Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?Velice ráda tvořím a zároveň mám ráda pěkný design. Takže u mě je to právě ta frontendová část práce, kterou mám nejraději. Když můžu pracovat s vizuálem a výsledkem této práce je pěkná a funkční část webové stránky.[Image] Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví?Od perspektivy, přes plat až po možnost pracovat odkudkoli. Je to rychle se rozvíjející odvětví a člověk má na výběr opravdu mnoho možností, jakým směrem se může ubírat. Co bys poradila lidem, kteří právě začínají nebo uvažují o tom, jak začít s kódováním?Aby se nenechali odradit těžkými začátky. Třeba tomu jen začít věnovat čas, zkoušet a postupně si najít přesně ten směr nebo odvětví, kde by se chtěli uchytit. Výsledek stojí za to 😊 Pokud máš na Michaelu otázky, neváhej je napsat do komentářů.
Příběh úspěchu: front-end vývojář na volné noze Patrik
Success stories
12.08.2020
Skillmea

Příběh úspěchu: front-end vývojář na volné noze Patrik

V tomto článku ti představíme dalšího úspěšného absolventa našich online kurzů. Patrik Stodola se aktuálně věnuje frontendu jako freelancer a také rozjíždí vlastní firmu. V rozhovoru se dozvíš, jak se Patrik k webům dostal, jaká byla jeho cesta vzdělávání a co doporučuje začátečníkům v oblasti tvorby webů a programování. Čti dál. Začněme tvou aktuální prací. Co přesně děláš, jaká je tvá pozice?Momentálně pracuji jako externí front-end developer pro více firem, a také vedle toho řeším i své vlastní zakázky. Ještě jako student jsem měl myšlenku vlastní firmy, která by se zabývala kompletní tvorbou webstránek - digitalnydesign.sk, můj vlastní projekt, který také rozbíhám. Jak ses k této pozici dostal?Na střední škole. Dodnes si pamatuji, jak jsme na praxi začali přebírat tvorbu obyčejných, statických HTML stránek. Nevěděl jsem ani „ň“. Vůbec jsem tomu nerozuměl – ale to bylo TO, co mě k tomu přitáhlo. Vždy, když si nevím s něčím rady, dělám to do té doby, dokud se mi to nepodaří. Přišel jsem domů, otevřel youtube a začal jsem se učit pracovat s HTML a CSS podle indických tutoriálů. To byly mé začátky. Později jsem objevil stránku Learn2Code - kurzy Webrebel od autora Yablko, které mi neskutečně pomohly a díky nim jsem si začal přivydělávat už jako student SŠ. Máš nějaký vzor, který tě inspiruje? Osobu, která je pro tebe motivátorem?Ano, mám. Lektor Yablko, jeden z nejlepších programátorů - co se týká znalostí a podání myšlenky divákovi. Kde bereš inspiraci pro svou práci? Máš nějaké tipy, které zaručeně fungují?Když potřebuji načerpat inspiraci, otevírám Instagram nebo Dribble. Pravidelně tam sleduji novinky z oblasti designu a webdesignu, moderní grafické prvky či různé vychytávky, tipy a zajímavé kombinace. V této oblasti je třeba sledovat aktuální trendy, inovace. Jak jsi na tom ty? Stíháš to všechno při práci?Snažím se vzdělávat dennodenně. Za necelý rok a půl jsem se naučil pracovat s HTML, CSS, SCSS, PHP, JS, jQuery. Nedávno jsem si doma dokonce udělal vlastní webhosting, který běží na NUC (miniPC), se kterým mi také pomohl návod na Learn2Code. Čili teď místo webhostingových služeb využívám vlastní hosting. V IT sféře je se vždy co učit .. :-) Čím vším sis musel projít, pokud ses vypracoval na tuto pozici?Ze začátku bylo docela náročné, než jsem se naučil přemýšlet jako programátor. Také si pamatuji na mé první zakázky, které ještě tehdy nebyly tak kvalitně přepracovány jako dnes. Hodně jsem studoval, četl, získával nové informace, ale to nejhlavnější - kódoval a programoval. Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?Jen ten pocit že otevírám kód, případně píšu nový mi přináší pocit štěstí. Rovněž mě Velmi baví setkávat se s klienty, komunikovat ohledně práce nebo zakázek. Práce s počítači byla od měla moje záliba a od té doby co jsem se naučil programovat se to jen stupňuje. Dnes je obrovská poptávka po programátorech. Co bys poradil všem, kdo nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by nějak začít?Nejprve bych doporučoval naučit se pracovat s HTML a CSS, to je základ všech webových stránek. Později bych jistě doporučil Bootstrap nebo Bulma, to je dnes dost žádané. A pak bych doporučil rozhodnout se, zda se zaměřit na webové stránky, webové aplikace, iOS / Android aplikace nebo různé systémy. (PHP, JS, Python, Java, Swift a mnoho dalších pro různé účely..) Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví?Velká výhoda je to, že při práci v IT odvětví můžete pracovat prakticky odkudkoli. Stačí vám notebook, internet a vaše znalosti. Měl jsi někdy pocit, že to nezvládneš? Bylo období, kdy jsi chtěl skončit a dělat něco úplně jiného?Zatím ne, když cítím že je toho dost, vypnu PC, jdu se projít, vyventilovat. Když řeším nějaký programátorský problém, dost účinná je „Duck Duck“ metoda. Jaké jsou tvé plány do budoucna?Moje plány do budoucna jsou takové, že bych chtěl ve větším rozjet projekt digitalnydesign.sk. Vedle toho se soustředím i na další projekty, ale tohle je jeden z těch nejhlavnějších. V případě zájmu o spolupráci mě může leckdo kontaktovat.  Máš nějakou radu, kterou bys chtěl sdílet se studenty, kteří teprve začínají s tvorbou web stránek a programováním nebo se svým vzděláváním v IT oblasti?Doporučuji se pravidelně vzdělávat v jazyce, ve kterém pracuješ. Jistě není naškodu se naučit i něco pomimo, nikdy nevíš, kdy se Ti tvé znalosti sejdou. A hlavně se nikým a ničím nenechat odradit. Patrikovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v dalším programátorském životě. Pokud máš na Patrika nebo tento rozhovor nějaké dotazy či připomínky, neváhej napsat do komentářů 👇👇
Success story: z mateřské k front-endu
Success stories
18.03.2020
Skillmea

Success story: z mateřské k front-endu

Petra Poliaková je další úspěšnou absolventkou našich kurzů, díky kterým si našla práci v IT. Aktuálně pracuje jako front-end developerka pro jednu martinskou firmu. K tvorbě webů se dostala během mateřské, kdy se začala pomaličku věnovat HTML a CSS. Jak se jí podařilo najít si práci v IT a co všechno pro to udělala, to si přečti v tomto blogovém příspěvku 👇 Začněme tvou aktuální prací. Co přesně děláš, jaká je tvá pozice?Pracuji jako front-end developer pro jednu Martinskou firmu, která působí na trhu již několik let. Tvoří e-shopy, webové aplikace a jsem v podstatě freelancer. Než jsem začala spolupracovat s touto firmou jsem vytvářela jen jednoduché prezentační weby. Nyní se zaměřuji více na online obchody, vzdělávám se v oblasti online marketingu (vytváření PPC reklam), nasazuji šablony do CMS systému wordpress a zpracovávám frontendovou část v ODOO systému. Jak jsi k této pozici dostala? Jak jsi k této pozici dostala?Na internetu jsem hledala firmy, které dělají weby, jsou v mém okolí a hledají kolegy, nejlépe is možností zaučení. Buď jsem jim posílala žádosti nebo poslala email. Firma mě kontaktovala, postupně mi dávali na zkoušku dělat projekty a začali jsme spolupracovat. Máš nějaký vzor, který tě inspiruje? Osobu, která je pro tebe motivátorem?V oblasti tvorby webu mě inspiruje Yablko, nejen svými rozsáhlými vědomostmi, ale také svým humorem. A také je to můj partner, který mi trpělivě vysvětluje, jak pochopit programátorský svět a myšlení. Kde bereš inspiraci pro svou práci? Máš nějaké tipy, které zaručeně fungují?Inspiraci hledám na internetu, od zkušenějších, ale i od samotných klientů, se kterými jsem často v kontaktu při tvorbě stránky. Zaručené tipy bohužel nemám. Stále se učím od zkušenějších.[Jeden z webů, na kterých Petra pracovala] V této oblasti je třeba sledovat aktuální trendy, inovace. Jak jsi na tom ty? Stíháš to všechno při práci?Když mám říct pravdu, moc ne. Jsem na úrovni juniora, takže je toho ještě mnoho, co se mám učit, ale některé trendy a inovace přicházejí rovnou s požadavkem webu. Tehdy je stíhat musím 😊 Čím vším sis musela projít, pokud ses vypracoval na tuto pozici?Nemám žádné IT vzdělání, takže jsem začínala úplně od nuly. Během mateřské jsem se začala zajímat o to, jak se dají dělat webové stránky, co to všechno obnáší a vůbec jestli bych něco takového zvládla. Začala jsem studovat HTML a CSS. Všechno jsem se učila přes internet. Lepší a rychlejší cestu jsem našla, když jsem objevila online kurzy od Learn2Code. Začala jsem kurzem Webrebel 1. Co jsem se naučila, to jsem otestovala na známém, který potřeboval webstránku pro svoji firmu. Výsledek se dostavil. Počet zákazníků se díky webové stránce začal zvyšovat. Své znalosti jsem si rozšiřovala o další kurzy z Learn2Code. Dostala jsem možnost pracovat v jedné firmě, ale musela jsem se rychle přeorientovat na Javu. Výhodou Learn2Code bylo to, že i takový kurz tam byl. Ve firmě jsem nějakou dobu programovala. Musela jsem však odejít. Mám dvě malé děti a přišlo období, kdy se střídala jedna nemoc za druhou. Vedle péče o děti jsem se vrátila k vytváření webstránek a začala si budovat svůj web – své portfolio. Znovu jsem využila různorodost kurzů a zaměřila jsem se na marketingové kurzy, které mi pomohly, jak se prezentovat. Udělala jsem si firemní profil na Facebooku a profil na LinkedIn. Takto připravená jsem hledala vhodné firmy. Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?Na této práci mě baví, když dosáhnu úspěchu a překonám překážky, které projekt přináší. Velice ráda pracuji s frameworkem bootstrap.[Další ukázka práce] Dnes je obrovská poptávka po programátorech. Co bys poradila všem, kdo nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by nějak začít?Nepřemýšlet nad tím, jestli na to mám nebo ne. Nejlepší začít a zkoušet. Nesrovnávat se na začátku s profesionály, z toho je docela slušná depka 😀. Připravit se na to, že výsledky nebudou hned. Všechno potřebuje svůj čas. No a samozřejmě využít možnosti vzdělávat se pomocí kurzů a zkoušet, kódovat, kazit a hledat řešení. Dobré je vyzkoušet i reálný projekt. Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví?Výhodou je svoboda, velké množství možností práce a pro mě jedna osobní a obrovská výhoda, která mi pomůže splnit si rodičovský sen – trávit čas s dětmi, když budou růst a ne sedět někde v kacelárii. Měl jsi někdy pocit, že to nezvládneš? Bylo období, kdy jsi chtěl skončit a dělat něco úplně jiného?Několikrát. Ale zjistila jsem, že už ani nevím, co by to jiné mělo být. Potom si uvědomím proč to dělám, nadechnu se a překonávám se dál. Jaké jsou tvé plány do budoucna?Cestu mi zkřížil WordPress, který jsem moc nechtěla ovládat, takže pořádně dostudovat framework Vue a pomalu přejít na backend. Máš nějakou radu, kterou bys chtěl sdílet se studenty, kteří teprve začínají s tvorbou web stránek a programováním nebo se svým vzděláváním v IT oblasti?Nezůstaňte při jednom kurzu. Nenechte se odradit od prvotních neúspěchů. A když budete trpěliví a posouvat se neustále dopředu, tak můžete získat výhodu oproti ostatním. Pomohli ti naše kurzy a našel sis díky nim práci. Napiš nám a rádi s tebou uděláme podobný rozhovor. Pro všechny, kteří váhají s tím, jestli začít a jak začít, na našem YouTube jsou další úspěšné příběhy našich absolventů.

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách