Popis online kurzu
Pokud jsi programátor, tak chceš, aby byl tvůj program napsaný a spustitelný a abys viděl jeho finální formu. Pokud má však aplikace fungovat správně, tak ji musíš otestovat. Nejlepší je testovat během programování.
Nikdo nemá rád testování. Pokud najdeš programátora, který má rád psaní testů, tak to je výjimka. Přestože to nemáme rádi, tak to musíme dělat, pokud chceme mít svůj kód udržitelný do budoucna. Musí být ověřený a stále být ověřován. Pokud chceme něco dělat, tak se to musíme naučit.
V tomto kurzu se naučíme, jak testovat aplikace jako programátor. Zvýrazňuji jako programátor, protože existuje pracovní pozice tester, která se zabývá širokospektrálním testováním aplikace – automatické testování a nevím co ještě všechno. My se zaměříme na takové testování, které máš ty jako programátor dělat během vývoje aplikace.
Co se naučíš?
Svůj kód si musíš stále ošetřovat minimálně pomocí jednoduchých testů – pomocí unit testů. Napíšeš metodu a k tomu pár testů. Ošetříš to z každé strany. Tím minimalizuješ chybovost svého kódu. Je to tvá povinnost.
V tomto kurzu se naučíš psát unit testy pomocí JUnit frameworku a k psaní testů budeme přistupovat pomocí TDD tedy Test driven developmentu.
Neboj se nových slovíček, vše ti vysvětlím, a nakonec spolu naprogramujeme malou aplikaci, kterou ošetříme unit testy a vše budeme dělat pomocí TDD.
Proč vlastně testovat?
Je to nutnost. Při programování postupujeme určitým směrem – konkrétními kroky. Nejprve máme vymyšlený cíl – problém, který budeme řešit. Následně daný problém budeme řešit – napíšeme kód. Když napíšeme kód, tak ho spustíme a přesvědčíme se, zda funguje. Pokud budeme i testovat, tak si nejprve vytyčíme cíl, následně budeme programovat a namísto spuštění budeme psát testy. Následně spustíme testy a až potom spustíme aplikaci.
Cílem prvního přístupu je ověřit, zda aplikace funguje v daném okamžiku. Cílem druhého přístupu je mít kód pod kontrolou nejen nyní, ale i v budoucnu, když budeme kód rozšiřovat. Když rozšíříme kód, tak původní testy musí stále fungovat. Pokud by nějaký test najednou přestal fungovat, příčinou může být špatně napsaný kód nebo v lepším případě nám nová funkcionalita způsobila chybu ve starém kódu. Tím, že jsem psal testy, tak jsem na to přišel. Pokud bys testy nepsal, napadlo by tě testovat například 4 roky starý kód? Pravděpodobně ne. Proto je psaní testů důležité – kód bude ochráněný pomocí testování i v budoucnosti.
Co potřebuješ vědět?
Potřebuješ znát základy programovacího jazyka Java. Pokud ještě neumíš základy, tak se je můžeš naučit v mém kurzu
Java a OOP pro začátečníky.
Co všechno dostaneš
- videotutoriály o JUnit 5,
- moderované diskusní fórum,
- certifikát o absolvování kurzu,
- garance vrácení peněz do 14 dnů v případě nespokojenosti s kurzem.