Juraj Šarišský je zkušený frontenďák, který tě bude učit, jak se dělají pořádné webstránky. Má za sebou léta zkušeností s frontendem, momentálně pracuje s React/React Native/Redux a dalšími top technologiemi. Pracoval na projektu v ECB ve Frankfurtu, kde byl UI app developer / React / Redux / UX / UI. Navíc 7 let doučoval matematiku a nyní tě bude učit kódovat webové stránky na kurzu v Bratislavě. Juraj Šarišský
Kde teď pracuješ? Představ se nám i po pracovní stránce.
Momentálně pracuji na pozici React a Redux developer pro německého nadnárodního klienta. Vzdělávám a učím ostatní kolegy Front-End development.
Co se ti na tvé práci líbí nejvíc?
Moje současná práce mi přináší kromě programování také příležitost sdílet své znalosti a zkušenosti s ostatními kolegy. U nás v práci aktivně buduji front-endovou kulturu.
Snažím se poskytnout mým kolegům způsob vnímání a myšlení, který je potřebný pro kvalitní development a který je odlišný od myšlení, které se používá k back-endu.
U nás si lektorem kurzu Web Designer. Jak ses k programování, tvorbě webstránek a učení dostal?
K tvorbě webových stránek jsem se dostal během studia na vysoké škole, kde jsem měl možnost vidět práci mého spolužáka. Byly to velmi pěkné a kvalitní stránky, tak jsem si řekl, že by mě taky bavilo dělat to co on.
Pořídil jsem si kvalitní knihy a online kurzy. Začal jsem s responzivním designem a Javascriptem. Potom přišlo jQuery. S učením jsem začal souběžně s tím, jak jsem pomáhal ostatním studentům a spolužákům se školními zadáními. Juraj pracoval na několika zajímavých projektech
Co všechno může dát kurz Web Designer někomu, kdo se rozhodne jej absolvovat?
Určitě je to potřebná zkušenost s čistým HTML, CSS a Javascriptem. Jelikož se dnes mnoho front-endových developerů učí pracovat rovnou s Angularem a Reactem a následně neprojdou přes DOM manipulaci a Vanilla Javascript, chybí jim zkušenosti a modely pro řešení UI problémů. Každý front-end developer je v první řadě HTML, CSS a Javascript developer, a proto by měl ovládat i tyto technologie.
Sleduješ i konkurenci, aktuální trendy, inovace? Jak jsi na tom v tomto směru?
V naší branži nastal obrovský boom, přicházejí nové knihovny a frameworky. A já vůbec nelením a každý den se podívám na něco nového. Zkouším nové techniky, snažím se diskutovat s developery a zjistit, co preferují oni a proč. Je však nutná určitá rezervovanost, jelikož ne každá technologie přežije. Hlavní focus (proto) vidím v poznávání Javascriptu a HTML5 api, případně je dobré napojit se na komunitu, od které se může developer hodně naučit.
D nes je hodně pracovních nabídek v oblasti programování a tvorby webstránek. Vnímáš to tak i ty?
Ano, určitě. Velké i menší společnosti chtějí desktopové aplikace nahradit webovými verzemi. Když si představíme, že desktopové aplikace, které zde byly přibližně 20 let se přesouvají na web, otevírá to možnosti pro webové developery, kteří jsou opravdu velmi žádaní.
Je tato práce dobře zaplacena? :)
Určitě ano :). Dnes si i junior, který přijde do větší či menší společnosti, kde začne získávat své první zkušenosti a kde bude řešit méně náročné úkoly, může přijít k platu, který převýší návrh: převyšující průměrný plat na Slovensku. Když se zdokonalí v technologiích a je k tomu navíc i flexibilní, můžeme mluvit io 3 až 5 násobně vyšší mzdě, než je tomu v případě juniorských pozic.
Je na Slovensku a v Čechách podle tebe dost kvalifikovaných lidí právě na tyto vývojářské pozice?
Hodně kvalitních lidí asi odešlo do zahraničí, to je dnes všeobecně známý problém. Ale také nároky firem bývají často vyšší než byly před časem. To podle mě otevírá možnost k interpretování toho, co znamená kvalitní developer.
Já si myslím, že je dobré specializovat se na vybranou oblast a dosahovat v této oblasti vynikajících výsledků, ale zároveň mít i znalosti z jiných oblastí, aby byl developer flexibilní. Pokud bych to měl říci zjednodušeně, pak ano, obecně na trhu chybí developeři. Proto jsem se rozhodl, že začnu vzdělávat další developery, abychom získali náskok před ostatními zeměmi :)
Co bys poradil všem, kdo nemají žádné zkušenosti s programováním a tvorbou webstránek, ale chtěli by nějak začít?
Určitě bych jim poradil, aby v první řadě začaly zkoumat běžné webové a mobilní aplikace a zjistit jak fungují z pohledu business logiky, jaké komponenty a funkce obsahují. Toto vede ke správnému kontextu pro praktické programování. Je důležité vybrat si kvalitní kurz, kde se naučí kromě programování také něco z developerských a firemních kultur. Také je důležité neztrácet chuť učit se a na začátek vyřešit mnoho snazších problémů. Vždyť i ty složitější problémy jsou přece složeny z jednoduchých.
A ještě nám prozraď tvé plány do budoucnosti.
V pracovní oblasti bych ještě chtěl zvládnout programování nativních aplikací pro iOS. Momentálně se věnuji zejména React a React Native, ale jaksi cítím, že pro univerzálnější přístup je dobré ovládat i nativní iOS programování. Také bych chtěl navštívit zajímavá místa jako jsou Španělsko a Portugalsko, a to hlavně pro jejich exotickou kulturu.
Pokud máš na Juraje nějaké otázky, napiš je do komentářů. Pokud tě zajímá tvorba webstránek a jsi z Bratislavy a okolí, přihlas se na Jurajův kurz.
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩