Zpět na blog
Vzdělávání

8 populárních IDE a editorů kódu

Skillmea
24.10.2021
9 minut čtení
8 populárních IDE a editorů kódu
Když absolvuješ naše online kurzy programování, budeš používat textový editor. Když studuješ kurz HTML a CSS, vystačíš si i textový editor. Notepad. Pro to, abys byl efektivní, však budeš určitě používat buď pro programování vytvořené editory kódu nebo IDE.
V tomto článku ti vysvětlíme, co jsou IDE a editory kódu a v čem se liší. Budeme také stahovat výhody a nevýhody IDE a editorů kódu. V článku najdeš také seznam nejpopulárnějších IDE a editorů kódu, které vývojáři používají, a v čem je každý z nich jedinečný.

Co jsou IDE a editory kódu?

IDE je integrované vývojové prostředí. Je to software, který vývojářům umožňuje snadno vytvářet, upravovat a ladit kód. I když některé mohou vyžadovat doinstalovat knihovny pro určité programovací jazyky, většina běžných IDE je připravena, takže je snadné zachytit potenciální chyby syntaxe a chyby před kompilací nebo spuštěním kódu.
Editor kódu je typ textového editoru s několika funkcemi, které usnadňují psaní kódu. Například editory kódu automaticky zvýrazní slova na základě syntaxe a automaticky odsadí řádky kódu. Editor kódu však nemá funkce ladění a automatického doplňování, které má IDE.
Někteří vývojáři upřednostňují spuštění programu od začátku v editoru kódu. Jiní však při kontrole nebo úpravě kódu někoho jiného upřednostňují IDE, protože ladění je jednodušší.

Nejpopulárnější IDE a editory

Pokud chceš začít s IDE, budeš mít trochu větší pomoc s laděním, zvýrazňováním syntaxe a funkcemi automatického doplňování. Pokud programuješ sám, může být IDE skvělým způsobem, jak získat pomoc, kterou bys na začátku mohl potřebovat. IDE často přicházejí s nástroji pro automatizaci, testování a vizualizaci procesu vývoje. V podstatě ti vybaví vše, co potřebuješ pro přeměnu kódu, na fungující aplikaci nebo program.
Zde jsou populární IDE a editory, které by si mohl zvážit:

1. Visual Studio Code

VS Code je výkonný textový editor, který lze spustit v různých operačních systémech jako Windows, macOS a Linux. Jeho rozhraní je jednoduché. Panel vlevo obsahuje verze kódu a jeden ve středu, kde píšeš kód. Obsahuje funkce ladění pro více programovacích jazyků.
Dodává se s vestavěnou podporou jazyků JavaScript, TypeScript a Node.js a má bohatý ekosystém rozšíření pro další jazyky (například C ++, C#, Java, Python, PHP, Go) a runtime (napríklad .NET a Unity).
Tento editor je oblíbenou volbou mezi vývojáři, protože drtivých 70% jej označilo za svého oblíbeného v průzkumu Stack Overflow v roce 2021. Je také možné ho stáhnout zdarma, díky čemuž je atraktivní volbou pro začínající programátory.

2. IntelliJ IDEA

Vývojové prostředí Intellij IDEA je produktem české softwarové firmy JetBrains. První verze vyšla již v roce 2001 a od té doby se neustále vyvíjí. IntelliJ IDEA je kompaktní a „inteligentní“ IDE, které poskytuje vývojářům návrhy na zlepšení jejich programů a výrazně jim urychluje vývoj a ladění. Mezi funkce patří kontrola verzí, analýza kódu a navrhované dokončení kódu. Navíc nepotřebuješ nové doplňky pro další jazyky.
IntelliJ není zadarmo, jako Visual Studio Code. V závislosti na zvolené frekvenci fakturace to stojí 499 Eur ročně nebo 49,90 Eur měsíčně. Cena je poměrně vysoká, ale mnoho vývojářů využívá právě toto IDE ke zvýšení produktivity. Je nejoblíbenější mezi Java vývojáři, i když podporuje i jiné JVM jazyky, například Kotlin, Scala či Groovy, díky pluginům i podpora Go, Pythonu, SQL či PHP.

3. PyCharm

PyCharm je primárně jedním z nejlepších IDE pro Python, ale prémiová verze podporuje i jiné jazyky pro web development. JavaScript, CoffeeScript, TypeScript či SQL. Při kódování kontroluje chyby a má také automatické doplňování. Má elegantní, minimálně GUI pro přehledný vývoj a také kontroluje kvalitu tvého kódu.
PyCharm je také z dílny firmy JetBrains, můžeš si stáhnout bezplatnou komunitní úroveň PyCharm, která ti umožní programovat v Pythonu. Pokud však chceš přístup ik dalším funkcím pro vývoj či k podpoře HTML, SQL a JavaScript, budeš muset zaplatit za licenci. Plná verze PyCharmu stojí 199 Eur ročně nebo 19,90 Eur při měsíční platbě.

4. NetBeans

NetBeans by v našem seznamu nejlepších IDE pro webdevelopment neměl chybět. Patří mezi jedno z nejoblíbenějších IDE, je to jednoduchý software pro Javu, JavaScript, PHP, HTML5, CSS, ale funguje stejně dobře is PHP, C/C++ atp. Jedná se o bezplatné IDE pro každodenní používání.
Pomáhá vám také vytvářet webové stránky bez chyb zvýrazněním kódu nejen syntakticky, ale také sémanticky. Má také mnoho výkonných nástrojů na refaktorování, přičemž je otevřeným zdrojem.

5. PhpStorm / WebStorm

PhpStorm je další možností, kterou je třeba zvážit jako jedno z nejlepších IDE pro webový vývoj. Jak napovídá název, zaměřuje se na PHP, ale jsou plně podporovány i front-end technologie včetně HTML 5, CSS, Sass, Less, JavaScript a dalších. Zahrnuje také podporu pro WordPress, Drupal, Joomla!, Laravel či Magento.
Je snadné se v něm orientovat, má automatické doplňování kódu, nástroje pro ladění a testování, jakož i rychlé (a bezpečné) refaktorování.
WebStorm je odlehčená verze PhpStormu, je jedno z nejlepších IDE pro JavaScript. Zahrnuje nejen automatické doplňování kódu a live detekci chyb, ale má také debugger, unit testování a spoustu integrací, jako jsou Git, GitHub, Mercurial a ďalší.
Další tipy na zajímavá IDEčka, která můžeš zkusit jsou CodeLobster nebo Komodo. V tomto článku se jimi zabývat nebudeme, ale také poskytují kvalitní prostředí pro vývoj v jazycích jako JavaScript, PHP, Ruby, Python či Go.

Další editory kódu

Sublime Text 3

Efektivní editor, který běží na Windows, MacOS i Linuxu. Zvýrazňování syntaxe, rychlé načítání či automatické doplňování kódu mají vývojáři rádi. Mnoho začínajících developerů volí právě tento editor jako svoji první volbu.

Notepadd++

Editor kódu Notepad++ pracuje s různými programovacími jazyky, ale byl navržen pomocí programovacieho jazyka C++ a často se upřednostňuje při vývoji ve stejném jazyce. Přestože si jej můžeš stáhnout zdarma, jeho použití je omezeno na operační systém Windows.

Atom

Je multiplatformní (dostupný pro Windows, macOS a Linux), můžeš si jej přizpůsobit různými UI a tématy či barvami. Samozřejmostí je automatické doplňování, vyhledávání, zobrazování a nahrazování textu v souboru nebo ve všech projektech. Má zabudovaného správce balíků pro instalaci nových či tvorbu vlastních balíků.
Výběr správného IDE či editoru kódu je důležité, ovlivňuje jej mnoho faktorů. Zvol si ten, který nejlépe funguje s programovacím jazykem, který používáš či je nejvhodnější pro projekt, na kterém právě pracuješ. Jaké je tvoje oblíbené IDE či editor? Poděl se v komentářích.
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Co je testování softwaru?
Vzdělávání
18.10.2021
Skillmea

Co je testování softwaru?

Software je třeba testovat během jeho vývoje i po každém updatu. Pokud se chceš dozvědět, co je součástí testování softwaru, proč je testování důležité, kde v procesu vývoje se testování nachází a které jazyky je dobré ovládat, pokud chceš být IT tester, čti tento článek dále. Co je testování softwaru?Testování softwaru je metoda, která kontroluje, zda skutečný softwarový produkt odpovídá očekávaným požadavkům (implicitním i explicitním) a zajišťuje, aby softwarový produkt neobsahoval chyby, resp. pomáhá s tím, aby software obsahoval co nejméně chyb a žádné kritické. Zahrnuje spuštění softwarových/systémových komponent pomocí manuálních nebo automatizovaných nástrojů. Účelem testování softwaru je identifikovat chyby, nedostatky nebo chybějící požadavky v porovnání s původními požadavky. Testování softwaru se týká procesu ověřování a vyhodnocování funkce softwarové aplikace nebo produktu. Používá se ke snížení nebo odstranění chyb a minimalizaci množství dodatečných investic, které musí společnost investovat do řešení problémů a vydávání aktualizací. Softwarový tester tedy hledá chyby, nedostatky či jiné problémy ve webových či mobilních aplikacích, desktopových produktech nebo hrách. “TL;DR: IT testeři jsou důležití, protože pomáhají vysoké kvalitě softwarových produktů, spokojenosti zákazníků a uživatelů a dlouhodobé prosperitě businessu.” Proč je testování softwaru důležité?Testování softwaru je důležité, protože neotestovaný nebo nedostatečně výkonný software může mít vliv na tisíce uživatelů. Pokud například webová aplikace, která prodává produkt, funguje příliš pomalu, zákazníci mohou být netrpěliví a koupí si podobný produkt jinde. Nebo pokud databáze v aplikaci pošle nesprávné informace pro vyhledávací dotaz, lidé mohou ztratit důvěru k webové aplikaci nebo firmě obecně. Softwarový tester pomáhá předcházet těmto druhům selhání. Testování softwaru navíc může pomoci zajistit bezpečnost uživatelů nebo osob, kterých se týká používání. Úkolem testeru je tedy vžít se do pozice uživatele daného softwarového produktu a připravit si různé scénáře, které na daném produktu v průběhu vývoje testuje. Nalezené problémy následně reportuje vývojářskému týmu, který tyto chyby odstraní. “TL;DR: Cílem testování je zajistit co nejvyšší uživatelskou spokojenost s produktem.[Image]” Typy testování softwaruExistuje několik typů testování softwaru, z nichž každý vyžaduje různý stupeň specifičnosti. Zde je seznam některých z nejběžnějších: Testování použitelnosti (Usability testing)Testování použitelnosti je nejlepším způsobem jak zjistit, zda s webovou stránkou, aplikací nebo hrou běžní uživatelé umí zacházet a pochopit, jak při jejím používání přemýšlejí. Usability testing je v podstatě způsob, jakým dokážeme ověřit výsledek své práce na reálných uživatelích. Usability testing představuje hodnocení produktu nebo služby jeho testováním reprezentativním vzorkem uživatelů. Zpravidla musí účastníci během testování splnit několik úkolů, přičemž je jejich chování a jednání pečlivě sledovány a zaznamenávány testerem. Akceptační testováníHlavním účelem akceptačního testování není nalezení chyb, ale ohodnocení připravenosti systému pro nasazení a používání. Jedná se tedy o kontrolu, zda systém funguje tak, jak má. Software v tomto případě pracuje s ostrými a skutečnými daty, testuje se, zda produkt pracuje správně v reálném nasazení a splňuje uživatelské požadavky. Integrační testováníCílem je ověřit, zda větší části softwaru spolu fungují. Tento typ testování většinou neprovádějí testeři, ale samotní vývojáři. Testuje se interakce s různými částmi softwaru, ale také s hardwarem, operačním systémem. Unit testySlouží programátorovi jako okamžitá zpětná vazba k napsanému kódu. Unit testy slouží k testování menších jednotek zdrojového kódu. Programátor napíše kód a následně pro tento kód napíše testy. Existuje přístup psaní testů před kódem, který se nazývá Test Driven Development. Test by měl testovat chování kódu za standardních i mimořádných situací. Ideální unit test je nezávislý na ostatních testech a na zbytku testovaného programu. Někdy není na první pohled vidět rozdíl mezi unit a integračním testováním. Kromě těchto testů známe další druhy testů, například. performance testy. Co potřebuješ vědět, chceš-li být testerem?I když jako IT tester nemusíš napsat ani řádek kódu, v mnoha případech jej stále musíš umět přečíst. Jako tester softwaru tvoje práce zahrnuje více než jen klikání a procházení aplikací. Musíš být schopen přezkoumat kód a hledat potenciální problémy nebo zjistit, co mohlo způsobit chybu nebo poruchu. Většina testerů provádí kromě manuálního testování také psaní automatizovaných testů. Napsat automatizované testy je ale výrazně jednodušší než naprogramovat celé aplikace. Podle portálu platy.sk je průměrná měsíční mzda IT testeru v Bratislavě téměř 2.000 Eur, takže vydat se na tuto kariérní cestu je iz finančního pohledu zajímavé. Zde je několik jazyků, které by ses měl naučit, abys maximalizoval své vyhlídky na práci testeru: • Java • Python • C# Stačí se naučit samozřejmě jeden z jazyků, může být také jiný než je v seznamu. Kromě toho budeš určitě potřebovat pořádnou dávku preciznosti a být komunikativní, jelikož budeš muset reportovat nalezené chyby, správně je pojmenovat, najít řešení a budeš dále v kontaktu s vývojářským týmem. Pokud v IT teprve začínáš, práce manuálního IT testeru je skvělý start. Manuální testování je stále tady a bude zde i nadále, jelikož má mnoho výhod, například pomocí manuálního testování umíš objevit nové chyby v aplikaci, designové chyby a další. Opět poznamenáváme, že trh v QA se neustále vyvíjí a předpokládáme, že bude chtít univerzální testery, kteří umí dobře manuálně testovat a zároveň i tvořit automatizaci. Pokud máš v plánu stát se automatizovaným testerem, máme pro tebe hned několik kurzů. Nejprve začni s kurzem Selenium, ve kterém se naučíš i Javu a JUnit. Tento kurz má také pokračování pro pokročilé. Pokud se ti více zamlouvá JavaScript, určitě mrkni kurz Cypress.io. Cypress je moderní testovací nástroj pro end to end testování.
10 programátorských C++ úkolů pro začátečníky
Vzdělávání
07.10.2021
Skillmea

10 programátorských C++ úkolů pro začátečníky

Naučit se C++ není snadný úkol, když si však chceš uchovat své znalosti v dobré formě, vyžaduje to praxe. Jedna věc je naučit se základy programování v C++ a syntaxi jazyka, ale něco úplně jiného je použít tyto znalosti k tvorbě reálných programů v jazyce C++. V tomto článku si řekneme, kde byste mohli použít jazyk C++ ve své další práci a proč je to stále používaný programovací jazyk. A také ti v článku přineseme 10 programátorských úkolů v C++, na kterých si jazyk procvičíš. K čemu se používá C++?C++ je jedním z nejpoužívanějších programovacích jazyků. Lepší otázkou by tedy mohlo být, k čemu se C++ nehodí? 🙂 C++ je nejčastěji zvolen kvůli své schopnosti efektivně provozovat velké aplikace. Můžete jej také použít k doladění toho, jak program používá svůj hardware. C++ naleznete v operačních systémech, vašich oblíbených multiplayer hrách, připojování na databáze a dokonce i v nových technologiích VR a AR. Kromě toho je C++ populární při tvorbě databázových aplikací, ve finančnictví a ekonomice, využívá se ve vestavěných systémech, real-time systémech, při zpracování velkého objemu dat, dále v robotice a kybernetice, v počítačové grafice (zpracování obrazu, grafický rendering) či komunikačních systémech. Mnoho vývojářů si vybírá C++, neboť dokáže efektivně spouštět jejich programy. Komunita C++ vývojářů je také poměrně široká, umožňuje to jednodušší spolupráci a pomoc, když se člověk při něčem zasekne. 10 C++ úkolů pro začátečníkyKe splnění úkolů použij libovolný editor, který ti vyhovuje. Stanov si cíl a časový horizont, ve kterém chceš úkoly splnit. Klidně udělej jeden úkol každý den, některé úkoly budou možná náročnější a zaberou více času. Začněme s úkoly. 1. Vypište „Hello world“ správuV kterémkoli editoru, se kterým jste se rozhodli pracovat, zkontrolujte, zda můžete napsat kód, který zobrazí tento řetězec znaků. I když se to může jevit jako jednoduchý úkol, zamyslete se nad všemi způsoby, jakými budete chtít zobrazovat zprávy v budoucích programech, které vytvoříte. Tisk chybových zpráv nebo potvrzovacích zpráv pro různé části kódu je důležitý při ladění programu. Mohou se také objevit výzvy nebo výsledky, které budete chtít vytisknout a sdílet s koncovým uživatelem. Vypisování zprávy je dovednost, kterou budete používat poměrně často. 2. Vytvořte program, který sečte dvě celá číslaZjistěte, zda dokážete vytvořit program v jazyce C++, který načte dvě celá čísla ze vstupu klávesnice a sečte je. Výsledek by měl vrátit součet. Jedná se sice o základní kalkulátor, představte si ale jeho sílu ve velké databázi, kde byste pomocí smyček mohli přidávat obrovské množství údajů. Bonusový úkol: Rozšiřte tento program o součet dvou matic (nezáleží, kolik bude mít prvků), abyste vytvořili pole součtových prvků. Máte-li zájem pracovat ve finančním odvětví jako vývojář, pomocí programů, jako je tento, můžete vaší firmě vypočítat důležité údaje. 3. Napište program, který převádí pixely na centimetryMěniče jednotek jsou malé pomocné nástroje. Můžete vytvořit program v jazyce C++, který bude zaznamenávat rozměry v pixelech a vyplivuje přesně stejné měření v centimetrech? Pokud uvažujete o kariéře v oblasti datové vědy, budete muset být dobrý v čištění a formátování údajů. Konverze dat na jinou měrnou jednotku je dobrým praktickým testem. 4. Naprogramujte nástroj pro konverzi teplotyPodobně je užitečný program pro sestavení převodu teploty na jinou měrnou jednotku. Zjistěte, zda můžete vytvořit program, který bude měřit zadanou teplotu ve stupních Celsia a vrátí stejnou teplotu ve Fahrenheitu. 5. Vytvořte multiplikátor s pohyblivou řádovou čárkouVzhledem ke dvěma číslům s pohyblivou řádovou čárkou vytvořte program C++, který vám poskytne součin těchto dvou. Chcete posunout věci na střední úroveň? Na této výzvě vsaďte tím, že povolíte libovolný počet vstupů (nebo jejich množství) a vrátíte součin všech vstupních čísel s pohyblivou řádovou čárkou. 6. Převeďte řetězec na všechna velká písmenaMůžete se rozhodnout, jak dlouhý nebo krátký bude váš vstupní řetězec. Tento program by měl brát zadaná malá písmena a převádět je na velká písmena. Jedná se o velmi užitečný nástroj pro správu databáze nebo čištění dat. 7. Vytvořte kalkulačku, která bude počítat průměrNapište program v jazyce C++, do kterého zadáte pole čísel a výstupem bude jejich průměr. Bonusem by mohla být kalkulačka, která jako vstup použije matici a poskytne průměr každého řádku nebo sloupce. 8. Vytvořte funkci, která zkrátí řetězec na 10 znakůMůžete sestrojit funkci, která přijímá jako vstup řetězec a vrací zkrácenou verzi? Existuje mnoho aplikací pro ořezávání dat, takový nástroj umí odstranit chyby v databázi. Například v údajích o adrese zákazníka by jakékoli PSČ, které má více než pět znaků, bylo nesprávné. Ořezávání celých souborů pomocí tohoto programu může pomoci udržet databáze se správnými údaji. 9. Naprogramujte program, který bude provádět třídění pole číselných prvkůVzhledem k pole, řekněme, 10 čísel, můžete vytvořit program, který vrátí pole v číselném pořadí od nejmenšího čísla po největší? Seřazení dat je účinný způsob využití jazyka C++. Pokud vám vyhovuje malé pole, zkuste pracovat s větším – nebo dokonce s maticí. Třídící algoritmus necháváme na řešiteli. 10. Napište program, který počítá duplicitní položky polePři čištění dat je třeba odstranit duplicitní údaje. V této krátké úloze tedy vytvořte program, který vrátí počet prvků v poli, které jsou duplikáty. Nezapomeňte každý den pracovat na svých programátorských dovednostech, abyste postupně dosáhli vytouženého cíle a stali se dobrými programátory.
Hra GalaxyCodr učí programovat děti od 8 let
Vzdělávání
17.09.2021
Skillmea

Hra GalaxyCodr učí programovat děti od 8 let

Velký třesk naší galaxiePrací se žáky jsme získali cenné zkušenosti. Z nich jsme čerpali při tvorbě video kurzů programování pro děti. Ve videích účastníkům představíme postup, podle kterého si dokážou naprogramovat vlastní projekty. Naším záměrem však je, aby děti nebyly jen pasivními diváky, ale aby samy aktivně tvořily řešení problémů při programování. Rozhodli jsme se proto vytvořit vzdělávací hru. Inspiraci jsme našli například v aktivitách Hour of Code nebo hře Run Marco, na kterou jsme pohlíželi jako na našeho duchovního soupeře. Ve světě však existuje několik podobných projektů. Většina z nich se však věnuje jen úplným základům a to je pohyb nebo orientace robota. My jsme chtěli jít víc do hloubky. Na první pohled jsme chtěli zaujmout příjemnou grafikou, vtipným příběhem a animovanými filmy. Už od samého začátku jsme náš projekt testovali s dětmi. Žákům jsme předvedli náčrty postav a nechali jsme je hlasovat. Vybrali si vzhled hlavního hrdiny, vesmírnou raketu nebo příšerky do alba. Jelikož jsem sběratelský typ, hned na začátku jsem chtěl děti motivovat sbíráním. Podobně, když jsem jako školák kupoval samolepky pokémonů do nálepkového alba. První verze hry, kterou jsme testovali se žáky, vznikla ještě jako prototyp v prostředí Scratch. Popravdě Scratch dosud využíváme při tvorbě podkladů a návrhu nových mechanik. Na obrázku níže si prohlédněte malou ukázku.[Image] Simulujeme to, jak budou fungovat, než se pustíme do jejich programování a implementace do hry. Během vývoje jsme upustili od několika návrhů. Například, původně jsme naši hru pojmenovali Galacticco. Chtěli jsme děti odměňovat předměty, kterými by si zvelebovaly svůj virtuální pokoj nebo vylepšovaly vesmírnou raketu. To by byla domovská základna našeho hrdiny. Do finální podoby se nedostal ani design úrovní pod vodou nebo mezi oblaky. Vulkanické planety plné lávy se však možná ještě v budoucnosti dočkáme. Popis hry GalaxyCodr ve zkratceHra je rozdělena na několik planet. Každá z nich se věnuje nějaké problematice programování. Obsahuje 20 základních příběhových úrovní. Pro odvážné je určeno 5 náročnějších bonusových úrovní. Každá planeta má vlastní příběhová videa a graficky odlišné prostředí. Úrovně tvoří cesty složené z políček. Cílem je navigovat postavičku Spike na cílové políčko. Řešením je algoritmus složený z pokynů tedy příkazů, které mají tvar bloků. Skládáme je dohromady podobně jako u stavebnice. Programujeme způsobem uchop, přesuň. a umístí. Pořadí instrukcí je velmi důležité, protože Spike vykonává příkazy postupně. Každý level obsahuje didaktický cíl. Který když žáci splní dostanou vítězný pohár. Pro splnění cíle na prvních úrovních se postačí dostat do cíle. Později se cíle přizpůsobí problematice, které se na dané úrovně věnujeme. [Image] Zábavný fakt: První dvě planety Sandy a Roj meteoritů, který obíhá kolem planety, jsme spojili do jednoho celku. Tyto dva akty byly zveřejněny a dlouhou dobu dostupné na hraní. Spolu s dalšími planetami přicházíme také se soutěží. Chtěli jsme, aby hráči hráli něco nového a nebyli znuděni opakováním úrovní. Tak jsme se rozhodli spojit původní dva celky dohromady. Zároveň jsme navrhli novou sadu úkolů. Je mírně náročnější. Uvidíme, jak se nám toto rozhodnutí osvědčí. Hráči se tak po přejetí první planety mohou těšit na nový obsah tvořený 4 novými planetami a tedy 80 levely. Kurikulum planet1. Planeta: Sandy Na povrchu planety se naučíme: pohyb postavičky, posloupnost příkazů, vstupní parametry a cyklus. Začínáme s běžnými příkazy jako jdi dopředu nebo otoč se. Řešení některých úrovní vybízí opakovat části kódu pomocí příkazu opakuj. Všimněte si, že do příkazů umíme psát různá čísla. Ve vesmíru se naučíme: orientace na dráze a časování. Dráha je kvůli meteoritům rozdělena na několik samostatných částí. Ty jsou propojeny pomocí portálů. Pozor, východy z portálu mohou být otočeny jiným směrem než jejich vstupy! Provoz ve vesmíru podobně jako u nás pomáhají řídit semafory. Musíme si naplánovat, při kterém semaforu budeme čekat a jak dlouho. Případně musíme hledat cestu, po které se dostaneme nejrychleji do cíle. Pro získání vítězného poháru je třeba projít level za určitý počet tahů. Každý krok dopředu i čekání nás stojí drahocenný tah. 2. Planeta: TerraNaučíme se: cyklus s ne-určeným počtem opakování a podmínky. Cesta se nám zdá příliš dlouhá. Nebudeme počítat políčka. Budeme opakovat kráčení dokud se nedostaneme do cíle. Sem tam musíme odbočit nebo se vyhnout překážce. Abychom věděli kdy, tak se na to potřebujeme zeptat. Tyto otázky skládáme pomocí podmínek, například: Pokud je cesta vpravo, odboč doprava. Na začátku je budeme mít předpřipravené, později si je budeme muset poskládat z jednotlivých dílků. 3. Planeta: Crystal Naučíme se: proměnné a vstupní parametry. Cestu nám blokují různě uzavřené zátarasy nebo nefunkční portály. K jejich zjezdu potřebujeme určitý počet krystalů vhodné barvy. Ty jsou naštěstí všude kolem nás. Budeme je sbírat, počítat a používat. 4. Planeta: VotanNaučíme se: souřadnice. Celá plocha je pokryta ledem až na pár zasněžených políček. Právě jejich polohu musíme zjistit. Je složena z písmen a čísel. Když zjistíme správnou polohu, můžeme se po ledě na políčko uklouznout. 5. Planeta: Zombie IXNaučíme se: programovat několik postav a události. V cestě nám stojí zavřená brána. Někde musí být páka, která ji otevře. Nedosáhneme na ni. Pomoci nám mohou kolem se potulující roboti. Jejich program je však poškozen. Jsou hloupější než zombie, které jsou nám v patách. Pomocníky potřebujeme naprogramovat. Musíme jim dát znamení, aby ve správnou chvíli otevřeli bránu. Tak, aby nás pustili dál, ale aby zombie zůstali venku.[Image] Nové možnosti a soutěž s KauflandemHraním hry můžeme plnit různé úspěchy, za které obdržíte odměny pro svůj účet. Můžeme si upravit obrázek a rámeček avatara, přidat před svou herní přezdívku titul jako například „král galaxie“. Na stránce hry máme připravenou i pomoc pro učitele. Ti mají možnost založit si učitelský účet. V něm mohou vytvářet třídy, kam si vás pomocí kódu mohou přidat a sledovat tak váš postup hrou. Díky spolupráci s Kauflandem jsme hráčům zpřístupnili nový obsah. V Kauflandu si můžete zakoupit jen za 1 euro nálepkové album. Za každých 20 Eur nákupu získáte jeden balíček obsahující 5 náhodných nálepek do alba a 1 QR kód. Pomocí QR kódu můžete získat další balíček, ale tentokrát do digitálního alba. Dvojnásobná radost z otevírání. Tento balíček si v prodejně můžete zakoupit i samostatně za 0,5 Eur. Pokud se vám podaří sesbírat celé digitální album a dokončíte první planetu, vítězné poháry nepotřebujete, můžete se zapojit do soutěže o herní notebook. Digitální hrdiny můžete získat i hraním hry. Pokud si ve svém profilu vyplníte školu, automaticky ji zapíšete do soutěže o IT učebnu.[Image]Více informací o soutěži a hře GalaxyCodr najdete na webu.

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách