Patrik Weissabel - nový lektor kurzu Web Designer v Banské Bystrici
Skillmea
15.08.2016
7 minut čtení
Patrik se po vystudování vysoké školy začal aktivně zajímat o webdesign a aplikace. Poznatky čerpal ve svém volném čase hlavně z internetu a také úspěšně absolvoval večerní kurz webdesignu a frontendových technologií.
Postupem času chtěl však nejen vytvořit pěkný formulář, ale také posílat si z něj zprávy a tak jej okouzlily backendové technologie, které dnes již běžně používá při své práci jako kvalitní programátor ve skupině IT vyvojářů.
Naučí tě nezbytné základy programování, jak na nich stavět a rozvíjet, čím se inspirovat a jak správně hledat informace, aby sis mohl pěkně obléci a digitálně navonět web. Ve volném čase se věnuje 3D grafice, rád vytváří vizuální efekty a simulace.
Patrik, jaké byly tvé začátky s programováním? Co bylo pro tebe v začátcích nejtěžší?
Je poměrně náročné na tuto otázku odpovědět, stále se totiž považuji za zkušenějšího juniora a stále se učím nové věci. Moje začátky jsou někde od nápadu vytvořit nenáročnou webovou stránku pro grafickou designérku, což se mi tehdy nepodařilo ani rozhýbat. Už v krátké době během surfování po webu jsem si uvědomil, že si nevystačím jen s HTML a CSS jako takovými. Pro mě osobně bylo obtížné nebát se psát kód a experimentovat. Nejtěžší však bylo nejprve pozměnit myšlení, začít vnímat všechny ty malé, ale velmi důležité detaily, které k programování patří.
Jaké technologie jsi zvolil a co nejraději děláš? Front-end nebo back-end?
Na doporučení zkušeného instruktora v závěru kurzu, že lépe mi jdou funkce, jsem tedy vyzkoušel backend. Nemýlil se, zalíbily se mi backendové, serverové a databázové systémy. Ve zkratce, vytvářet stránky, které dokáží mnohem víc. V současnosti je to zejména programovací jezky PHP , nejpopulárnější PHP framework Laravel , MySQL, Drupal (což je alternativa k WordPressu ) a různé front-end frameworky a package, které usnadní den.
Jak vypadá pracovní den programátora?
Začínám den běžně jako i ostatní, někdy se však možná probouzím později. K tomu, abych od své práce neodlepil oči a dokázal se soustředit několik hodin, potřebuji na začátek dne hodně kávy. Jak už to bývá, potřebuji i vypnout, proto během dne nesmí chybět stolní fotbal a pravidelná prohra s dívkami od vedle. Mnohdy se však ukazuje, že moje produktivita a koncentrace je v nejlepší kondici právě během noční šichty, asi díky tomu, že si můžu být jistý, že nebudu vyrušován a můžu odvést kvalitní práci. Občas se domnívám, že lidé pracující v IT by ocenili vlastní časové pásmo kvůli svému flexibilnímu, ale dobře fungujícímu časovému harmonogramu.
Budeš učit kurz Web Designer, co máš nejraději na tvorbě webstránek?
Vytvářet hlavně jednoduchý a moderní design s prvky, které dnes nesmí chybět. Dále, například minimalizovat nutnost opětovného načítání stránky, s cílem získání nových údajů, rychlost a bezpečnost a pod. Jednoduše, usnadnit a zpříjemnit návštěvníkům pobyt na stránce.
Můžeš nám říci něco blíže o obsahu kurzu? Jaké klíčové znalosti si studenti odnesou?
Nebudu předpokládat, že každý má již v sobě vlastnosti potřebné k tomu, aby se staly vynikajícími frond-end developery. Budu se snažit tyto lidi, kteří pravděpodobně nikdy neprogramovali, motivovat, aby v závěru kurzu uměli něco vytvořit a budovat na tom. Chci studenty naučit, jak číst kód mezi sebou, následně i dokázat číst kódy po jiných a aby se například naučili, že nikdo si nepamatuje všechno a je v pořádku něco časem zapomenout. Potom stačí jen vědět správný pojem a vše co potřebují si dokážou samostatně najít. Nakonec se jim budu snažit ukázat, že programování může být zábava.
Jaká je tvá rada pro každého, kdo se snaží naučit programovat?
Moje rada se nebude ničím lišit od ostatních programátorů. V retrospektivě mohu říci jen to, abyste se nevzdávali. Ano, začátky sice mohou být a také jsou náročné. Nestačí se jen učit, musíte také hodně zkoušet. Jen v tom případě se do toho dostanete. Očekávejte však, že to bude trvat déle, než si myslíte, ale to nevadí, věřte mi, je to naprosto normální. Moje skromná rada tedy zní, abyste trčeli za obrazovkami, učili se a zkoušeli, dokud se to pomalu, ale jistě nestane vaší součástí, takže směle do toho!
Máš i nějaké ukázky webstránek, na kterých jsi pracoval?
Kurz Web Designer v Banské Bystrici s Patrikem začíná již v září 2016. Tento kurz tvorby webstránek je určen pro úplné začátečníky, kteří nemají s tvorbou webů žádné zkušenosti a chtějí se od základů naučit designovat moderní responzivní webové stránky. Kurz se skládá ze 3 modulů, které na sebe navazují:
HTML/CSS,
Responzivní webdesign,
JavaScript/jQuery.
Chceš se naučit dělat moderní responzivní webové stránky? Pak je kurz Web Designer to pravé ořechové pro tebe, klikej na https://skillmea.sk a zjisti, kdy a kde se ten kurz koná.
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩