Popis kurzu Java pro junior programátory
Završení online kurzů JAVA trilogie je už tady. Po první části a kurzu JAVA pro začátečníky a druhé části JAVA pro pokročilé se v tomto novém online kurzu spolu podíváme na vyvrcholení této trilogie. Je to kurz JAVA pro junior programátory, po jehož absolvování budeš připraven na práci junior JAVA programátora.
Co se naučíš?
Tímto kurzem, bych tě chtěl připravit na práci JAVA junior programátora, který ve firmě začíná programovat v JAVĚ. Po absolvování kurzu se budeš schopen orientovat v technologiích a porozumíš názvům a technologiím jako Maven, Servlety, JSP, JSTL, EL, MVC, Hibernate, JPA, ORM, QueryDSL, Logování, Logback, JAVA EE, REST, SOAP, Quartz, Factory, Singleton a podobně.
Maven – nástroj pro řízení projektů, buildování aplikací
Maven je nástroj, který budeš používat k vytváření a správu svých javovských projektů. Jednoduše si dokážeš přidávat do projektu knihovny a frameworky. Pomocí jednoho příkazu si celý projekt zkompiluješ, zbuilduješ a spustíš na serveru. Maven je zároveň nejpoužívanější nástroj s těmito možnostmi.
V tomto modulu pochopíš, jak samotný Maven pracuje, jak pomocí něj založit projekt a co znamenají jednotlivé možnosti nastavení. Naučíš se používat základní a nejpoužívanější Maven příkazy. Naučíš se, jak rozšířit Maven pomocí přidání pluginů. Pomocí Maven se naučíš vytvořit si webový projekt, přidat si závislosti na knihovnách, zkompilovat a vygenerovat si war soubor, který se spustí na serveru a v průběhu se automaticky spustí testy. Budeš vědět, co je plugin, fáze, goal, pom.xml, repozitář, Archetype nebo scope. Nakonec si ukážeme, jak pracovat s Maven ve vývojovém prostředí IntelliJ IDEA.
Servlety (MVC, JSP, JSTL, EL)
Naučíš se, co jsou to servlety a naučíš se tak technologii, která je základem každé Java webové aplikace. Dále se seznámíš s view technologiemi pro vizualizaci stránek jako jsou JSP a k tomu přidružené JSTL a EL. Ukážeme Ti, jak můžeš filtrovat žádosti na server, přesměrovat žádosti a podobně. Pochopíš na jakém principu je založen MVC vzor. Aplikace se naučíš spouštět a nasazovat v Servlet kontejneru. Po absolvování modulu Ti už nebude dělat problém začít rozumět JAVĚ a budovat Java webové aplikace.
ORM - JPA (Hibernate)
Pokud vytvoříš ledajaký jednoduchý objekt, co se stane? Například objekt Adresa? Vytvoří se v haldě - v paměti. Objekt může mít nasetované nějaká data/informace. Pokud se ale ztratí reference v javovském kódu na tento objekt v haldě - tak se smaže. Pokud si chceme uchovat tyto informace, tak je můžeme uložit do databáze a nejlíp tak, aby po vytažení z databáze, měla tato data tutéž formu - tedy formu objektu Adresa.
Tomuto se říká Persistence (uchováme stálost) objektu do databáze. Jakoby tenhle objekt existoval i mimo Java program. Tenhle objekt se uchová v úložišti a znovu se vytvoří, pokud bude třeba. Klasické databáze jako Oracle, MySql a další jsou relační databáze, které mají data uložená ve formě tabulek. V Javě ukládáme data ve formě objektů, v databázi ve formě tabulek. Ale co mají podobné? V relační databázi máme sloupce, které mají názvy, a v řádcích máme hodnoty. Totéž platí i pro objekty v JAVĚ, kde máme název proměnné a hodnotu v ní uloženou.
Zde přichází pod ruku ORM (Object Relational Mapping). Jedná se o objektově relační mapování. My naše JAVA objekty namapujeme na tabulky relační databáze. Naučíš se používat ORM framework Hibernate, který ale budeš vědět kdykoliv nahradit jiným frameworkem, protože se budeme držet JPA (JAVA Persistence API) standardů. Naučíš se jak si namapovat databázi na objekty a jak uložit, vybrat, upravit tyto objekty podle přání. Ukážeme si také knihovnu QueryDSl, která nám pomůže vytvářet efektní a přehledná kritéria a poptávky na databázi.
Logování JAVA aplikací
Po vývoji aplikace a jejím nasazení u zákazníka potřebuješ mít přehled o různých činnostech a chodu aplikace. Není přeci v Tvých silách monitorovat každého uživatele aplikace, zda nenastala chyba.
Proto potřebuješ svou aplikaci logovat, nastavit hlášky (například o běhu aplikace) a potřebuješ zalogovat chybové hlášky, které můžeš následně efektivně řešit.
Tyto logy si chceš zpětně i archivovat, abys měl historický přehled o chování aplikací. Logy jsou první místo, po kterém sáhneš, pokud nastane problém ve Tvé aplikaci. V tomto modulu se naučíš používat nejpoužívanější logovací knihovny SLF4J jako API a Logback jako poskytovatele logování. Naučíš se psát si vlastní konfigurace. Logy budeš schopen zapisovat do souborů a budeš schopen nastavit vhodnou strategii jejich archivování.
Co potřebuješ vědět?
Pro úspěšné absolvování tohoto kurzu bys měl mít absolvované základy Javy. Pokud bys chtěl věci pochopit do hloubky, jak pracují frameworky a podobně, tak JAVA pro pokročilé Tě na to připravila. Pokud jsi ale ještě neabsolvoval kurz Java pro pokročilé, tak nevadí. I tak se naučíš používat zmíněné technologie, jen ne do takového detailu a takové hloubky.
Co všechno dostaneš
- videotutoriály o Java programování,
- moderované diskusní fórum,
- certifikát o absolvování kurzu,
- garance vrácení peněz do 14 dnů v případě nespokojenosti.