WordPress je nejznámější a nejrozšířenější redakční systém CMS (Content Management System) pro tvorbu webstránek, který stále využívá většina uživatelů. Vznikl v roce 2003 a od té doby si už mezi sebou našel miliony uživatelů a fanoušků. Jeho velkou výhodou je dostupnost, srozumitelnost a možnost instalovat spoustu pluginů a widgetů, díky kterým například změříte návštěvnost, doplníte si svůj web různými aplikacemi nebo si jej propojíte se sociálními sítěmi. Tento článek původně vznikl v létě 2017, upravili jsme jej o a doplnili o další weby. Čti dál.
A k čemu WordPress slouží?
Takový WordPress se používá na klasické webové stránky, klasický e-shop a samozřejmě oblíbené blogy. Jeho velkou výhodou je, že nepotřebujete licence. Tento publikační software je totiž vyvíjen pod licencí GNU GPL (licence pro svobodný software). Používají jej i velké firmy, organizace, redakce na Slovensku a také v zahraničí.
Pokud i ty přemýšlíš nad tím, že by sis chtěl udělat webku a nejsi zrovna dobrý v programování, může ti pomoci tento blog na malou inspiraci. Existují různé možnosti, jak si udělat webku jednoduše a rychle ve WordPressu a to od systémů, které jsou zdarma až po ty placené. V tomto případě však určitě platí, pokud chcete rozjet svůj byznys ve velkém stylu, investujte do placené verze – působí to totiž mnohem profesionálněji a potencionální klienti jistě ocení i to, že máte vlastní název web stránky.
Nabízí vlastní název webky a také emailovou adresu - kromě toho, že je to (jak jsem již zmiňovala výše) profesionálně, tak je to snáze zapamatovatelné. Dále můžete používat pluginy a také spoustu možností, jak může váš web vypadat. V neposlední řadě nabízí kvalitní SEO.
Abyste však neřekli, zde je kratičký přehled šablon, které jsou k použití zdarma:
Sydney, Interface, Flash, Zerif Lite, Everal, Astrid, Hestia, ionMag, Writee a mnohé další (opravdu je jich na internetu celá spousta, stačí jen trošku poguglit). WordPress.org je vhodná pro lidi, kteří chtějí mít seriózní profesionálně vypadající webovou stránku nebo eshop. Pokud s WordPressem teprve začínáte, určitě si prohlédněte náš online kurz pro začátečníkyo WordPressu ao tom, jak rozběhat a spustit vlastní webstránku. Možná jste se někdy setkali také s platformou WordPress.com. WP.com je vhodná spíše pro netechnické lidi, kteří nemají kapacitu pro různá nastavování ve "klasickém" WordPressu.
Známé WordPress weby
Pojďme se nyní podívat na známé webové stránky, které jsou založeny na WordPressu. Které jsou to? Nemusíte se mnou souhlasit, můžete mi pod článek napsat své vlastní tipy. Objektivní názor v tomto případě jednoznačně neexistuje 😊 A hádat se s vámi nebudu...
Začněme nejprve od populárního slovenského deníku, které se věnuje převážně zpravodajství a investigativní žurnalistice. Má svoji internetovou stránku, která funguje také na WordPressu. Má velkou čtenářskou základnu, denně produkuje desítky článků a různých příspěvků.
Kdo by neznal na Slovensku tento portál? Populární web, který je zaměřen na úspěšné startupy a přináší velmi mnoho poutavých příběhů nejednoho úspěšného Slováka. Všechny tyto příspěvky na oblíbené webce Slováků čtete právě díky WordPressu.
Asociace digitálních marketingových agentur (ADMA) je známá jako sdružení profesionálních agentur, které působí v oblasti digitálního marketingu. A jejím hlavním úkolem je zvyšování úrovně digitálního marketingu na Slovensku.
Agentura se na začátku zaměřila na SEO, později se však začala věnovat online marketingu ve velkém a dnes má významné klienty. Webka je spojena kvalitního obsahu a pěkného designu.
Týdeník, který přináší komentáře a zprávy o politice, ekonomice, mezinárodních záležitostech, kultuře, umění a vědě. A samozřejmě používá WordPress.Vypíchli jsme jen několik webů, které používají WordPress, je jich určitě mnohem víc. Jelikož na WordPressu dnes běží přibližně 20% všech webů na světě. Pokud jsme na nějaký významný web zapomněli, vzpomeň ho v komentáři. Líbil se ti tento článek? Věnuj mu 👍 Pokud máš nějaké rady a tipy i ty a rád by ses s nimi podělil s ostatními, napiš nám dolů do komentáře 👇
Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem.