Baskytarista Filip je srdcem nejen muzikant, ale i zvukař
Martina Baumann
08.03.2021
10 minut čtení
Filip Andel je vášnivý zvukař, milovník hudby a všeho toho, co se kolem zvuku či hudby děje. Jeho život je plný aktivit, pracuje v RTVS, přitom stíhá hrát na baskytaru ve skupině Eufory a ještě si téměř každý den mixuje zvuk a hudbu v nahrávacím programu. Dnes jsme si proto promluvili s muzikantem a zároveň naším lektorem, který vede kurz Základy zvuku, abychom vám přinesli více ze zákulisí zvuku. V následujících řádcích se tak dozvíte něco o samotném kurzu a Filip také prozradí, co znamená práce zvukaře a jak se v ní uplatnit.
V Skillmea máš nový kurz Základy zvuku. Co přesně je to za kurz a pro koho je určen?
Kurz je zaměřen na zcela základy zvuku a zvukařské práce, hovorově zvukariny. Čili, jaká je role zvukariny, co je to zvuk, jak se šíří, přenáší a zpracovává. Kurz je určen primárně začátečníkům, ale také mírně pokročilým, či dokonce pokročilým zvukařům. Účastníci se v něm dozví základní principy, které je třeba chápat a dodržovat při práci se zvukem pro dosažení co nejlepších výsledků.
Čili mohla bych se například přihlásit i já, i když nemám vůbec žádné zkušenosti, ale chtěla bych s takovým něčím nějak začít?
Určitě ano, ovšem je dobré, pokud potenciálního účastníka obor zvukariny alespoň zajímá. Ale není to podmínkou, kurz je veden tak, aby to pochopil i naprostý laik (úsměv).
A jak dlouho trvá? Kolik času je třeba si na něj vyhradit?
Kurz trvá bezmála tři hodiny. Inu, zvuk je opravdu obsáhlé téma. A to jsme teprve na začátku...
Dobře, uděláme si tvůj kurz a co dál? Co vím například po jeho absolvování konkrétně udělat?
Snažil jsem se tento kurz nastavit tak, aby účastník po jeho absolvování dokázal pracovat se zvukem. Minimálně po té technické stránce, což je zhruba polovina nutných schopností. Zbytek je kreativní část a ta je u každého individuální. Jako příklad můžu uvést třeba ozvučení kapel v klubech, nahrávání ve studiu, tvorba videí. Pokud s tím člověk začíná a neumí si dát rady se zvukem, věřím tomu, že po absolvování kurzu se dokáže pohnout dál.
Můžeš nám více prozradit o sobě, o tvé práci, čemu se věnuješ a lze zmínit i nějaké tvé projekty...
Už jako dítě jsem byl fascinován technikou, stroji, elektronikou. V 15-ti jsem přepadl lásce k hudbě, okouzlila mě baskytara na metalovém koncertu kapely Helloween (smích). No a když si zkombinujeme hudbu a technologie, zvuk byl přirozenou cestou, o kterou jsem se začal zajímat. Nejprve jsem vypomáhal ve firmě při ozvučení koncertů, plesů, festivalů. Později jsem pracoval v dabingovém studiu pro Discovery Channel a odtud moje kroky vedly do RTVS, studio Slovenského rozhlasu v Košicích. Tam působím dosud. Vedle toho jsem si toužil splnit sen, mít vlastní nahrávací studio. To se podařilo a v roce 2019 jsem své Clangor Studio otevřel. Přitom se stále aktivně věnuji i hudbě, hrával jsem v různých kapelách, nejvýrazněji se v mém životě zapsali Within Silence, Fictive Marry a aktuálně působím v Eufori.
A co tedy považuješ za svůj největší úspěch?
Těžko říct :) Určitě bylo pro mě velkým úspěchem dostat se do RTVS, kde jsem kromě práce dostal asi tu nejlepší školu v oblasti zvuku, díky starším kolegům, kteří jsou nesmírně vstřícní a rádi se dělí o své dlouholeté zkušenosti. Za to jsem jim neskonale vděčný. Rovněž považuji za úspěch to, že jsem si dokázal splnit sen a otevřít vlastní studio. Pomalu se to rozbíhá správným směrem.
A pokud mluvíme o tvé práci, co máš na ní nejraději?
No, ono mě to tak obecně baví a naplňuje. Ale tak v rámci práce v RTVS je to určitě rozmanitost, každý den je něco jiného na práci, nikdy se to nezunuje. Ve studiu je to zase práce s hudbou, setkávání skvělých muzikantů a práce s nimi, se zvukem, s technikou, když to má spoustu knoflíků a bliká to, je to super (smích).
Máš i nějaký nesplněný sen, co bys chtěl jít dělat?
Takové dva velké nesplněné sny, doufám, že teprve zatím, mám. Prvním je mé studio, rád bych pracoval se světovými umělci, kapelami a v úžasných prostorách. Druhým snem je hudba. Rád bych se svou kapelou zažil alespoň jedno světové turné.
Čím se inspiruješ při své práci? Pravděpodobně je ta inspirace u kreativu nezbytná. Mýlím se?
Ano, jednoznačně je inspirace nutná. Muzikanty může inspirovat cokoliv kolem nás, dění ve světě, příroda, vlastní zkušenosti, myšlenky, sny… Mě zase inspirují samotní muzikanti. Když přijdou s něčím, že „takovou mám představu o zvuku, udělej to nějak“, tak je to vždy výzva ruku v ruce s inspirací. Kromě toho se rád nechám inspirovat ostřílenými zvukaři, kteří mají za sebou stovky úspěšných hitů. Jejich videa se dají nalézt na netu, tak ty si tak ve volném čase dívám a učím se.
Pracuješ i ty na sobě v tom smyslu, že se učíš dál nové věci? Nebo už všechno víš?
Oh...kdo už si jen může říct, že všechno ví? (úsměv) Samozřejmě, že se snažím na sobě pracovat, při zvuku je to nikdy nekončící proces učení. Jedna věc jsou technologie. Každým rokem přijde na trh něco nového, nějaké nové zařízení, nové postupy a podobně. Čili to je jedna z věcí, kde je třeba se neustále učit a zdokonalovat. Přitom, jak jsem již zmínil, rád se dívám videa a články od světových zvukařů, učím se od nich různé postupy, triky a podobně. Ještě bych řekl, že teorie je sice super, ale praxe je praxe. Jak se říká, zkušenost je nepřenosná, a proto je lepší jednou zkusit, než stokrát vidět, slyšet, číst...
Takže to je další možnost, jak se na sobě dá pracovat. Já osobně se snažím každý den otevřít Cubase (nahrávací program) a něco si mixovat. Přestože jen tak, cvičně, ale stále je třeba se držet v kondici.
Které stránky doporučuješ sledovat lidem, kteří se zajímají o zvuk? Umíš jim dát nějaké dobré tipy, resp. lze zmínit i zajímavé aplikace, které jim mohou pomoci? Je něco takového?
Nejjednodušší odpověď je YouTube. Ale aby to nevyznělo, že jsem líný ... Faktem je, že na YouTube lze najít nespočet kvalitních videí o zvuku. Od základů přes pokročilé postupy nahrávání či mixáže až po top level mastering. Kromě toho, sice placený, ale skvělý obsah mají stránky jako PureMix nebo Mix With The Masters. Ty obsahují takové kurzy, resp. walkthrough (promiňte, nevím jak to nazvat česky ☺) videa od top světových zvukařů. Ukazují v nich, jak mixovali nebo i nahrávali některé světové hity, které mnozí známe i běžně z rádií.
A dá se tedy dnes uživit podle tebe v tomto odvětví. Kde všude se totiž takový zvukař může uplatnit? Pokud bys měl udělat totální promo tohoto povolání, jak by to tedy vypadalo?
Fuuu, těžká otázka :) Je to o šikovnosti, asi jako všude. Nemůžu říct, že je to úplně jednoduché, má to svá úskalí. Hlavně na začátku, je-li člověk sám a bez kontaktů, má těžkou cestu. Ale já si myslím, že to stojí za to. Zvukař se může uplatnit ať už v rozhlase, v televizi, při práci na filmech, dabing. Pak samozřejmě čistě zvuková odvětví jako koncerty, festivaly, koncertní kluby a bary, případně může chodit jako kapelný zvukař spolu s kapelou na každý její koncert.
Udělat promo? Lidé, jděte do toho! Potkáte spoustu zajímavých lidí, umělců, máte možnost podílet se na velkých filmových projektech, či na velkých festivalech, koncertech, s kapelami si zažijete spoustu legrace. Já osobně nelituji ani vteřiny, odkdy jsem se rozhodl pro tuto profesní dráhu.
Som predovšetkým novinárka, pracovala som napríklad v TASR, v Učiteľských novinách, externe spolupracujem s niekoľkými webmi. Venujem sa rôznym oblastiam - v poslednom čase však najmä vzdelávaniu. Nerozumiem IT, neviem naprogramovať webstránku ani mobilnú aplikáciu, napriek tomu o IT rada a veľa píšem.