Success stories
09.09.2018
Skillmea
Success story: fullstack webdeveloper Roman
Roman Podskuba studoval na FRIčce Žilinské univerzity a během psaní diplomovky si uvědomil, že právě weby jsou oblast, která ho baví. Rozhodl se tomu věnovat maximum, absolvoval náš 3měsíční kurz Web Designer a poté ještě vzdělávací program Azet akademie. A teď už zařezává v týmu Bistro.sk jako full-stack webdeveloper. Přečti si jeho příběh, programátorské začátky a rady, které dává začínajícím kodérům.
Začněme tvou aktuální prací. Co přesně děláš, jaká je tvá pozice?
Pracuji jako webdeveloper v Ringier Axel Springer SK. Pro někoho bude firma možná známější pod značkou Azet. Dostal jsem se do týmu Bistra, takže mým úkolem je podílet se na vývoji bistro.sk . Kromě toho vyvíjíme i platformu pro zákaznický servis a spravujeme i Azeťácký katalog či slovník. Všichni webdevelopeři v týmu jsme fullstack, takže pracujeme jak na frontendu, tak i na backendu. Nastoupil jsem jen koncem července 2018, takže momentálně se více rozhlížím, než dělám :D [Roman Podskuba - fullstack webdeveloper]
Jak jsi k této pozici dostal?
Vždy jsem chtěl dělat něco, kde budu moci používat hlavu a bude mě to i bavit. Po střední škole jsem zkusil jít studovat informatiku. Tam mě to občas bavilo a občas ne. Až při diplomové práci jsem se dostal k tvorbě webů a začal jsem tušit, že by to mohlo být něco, o co bych se měl zajímat. Po škole jsem šel na tříměsíční kurz do Žiliny a po něm jsem měl už jasno, že tohle bude ta správná cesta pro mě.
Máš nějaký vzor, který tě inspiruje? Osobu, která je pro tebe motivátorem?
Momentálně jsem obklopen lidmi, kteří toho vědí několikrát více než já. Takže o inspirativních lidí nouzi nemám. Zmínil bych však jedno jméno - Ernest Sawyer - kluk, který vedl kurz v Žilině. On byl asi první osoba, díky které jsem si řekl, že to se mnou nemusí být až tak marné, jak jsem si někdy myslel. Dal mi přesně to, co jsem tehdy potřeboval – ukázal mi, že jen tím, že budu kódovat stránky, se naučím kódovat stránky. Díky němu jsem cítil, že každým týdnem dělám pokroky. Jeho přístup byl fantastický.
Motivuje mě zejména přítelkyně a nejbližší rodina. Prošli si se mnou od doby, kdy jsem byl na úřadu práce až dosud. Vždy jsem cítil jejich podporu a velmi se zajímají o to, jak se mám v práci a co tam vlastně dělám. Díky nim se cítím vnitřně v pohodě a to mě dobíjí energií.
Kde bereš inspiraci pro svou práci? Máš nějaké tipy, které zaručeně fungují?
Od kolegů. Dostal jsem se do týmu, kde je 10 programátorů a ještě spousta dalších lidí, kteří se o bistro.sk starají. U tolika lidí se každý den dozvím něco nového. Na internetu je kopec článků, stránek, tutoriálů, fór apod., ale nic není lepšího než osobní kontakt s lidmi, kteří se ve věcech vyznají do hloubky.
V této oblasti je třeba sledovat aktuální trendy, inovace. Jak jsi na tom ty? Stíháš to všechno při práci?
Musím se přiznat, že pokud se v osobním čase věnuji nějakým věcem, tak jsou to věci, které nemusí být „trendové“, ale pomohou mi v práci. Momentálně však v práci ještě doznívá Azet akademie a míváme jednou týdně workshopy na různá témata, kde se vždy řeší i aktuální trendy. Takže tyto věci se mi dostávají v práci a ve volném čase se tak můžu věnovat zejména věcem mimo IT.
Čím vším sis musel projít, pokud ses vypracoval na tuto pozici?
Mám vystudované počítačové inženýrství na fakultě řízení a informatiky na Žilinské univerzitě. Odbor byl zaměřen spíše do oblasti hardwaru, robotiky a podobných věcí. Tvorbu webů tento obor nepokrývá. Mně se naštěstí podařilo dostat se k diplomu, kde jsem měl dělat webovou aplikaci pro zobrazování stavu senzorů na platformě Yrobot. Při tvorbě aplikace jsem se dostal ke kurzu Webrebel 1, zíral jsem videa a vedle toho využil toho, co se mi hodilo do mé práce. Tady jsem si uvědomil, že web by mohla být cesta a proto jsem po ukončení školy šel na prezenční kurz od Learn2Code, který vedl Ernest Sawyer. Tady jsem se naučil velmi mnoho. Kdybych se učil tyto věci sám, ještě teď bych určitě nebyl tam, kde jsem byl po kurzu. Kurz mi dal základy, na kterých jsem mohl později stavět. Po kurzu jsem pomáhal při dvou projektech s HTMLkem a CSSkem Námestovské firmě Neonus, kde jsem se také hodně naučil. A pak jsem se výrazným krokem posunul k mé nynější pozici. Přihlásil jsem se na Azet Akademii, kde jsem se téměř 3 měsíce učil na různých cvičných projektech. Většina věcí byla zaměřena na PHP, ale vyskytly se tam samozřejmě také HTML a CSS. Kromě toho také něco z JavaScriptu či mysql. Během těchto tří měsíců jsem dal do toho hodně úsilí i ve volném čase, což mi v konečném důsledku hodně pomohlo. Při studiu mimo akademii, ale i v ní, jsem zase využíval kurzy odLearn2Code - Webrebel 1 a 2, Sass, Git a databáze . No, a po akademii jsem se už dostal do týmu Bistra :) [Účastníci Web Designer kurzu v Žilině (Roman ve středu :))]
Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?
Zatím mě baví všechno. Uvidím, jak to bude vypadat, když opadne to úvodní nadšení :) No úplně nejvíc mě baví věci, kde mohu použít dosud naučené věci a postupně k tomu přidávat nějaké nové poznatky. Momentálně dostávám v práci tasky, které nejsou příliš složité a jsou založeny na tom, že každým jedním se naučím něco nového, takže na téměř každém tasku si najdu něco, co mě zaujme. Kdyby však mám vypíchnout jednu věc, tak moc rád spekuluji s CSSkem. Na kurzu jsem dostal výborné základy, na které se mi poměrně lehce nabalují nové věci.
Dnes je obrovská poptávka po programátorech a designérech. Co bys poradil všem, kdo nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by nějak začít?
Aby se nebáli a začali. Strach byl mou asi největší překážkou. Ještě donedávna jsem měl pocit, že když něco nevím alespoň na 110%, tak nemá význam s tím něco řešit, ale je třeba se ještě učit. Postupem času mi však došlo, že takhle se nikam nedostanu.
Kodil jsem si nějaké weby sám pro sebe, což mi určitě něco dalo, ale nic mě neposouvalo vpřed tak, jako když jsem byl mezi lidmi, kteří věcem rozumějí a mohl jsem se jich ptát.
Jednoznačně je třeba hledat nové výzvy a zkoušet. Každý, kdo má snahu, je v tomto odvětví vítán a časem si jistě najde to, co ho bude bavit.
Takže nejdůležitější, tedy alespoň u mě, je mít odvahu skočit do neprobádaných vod a snažit se naučit plavat.
Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví?
Je to odvětví, které nabízí nespočet možností. Stále je prostor pro učení a zlepšování a úkoly většinou nejsou stereotypní. Mnohým lidem, včetně mě, určitě musí vyhovovat to, že práce v IT odvětví si v mnoha případech nevyžaduje fixní pracovní dobu. Výhod je mnoho, každý si určitě najde tu svoji. Úplně největší výhodou pro mě je ovšem to, že mě to baví. A to je podle mě nejdůležitější, aby lidé dělali to, co je baví a měli z práce radost.
Měl jsi někdy pocit, že to nezvládneš? Bylo období, kdy jsi chtěl skončit a dělat něco úplně jiného?
Během kurzu se nic takového nestalo, tam jsem pomalu přicházel na to, že tohle je to co chci určitě dělat av čem můžu být dobrý. Až v Azet akademii jsem měl občas pocit, že je něco nad mé síly. Začínalo nás 12 a věděli jsme, že práci dostanou jen někteří. To mi občas tlačilo do hlavy myšlenky, že zrovna já bych mohl být ten, kdo půjde další den domů. Ale nikdy jsem si neřekl, že chci dělat něco úplně jiného a vždy, když se už k tomu mohlo schylovat, jsem zapnul i ve volném čase a dal tomu trošku víc, než by se možná ode mě očekávalo. [Účastníci Azet academy]
Jaké jsou tvé plány do budoucna?
Jsem člověk, který upřednostňuje stabilitu před častými velkými změnami. Co se týče práce, tak dokud mě to bude bavit, budu pokračovat a budu celkově spokojen, tak bych rád zůstal v Azetě. Jelikož momentálně toto všechno práce v týmu Bistra splňuje, nemám důvod byť jen uvažovat nad změnou. Spíš mám nějaké plány v osobním životě, protože nová práce mi nabídla i nové možnosti :)
Máš nějakou radu, kterou bys chtěl sdílet se studenty, kteří teprve začínají s designem, tvorbou web stránek a programováním nebo se svým vzděláváním v IT oblasti?
Každý člověk je jiný. Každý potřebuje něco jiného. Někomu vyhovuje jít do toho po hlavě a učit se od rána do večera. Někomu zase nabalovat znalosti v menších dávkách. Jednu věc si však musí uvědomit každý jeden člověk, který chce začít (a ne jen začít). Pokud někdo čeká, že mu někdo nalije znalosti do hlavy, tak by se měl nad tím zamyslet nebo pouvažovat o jiném zaměření. IT oblast vyžaduje mnoho úsilí, které vychází od člověka, který se touto cestou rozhodl jít. Kromě toho je fajn být trpělivý – na začátku jdou věci pomalu a to je občas frustrující. Ale s dostatečnou dávkou trpělivosti má každý šanci na to, aby se uplatnil v tom, co ho baví.
Romanovi děkujeme za super rozhovor a parádní motivaci i pro ostatní začínající programátory.