Zpět na blog
Tipy a triky

Proč se věnovat programování pro iOS?

Skillmea
11.08.2016
12 minut čtení
Proč se věnovat programování pro iOS?
Mnoho lidí dnes uvažuje nad tím, že začne programovat mobilní aplikace. Je to v módě, trendové a roboty je pořád dost. Navíc představa je taková, že člověk hned začne vydělávat velké peníze, že za rok bude doma Teslu nabíjet. Pravda však není tak růžová, jak se na první pohled zdá. Nechci nikoho od programování pro iOS, natož obecně, odrazovat, spíše naopak. Já budu rád, až se programování budeš věnovat.

Tak proč ten oxymoron? Na jedné straně říkám, že pravda o představách není tak růžová, jak se zdá, ale na druhé straně chci, abys do toho šel. Je to jako se vším v životě. Pokud se něčemu věnuješ neustále, naplno as chutí, tak vždy dosáhneš výsledků. Vždy! Ještě jednou to zopakuji: vždy.

Zní už možná jako jakýsi motivační spisovatel, ale já tě chci motivovat. Ale chci ti ukázat i druhou stránku mince.

Začněme příběhy o úspěších. Moje rada zní: nečti je. Šok? Raději si přečti příběhy o tom, jak někdo selhal. Já, takové se nedají moc přečíst, nikdo se nechce chlubit tím, v čem neuspěl.

Věc se má tak, že příběh o úspěšném projektu se dobře čte během 30 minut, za které se dokážeš namotivovat, že i tvůj nápad je tak jedinečný a bude jistě úspěšný. Že je tomu tak? Pokud se mýlím, zavři tento článek a napiš mi :-).

Platí pravidlo, že  každý úspěšný produkt, každá úspěšná služba nebo firma je budována dlouhá léta . Vychází právě z mnoha neúspěchů, které ozřejmí, jak věci udělat lépe v příštím pokusu. A když lidé kolem produktu/služby/firmy vydrží dost dlouho, jeden z těch pokusů vyjde a stane se úspěšným. Tak je tomu. Je to na první pohled jednoduché, ale trvá to dlouho.

Zapamatuj si, že neexistuje úspěch, který se děje přes noc. A  programovat se nenaučíš za pár dní . Chce to hodně odříkání, dřiny a pocení krve. Tvůj mozek se bude točit na plné obrátky a ty nebudeš chápat, co to od tebe ten program vlastně chce. Budeš si trhat vlasy, raději budeš hladový, jen abys vyřešil nebo vyřešila problém, který před tebou už několik dní visí.

Probdíš mnohé noci, s přáteli si budeš povídat jen na autopilota, protože v hlavě ti půjdou logické obvody, které jsi nastartoval na plné obrázky. Ty tě tak moc zaměstnávají, že brzy budeš vyloučen z partie, ve které jsi byl možná alfa samcem. Budeš se měnit, nebudeš se umět smát jejich humoru, bude to obtížné. To je ten lepší případ. Může se ti stát, že tě budou mít za divného, ​​podivína, který dělá něco, co nedává na první pohled smysl. Z krátkodobého pohledu určitě ne. Ale z dlouhodobého pohledu získáš další superschopnost, při jejímž používání nebudeš muset nosit křiklavé elasťáky, navlékat se do nepohodlné masky a zachraňovat sociálně slabší jedince. Svět budeš zachraňovat jinak, z pozadí, z pohodlí domova či při péči o své děti.

Sedíš pohodlně? Neboť nyní jmenuji  výhody, které ti programování určitě přinese .

Naučíš se angličtinu

Je třeba si uvědomit, že svět je dnes více a úžeji propojen, než kdysi. Znát jen češtinu je málo. Ano, byznys se dá dělat i zde, lokálně, ale pokud chceš jít do světa, pokud chceš, aby tě znali iv jiných lokalitách, angličtina je základ. Pokud ji nevíš, nevadí. Do všeho se dostaneš postupně. Dívej se na filmy, seriály a youtube videa výhradně v angličtině.  Něco z mluveného slova pochytíš. Čti články v angličtině, ideální http://medium.com, kde je mnoho zajímavých názorů, hovorová angličtina, jednodušší, těžší, různorodá.

Ozvi se někomu anglicky mluvícímu přes Facebook, Twitter… dej si s někým skype. Přihlas se do nějakého online kurzu přes www.edx.org nebo jiné. Dnes už nemusíš cestovat do jiné země, aby ses naučil angličtinu.

Naučíš se programovat

Mimo jiné :-). Programování není jediná oblast ve společnosti, která se dá dělat. Je toho mnoho. Jmenovat to nejdu. V zásadě dnes si umíš vydělávat nahráváním YouTube videí, hraním nebo testováním her, kreslením, úklidem, staráním se o děti nebo programováním. Je předpoklad, když čteš tento článek, že se chceš věnovat programování.

Vědět programovací jazyk znamená vědět, jak funguje tento svět. Zdá se to divné, ale celý náš život jsou algoritmy, předepsaná pravidla, podmínky, cykly, třídy, pole, objekty. Přesně to popisuje i většina dnešních programovacích jazyků.

Naučíš se logicky myslet

Bez logiky se nepohneš. Bez logiky uvěříš lidem a politikům, kteří lžou. S chápáním výrokové logiky a boolovské algebry budeš znát mocný nástroj k odhalení polopravd, lží a zavádění. Bude to ale trvat dlouho.

Naučíš se komunikovat v týmu

Budeš zřejmě na Slacku (nebo jiném IM) v kontaktu s lidmi v týmu. Nebudeš jen tiše sedět a dělat si svoji práci. Budeš argumentovat, hájit své postoje, návrhy, přijímat změnové požadavky, reagovat na ně. Budeš dávat vědět o tom, kdo jsi, co děláš, proč to děláš, jak to děláš. Zřejmě budeš mít někoho, kdo dělá pro druhou platformu, v našem případě Android, se kterým budeš komunikovat návrh databáze, API, grafiky, … Budeš komunikovat s grafikem, grafičkou, ilustrátorem, obchodnicí, …


Bez komunikace ani na krok
.

Budeš přispívat věcmi zdarma do komunity

Připrav se na to, že  v zájmu tvého růstu budeš dělat věci zadarmo . Normálně, že nikdo ti za ně nezaplatí a sám je dáš ven. Například na GitHub.com. Pokud chceš, aby lidé o tobě věděli a případně ti pomohli, musíš i ty pomoci jim. Je to vzájemné a lépe se ti potom bude dýchat. Není to podmínka, nemusíš nic zveřejnit, nikomu pomoci. Ber to jako doporučení, jak vyrůst, jak získat konstruktivní kritiku na svou práci a tak se zlepšit.

Budeš pomáhat jiným lidem

Stačí, že se staneš trochu známým, lidé ti budou psát, abys jim s něčím pomohl. Buď poradit, nebo vysvětlit, nebo dokonce naučit. Připrav se na to, protože to tě čeká. Zase jsme při komunikaci, ale tato je už na jiné úrovni.

Nezapomeň však reálně ohodnotit své schopnosti a slíbit jen to, co umíš dát. Jinak můžeš velmi rychle vyhasnout, což by mělo za následek, že bys přestal/as programováním.

Naučíš se osobní time management

Není nic horšího, než čekat od druhých lidí, že ti připraví program dne, týdne, měsíce. Ne. Dnes musíš ty přemýšlet, jak, kdy, a co uděláš. Dostaneš projekt, v lepším případě si termín určíš ty, v tom horším ho dostaneš a tvým úkolem bude projekt si naplánovat tak, abys ho stihl. Roli po úloze, kousek po kousku.

Tyto úkoly bude sledovat ještě několik párů jiných očí lidí v týmu. Ty oči mají za sebou mozek, který se tě bude ptát, co děláš, kdy chceš dokončit větší celky a podobně. Častokrát to budou nepříjemné otázky, protože sám vnitřně víš, že něco nevíš, ale bojíš se to říct.

Poznáš nové lidi

Jsi piš. I kdybys měl naučený strach z lidí, tomuto se nevyhneš. Dříve či později přijde za tebou neznámý kolega a bude něco strašného chtít. Možná mu na začátku nebudeš rozumět, ale naučíš se jeho jazyku rozumět. Pokud něco nebude jasné, směle se ptej, klaď i hloupé a trapné otázky, jen tak se posuneš a naučíš to, co je třeba.

Každý nový člověk v životě člověka přináší obohacení, konfrontaci s novými a odlišnými názory, jiný pohled na tutéž věc. Oba vás to obohatí.

Peníze

Samozřejmě,  programování pro iOS přináší i peníze . Kdo by to byl býval čekal, že? Nečekej však hned plat, jak čteš v motivačních článcích. Za rok nebudeš mít Teslu v garáži, ani nejnovější techniku ​​od Apple. Budeš stále fíčet na tom, co máš, v garáži kromě kola bude ojeté auto. Spíše buď zdravě sebevědomý, prodej se, ale neptej přehnané částky. Ono to ovoce (rozuměj peníze) přijde jaksi samé. A potom i tu Teslu budeš doma nabíjet.


Tak je to s životem programátora pro iOS. Jsou lepší dny, jsou dny, kdy to budeš chtít pověsit na hřebík. (Nebo na GitHub?) No tak to bývá všude v životě. Jen dělej to, co tě baví, naplňuje a obohacuje osobnostně i finančně. Někdy nemusíš mít mega prachů, abys byl šťastný nebo šťastnou. Možná méně peněz vyměníš za větší svobodu v práci, za flexibilitu pracovní doby, za čas strávený s rodinou. Určení priorit je už na tobě.


Hodně štěstí :)


Autorem blogu je  Peter Druska , který je lektorem online kurzu programování iOS aplikací  Swiftolog . Zajímá tě programování nebo designování? Vyber si některý z našich dalších online a prezenčních kurzů pro začátečníky a mírně pokročilé na  https://skillmea.sk .


Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Tajné tipy, triky a nástroje všech dobrých web developerů
Tipy a triky
10.12.2015
Skillmea

Tajné tipy, triky a nástroje všech dobrých web developerů

Chrome, Sublime text, WordPress a MAMP či WAMP již znáte. Zde jsou další vynikající zdroje, které vás posunou o level výše. Seznam není ani zdaleka kompletní, ale průběžně bude doplňován. Pokud máte nějaké dobré nápady, klidně napište do komentářů nebo dejte pull request.[Image] Šablony• themeforest.com - placené, ale velmi dobré • html5up.net - pěkné čisté HTML5 šablony zdarma Fotky• unsplash.com • compfight.com • Canva • Pixlr • Pixabay Práce a kolaborace• Atom alternativa k Sublime Text - postaveno na webových technologiích, žere více paměti • GitHub (nebo i BitBucket) + např. SourceTree nebo GitHub Desktop nebo git v příkazovém řádku • Trello - kolaborace, plánování a organizace projektů • Toggle - trackování času, reporting • Slack - komunikační nástroj pro týmy • SuperFaktúra - i fakturovat třeba • Coffitivity - příjemný hluk kavárny, pokud máte doma příliš zticha - výzkum potvrzuje • Bonus: vim - pokud jste velký frajeři a Atom se vám zdá příliš barevný Tutoriály a vzděláváníVáš nejlepší kamarád: YouTube Online univerzitní kurzy zdarma: • Coursera Placené, místy free trial: • webrebel - slovenské video tutoriály (HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL, Laravel)! • treehouse • lynda Přednášky z WebExpo 2015 Články a blogy: • CSS Tricks • Code guide by @mdo Knihy zdarma: • eloquent javascript • Getting Real by 37 Signals / Basecamp • Playbook a Guides by Thoughbot UX• Julesove UXthis! • GoodUI • Kniha musí být: Don't Make Me Think od Steve Krug Hosting• DigitalOcean • Na menší věci a registraci domén: WebSupport Čo sa ďalej naučiť• SASS • více Javascriptu • Foundation namísto Bootstrap • Gulp/Grunt • Bower • Node.js - hlavně kvůli npm • Markdown - zjednodušený formátovací jazyk, ve kterém je psán tento dokument Bonus a špeciality• CSS vtipy Moje obľúbené podcasty• StartUp • The Complete Guide To Everything • Beyond the To Do List • Question of the Day • Accidental Creative • The EntreLeadership Podcast • Bizcraft -tento je opravdu o webech a spol. • The Tim Ferriss Show  nemůžu vynechat Tak trochu v této kategorii osobního rozvoje a udržení duševního zdraví: • Spotify • Audible Autorem tohoto blog postu je Matúš Marcin, lektor kurzu webdesignu v Košicích, který se webdevelopmentu věnuje již téměř dekádu. Máte-li nějaké dotazy, nebo chcete doplnit tento seznam, napište nám komentář.
8 známých webů vytvořených v PHP
Tipy a triky
12.10.2015
Skillmea

8 známých webů vytvořených v PHP

PHP je open source skriptovací jazyk a používá se zejména pro programování klient-server aplikací a pro vývoj dynamických webových stránek. Zkratka PHP původně znamenala Personal Home Page, dnes tato zkratka znamená Hypertext Preprocessor. PHP lze používat i pro vývoj aplikací s uživatelským rozhraním. Mimo jiné PHP dokáže spolupracovat s relačními databázemi, přičemž zachovává jednoduchou a přímočarou syntaxi. Prohlédněte si seznam nejznámějších webů vytvořených v PHP: Facebook [Image] Wordpress [Image] Fickr [Image] Yahoo [Image] iStock [Image] Digg [Image] Wikipedia [Image] LiveBid Auction [Image] Chceš se naučit tvořit weby v PHP a jeho populárním frameworku Laravel? Jdi na webrebel.sk a my tě to naučíme.  Přidej se k nám i ty, nauč se programovat a možná za pár let už budeme psát o tobě! ;)
13 nejznámějších webů vytvořených v Ruby on Rails
Tipy a triky
16.02.2015
Skillmea

13 nejznámějších webů vytvořených v Ruby on Rails

Už jste někdy zkusili programovat v jazyce Ruby a jeho frameworku Ruby on Rails? Jazyk Ruby je považován za jeden z nejvhodnějších jazyků pro úplné začátečníky, framework Ruby on Rails je zase populární pro rychlost vývoje. Ruby a Ruby on Rails jsou vhodné také pro tvorbu e-commerce webů, sociálních sítí či projektů s velkým množstvím audio souborů, textů nebo foto alb. V tomto blog postu se podíváme na nejznámější weby vytvořené pomocí Ruby on Rails.  1. Basecamp Dá se říci, že rozruch kolem Ruby on Rails odstartoval právě tento nástroj na projektový management, jelikož David Heinemeier Hansson vytvořil Ruby on Rails během vývoje Basecampu. [Image] 2. GitHub Je to hosting pro (open-source) projekty verzionované pomocí Gitu.[Image] 3. Indiegogo Celosvětově známý crowdfundingový portál.[Image] 4. Goodreads Sociální síť pro milovníky knih.[Image] 5. Scribd Tvoje osobní knihovna, ve které máš přístup k více než 400 tis. knihám od více než 900 autorů a vydavatelů.[Image] 6. Fiverr Stránka, na které si můžete pořídit nebo dát vyrobit téměř vše za 5 dolarů.[Image] 7. Shopify Populární služba pro vytváření eshopů[Image] 8. Airbnb Marketplace spojující lidi, kteří poskytují své volné ubytovací kapacity s lidmi, kteří ubytování hledají.[Image] 9. Envato (Theme Forest) Ekosystém webů (Envato Market, Envato Studiu, Tuts+), které vám pomáhají být kreativní.[Image] 10. Crazy Egg Pomocí této aplikace můžete zjistit, kde na stránce nejčastěji klepají vaši návštěvníci (heatmapa).[Image] 11. Heroku Cloud hosting, na kterém funguje několik milionů aplikací.[Image] 12. SoundCloud Slouží ke sdílení a nahrávání audia, ke kterému mají uživatelé přístup prostřednictvím webové stránky nebo mobilní aplikace.[Image] 13. Groupon Groupon odstartoval masové rozšíření hromadného nakupování a vznik dalších slevových portálů.[Image] Webů vytvořených v Ruby on Rails je mnohem více, v dalším blog postu se podíváme na ty, které se do tohoto prvního dílu nevešli. Znáte-li známé weby nebo portály vytvořené s pomocí této technologie, budeme rádi, pokud se o ně s námi podělíte a napíšete je do komentářů. V případě, že vás zajímá vývoj v Ruby on Rails a chtěli byste se naučit tvořit vlastní webové aplikace, v  Learn2Code  jsme pro vás připravili 3měsíční kurz pod názvem Web Developer, zaměřený právě na tento webový framework, informace o kurzu naleznete na  našem webu .

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách