Zpět na blog
Vzdělávání

Zvládání stresu během zkoušek a způsoby, jak se efektivně a rychle učit

Skillmea
10.08.2023
13 minut čtení
Zvládání stresu během zkoušek a způsoby, jak se efektivně a rychle učit
Čekají tě zkoušky, písemky, testy či ústní přezkoušení a jsi ve stresu z toho, jak to zvládneš? Stres je tvůj nepřítel, a proto ti přinášíme užitečné tipy, jak se učit na zkoušky efektivně.

Neexistuje univerzální strategie, platná pro všechny, jak se učit. Každý z nás je originál. Co dokonale funguje u jednoho, u druhého může skončit úplným fiaskem. Avšak s jasně nastavenými cíli, reálným plánem a pozitivní myslí se naučíš vše potřebné, získáš dobré hodnocení a tím, že splníš další ze svých cílů, zvedne se ti sebevědomí.

Chceš vědět, jak se rychle učit? Inspiruj se našimi tipy.

Prostředí je důležité 

Někteří z nás se rádi učí ve studentském pokoji a potřebují úplné ticho. Pro jiné je tato alternativa nepřípustná, protože v pokoji jsou lákadla v podobě mobilu, laptopu či playstation, a proto chodí studovat do knihovny.

Dalším to skvěle pálí ve frekventovaném prostředí a zásadně získávají znalosti v rušných kavárnách. V závislosti na svých preferencích se tedy můžeš učit v přírodě na dece, v parku na lavičce nebo na rodičovské chatě na vesnici.

Faktem je, že většina z nás je odkázána na to, připravovat se na zkoušky doma. Jak se lépe učit v domácím prostředí?
 • Klíčem je výběr vhodného studijního prostoru, který většinou vyžaduje stůl, ergonomickou židličku a ideální sezení u okna s dostatkem přirozeného světla. Jeho deficit a umělé osvětlení mají totiž vliv na hladinu energie i psychické rozpoložení.
 • Podstatné je, aby byl prostor pro učení uklizený. Je dokázáno, že řád má příznivý vliv na koncentraci.

Nejste-li si jisti, které prostředí je pro tebe ideální, jednoduše jich vyzkoušej více a vyber si to, které se ti nejvíce osvědčí.

Vytvoř si plán a časový harmonogram 

Jak se správně učit? Studijní plán by měl vycházet z tvých současných studijních návyků a stylu učení. Je na tobě, jestli se budeš učit každý den v několika blocích po 30 minut, nebo učení věnuješ tři dny v týdnu v trvání několika hodin.

Při plánování nezapomeň zohlednit, v kterou dobu během dne jsi nejproduktivnější a zvládneš se toho naučit nejvíc. Tímto se vyhneš řešení problému, jak se přimět učit.

Kromě toho jsou při plánování učení na zkoušky a vytváření časového harmonogramu důležité následující skutečnosti:
 • Časově vyhodnoť všechny důležité aktivity, kterým se musíš během týdne věnovat, jako vyučování, domácí práce či mimoškolní aktivity. Zjistíš, kolik času ti zbývá na učení.
 • Pokud je ho málo, některé aktivity z týdenního harmonogramu vyškrtni, odlož nebo deleguj na někoho jiného.
 • Naplánuj si, kolik času potřebuješ ke zvládnutí učiva na jednu zkoušku.
 • Vytvoř si plán, jehož součástí budou předměty na zkoušku is časovým intervalem, který jim věnuješ.
 • V rámci jednoho dne se věnuj jednomu předmětu, nebo je střídej. Závisí to na tvých preferencích.
 • Nezapomeň si nechat rezervu na opakování nebo na doučení, pokud se ti během týdne plán nečekaně naruší.
 • Na závěr svůj domácí studijní rozvrh na zkoušku zhodnoť a drž se ho.

Nejde ti to? Prokrastinuješ? Nemáš chuť na učení? Jak se donutit učit? Jedním z možných řešení je vytvořit si rutinu. To znamená, že pokud tě čeká celý den učení, nevynechávej ranní rutiny. Nastav si budík na určitou dobu, věnuj se ranním rituálům a teprve potom se pusti do učení. Učíš se večer? I v tomto případě stav na rutiny před učením.

Pokud chceš časový plán dodržet, eliminujte rozptýlení. Co je důležité?
 • Odstraň z dosahu to, co tě rozptyluje. Může jít o mobil, sociální sítě či rozečtenou knihu.
 • Ostatním členům domácnosti oznám, že se učíš, a popros je, aby tě nevyrušovali.
 • Pokud ti myšlenky bloudí kudy, udělej si krátkou přestávku, zacvič si a zhluboka dýchej, ideální při otevřeném okně.

Mysli pozitivně 

Ne každý z nás dostal do vínku pozitivní mysl a vidíme sklenici spíše poloprázdnou než poloplnou. Avšak to neznamená, že tento stav je neměnný. Svůj život si vytváříme sami a vnitřní nastavení můžeme změnit seberozvojem.
Pokud tě při učení pronásledují myšlenky, že nejsi dost dobrý, nebo se nedokážeš na zkoušku adekvátně připravit, vyzkoušej některou z následujících technik, které ti pomohou s přeprogramováním limitujících přesvědčení.

 • Výbornou volbou jsou pozitivní afirmace, tedy pozitivní prohlášení určená ke změně negativního vnitřního monologu. Nezapomínej si je opakovat pravidelně a použij při tom sebevědomý tón.
 • Další skvělou technikou je vizualizace, v jejímž rámci využiješ svou představivost ke splnění svého cíle. Můžeš si vizualizovat, jak úspěšně odpovídáš při zkoušce. Při vizualizaci zapoj všechny smysly a soustřeď se na detaily.
 • Za vyzkoušení stojí i neurolingvistické programování (NLP), které je o tom, že nejprve si představíš negativní chování a v zápětí ho nahradíš pozitivním obrazem. Důležité je, aby se negativní obraz ve tvé mysli zmenšoval. Nebo si představ, jak se rozbije na marné kousky a nahrazuje jej stále se zvětšující pozitivní obraz.

Pokud chceš vědět více o těchto technikách a našem podvědomí, viz kurz Síla podvědomé mysli.
Pozitivní myšlení pomáhá
Pozitivní myšlení pomáhá

Zbav se stresu 

Jak se učit na zkoušky bez stresu? Přiměřená míra stresu nemusí být v některých případech k zahození, protože tě vyprovokuje k lepším výkonům. Avšak chronický stres škodí.

Tipy, jak se zbavit stresu během zkouškového období

 • Vyzkoušej techniku hlubokého dýchání.
 • V rámci denního harmonogramu si vyčleň čas na fyzickou aktivitu v mírné aktivitě. Je dokázáno, že při rychlé chůzi, joggingu, jízdě na kole, plavání či bruslení se snižuje hladina stresových hormonů a naopak uvolňují se endorfiny.
 • Výbornou technikou pro lepší zvládání stresu je meditace, popřípadě modlitba.

I vitamíny mohou pomoci

To, jak se učit na vysoké škole bez stresu, závisí také na tvém životním stylu. Klíčem k úspěchu je zdravá, pestrá a vyvážená strava s dostatkem živin, které prospívají mozku, tedy podporují paměť a koncentraci. Vhodně sestavený jídelníček dokáže do určité míry eliminovat také stres.

Pokud nevíš, jak má vypadat zdravý jídelníček, inspiruj se středomořskou potravinovou pyramidou nebo protizánětlivou dietou.

Z vitamínů a adaptogenů stojí za vyzkoušení následující: 

 • Vitamíny skupiny B mají zásadní vliv na činnost nervové soustavy. Vitamíny skupiny B se nacházejí v živočišných produktech, celých zrnech, ořechách a semenech.
 • Kognitivní funkce ovlivňuje i vitamín C. Spojuje se zejména se zlepšením pozornosti. Céčko je zastoupeno v ovoci a zelenině.
 • Deficit vitamínu D se spojuje se vznikem deprese a úzkosti. Je důležitý pro dobré soustředění. Dostatečnou dávku D vitamínu zajistí od jara do podzimu 30minutový pobyt na slunci bez opalovacího krému.
 • Adaptogeny pomáhají lidskému tělu zvládat zátěž v podobě stresu. Například rhodiola snižuje úroveň stresu i únavy a ashwagandha je také dobrá pro eliminaci stresu.

Techniky učení

To, jak se nejlépe učit, závisí i na zvolené technice učení. Určitě tě nepřekvapí, že těchto technik je několik a máš příležitost vybrat si tu, která ti nejvíc vyhovuje. Jaké máš možnosti?

 • Psaní poznámek pomůže vybrat si z výkladu či odborného textu nejdůležitější věci a zapamatovat si je.
 • Alternativou klasického psaní poznámek jsou myšlenkové mapy.
 • Oblíbené je také podtrhování a zvýrazňování v materiálech pro učení.
 • Za vyzkoušení stojí i opakování přečteného textu vlastními slovy tak, aby sis zapamatoval podstatu.
 • Používá se také vytváření obrazů, tedy vizualizace.
 • Populární je metoda kartiček podle tématu.
 • Učit se lze i pomocí zkušebních testů.

Technika pomodoro zvýší efektivitu a eliminuje prokrastinaci

Technika pomodoro je pro tebe řešením, jak se učit rychleji, pokud je tvým problémem například prokrastinace. Avšak tuto techniku ocení všichni, kteří chtějí vedle učení stihnout i něco jiného. V čem spočívá její podstata?
 • Nejprve si připrav časovač, papír a pero.
 • Následně si nastav časovač například na 20 minut a pusti se do intenzivního učení.
 • Po uplynutí tohoto intervalu si na papír nakresli rajče a udělej si přestávku v trvání do 5 minut.
 • Tento postup opakuj několikrát. Jakmile máš na papíře 4 rajčata, udělej si přestávku v trvání 20 až 30 minut.
 • Následně se můžeš pustit do dalšího kola.
Technika pomodoro
Technika pomodoro

Další užitečné tipy, jak se snadno učit 

Tipů, rad a návodů, jak se snadno učit, najdeš na internetu nepočítaně. Kromě výše zmíněného nezapomínej ani na tyto skutečnosti:

 • Opakování je matkou moudrosti. Ideální je, když si probrané učivo zopakuješ večer před spaním.
 • K učení patří také pravidelné přestávky, jinak se snižuje koncentrace, dochází ke vzniku únavy i frustrace.
 • Nepodceňuj délku a kvalitu spánku. Dospělý člověk potřebuje 7 až 9 hodin spánku v tiché, tmavé a chladné místnosti bez moderních technologií. Pokud chceš podpořit kvalitu spánku, vyhni se dvě hodiny před spaním modrému světlu.
 • Pozor i na dodržování pitného režimu. Žízeň je příznakem dehydratace, která se spojuje s poruchami koncentrace, únavou, podrážděností i bolestmi hlavy.
 • Ke zkouškám se postav zodpovědně, ale zároveň mysli na to, že když nejde o život, nejde o nic 🙂.

Pokud se chceš o učení dozvědět víc, nebo potřebuješ vědět něco o psychologii učení se jazykům, dáváme ti do pozornosti kurz Psychologie učení se jazykům.
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Modální slovesa v angličtině: která to jsou a kdy je používáme
Vzdělávání
22.07.2023
Tím Skillmea

Modální slovesa v angličtině: která to jsou a kdy je používáme

V angličtině existuje skupina sloves, kterou nazýváme modální slovesa. Jejich pochopení je rozhodujícím faktorem při budování si bezvadné a fluentní angličtiny. Pokud jste začátečník a tato slovesa jsou pro Vás španělskou vesnicí, nezoufejte! V tomto článku Vám odhalíme tajemství gramatiky a používání těchto sloves. Co jsou to ta „modální slovesa“?Modální slovesa mají úžasnou schopnost měnit význam jiných slov. Jedná se o pomocná slovesa, kterými vyjadřujeme schopnost, možnost, povinnost či povolení. Jejich správné používání Vám umožní se lépe přizpůsobit různým situacím a zlepší Vaši schopnost porozumět anglicky mluvícím osobám. Základní pravidla gramatiky pro modální slovesa1. Po modálních slovesech následují slovesa v infinitivu bez “to” - např. „I CAN swim.“, ne „I CAN TO swim.“ 2. Ve třetí osobě jednotného čísla nemají koncovku -s. - např. „He can swim.“, ne „He cans swim.“ 3. Modální slovesa nemění svou tvar v závislosti na čase - např. věta “You can buy me a dinner.” může referovat jak na přítomnost, tak i na budoucnost 4. Při otázkách a záporech není nutné používat pomocné sloveso “do” - např. “Can you swim?”, ne “Do you can swim?”  [Zdroj: Pexels] Použití modálních sloves ve větáchV angličtině známe deset hlavních modálních sloves. Jedná se o: 1. Can 2. Could 3. Must 4. May a Might 5. Will 6. Would 7. Shall 8. Should and Ought to Pojďme se spolu podívat na jejich jednotlivé použití: 1. Can Toto sloveso vyjadřuje určitou schopnost (např. I can play the piano.) 2. Could Modální sloveso could vyjadřuje možnost, minulou schopnost nebo požadavek (např. Could I use your car?) 3. Must Vyjadřuje povinnost nebo nutnost (např. You must study for the exam.) 4. May a Might Vyjadřují možnost nebo pravděpodobnost (např. It might/may rain.) 5. Will Když použijeme toto modální sloveso, znamená to, že určitý děj se určitě uskuteční (např. I will pay for your dinner.) 6. Would Toto sloveso používáme jednak pro minulost, jednak u podmínkových vět (např. If I had money, I would buy a yacht.) 7. Shall Toto modální sloveso se často používá v otázkách (např. Shall we go?) 8. Should nebo Ought to Jedná se o slovesa s podobným významem, která vyjadřují radu nebo doporučení (např. You should exercise more.) Modální slovesa jsou důležitou součástí anglického jazyka. Jejich gramatika má svá vlastní pravidla, která je třeba ovládat, protože jsou relativně stabilní a nezmění se v závislosti na čase, osobě nebo čísle. Přestože se mohou zdát na první pohled složité, s pravidelným cvičením a porozuměním základních pravidel se stanou Vašimi spojenci při komunikaci v anglickém jazyce. Pamatujte si, že ovládání modálních sloves je proces, který vyžaduje zejména trpělivost a cvičení.
Playwright vs Selenium vs Cypress: Který nástroj je nejlepší pro automatizované testování?
Vzdělávání
18.07.2023
Skillmea

Playwright vs Selenium vs Cypress: Který nástroj je nejlepší pro automatizované testování?

Automatizované testování může ušetřit čas a zvýšit efektivitu, ale pouze v případě, že používáte správný nástroj. Jeho výběr může být v dnešní době mnoha nástrojů složitý. V tomto článku se pokusím porovnat Playwright, Selenium a Cypress, abych vám pomohl získat přehled a zvolit ten nejlepší testovací nástroj pro vaše potřeby. Představení Playwright, Selenium a CypressSelenium Webdriver je z této trojice nejstarším a je jedním z nejpopulárnějších nástrojů pro automatizované testování webových aplikací. Je to open source projekt a nabízí kompatibility s různými programovacími jazyky (Java, Javascript, C#, Python, …). Selenium komunikuje s prohlížečem pomocí WebDriver protokolu což je W3C standard, který přijaly všechny prohlížeče. Pro testování se pomocí proxy serveru využívají skutečné prohlížeče. Díky tomu, že je Selenium na trhu již tak dlouho, má rozsáhlou komunitu uživatelů a řadu návodů a tutoriálů. Proto je s ním snazší začít. Selenium je skvělý nástroj, který se za ta léta podařilo vyladit. Přesto má však několik nevýhod, mezi něž patří například pomalejší spouštění testů, instalace a nastavení, nestabilita. V Selenium také neexistuje automatické čekání jako v případě Cypress a Playwright. Cypress je další moderní open source nástroj pro automatizované testování webových aplikací, který se zaměřuje na uživatelsky příjemné rozhraní. Je navržen tak, aby byl jednoduchý na používání, což znamená, že noví uživatelé mohou rychle začít s testováním bez velkého úsilí. Namísto použití WebDriver protokolu komunikuje s prohlížečem prostřednictvím volání Javascriptu v prohlížeči. Při spouštění testů Cypress otevře okno prohlížeče, které před očima vizuálně provádí test. Cypress je v podstatě webová aplikace, která testuje webové aplikace. Využívat jej umíš i pro integrační či API testování. Narozdíl od Playwrightu, nepodporuje testování ve více tabech prohlížeče a je omezen pouze na používání jednoho programovacího jazyka, a to JavaScriptu (TypeScriptu). Nevýhodou je také to, že některé pokročilejší funkce jsou placené. Playwright je moderní open source nástroj pro automatizované testování, který byl vyvinut společností Microsoft. Ta na něm neustále pracuje a vylepšuje na základě zpětné vazby od uživatelů. Playwright komunikuje s prohlížeči prostřednictvím debug protokolů (DevTools protokol pro Chrome a vlastní protokoly pro ostatní prohlížeče). To činí z Playwrightu nejrychlejší testovací framework z této trojice. Playwright má jedinečný přístup k prohlížečům což znamená, že namísto testování plnohodnotných prohlížečů jako jsou Chrome, Firefox a Safari testuje příslušná jádra prohlížečů: Chromium, Firefox (Gecko) a WebKit. A Chromium není totéž jako Chrome. To, že se netestuje na totožných prohlížečích, jaké mají na svých počítačích uživatelé může být pro někoho nevýhodou. Tak jako v Cypressu, i v Playwrightu umíš testovat API a podobně jako Selenium nabízí možnost psát testy v různých programovacích jazycích, takže uživatelé nejsou omezeni jen na jeden programovací jazyk, jako je tomu v případě Cypressu. Mezi přednosti Playwrightu patří hlavně jeho rychlost a snadná instalace a používání. Mezi jeho nejlepší funkce patří integrované vizuální testování, paralelní exekuce testů, generátor testů, trace viewer či nejnovější UI mód – ten umožňuje prozkoumat, spouštět a ladit testy pomocí cestování v čase. To, že je Playwright z této trojice nástrojů nejmladší, může znamenat, že má nejmenší uživatelskou základnu a člověk se těžko dopátrá k řešení nějakých problémů. Je tomu však naopak. Dokumentace na oficiální stránce je přehledná a podrobná. Microsoft po každém větším releasu připraví YouTube video, kde shrne nejnovější funkce spolu s krátkou demo ukázkou. A co se týče komunity, ta je na Discordu už dost velká a v případě nějakých problémů nebo nejasností se stačí zeptat a ostatní uživatelé s radostí poradí. ShrnutíSelenium je klasika, open source nástroj, se kterým kdysi začínal každý tester. Podporuje všechny hlavní prohlížeče a několik programovacích jazyků. Chybí mu však mnohé vychytávky, které zbylé dva moderní frameworky nabízejí. Cypress je oblíbený open source testovací framework. Je stabilní a jednoduchý na používání s podporou všech hlavních prohlížečů. Nabízí však možnost psát testy pouze v Javascriptu. Playwright je nejnovější open source testovací framework z této trojice. Rychle si získává oblibu pro svoji rychlost a inovace. Obsahuje všechny moderní funkce Cypress s vícejazykovou podporou jako Selenium. Který nástroj si vybrat?Shrnuli jsme si všechny tři momentálně nejpoužívanější testovací nástroje. Který z nich si vybrat? Nejlepší nástroj pro testování webových aplikací závisí především na vašich potřeb a preferencí. Všechny tři nástroje jsou skvělé, s výhodami i nevýhodami. V každém případě, automatizované testování je důležitou součástí vývoje webových a plikací a zvolení správného nástroje může mít zásadní vliv na efektivitu a spolehlivost testů. Nejlepší je si všechny tři nástroje vyzkoušet, a rozhodnout se na základě vlastních zkušeností a požadavků. Autorem článku je Michal Drajna.
Novinky v Java 15
Vzdělávání
14.04.2023
Skillmea

Novinky v Java 15

Najnovšia verzia Java je Java 20 alebo JDK 20 vydaná 21. marca 2023. JDK 17 je najnovšia LTS platformy Java SE. Postupne si budeme predstavovať zmeny v Jave od verzie 15 a v tomto článku si predstavíme hlavné programátorské zmeny vo verzii 15. Text BlocksO tejto funkcionalite sme už rozprávali. Teraz je však táto funkcia zaradená ako štandard a nie ako preview funkcionalita. Napriek tomu si to znovu vysvetlíme, ak si napríklad túto časť preskočil v minulosti hlavne kvôli preview statusu.  Funkcia Text Blocks umožňuje zápis viacriadkových reťazcov (texty) jednoducho. Týmto spôsobom je možné zapisovať ľahšie čitateľné reťazce, ktoré obsahujú viac riadkov alebo formátovaný text. Text Blocks začínajú a končia trojitými úvodzovkami ("""") a môžu obsahovať text, ktorý je rozdelený do viacerých riadkov bez potreby zadávať znak nového riadku /n. Java tu  zohľadňuje nové riadky a na pozadí automaticky odstraňuje nadbytočné biele znaky (medzery, tabulátory) na začiatku riadkov. Ako sa správa to automatické odstraňovanie? Pozrime sa na príklad: String html = """ <html> <body> <p>Hello, World!</p> </body> </html> """;Jednoduchý kúsok HTML. Ak si všimneš, tak tag <html> je od pravej ľavej strany odsadený. Je tam viacero bielych znakov. Keď tento text budeš používať ďalej, tak tieto biele znaky budú odstránené. Na ďalších príkladoch si všimni ako sa pohybuje zelená zvislá čiara. Podľa nej zistíš ako sa odstraňujú biele nadbytočné znaky.  [Ukážka kódu][Ukážka kódu][Ukážka kódu] Nakoniec si daj pozor, aby tvoj text nezačínal na riadku prvých trojitých úvodzoviek, lebo to by bol chybný zápis. Za prvými trojitými úvodzovkami musí byť nový riadok. [Ukážka kódu]Ďalšie príklady: String json = """ { "id": "1", "name": "Jaro", "age": "35" } """;  String sql = """ SELECT id, name, age FROM users WHERE age > 10 """;Formátovanie textu: String formattedText = """ Id: %d Name: %s Age: %d “”".formatted(“1”, “Jaro”, “35”);RecordsJava Records boli uvedené už v Jave 14 ako skorý preview. V Jave 15 boli nejaké zmeny a vylepšienia. Poďme si povedať, čo sú tie Java Records. V Jave 15 je táto funkcionalita stále v preview móde. Records je nový druh tried, ktoré slúžia na zjednodušenie práce s dátovými triedami. To sú triedy, ktoré majú slúžiť ako jednoduchý nositeľ informácie. Tieto triedy automaticky generujú konštruktory, metódy equals, hashCode a toString bez nášho zašpecifikovania. Príklady Vytvorenie record: public record User(int id, String name, int age) {} Použitie: User user = new User(1, "Jaro", 35);System.out.println(user.name()); // Výstup: Jaro Je to rozdiel oproti klasickej definícii triedy, kde si musel zašpecifikovať konštruktor a get metódy. Je to kratšie a prehľadnejšie. Ďalšie príklady: record Employee(String name, int id) {} Employee employee = new Employee("Janka", 534); String name = employee.name(); int id = employee.id();Máme možnosť zadefinovať vlastný konštruktor. Napríklad ak chceme urobiť nejaký test nad vstupnými dátami:  record Adult(int age, String Name) { public Adult { if (age < 18) { throw new IllegalArgumentException("Must be adult."); } } } Adult validAdult = new Adult(35, "Jaro"); Adult invalidRange = new Adult(10, "Fero"); // exceptionMôžeme pridávať metódy:  record Circle(Point center, double radius) { double area() { return Math.PI * radius * radius; } } Circle circle = new Circle(new Point(0, 0), 5); double area= circle.area(); Pattern Matching for instanceof je funkcia, ktorá bola zavedená v Jave 15 ako druhá fáza návrhu (preview feature). Táto funkcia zjednodušuje testovanie typu objektu a získavanie hodnoty z objektu.  Pattern MatchingPattern Matching je znovu predstavený v statuse preview. Umožňuje kombinovať overenie typu a pretypovanie do jedného kroku, čo zlepšuje čitateľnosť a zjednodušuje kód. Všimni si, že v podmienke sme predstavili premennú s typu String. Táto sa nazýva binding variable. Object obj = "Hello, World!"; if (obj instanceof String s) { System.out.println("Length: " + s.length()); } else { System.out.println("Not a string"); }V minulosti to vyzeralo takto:  Object obj = "Hello, World!"; if (obj instanceof String) { String text = (String) s; System.out.println("Length: " + s.length()); } else { System.out.println("Not a string"); } Ďalšie príklady: Object data = List.of("one", "two", "three"); if (data instanceof String s) { System.out.println("Length: " + s.length()); } else if (data instanceof List<?> list) { System.out.println("Size: " + list.size()); } Object obj = 3.14; if (obj instanceof Integer i || obj instanceof Double d) { System.out.println("Number: " + obj); } else { System.out.println("Not a number"); }Sealed ClassesSealed Classes je v Jave 15 ako preview. Sealed Classes umožňujú obmedziť rozsah dedenia tried. Týmto spôsobom môžeš kontrolovať, ktoré triedy môžu dediť od tejto triedy. Sealed Classes sú často používané v kombinácii s pattern matchingom. Majme sealed triedu: sealed class Shape permits Circle{}  Trieda, ktorej povoľuje dedenie musí byť final. final class Circle extends Shape { ...} final class Rectangle extends Shape { ...}   Teraz sme povedali, že od triedy Shape môže dediť len Circle. Pri iných triedach, ktoré by sa pokúsili dediť od triedy Shape bude chyba is not allowed in the sealed hierarchy. Tento princíp vieme využiť napríklad takto: double calculateArea(Shape shape) { return switch (shape) { case Circle c -> Math.PI * c.getRadius() * c.getRadius(); case Rectangle r -> r.getWidth() * r.getHeight(); }; } Na vstupe máme Shape a vieme, že od neho môže dediť len Circle a Rectangle. Hidden ClassesPre bežného používateľa nezaujímavé a pravdepodobne to nikdy nevyužije. V skratke ide o to, že je možné vytvárať triedy zabehu aplikácie a nie sú viditeľné ani použitím reflexie.

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách