Zpět na blog
Události

Více než 40 žen se učilo programovat na Rails Girls Bratislava

Skillmea
12.07.2016
4 minuty čtení
Více než 40 žen se učilo programovat na Rails Girls Bratislava
Více než 40 žen na jednom místě, které se chtějí učit programovat. Máte pocit, že je to utopie? :) Ne! Skutečnost, která se již počtvrté odehrála na akci Rails Girls v coworkingovém centru Impact Hub Bratislava.

Rails Girls Bratislava je bezplatný programátorský workshop, který má za cíl přitáhnout více žen do IT. Chce jim ukázat, že programování není ani žádný strašák, ani čistě mužská záležitost.
Organizace jsme se i letos ujali my z  Learn2Code 
za pomoc I Ty v IT. Účastnicemi byly dívky nejen ze Slovenska, ale iz Čech či Rakouska. Společné mají to, že je zajímá online svět, blogování, vlastní podnikání, případně pracují ve firmách, působících v online byznysu. Většina z nich neměla žádné předchozí zkušenosti s programováním.


Náplní celodenního workshopu bylo programování jednoduché webové aplikace pod dohledem zkušených mentorů. Mentoři, stejně jako dívky, nebyly jen ze Slovenska, ale přišli iz Vídně nebo Prahy.

Jak to probíhalo

Dívky byly rozděleny do malých skupin podle předchozí znalosti programování. To se odráželo na individuálním přístupu a zajímavé různorodosti skupin, každý mentor pojal vedení své skupiny vlastním způsobem. Tento systém si pochvalovala většina účastnic, včetně Kristýny z Bratislavy:


"Rozdělení do menších skupinek, podle úrovně znalostí, byl velmi dobrý krok, protože jsme se navzájem nebrzdili a každá naše otázka byla zodpovězena."


Workshopová část začala objasněním pojmů jako frontend, backend a později i konkrétním vysvětlením technologií HTML a CSS. Pak se přešlo na jazyk Ruby, což je méně známá alternativa k jazyku  PHP . Dívky na vlastní kůži zažily, jaké je to vytvořit si vlastní blog, poznámkovač nebo úložiště fotek.
Součástí akce byly i motivační přednášky od lidí z „fachu“, kteří dívkám řekli, jak začínali oni a proč je dobré umět programovat. Alex z Learn2Code vyprávěla, jak začínala programovat a jak získala své první zaměstnání jako programátorka. Šimon z Websupportu ukázal, že pokud umíte programovat, pracovat  můžete odkudkoli  a pro kohokoli. A nakonec mentor Tony ukázal výhody a zdroje učení se frameworku Ruby on Rails.

O krok blíže k cíli

Workshop je dalším z našich kroků při budování aktivní IT komunity na Slovensku a zapojování žen do ní. Je zřejmé, že po několikahodinovém workshopu z nikoho programátora neuděláte. A to ani nebylo cílem Rails Girls. Program seznámil dívky se základními pojmy, technologiemi a jejich využitím v praxi. Ale především jim ukázal, že místo v IT světě a předpoklady pro programování mají i ženy.


Rails Girls Bratislava zorganizovali Learn2Code a Aj Ty v IT

Learn2Code je iniciativa zaměřená na výuku digitálních dovedností. Aj Ty v IT pracuje na motivování dívek ke studiu a práci v IT sektoru. Workshop připravili s podporou více partnerů jako Nadace VÚB, Hewlett Packard Enterprise, Synergie, Websupport, Thirtyseventy.digital, Essential Data nebo Martinus.


Fotky z akce si můžete prohlédnout na Rails Girls Bratislava facebookové stránce.
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Scratch workshop pro učitele II.
Události
05.05.2016
Skillmea

Scratch workshop pro učitele II.

Learn2Code spustilo začátkem tohoto školního roku několik programátorských kroužků pro děti od 8-12 let. Naším cílem je rozšířit kroužky  přímo na školy ve spolupráci s učiteli . Učitelům nabízíme  bezplatný workshop v Košicích, Žilině a Banské Bystrici , na kterém získají všechny potřebné informace pro samostatné vedení kroužku ve své škole, včetně kompletních materiálů a metodických postupů. Obsah workshopu: • seznámíte se s nástroji a možnostmi prostředí Scratch, • programátorské koncepty prostředí Scratch (cykly, podmínky, proměnné, … až po klonování a procedury), • vytváření vlastních her a animací. Cíl workshopu: • příprava učitele pro samostatné vedení programátorského kroužku na vlastní škole, • seznámení se všemi nástroji, vzdělávacími materiály a metodickými postupy. Požadavky na učitele: • nadšení pro technologie a vzdělávání v této oblasti, • kreativita, • nejsou potřebné programátorské znalosti Instruktor:  Ľuboš Jaroš WORKSHOP TRENČIN Místo:  ZŠ Dlouhé Hony 1, 911 01 Trenčín ( mapa ) Cena:  zdarma Termín:  16. květen 2016 ( přihlašovací formulář ) Čas:  9:00 - 15:00 WORKSHOP KOŠICE Místo:  Vzdělávací IT centrum Telegrafie, Lomená 1655/1, 040 01 Košice ( mapa ) Cena:  zdarma Termín:  25. květen 2016 ( přihlašovací formulář) Čas:  9:00 - 15:00 WORKSHOP ŽILINA Místo:  Městský úřad Žilina, Náměstí obětí komunismu 1, 010 01 Žilina Cena:  zdarma Termín:  26. květen 2016 ( přihlašovací formulář ) Čas:  9:00 - 15:00 WORKSHOP BANSKÁ BYSTRICE Místo:  BIC Banská Bystrica, Rudohorská 33, 974 11 Banská Bystrica ( mapa ) Cena:  zdarma Termín:  27. květen 2016 ( přihlašovací formulář ) Čas:  9:00 - 15:00 Těšíme se na Vaši účast. Kontaktní osoba: Marián Kristel, skoly@https://skillmea.sk, +421 949 428 812 Hlavním partnerem projektu je společnost  Eset . Bližší informace k projektovému záměru naleznete na tomto  linku . [Image]
Scratch workshop pro učitele
Události
13.01.2016
Skillmea

Scratch workshop pro učitele

Learn2Code spustilo začátkem tohoto školního roku několik programátorských kroužků pro děti od 8-12 let. Naším cílem je rozšířit kroužky  přímo na školy ve spolupráci s učiteli . Učitelům nabízíme  bezplatný workshop , na kterém získají všechny potřebné informace pro samostatné vedení kroužku ve své škole, včetně kompletních materiálů a metodických postupů. Bližší informace k projektovému záměru naleznete na tomto linku.  [Image] Obsah workshopu: • seznámíte se s nástroji a možnostmi prostředí Scratch, • programátorské koncepty prostředí Scratch (cykly, podmínky, proměnné, … až po klonování a procedury), • vytváření vlastních her a animací. Cíl workshopu: • příprava učitele pro samostatné vedení programátorského kroužku na vlastní škole, • seznámení se všemi nástroji, vzdělávacími materiály a metodickými postupy. Požadavky na učitele: • nadšení pro technologie a vzdělávání v této oblasti, • kreativita, chuť experimentovat a zvědavost, • schopnost pracovat s dětmi, • nejsou potřebné programátorské znalosti Instruktor:  Ľuboš Jaroš Místo:  Bratislava, DIGIPOINT - Polus City Center (1. posch.,  mapa ) Cena:  zdarma Termín:  22. nebo 23. leden 2016 (prihlasovací formulár)  Čas: 9:00 - 15:00  Přihlaste se prosím na workshop prostřednictvím tohoto formuláře.  Tešíme sa na Vašu účasť.  Kontaktní osoba:  Marián Kristeľ  skoly@https://skillmea.sk  +421 949 428 812  Hlavným partnerom projektu je spoločnosť Eset. 
3. ročník Rails Girls Bratislava nebo dívky jsme učili programovat
Události
10.09.2015
Skillmea

3. ročník Rails Girls Bratislava nebo dívky jsme učili programovat

V pátek 4. září v pozdějších odpoledních hodinách jsme již dokončovali přípravy na letošní workshop  Rails Girls Bratislava . Bylo třeba už jen nafoukat balóny a "zábava" mohla začít. Workshop se opět konal v perfektních prostorách  Impact Hub Bratislava , kterým jsme nesmírně vděční za spolupráci a za skvělé prostory, které nám poskytli. Postupně začali přicházet mentoři i účastnice. Letos jich opravdu nebylo málo, mentorů bylo více než dvacet a přihlášených dívek bylo přes 120, z nichž jsme museli vybrat 50, které se nakonec workshopu zúčastnilo. Přihlášeny slečny byly různé národnosti, Slovenky, Maďarky, Rakušanky a byla jimi i slečna z Itálie. Jedno však měli všechny společné, těšili se na workshop a na programování.[Image] Instalační párty dopadla skvěle, účastnice a mentoři se seznámili a nainstaloval se software, bez kterého by nezvládli další den. Náladu zpříjemnily láhve sajdra  Jablečno  a sladké dobroty od  Le Sucré-sweet Manufacture . Sobota přišla rychle a plní očekávání jsme se do tohoto dne pouštěli. Registrace dívek proběhla docela rychle, všechny dostaly i dárek od nás a našich partnerů (viz foto). Naše Petka z  Aj ty v IT  otevřela celý workshop a následně se odstartoval celodenní programovací maraton. Do oběda se slečny seznamovaly základními prvky programování, dostaly „intro“ do jazyka Ruby a frameworku Ruby on Rails. [Image] Po obědě si slečny vyslechli několik motivačních prezentací, aby se nebály v životě vyzkoušet nové věci a hlavně programovat. Měli možnost vyslechnout si i proč je dobře udělat si přestávku, když už člověk cítí, že je v koncích. Po skončení workshopu jsme se přesunuli z  Impact Hub Bratislava  na afterparty do jednoho podniku, kde jsme se až do rána bavili. Rails Girls je iniciativa, která podává pomocnou ruku účastnicím, naučí je jak začít s programováním a pomůže získat nové znalosti a kontakty, které ještě v životě mohou přijít vhod. Rails Girls Bratislava  vytváří a spojuje programátorskou komunitu. Vidíme se za rok, zatím kození zdar! :)[Image]

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách