Přihlas se na jednu z našich akademií a posuň se vpřed! Začínáme v září!
Více info
Zpět na blog
Ostatní

Co je prokrastinace? Nemylte si ji s leností

Skillmea
04.05.2023
11 minut čtení
Co je prokrastinace? Nemylte si ji s leností
Zajímá vás, co je to prokrastinace, jaké jsou její příčiny a jak přestat odkládat důležité úkoly na později? V tom případě čtěte dále, máme pro vás několik užitečných informací.

Máme v krvi vyhýbat se věcem, o kterých víme, že bychom je měli udělat. Oddalujeme, zda odkládáme důležité záležitosti na později. Prokrastinace nás obírá o plnohodnotné využití produktivních chvil našeho bytí k tomu, abychom se věnovali tomu, co by mělo být naší prioritou.

Ne nadarmo se říká, že na sklonku svého života litujeme věcí, které jsme mohli udělat, ale neudělali. Ne ty, které jsme udělali a nevyšli zcela podle našich představ. Navíc pocity viny, lítosti až selhání, vyplývající z nevyužitých příležitostí, umí skřít pořádně dlouho.

O prokrastinaci se mluví stále častěji. Avšak faktem zůstává, že není záležitostí moderní společnosti. Lidstvo prokrastinuje staletí. Upozorňovali na to již staří řečtí filozofové Sokrates i Aristoteles, kteří používali výraz akrasie. Ten můžeme přeložit jako prokrastinace nebo nedostatek sebekontroly.

Co je to prokrastinace?

Zajímá vás, co je to prokrastinace a jak ji lze nejjednodušeji definovat? Faktem je, že jednotná definice prokrastinace neexistuje. Samotné slovo pochází z latinského pro-crastinus, což znamená patřící zítřku.

Jde v podstatě o úmyslné nebo naučené odkládání věcí na později. Je to něco, co nám brání začít ve smysluplné, důležité činnosti a místo toho se věnujeme něčemu jinému.

Problém prokrastinace spočívá v tom, že jde o chronický jev, který nám způsobuje stres, již zmiňované pocity viny, selhání či lítosti nad promrhanými příležitostmi. Samozřejmě prokrastinace zhoršuje pracovní výkon a má negativní vliv na tělesné i duševní zdraví.

Co je to spánková prokrastinace? 

Definice prokrastinace napovídá, co je spánková prokrastinace. Jednoduše řečeno, jde o oddalování spánku. Spánková prokrastinace tedy souvisí s odkládáním spánku, přičemž doba spánku je využívána pro volnočasové aktivity a zábavu.

Spánkovou prokrastinací trpí, například manažeři, kteří téměř celý den věnují práci a poté obětují část nočního odpočinku v prospěch volnočasových aktivit. Nicméně měli bychom si uvědomit, že dlouhodobý deficit spánku má negativní účinky na zdraví i v případě, že se věnujeme zábavě.

Lenost versus prokrastinace

Význam prokrastinace již známe. Prokrastinovat znamená, že bychom se chtěli věnovat důležitému úkolu, avšak nedaří se nám to, co nás do značné míry frustruje. Pokud je naším problémem lenost, tento stav nám vyhovuje a nevyvolává v nás žádné negativní emoce. Jednoduše je fajn jen tak si hovět.

Opakem prokrastinace je překrastinace

Opak prokrastinace je překrastinace. Pokud se staneme překrastinátorem, úkoly dokončujeme příliš brzy, tedy ve velkém předstihu. Avšak problémem je, že ve škole, zaměstnání či podnikání není tak podstatné být prvním, jako lepším.

Čili iv tomto případě platí, že není nad zlatou střední cestu - začít s úkolem v dostatečném předstihu, dělat na ní průběžně a předat ji v požadovaném termínu.
Zdroj: freepik.com

Příčiny prokrastinace

Existuje několik příčin prokrastinace, mezi které patří:
  • Rozhodovací paralýza spočívá v neschopnosti vybrat si to, co je pro náš život skutečnou prioritou, protože jsme zaplaveni řadou podnětů.
  • Neuvědomování si hodnoty času, protože čas, který máme k dispozici v rámci svého života je omezený.
  • Nevyřešený nebo skrytý emocionální problém, resp. emocionální spouštěč ovlivní to, jak se cítíme a pak i chováme. To znamená, že prokrastinace není jediným existujícím problémem. Může souviset s frustrací, strachem ze selhání, pochybnostmi, úzkostí, ale také depresí, poruchami příjmu potravy ADHD či perfekcionismem.
  • Nedostatek sebedisciplíny, tedy si zadáme cíl, ale nemáme v sobě dostatek síly pracovat na něm a úkol realizovat.
  • Vnější motivace je o tom, že za odměnu nebo ze strachu před trestem děláme to, co bychom jinak nedělali. I z tohoto důvodu bychom měli pracovně věnovat tomu, co nás vnitřně naplňuje. Odměny ani tresty nejsou dostatečně motivující, abychom se prokrastinaci vyhnuli.
  • Časová nekonzistentnost spočívá v tom, že náš mozek více oceňuje okamžité odměny, než ty budoucí. To znamená, že klíčem k poražení prokrastinace je vnitřní motivace – vidíme smysl v tom, co děláme a máme osobní vizi.

Vezmeme-li v úvahu, co je to prokrastinace a příčiny prokrastinace, lépe pochopíme, v čem je problém a samozřejmě snáze najdeme řešení. Vždyť prokrastinace ovlivňuje pracovní výkon i duševní zdraví.

Jaký vliv má prokrastinace na duševní zdraví?

Prokrastinace se pojí se zhoršením fyzického i duševního zdraví. Avšak dříve, než začneme problém vůbec řešit, musíme si uvědomit, že podle výzkumů prokrastinuje čas od času každý, ale pouze 20 procent dospělých je skutečnými prokrastinátory. Z toho vyplývá, že prokrastinace zasahuje do jejich každodenního života, snižuje jeho kvalitu nejen snížením produktivity, ale také pocity studu, viny či selhání.

Co znamená prokrastinace z hlediska vlivu na duševní zdraví? Spojuje se se zvýšenou úrovní úzkosti, stresem, bolestí, nezdravým životním stylem, ale i skutečností, že prokrastinátoři odkládají i řešení těchto problémů, čili otálí s vyhledáním odborné pomoci.

Vliv prokrastinace na pracovní výkony je zásadní

Stačí, vezmeme-li v úvahu, co je to prokrastinace, a nemusíme spekulovat nad tím, jaký vliv má na pracovní výkony. Pokud chronicky prokrastinujeme, podáváme značně snížené výkony, což se negativně odráží na produktivitě práce.

V reálném pracovním životě to znamená, že s řešením projektu začínáme pozdě, jsme vystresovaní a často ho předáváme buď nedokončený, nebo po termínu. Což má samozřejmě své důsledky.