Zpět na blog
Success stories

Success story: Student střední školy, který již pracuje v úspěšné reklamě

Martina Baumann
05.02.2017
9 minut čtení
Success story: Student střední školy, který již pracuje v úspěšné reklamě
Attila Mucska je stále studentem střední školy, má úspěšný začátek své kariéry. Ati, jak se seznámí, je studentem 4. ročníku Polygrafické střední školy v Bratislavě. Působí také jako externista v reklamní agentuře TRIAD advertising jako juniorský webový vývojář. Pro studenta střední školy to není špatné...

Ati je také vášnivý fotbalista a rád se baví. Programování v programovacím jazyce PHP se věnuje od 12 let. Čím se může Ati chlubit? To je opravdu dost.

Toto jsou jeho projekty:

http://tennischampion.cz/
- frontend, backend

http://mirabella.sk/
- design webdesignu, front-end, back-end

http://revital-gaming.eu/
- design webdesignu, front-end, back-end

http://valson.sk/
- konec písma, zadní konec


Jaký byl první impuls, naučit se vytvářet webové stránky, programovat a začít svou kariéru v technologickém průmyslu?

Můj první impuls byl pravděpodobně, když jsem hrál počítačové hry s přáteli na základní škole a měli jsme různé klany. Říkali jsme, že by bylo dobré vytvořit web pro náš tým. Začal jsem hledat technologie a možnosti pro vytvoření webové stránky. Nejprve to samozřejmě byly weby vytvořené prostřednictvím webů, jako jsou elektronické stránky. Chtěl jsem tyto stránky časem upravit do té míry, že jsem zjistil, že tito online tvůrci webu pro mě nebudou stačit. Začal jsem objevovat nové technologie, jak by tyto stránky mohly být krásnější, lepší a funkčnější.


Proč jste si vybrali kurz Webrebel?

Webrebel kurz jsem si zvolil, neboť mě zaujala obsahová část kurzu resp. seriály v kurzu a hlavně jak podává informace. Tím myslím to, že mezi plnými kbelíky informací, které vlévá do hlav, se ujde místo i pro nějaký vtipný obrázek nebo komentář.

Attila v programovací soutěži Zenit


Co pro vás bylo nejtěžší na začátku učení se programovat?

Nejtěžší asi pro mě bylo ve dvanácti, když jsem se začal věnovat programovacímu jazyku PHP, pochopit principy, proč tomu tak je a kvůli čemu. Neuměl jsem si dostatečně představit, jak využiji jednotlivé kódy v praxi, protože jsem se začal učit z psaných seriálů, kde byly jen vysvětleny. Začal jsem vyhledávat reálné příklady, kde byly využity dané kódy a postupem času jsem si uvědomoval, kde a proč toho využít a co s tím udělám. Když se mám zaměřit na nedávnou minulost, tak to byla určitě metodika OOP (Objektově-orientované programování).


Zaměstnal ses ve firmě TRIAD Advertising jako Junior Webdeveloper. Pověz nám něco o tom, jak se tvá kariéra vyvíjela od momentu, kdy ses začal učit programovat a jak jsi získal práci v TRIADu?

Keď som začal chápať princípom PHP, dostal som sa k CZ/SK fóru redakčného systému (ďalej RS) PHP Fusion. Snažil som sa vytvárať témy na tento RS pre ľudí, ktorí písali na fórum, že potrebujú web. Touto formou som sa chcel zdokonaliť. Po čase som si povedal, že prečo by som sa nemohol pokúsiť spraviť si vlastný RS. Medzi tým ma ale oslovila IT firma, ktorá sídli blízko môjho domu, že či by som sa nechcel priučit, získať skúsenosti a vypomáhať s webovými projektmi cez letné prázdniny. Ako 13-ročný zapálený pre tvorbu webov, som mal neskutočnú radosť a s radosťou som to prijal. Po 2 mesačnej stáži vo firme ma chytila druhá vlna a z programovania som prešiel na grafiku. Táto "vlna" hrala hlavnú rolu aj pri výbere strednej školy.
Snímek obrazovky z redakčního systému


Věnoval jsem se jí, chodil na soutěže ze školy, tvořil jsem pro zajímavé události jako Mladý tvůrce. No nenaplňovalo mě to až do takové míry jako programování. Do té doby jsem programoval procedurálně a mnozí programátoři se mi smáli, že jsem zastaralý a je v tom chaos, co byla pravda, ale byla to další demotivace pro mě tehdy a důvod proč začít s grafikou. Objevil jsem kurz Webrebel PPE a LARAVEL a byla to pro mě velká příležitost vrátit se k programování a být „up-to-date“. Vytvořil jsem se spolužákem malé studio, kde jsme nabízeli grafické a programátorské služby. Bral jsem to také jako zdokonalování se ve frameworku Laravel a vytvořit si RS na bázi zmiňovaného frameworku. K práci v TRIADu jsem se dostal přes tvůrce kurzu Webrebel Romana Hrašky, který dal nabídku do FB skupiny, že TRIAD hledá na výpomoc člověka, který umí dělat v Laravelu. Neváhal jsem a napsal jsem jim o sobě a poslal pár mých prací, následně mě pozvali na pohovor a přijali mě, za co jim děkuji. Pracuji a zdokonaluji se u nich zatím externě – kvůli střední škole, kterou už letos dokončuji.


Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví?
Každý řekne, že hodnocení práce. Ano, je to pravda, ale člověk, který si užívá toho, co dělá a dělá to, co ho naplňuje, to nevnímá jako výhodu. Z pohledu mé oblasti IT si myslím, že největší výhodou je možnost podílet se na vývoji zajímavých a originálních projektů, ať už webových nebo jiných. Seznamte se s vášnivými lidmi v dané oblasti jako s osobou a hledejte nejlepší možná a nemožná řešení pro daný projekt.


Co pro tebe znamenal kurz Webrebel, jak ti to pomohlo získat novou práci?
Kurz Webrebela přesněji LARAVEL/OOP mi dal neskutečně hodně a otevřel mi oči, že co všechno je možné a jak „snadno“. Otevřel mi bránu nových možností jak udělat web funkčnější, mohutnější, plný vychytávek, kód přehlednější a čitelnější. Ukázal mi, že věci, které jsem napsal 200 řádky kódu, lze napsat i 10 řádky a ušetřím tím mnoho času. I díky němu jsem se dostal do celoslovenského kola v soutěži Zenit – programování webů a také díky němu jsem si našel práci ve známé reklamní agentuře.


Máš nějakou radu, kterou bys chtěl sdílet se studenty, kteří teprve začínají s tvorbou webstránek a programováním nebo se svým vzděláváním v IT oblasti?

Nerad dávám rady, protože jsem jen také student, který v podstatě ještě nic nedokázal a který se snaží postupovat a nabírat zkušenosti den za dnem.

Moje "rada", kterou se sám řídím, je určitě to, aby dělali zejména to, co je baví a nepřestávali se zdokonalovat, učit se nové věci a hlavně věřit v sami sebe. Aby sis mohl každý den říct, že jsem se naučil něco nového. Zaměřte se na sebe a nenechte se odradit nikým jiným, i když to možná neděláte nejsprávnější. Sami časem zjistíte, že to lze i jinak a možná lépe. Všechno má svůj čas. Každým dnem, týdnem jsou ve světě nové trendy, a to hlavně v IT oblasti. Sledujte je a přizpůsobujte své znalosti. Někdy je toto všechno obtížné, ale myslím si, že je to cesta k všeobecnému úspěchu a spokojenému životu. Vždy mějte na umě – kolik toho nevíte a to vás bude posouvat dál.

Pokud máš na Attilu nějaké otázky, napiš je do komentářů. Chceš také nakopnout svoji kariéru v IT, ale nevíš kde začít? Vyzkoušej naše online kurzy, pomocí kterých se naučíš dělat webové stránky a programovat.
Martina Baumann

Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem. 


Mohlo by tě zajímat

Z obyčejné dívky k programátorce
Success stories
22.08.2016
Skillmea

Z obyčejné dívky k programátorce

Ahoj, jmenuji se Alexandra a jsem programátorka. Jak je to možné? Vždyť jsem jen holka… Ve světě převládá obecný názor, že dívka není schopna být programátorkou. Proto bych nejprve chtěla toto tvrzení vyvrátit. Zná někdo Adu Lovelace? Je považována za  první programátorku . Pracovala na Babbageově univerzálním počítači. Nebo co ENIAC? První elektronický univerzální počítač. Kdo ho naprogramoval? Tyto dámy: [ENIAC programátorky] A co bylo vlastně náplní jejich práce? Oh, nic důležitého, jen počítaly balistické trajektorie pro dělostřelectvo a jiné těžké zbraně (jako bomby), aby dopadly přesně na určené místo. Adele Goldstine (vpravo) dokonce napsala příručku pro programování ENIAC. Nemyslím si, že tyto dámy jsou nějak známé. Ale měly by být! Margaret Hamilton byla vedoucí softwarovou inženýrkou pro kosmický program Apollo. Ze současnosti nám může jako dobrý příklad sloužit  Marissa Mayer . Byla první ženskou počítačovou inženýrkou v Google a nyní pracuje pro Yahoo! jako prezidentka a ředitelka obchodní společnosti. Jeden z důvodů obecného názoru, že ' programování je pouze pro muže ' může být to, že za posledních 20-30 let bylo vydáno mnoho počítačových her určených pro chlapce. Například Heroes of Might and Magic, Battlefield… Jejich kontextem byly bitvy, armády, strategie a jiné podobné věci, které teenagerku vůbec nezajímají. A tak většinou kluci od útlého věku začali trávit spoustu času hraním počítačových her as počítači jako takovými, naučili se podvádět a manipulovat se zdrojáky a tak začali tvořit vlastní programy. Během gymnázia jsem byla nezajímavá osoba. Nechtěla jsem skončit někde v kanceláři s 8hodinovým pracovním časem a věděla jsem, že si chci organizovat čas podle sebe a cestovat. Proto jsem měla 2 možnosti:  studovat cizí jazyky , což jsem nepokládala za dostatečné, nebo, jak mi vždy navrhoval můj přítel,  studovat  Aplikovanou  informatiku  na Fakultě matematiky, fyziky a informatiky. Přesně jak studoval on. Musím říct, že když jsem se rozhodla pro AIN na Matfyzu, můj přítel mi ze začátku velmi pomáhal. Občas pro mě napsal nějaký milý program jako například tento:[<3 coding] Také mi vyprávěl hodně o předmětech, projektech, úkolech a jiných podobných věcech, kterými si musel ve škole projít. Zjistila jsem, že to tam vůbec není tak náročné a že učitelé a profesoři jsou velmi přístupní a ochotní. Věděla jsem, do čeho jdu a co mě čeká, co mě docela povzbudilo. Také jsem si uvědomila, že kdyby  umím programovat , byla by to dobrá příležitost pracovat remote, mít flexibilní pracovní dobu, dělat a učit se stále něco zajímavého a nového a  dělat 'magii' , kterou mnoho lidí neví. Žádná rutinní robota. Přestože je zde i další důvod, a to lepší finanční ohodnocení, ale snažím se, aby byly peníze pro mě side effect. Protože jsem díky příteli věděla, o čem bude studium aplikované informatiky (nic těžkého, ale časově náročnějšího), rozhodla jsem se pro Matfyz. Učitelé jsou opravdu velmi nápomocní a ochotní. Ale mým jediným záměrem nejsou známky. Jak jsem již zmínila, ráda bych pracovala remote, s patřičným finančním ohodnocením as flexibilním pracovním časem. Proto využiji každý školní projekt, abych se naučila něco nového, co firmy a aktuální pracovní trh potřebuje. Snažila jsem se být proaktivní nejvíce, jak jen to jde. Někdy se cítím jako tato holčička na obrázku: [Image] Pomocí zvědavosti a trpělivosti se to dá všechno zvládnout a naučit. I díky předmětům ve škole jsem se zlepšila v programování jako takovém a naučila jsem se mnohé všeobecné computer-science znalosti. Ve zkratce, připravovala jsem se na to, že za pár měsíců budu pracovat jako  programátorka . Jelikož mi byl přítel inspirací, také jsem se chtěla zaměstnat po prvním ročníku studia jako  JavaScript/React developer . Už půl roku předem jsem hledala vhodnou pracovní nabídku na různých jobboard stránkách a když jsem ji konečně našla, věděla jsem co mám udělat. Myslela jsem si: Moje žádost o zaměstnání bude muset být asi velmi speciální, neboť určitě se jim tam nějací lidé hlásí. Víte co? Moji žádost jsem naprogramovala v JavaScriptu jako single-page aplikaci a publikovala online. Nyní pracuji pro  Learn2Code,  programuji v JavaScriptu a React-e a učím se pracovat is jinými knihovnami jako například Redux, react-router… Na závěr bych vás chtěla povzbudit. Opravdu  nezáleží jestli jsi kluk nebo holka . Věř si, buď trpělivá/ý (což je asi nejdůležitější), zvědavá/ý, nevzdávej se, buď proaktivní/y nejvíc jak se jen dá a  přijímej každodenní výzvy, které ti programování nabízí . Autorkou blogu je Alexandra Nyitraiová a tento článek vznikl na základě její přednášky na  Rails Girls Bratislava . Anglický originál najdeš na Alexině osobním blogu .

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách