Zpět na blog
Vzdělávání

Programování bez Ing. - i bez diplomu z informatiky

Lubo Herko
21.03.2017
10 minut čtení
Programování bez Ing. - i bez diplomu z informatiky
Nemáte titul v oboru informatiky a chcete být programátorem ( ka )? Žádný problém! Během mého rozhovoru pro pozici programátora v Learn2Code se nikdo nestaral o to, co studuji. Důležité byly zkušenosti, portfolio a ( možná ) přiměřené odpovědi na otázky.

Pro programování nepotřebujete titul

Kniha o JavaScriptu, kterou jsem nikdy nečetl

Naučil jsem se programovat webové aplikace sám. Stavěl jsem na základech střední školy, kde jsem zjistil, že web může postavit “ obyčejného smrtelníka. V té době jsme programovali Pascala ve třídách informatiky, později ve vyšším roce také VisualBasic nebo C + +. O tyto jazyky jsem se však příliš nezajímal. V mém životě nevyřešili žádný hlavní problém, takže CounterStrike 1.6 nebo Wild Tribes - online hra prohlížeče - vždy zářily na hlavním panelu. Po ukončení studia jsme však v tomto předmětu multimédia naučili se vytvářet jednoduché weby pomocí pravidel HTML a CSS. HTML a CSS jsou skvělé v tom, že jakmile změníte svůj kód, stačí osvěžit můžete vidět prohlížeč a okamžitě se změnit. 

Žádné kompilace kódu, žádné použití komplikovaných knihoven pro zobrazení grafiky. Jednoduchý systém: pravidlo - výsledek. Web také stačil k nahrání přes FTP na jeden z volně dostupných bezplatných hostingových serverů a celý svět to viděl. Pacienti to poklepali reklamou shora dolů, ale poslal jsem jen odkaz a voila svým přátelům... Fotografie z dozvuků si mohl prohlédnout kdokoli, kdo měl internet.

Během prodloužených prázdnin před studiem na vysoké škole jsem si vybudoval svou domovskou stránku. Opravdu jsem tam chtěl mít moderní vyhazovací menu. Zjistil jsem, že takové menu nedám bez JavaScriptu. Koupil jsem si tedy svou první knihu “ programátora ”: JavaScript - programujeme internetovou aplikaci. V českém jazyce. Nikdy jsem se nedostal do kapitoly 1: Začínáme - Stáhl jsem hotový soubor nabídky .js, který vypadal tak, jak jsem chtěl. Netušil jsem, jak to všechno funguje, ale díval jsem se. Tehdy mě Google poslal na neskutečný zdroj informací, web, který jsem si jako jediný přečetl: jakpsatweb.cz. Výložník! 

Kniha návštěv.PHP

Protože web je zdarma knihy hostů nebyl web, zkoumal jsem možnosti. Potřeboval jsem nějaké PHP a to zase vyžadovalo nějaké MySQL a nějak to bylo připojeno. Pochopení principu PHP a databází mi pomohlo českým tutoriálem, který jsem bohužel dnes nenašel. Podařilo se mi sestavit soubor s asi 500 řádky kódu špaget PHP a Kniha návštěv.php byl na světě. 
Výběr vysoké školy neměl nic společného s kariérou programátora. Studoval jsem anglický jazyk a informatiku na Katolické univerzitě v Ružomberoku. Studium informatiky se příliš neliší od středoškolské informatiky na technické škole, takže jsem se vrátil do divokých kmenů prostřednictvím přednášek. Můj spolužák hledal někoho, kdo by pomohl jejímu příteli propagovat neziskovou organizaci, která pomáhá africkým dětem. Za peníze. Protože jsem spravoval guestbook.php, zvládnu to také. Nevěřil jsem svým vlastním očím, když jsem při psaní tohoto textu našel svůj první řád v životě: LliveAid CZ. Pamatuji si, že můj poplatek byl 400, - SK.

WordPress

Protože jsem stále chrápal kolem PHP, narazil jsem také na redakční systém Wordpress. Pomohl mi pracovat efektivněji a rychleji zpracovávat smlouvy. Při práci s Wordpressem jsem také řídil programování objektů v PHP - pomáhal mi vynikající kniha O'reilly: Programování PHP, ale je to spíše průvodce než výukový program. 

Ruby na kolejích

Po celou tu dobu jsem byl v kontaktu se svým přítelem, spolužákem ze střední školy. Stále jsme diskutovali o Apple, IT, programování. Nikdy se mu neposadilo. Vždy byl trendy a stále něco programoval - ale nevěděl jsem, v jakém jazyce. Protože jsme oba studovali na GENERAL ( na FEI STUBA ) a bylo pro nás jako studenty relativně snadné se dostat do USA, využili jsme to. Po několika týdnech práce jsme si objednali náš první MacBook Pro. Důležité je, že za ty tři měsíce v USA naprogramoval ve večerních hodinách svou vlastní verzi prohlížečové hry Babylon ( a nikdy ji nezveřejnil online ). Někdy se zmínil o některých kolejnice, ale nikdy jsem tomu nevěnoval pozornost. Když jsme začali kecy a postupně jsem nahradil PHP Ruby on Rails. 

Majitel hotelu, ve kterém jsme pracovali, si také všiml, že jsme investovali do notebooků. Vystoupili jsme, zjistili jsme, že bychom mu mohli pomoci s webem pro jeho hotely a od té doby jsme měli teplé místo v kanceláři, kde jsme vytvořili http://angelinnhotels.com/. Web design nic moc, ale nemuseli jsme čistit klimatizace a pokoje po Američanech s hrubými dětmi. 

VIVANT

Po návratu z USA jsme s Josephem intenzivněji komunikovali. Vytvořili jsme společnost a dostali jsme se k ziskovému řádu od ministerstva školství. Vyhráli jsme soutěž o vytvoření systému správy neziskových organizací ve Slovenské republice. Rozdělili jsme úkoly a začali. Bylo to vzrušující období. Koupili jsme si vlastní server, který jsme umístili do serverové místnosti v Bratislavě. S pomocí Josefova bratra - gurua Linuxu - jsme ho nakonfigurovali. K vývoji aplikace jsme samozřejmě použili Ruby on Rails a databázi PostgreSQL. Byl to první seriózní projekt, ale měl také smluvní podmínky. Jak jsme nazvali, dosáhli jsme úspěšného ukončení projektu VIVANT. Používá se dodnes (http://adam.iuventa.sk). 

Restart - online kurzy

Během práce na VIVANT jsem promoval na vysoké škole a začal jsem pracovat jako učitel na ZŠ. Nevím, jestli to bylo správné rozhodnutí nebo ne. Řekl jsem si, že budu moci programovat kromě práce učitele. Zatímco jsem učil na částečný úvazek, bylo to také možné. Později jsem však zjistil, že práci učitele na plný úvazek lze ve večerních hodinách jen stěží kombinovat s jinou mentálně náročnou prací. Učení mě však vzalo natolik, že jsem postupně přestal programovat téměř úplně. Sledoval jsem trendy, zajímal jsem se o to, co se děje, ale na žádném projektu jsem nepracoval. 

Přestávka trvala téměř 6 let. Myšlenka na sebe - učitele v důchodu - mě později vyděsila natolik, že jsem se rozhodl opustit vzdělání a pokusit se restartovat své programátorské řemeslo. Problém byl v tom, že jsem zametl dvě verze Ruby On Rails, do světa PHP byl přidán nový důležitý rámec pro Laravel a zjistil jsem to, že svět JavaScriptu je úplně někde jinde než před pěti lety - React, Angular, EmberJS, NodeJS... Nic z toho jsem neovládal. Zbytky know-how před pěti lety byly také zastaralé. Moje znalosti potřebovaly aktualizaci. Vybral jsem si cestu online kurzů. Díky dobré angličtině jsem oslovil kurzy Udemy. Později jsem objevil další portály - Codeschool, Pluralsight, Egghead, Codecademy.

Z každého portálu jsem absolvoval alespoň jeden kurz. Dozvěděl jsem se, co je nového v Ruby a Ruby on Rails, jak mohu vyzkoušet své webové aplikace. Vylepšil jsem se v Gitu. Pochopil jsem, jak JavaScript funguje. Naučil jsem se základy EmberJS, React a NodeJS. Vylepšil jsem své znalosti v oblasti databází, naučil jsem se také pracovat s databázemi NoSQL.
Nemusel jsem nikam chodit. Všechno jsem zvládl v pohodlí domova, vlastním tempem.

Úloha v Learn2Code

Když jsem se vrátil ke své sebevědomí a realizoval několik malých projektů, někdo sdílel pozici programátora Ruby on Rails v Learn2Code na Facebooku. Dostal jsem svůj životopis, přišel jsem do velkého města na pohovor. Rada ( CEO ) Upozornil jsem na svou zničenou učitelskou kariéru a hovořil jsem o svých projektech. Rozhodli se to zkusit se mnou. Nelituji to, ale musíte se zeptat: )

Udělej to!
Naučit se programovat weby není tak náročné, jak by se mohlo zdát na první pohled. Absolvování online kurzů bylo hezké a ve většině případů zábavné, ale někdy to byla také skutečná otrava - ale musí to vydržet. Lidé, kteří tam dělají šance, nikdy nedávají bavlněnou vlnu na natažení.
Teď mám příležitost se na to podívat Yablka kurzy a prohlašuji, že můj hostbook.php by neměl formu 500 řádkového špagetového kódu, kdybych si mohl vyměnit český tutoriál za jeho webrebel.

Lubo Herko
Ruby on Rails programátor, otec štyroch detí, manžel jednej manželky. V Skillmea vediem vývoj a raz za dva roky publikujem článok.

Mohlo by tě zajímat

Pomozte nám darováním 2% daní
Vzdělávání
14.02.2017
Martina Baumann

Pomozte nám darováním 2% daní

Daňová přiznání se blíží, takže bychom vám rádi připomněli. Také v letošním roce mají zaměstnanci, fyzické a právnické osoby příležitost pomoci našemu občanskému sdružení. Darováním 2% vašich daní nám pomůžete dále poskytovat a šířit vzdělávání v oblasti digitálních dovedností. Občanské sdružení Learn2Code funguje od prosince 2012 a naším hlavním cílem je přinést kvalitní vzdělání v nejmodernějších technologiích dětem, studentům, absolventům, uchazečům o zaměstnání, mladým lidem a zároveň všem, kdo by se chtěl naučit mluvit IT. Jaký byl rok 2016?V roce 2016 jsme s týmem přinesli několik zajímavých online a prezenčních kurzů a nezmeškali jsme různé události ani zprávy. Zmiňme alespoň několik z nich. Vytvořili jsme několik bezplatných seminářů pro učitele, kde se naučili vše, co potřebují vědět pro oddělené řízení programových prstenů ve své škole, jakož i kompletní materiály a metodické postupy. [Image] Nezapomínáme na ty nejmenší a letos jsme také uspořádali letní kódové tábory, kde se děti naučily vytvářet vlastní hru. Zpravidla jsme letos mysleli na ženy, když se více než 40 žen naučilo programovat Rails Girls v Bratislavě. Zkušení mentoři pocházeli nejen ze Slovenska, ale také přivítali hosty z Prahy a Vídně. Organizátoři semináře mysleli na všechno, dívky byly rozděleny do skupin podle dosavadních zkušeností s programováním. [Image] Rails Girls Bratislava 2016  V říjnu jsme uspořádali kurzy popularizace programování na základních školách v rámci Týdne EU Code Week a kromě Bratislavy jsme také přivítali Žilinu, Banskou Bystrici a Košice.[Image] V roce 2016 jsme také naučili naši nejstarší generaci základy počítačové práce, jak hledat internet a zabezpečení počítače. Více o tomto projektu Na webu najdete vnitřek. [Image] Co jsme pro vás připravili v roce 2017V letošním roce pokračujeme opět s dětskými kurzy, ve kterých se děti od 8 let učí základům programování v Scratch, MIT App Inventor nebo dokonce JavaScript u dospělých. Pokračujeme v přípravě různých akcí, samozřejmě, že pro ženy Rails Girls nebude žádná oblíbená událost nebo soutěž pro programátory - frontenisty Kód ve tmě. Zase jsme se více zaměřili na učitele. Jak? I v letošním roce nabízíme vzdělávání učitelů prostřednictvím pracovních seminářů, které jsou zcela zdarma. Začátkem února 2017 jsme připravili školení pro učitele informatiky, ve kterém představujeme interaktivní vzdělávací hru pro děti. Díky tomu se děti naučí programovat v hravé formě. A to je také velká novinka, kterou bychom chtěli co nejvíce rozšířit na základní školy. Interaktivní vzdělávací hra GalaxyCodr je zdarma a děti od 7 let jej používají k tomu, aby se naučily základy programování v hravé formě.[Image] Také jsme mysleli na samotné školy a během roku připravujeme řadu vzdělávacích materiálů, které budeme distribuovat všem základním a středním školám na Slovensku zcela zdarma. Jak darovat 2%?Identifikační údaje o občanském sdružení, které mají být uvedeny v daňovém přiznání nebo sděleny vašemu zaměstnavateli: Název: Learn2Code Forma: občanské sdružení Sídlo: Vajnorská 100 / A, 83104 Bratislava IČO: 42346703 DIČ: 2023850763 Pokud jste zaměstnanec a nepodáváte daňové přiznání: Do 15.2.2017 požádejte svého zaměstnavatele, aby provedl roční vypořádání placených daňových záloh. Požádejte ho, aby vystavoval Osvědčení o zaplacení daně. Pokud jste v roce 2016 pracovali dobrovolně minimálně 40 hodin a dostanete se o tom Potvrzení od organizace / organizace, pro které jste dobrovolně pracovali v roce 2016, vypočítejte 3% zaplacené daně. Vyplňte PROHLÁŠENÍ o poukaz 2% a doručte oba formuláře spolu s potvrzením daňovému úřadu podle vašeho bydliště (, pokud poukážete na 3% daně, povinná příloha je také potvrzením práce nejméně 40 hodin dobrovolnictví ). Pokud jste fyzická osoba, která sama podá daňové přiznání ( SZČO ): Pokud jste nebyli dobrovolníkem v roce 2016 nebo jste dobrovolně méně než 40 hodin, musíte vypočítat 2% zaplacené daně ( suma alespoň 3 € ). Pokud jste v roce 2016 pracovali dobrovolně minimálně 40 hodin a dostanete se o tom Organizace pro dobrovolnictví a vysílání 2016 nebo Dobrovolnictví-příjemce 2016, vypočítat 3% zaplacené daně. V daňovém přiznání pro fyzické osoby jsou voucher boxy 2 ( 3 )% daně ve prospěch Learn2Code o.z. Do 31.3.2017 doručte řádně vyplněné daňové přiznání daňovému úřadu podle svého bydliště a v této lhůtě zaplatíte daň z příjmu. Pokud jste právnická osoba: Pokud do 31. března 2017 věnujete částku alespoň 0,5% své daně pro účely veřejné výhody, můžete nahlásit 1,5% své daně z příjmu. Pokud darujete alespoň 0,5% své daně pro veřejné účely až do data podání daňového přiznání, můžete nahlásit pouze 1% své daně z příjmu. Dodejte řádně vyplněné daňové přiznání daňovému úřadu podle svého sídla ve lhůtě, kterou máte k podání daňového přiznání, a v této lhůtě zaplatíte daň z příjmu. Máte-li jakékoli dotazy, napište nám nebo zavolejte na číslo 0948 828 228. Děkujeme za podporu našich vzdělávacích aktivit.
Remote práce z Nikaraguy a Kostariky
Vzdělávání
29.01.2017
Martin Lipták

Remote práce z Nikaraguy a Kostariky

Všechno to začalo Erasmem v Madridu před 3 lety. Byl to můj první delší pobyt mimo Slovensko a velmi mě inspiroval cestovat dál. Hned po škole jsem chtěl vyzkoušet život v jiných městech Evropy. Prvním cílem byl Manchester v Anglii. Rychle jsem si ale uvědomil, že život v kterémkoli evropském městě není až tak odlišný od toho, co jsem už zažil v Bratislavě nebo Madridu. Když už vyvinu tolik úsilí, abych se někam přestěhoval a zvykal si na nové prostředí, ať je to úplně jiná země na opačné straně planety, kde bude opravdu všechno naopak. A proč jsem si vybral právě Nikaraguu a Kostariku? Latinská Amerika byla mým prvním cestovatelským cílem mimo Evropu, protože se učím španělsky. Neuměl jsem se rozhodnout mezi Severní a Jižní Amerikou, tak jsem si vybral Střední. Na Slovensku znám více lidí původně z Nikaraguy a ti mi doporučili svou zemi kvůli bezpečnosti a nízkým cenám. Z Kostariky jsem nikoho neznal, ale jelikož je docela známá mezi digitálními nomády a je soused Nikaraguy, zařadil jsem ji do seznamu. V září 2016 jsem přiletěl do Managuy. Lokální kamarád mě vyzvedl na letišti a zavezl do bytu, který pro mě našel. Bylo to v dobré čtvrti poblíž centra. Jediná nevýhoda bylo špatné připojení k internetu - velmi nespolehlivé a signál nedosáhl do bytu. Později jsem ale objevil, že na terase se to dalo, tak jsem právě tam zřídil svoji kancelář. Ve 30 stupních každý den nebyl problém pracovat venku. [Image] Terasová kancelář v Manague Už předtím, když jsem byl ve zmíněném Manchesteru, jsem pracoval dálkově. Je to v podstatě práce z domova. Jedinou změnou byl 8hodinový rozdíl v čase. Když jsem já měl ráno, kolegové měli večer a už pomalu končili. Nebyl ale problém volat s nimi ráno, když jsme potřebovali leccos vybavit. Když jsme nepotřebovali, ani jsme nevolali. Vystačili jsme si s nástroji jako Slack, Trello nebo Github pull requests. Doma jsme zvykli mávat Scrum setkání každé ráno, kde každý v rychlosti řekl, co dělal včera a co plánuje na dnes. Kvůli časovému rozdílu jsme se rozhodli dělat scrum daily „offline“ – každý napsal do slack kanálu na konci svého dne shrnutí, co dělal a co plánuje. Ostatní si to přečtou kdykoli mají čas v jejich časové zóně. Mimochodem, z té terasy jsem vůbec neměl špatný výhled.[Image] Parque de Japón - výhled z mé terasy Cestování by ale nemělo smysl, kdybych celé dny jen pracoval :) Po večerech jsem chodil s kamarády ven nebo na kurzy tance. A kdybych neměl Hangout volání s kolegy, zapomněl bych i češtinu, protože jsem stále mluvil španělsky. Pokud se učíte cizí jazyk, není lepší trénink než jít do země, kde se mluví. O víkendech jsem vyrážel z hlavního města a dělal výlety po krásné Nikaragui - sopka Masaya, koloniální města Granada a León, kávové plantáže u Matagalpy, pláže v Pochomil a San Juan del Sur. [Image] Jezero Nikaragua - Velké jezero se dvěma sopkami ve středu Po dvou měsících v Nikaragui jsem se přesunul do Kostariky. Pronajal jsem si pokoj v domě kamaráda a strávil měsíc s jeho rodinou. Večer jsme chodili ven ao víkendech udělali pár výletů hlavně na pláže v Pacifiku - Sámara, Jacó a Playa Hermosa. Později jsem šel s dalším kamarádem do Národního parku Manuel Antonio. Plánoval jsem se podívat i Karibik a jít do Panamy, ale pokazil mi to hurakán Otto, který v těchto místech právě vyčínal.[Image] Playa Hermosa - v překladu krásná pláž V Kostarice jsem pracoval z co-workingu. Bylo to o dost pohodlnější než „terasová kancelář“, i když bez výhledu. Dobrý internet, ergonomické sezení a komunita malých firem a jiných freelancerů. Takže každé ráno jsem šel na autobus a odvezl se do „práce“. [Image] Kostarický co-working Nikaragua i Kostarika jsou krásné země a vyplatí se je navštívit. Mluví skoro tím samým jazykem, mají skoro stejnou kuchyni ai lidé jsou si v mnoha věcech podobní. V Kostarice skoro všichni mluví anglicky a je tam o něco lepší infrastruktura, ale na druhé straně je dvakrát dražší než Slovensko. V Nikaragui minete zhruba tolik jako na Slovensku. Když už tam půjdete, vyplatí se navštívit více zemí a srovnáte sami :) [Image] K obědu nemůže chybět rýže, fazole a banány Hodně lidí se mě ptá, proč jsem ve Střední Americe nezůstal, když je tak super. Některé věci, které na Slovensku bereme jako samozřejmost, jsou v jiných částech světa úplně jinak. • dost jsem se zlobil na kvalitu připojení na internet, i když teď už jsem na Slovensku a blog píšu z kavárny, protože doma mi právě dnes internet nefunguje (nebudu jmenovat poskytovatele, to je na jiný příspěvek) • všichni jezdili auty a infrastruktura pro lidi, kteří mají rádi zdravý vlastní pohyb, nebyla až tak vyvinuta. Dostat se na některá místa pěšky bylo riskováním života. A tak vypadala města - samé zácpy, špinavý vzduch a mnoho lidí s velkou hmotností • v Bratislavě se běžně ve čtyři ráno přejdu z jedné části města do druhé pěšky bez jakéhokoli stresu, že by se něco mohlo stát. Ve Střední Americe, když jsem chtěl jít v noci 15 minut pěšky domů, kamarádi mě raději zavezli. Neměl jsem žádný problém, ale všichni mě pořád varovali a byl jsem velmi opatrný, když jsem byl sám na ulici. • hledal jsem aktivní komunity vývojářů, startupistů, polyglotů a nevím koho, co by se pravidelně potkávaly, ale skoro nic takového neměly. V Bratislavě je toho hodně, každý den se dá jít někam (možná přeháním, ale je toho dost). Navzdory těmto věcem se mi ve Střední Americe moc líbilo a rád se tam někdy vrátím. A kam dál? Jihovýchodní asie? Thajsko? Autorem blog postu je Martin Lipták, programátor v Learn2Code. Máš nějaké dotazy na Maťa, na remotě práci nebo na střední Ameriku? Napiš je do komenáře.
Představujeme Marka - lektora kurzu UI/UX design
Vzdělávání
23.01.2017
Skillmea tím

Představujeme Marka - lektora kurzu UI/UX design

Marek se k designu dostal tak, že na začátku roku 2006 začal s 3D grafikou. Na střední škole zkusil CGI v programech Cinema 4D a Blender. Během studia strojního inženýrství začal pracovat s 2D grafikou. Pracoval na plakátech, banerech, CI a kampaních pro občanské sdružení Ynet a menší společnosti. Po univerzitě měl chuť zkusit něco nového a naučit se pracovat v týmu. Dostal se do digitální agentury PLATFORM, ve které pracoval na moderních projektech pro velké i menší klienty. Setkal se zde wirefrejmy, UI a UX, psychologii barev, pracoval na UI/UX mobilních aplikací pro iOS a Android. Marek se snaží neustále zlepšovat a zkoumat nové věci, tak se seznámil s moderními programy Affinity Designer s Sketch. V současnosti spolupracuje na tvorbě mobilních a webových aplikací pro společnost Pixwell. Markovy práce si můžeš prohlédnout na jeho Dribbbli. Marku, jak ses dostal k UI/UX? Začal jsem před lety s 3D grafikou, postupně jsem se dostal k printu, tvorbě posterů a 2D grafice. Později někdo potřeboval web, takže jsem se dostal k digitálu. Léta jsem byl na volné noze, chyběla mi zkušenost s prací v týmu, tak jsem se hlásil do agentury, kde jsem začal s mobilními aplikacemi a tedy is UI a UX. Co je podle tebe tvou nejsilnější designérskou stránkou a jak jsi tuto dovednost zlepšoval v posledních letech? Velká představivost 😀 Nejtěžší je pak všechny ty nápady dostat na displej. Léty jsem zlepšoval hlavně svůj technický skill, který ti pomůže představy a nápady velmi chytře dostat na obrazovku, a vlastně i do reálného světa. Jak sleduješ aktuální trendy a inovace v UX designu? Každý den sleduji tvorbu jiných i zkušenějších designérů i nováčků. Učit se je třeba pořád. Sleduji i jiné oblasti umění, kde se inspiruji, samozřejmě Instagram, Pinterest, Twitter, Dribbble a Behance, Muzli atd. [Ukázka práce Marka - taxi aplikace] Je někdo v UX oblasti, koho opravdu velmi uznáváš nebo kdo tě inspiruje? Pokud ano, tak proč? Nemám nikoho, koho bych vysloveně uznával, sleduji práci velkého počtu lidí. Inspiruje mě hlavně hledání řešení, tak aby byla moje práce pro lidi užitečná v každodenním životě. Co si myslíš, že bude příští velká změna v UX/UI designu v budoucnosti? UI a UX design velmi ovlivňují nové technologie a jejich změny. Různé smart hodinky, force-touch displeje, přišli jsme o 3,5mm konektor, rozšiřuje se USB-C. Tyto změny s sebou přinesou nový pohled na používání zařízení a samozřejmě také na ovládání nových aplikací, takže budeme hledat nová řešení pro UI/UX. Na jakých projektech nejraději pracuješ? Na takové, kde mám volnou ruku, resp. klient si nechá poradit 😊 Co bys doporučil začínajícím UX/UI designérům, jak mohou nastartovat svoji kariéru? Platí staré známé, učit se, …, hodně si vyzkoušet, trénovat a nebát se učit na vlastních chybách. Čím více toho udělá, tím více se naučí. Máš nějaké dotazy na Marka? Napiš je do komentářů. Zajímáš se o UX/UI design, ale nevíš kde začít? Od března 2017 spouštíme v Bratislavě prezenční kurz zaměřený právě na toto téma, viz si detail kurzu a jeho osnovu a v případě zájmu se přihlaš.

Nezmeškaj info o nových kurzoch a špeciálnych ponukách