Programování bez Ing. - i bez diplomu z informatiky
Lubo Herko
21.03.2017
10 minut čtení
Nemáte titul v oboru informatiky a chcete být programátorem ( ka )? Žádný problém! Během mého rozhovoru pro pozici programátora v Learn2Code se nikdo nestaral o to, co studuji. Důležité byly zkušenosti, portfolio a ( možná ) přiměřené odpovědi na otázky. Pro programování nepotřebujete titul
Kniha o JavaScriptu, kterou jsem nikdy nečetl
Naučil jsem se programovat webové aplikace sám. Stavěl jsem na základech střední školy, kde jsem zjistil, že web může postavit “ obyčejného smrtelníka. V té době jsme programovali Pascala ve třídách informatiky, později ve vyšším roce také VisualBasic nebo C + +. O tyto jazyky jsem se však příliš nezajímal. V mém životě nevyřešili žádný hlavní problém, takže CounterStrike 1.6 nebo Wild Tribes - online hra prohlížeče - vždy zářily na hlavním panelu. Po ukončení studia jsme však v tomto předmětu multimédia naučili se vytvářet jednoduché weby pomocí pravidel HTML a CSS. HTML a CSS jsou skvělé v tom, že jakmile změníte svůj kód, stačí osvěžit můžete vidět prohlížeč a okamžitě se změnit.
Žádné kompilace kódu, žádné použití komplikovaných knihoven pro zobrazení grafiky. Jednoduchý systém: pravidlo - výsledek. Web také stačil k nahrání přes FTP na jeden z volně dostupných bezplatných hostingových serverů a celý svět to viděl. Pacienti to poklepali reklamou shora dolů, ale poslal jsem jen odkaz a voila svým přátelům... Fotografie z dozvuků si mohl prohlédnout kdokoli, kdo měl internet.
Během prodloužených prázdnin před studiem na vysoké škole jsem si vybudoval svou domovskou stránku. Opravdu jsem tam chtěl mít moderní vyhazovací menu. Zjistil jsem, že takové menu nedám bez JavaScriptu. Koupil jsem si tedy svou první knihu “ programátora ”: JavaScript - programujeme internetovou aplikaci. V českém jazyce. Nikdy jsem se nedostal do kapitoly 1: Začínáme - Stáhl jsem hotový soubor nabídky .js, který vypadal tak, jak jsem chtěl. Netušil jsem, jak to všechno funguje, ale díval jsem se. Tehdy mě Google poslal na neskutečný zdroj informací, web, který jsem si jako jediný přečetl: jakpsatweb.cz. Výložník!
Kniha návštěv.PHP
Protože web je zdarma knihy hostů nebyl web, zkoumal jsem možnosti. Potřeboval jsem nějaké PHP a to zase vyžadovalo nějaké MySQL a nějak to bylo připojeno. Pochopení principu PHP a databází mi pomohlo českým tutoriálem, který jsem bohužel dnes nenašel. Podařilo se mi sestavit soubor s asi 500 řádky kódu špaget PHP a Kniha návštěv.php byl na světě.
Výběr vysoké školy neměl nic společného s kariérou programátora. Studoval jsem anglický jazyk a informatiku na Katolické univerzitě v Ružomberoku. Studium informatiky se příliš neliší od středoškolské informatiky na technické škole, takže jsem se vrátil do divokých kmenů prostřednictvím přednášek. Můj spolužák hledal někoho, kdo by pomohl jejímu příteli propagovat neziskovou organizaci, která pomáhá africkým dětem. Za peníze. Protože jsem spravoval guestbook.php, zvládnu to také. Nevěřil jsem svým vlastním očím, když jsem při psaní tohoto textu našel svůj první řád v životě: LliveAid CZ. Pamatuji si, že můj poplatek byl 400, - SK.
WordPress
Protože jsem stále chrápal kolem PHP, narazil jsem také na redakční systém Wordpress. Pomohl mi pracovat efektivněji a rychleji zpracovávat smlouvy. Při práci s Wordpressem jsem také řídil programování objektů v PHP - pomáhal mi vynikající kniha O'reilly: Programování PHP, ale je to spíše průvodce než výukový program.
Ruby na kolejích
Po celou tu dobu jsem byl v kontaktu se svým přítelem, spolužákem ze střední školy. Stále jsme diskutovali o Apple, IT, programování. Nikdy se mu neposadilo. Vždy byl trendy a stále něco programoval - ale nevěděl jsem, v jakém jazyce. Protože jsme oba studovali na GENERAL ( na FEI STUBA ) a bylo pro nás jako studenty relativně snadné se dostat do USA, využili jsme to. Po několika týdnech práce jsme si objednali náš první MacBook Pro. Důležité je, že za ty tři měsíce v USA naprogramoval ve večerních hodinách svou vlastní verzi prohlížečové hry Babylon ( a nikdy ji nezveřejnil online ). Někdy se zmínil o některých kolejnice, ale nikdy jsem tomu nevěnoval pozornost. Když jsme začali kecy a postupně jsem nahradil PHP Ruby on Rails.
Majitel hotelu, ve kterém jsme pracovali, si také všiml, že jsme investovali do notebooků. Vystoupili jsme, zjistili jsme, že bychom mu mohli pomoci s webem pro jeho hotely a od té doby jsme měli teplé místo v kanceláři, kde jsme vytvořili http://angelinnhotels.com/. Web design nic moc, ale nemuseli jsme čistit klimatizace a pokoje po Američanech s hrubými dětmi.
VIVANT
Po návratu z USA jsme s Josephem intenzivněji komunikovali. Vytvořili jsme společnost a dostali jsme se k ziskovému řádu od ministerstva školství. Vyhráli jsme soutěž o vytvoření systému správy neziskových organizací ve Slovenské republice. Rozdělili jsme úkoly a začali. Bylo to vzrušující období. Koupili jsme si vlastní server, který jsme umístili do serverové místnosti v Bratislavě. S pomocí Josefova bratra - gurua Linuxu - jsme ho nakonfigurovali. K vývoji aplikace jsme samozřejmě použili Ruby on Rails a databázi PostgreSQL. Byl to první seriózní projekt, ale měl také smluvní podmínky. Jak jsme nazvali, dosáhli jsme úspěšného ukončení projektu VIVANT. Používá se dodnes (http://adam.iuventa.sk).
Restart - online kurzy
Během práce na VIVANT jsem promoval na vysoké škole a začal jsem pracovat jako učitel na ZŠ. Nevím, jestli to bylo správné rozhodnutí nebo ne. Řekl jsem si, že budu moci programovat kromě práce učitele. Zatímco jsem učil na částečný úvazek, bylo to také možné. Později jsem však zjistil, že práci učitele na plný úvazek lze ve večerních hodinách jen stěží kombinovat s jinou mentálně náročnou prací. Učení mě však vzalo natolik, že jsem postupně přestal programovat téměř úplně. Sledoval jsem trendy, zajímal jsem se o to, co se děje, ale na žádném projektu jsem nepracoval.
Přestávka trvala téměř 6 let. Myšlenka na sebe - učitele v důchodu - mě později vyděsila natolik, že jsem se rozhodl opustit vzdělání a pokusit se restartovat své programátorské řemeslo. Problém byl v tom, že jsem zametl dvě verze Ruby On Rails, do světa PHP byl přidán nový důležitý rámec pro Laravel a zjistil jsem to, že svět JavaScriptu je úplně někde jinde než před pěti lety - React, Angular, EmberJS, NodeJS... Nic z toho jsem neovládal. Zbytky know-how před pěti lety byly také zastaralé. Moje znalosti potřebovaly aktualizaci. Vybral jsem si cestu online kurzů. Díky dobré angličtině jsem oslovil kurzy Udemy. Později jsem objevil další portály - Codeschool, Pluralsight, Egghead, Codecademy.
Z každého portálu jsem absolvoval alespoň jeden kurz. Dozvěděl jsem se, co je nového v Ruby a Ruby on Rails, jak mohu vyzkoušet své webové aplikace. Vylepšil jsem se v Gitu. Pochopil jsem, jak JavaScript funguje. Naučil jsem se základy EmberJS, React a NodeJS. Vylepšil jsem své znalosti v oblasti databází, naučil jsem se také pracovat s databázemi NoSQL.
Nemusel jsem nikam chodit. Všechno jsem zvládl v pohodlí domova, vlastním tempem.
Úloha v Learn2Code
Když jsem se vrátil ke své sebevědomí a realizoval několik malých projektů, někdo sdílel pozici programátora Ruby on Rails v Learn2Code na Facebooku. Dostal jsem svůj životopis, přišel jsem do velkého města na pohovor. Rada ( CEO ) Upozornil jsem na svou zničenou učitelskou kariéru a hovořil jsem o svých projektech. Rozhodli se to zkusit se mnou. Nelituji to, ale musíte se zeptat: )
Udělej to!
Naučit se programovat weby není tak náročné, jak by se mohlo zdát na první pohled. Absolvování online kurzů bylo hezké a ve většině případů zábavné, ale někdy to byla také skutečná otrava - ale musí to vydržet. Lidé, kteří tam dělají šance, nikdy nedávají bavlněnou vlnu na natažení.
Teď mám příležitost se na to podívat Yablka kurzy a prohlašuji, že můj hostbook.php by neměl formu 500 řádkového špagetového kódu, kdybych si mohl vyměnit český tutoriál za jeho webrebel.