Zpět na blog
Success stories

Success story: Od strojírenství k full-stack programátorovi

Skillmea
12.01.2023
15 minut čtení
Success story: Od strojírenství k full-stack programátorovi
„V dnešním článku se vyzpovídáme lektora Marka Žáčka, který nám vypráví jeho příběh jak se ze strojírenství dostal do IT světa. Momentálně pracuje už jako full stack programátor. Prozradil nám něco málo ze soukromého života a také o jeho aplikaci, kterou sám vytvořil. V článku se dozvíte i jaké kurzy v minulosti absolvoval a co mu pomohlo vzdělávat se."

Na úvod můžeš našim čtenářům říci o kurzu, který máš ve spolupráci se Skillmeou.

Ve spolupráci se Skillmeou jsem vytvořil kurz tvorby REST-ového API v JavaScripte. Toto téma jsem si zvolil z důvodu, že JavaScript je velmi rozšířený jazyk a lze s ním vytvořit opravdu skoro všechno. Je neskutečné množství kurzů pro vytvoření front-endové části aplikace, ale kurzů, kde se lidé naučí vytvářet serverovou část od nuly je zásadně méně, hlavně v slovenštine. Proto jsem se rozhodl vytvořit kurz, kde lidem ukážu jak jednoduše lze vytvořit serverovou část aplikace, která bude zodpovědná za věci jako přihlášení, registrace, ukládání a čtení dat a podobně. 

Proč ses rozhodl změnit obor a vstoupit ze strojírenství do IT světa?

Toto je docela vtipný příběh.
Já ani nevím jak jsem se ke strojírenství dostal.

Vystudoval jsem elektrotechniku, ale už od malička jsem se babral s počítači. Začalo to instalováním operačního systému a pokračovalo to skládáním počítače od nuly. Stále více a více jsem hledal v systému věci, které bych mohl změnit a viděl změnu v chování systému (např. úprava v registrech).

Poprvé když jsem se setkal s programováním bylo na střední škole, kde jsme měli tvorbu webových stránek pomocí HTML a CSS. Pamatuji si, že jsem vytvořil stránku kde byla jako na prodej auta. Tehdy jsem to však nějak dál nerozšiřoval a na programování „zapomněl“.

Pak jsem nastoupil na vysokou školu do Bratislavy, konkrétně na Slovenskou Technickou Univerzitu, fakultu Elektrotechniky a informatiky. Odbor jsem měl aplikovaná informatika. Nezdržel jsem se tu dlouho a po pól roku jsem ze školy vyletěl. Jednak byl problém financovat kolej a druhý důvod byl, že se chlapec z vesnice dostal do města, kde mu vše kromě studia podávalo ruce.
Tento pól rok mi však dal extrémně hodně do života. Měli jsme předmět „Programování 1“, kde jsem se poprvé setkal s řádným programováním. Po asi 3 přednáškách/cvičeních jsem věděl, že toto je věc kterou se chci se naučit a věnovat se jí v budoucnosti. I když mi ta škola nevyšla, ukázala mi možnost, které jsem se později chopil.

Po škole jsem si našel práci ve strojírenské továrně, která vyráběla součástky pro automobilový průmysl. Tuto práci jsem vzal z důvodu, že byla nejlépe placená v mém okolí. Pracoval jsem v té firmě 3 roky, nejdříve jako operátor výroby, pak mi dali šanci ukázat co ve mně je a povýšili mě na procesního inženýra juniora.
V té době jsem už studoval externě na škole v Nitře, konkrétně na Slovenské Zemědělské Univerzitě. Jako procesní inženýr junior jsem měl za úkol dohlížet na rozběh nové výrobní linky, zahrnovalo to i hrabání v kódu pro CNC obráběcí stroj. I když jistým způsobem šlo o programování, nebylo to ono.

Po večerech jsem si začal studovat programování v JavaScriptu, začal jsem vytvářet vlastní malé projekty jako například kalkulačku v konzoli, to-do dopis a podobné legrace. Po cca 4 měsících jsem se cítil dost sebevědomě na to, abych si začal posílat životopisy na juniorské pozice. Asi dva měsíce vkusu jsem dostával odpověď, že nemám dost zkušeností, a potom se mi ozvou, co se však nestalo. Mezitím jsem si stále dělal vlastní nové malé projekty a vzdělával se v tom, co mě baví. Kromě toho, že jsem chtěl programovat a tvořit aplikace, šlo samozřejmě io peníze.

Od začátku své programátorské kariéry jsem měl v hlavě jednu myšlenku, která mě poháněla dopředu: "Programátoři jsou jako kouzelníci nové doby".

Líbila se mi představa, že z ničeho vytvořím něco, co budou lidé používat a pomůže jim to v každodenní práci. Následně po delší době neustálého zkoušení a doufání, že mi tento pohovor už něco přinese jsem měl pohovor s firmou, ve které aktuálně dělám. Pohovor vypadal tak, že jsem dostal různé otázky a mým úkolem nebylo je vědět, ale zkusit nad nimi popřemýšlet a najít odpověď klidně i na Googlu. Po asi hodině rozhovoru mi řekli, že mě berou a byli tak zlatí, že na mě počkali 3 měsíce (výpovědní doba ve staré práci). Takto se mi podařilo změnit zaměření z elektrotechnika na strojaře a následně na programátora.


Čemu se teď primárně věnuješ? Jak bys popsal svou práci?

Momentálně mám dvě práce.

Primární práce je práce, kterou mám od začátku, tedy tu, kterou jsem už zmiňoval. Programuji tam projekty jako agentskou obrazovku pro call centrum horské záchranné služby, ale dělal jsem i mobilní aplikaci pro stavební firmu nebo live chat, popřípadě nasazoval aplikace na servery pomocí technologie Docker. V této firmě jsem více méně než full time programátor.


Druhá práce je na poloviční úvazek, také tam působím jako full stack programátor a dělal jsem tam projekty jako například stránku pro darování stromů, různé adminské obrazovky a další interní projekty.

Celkově si tedy myslím, že se můžu nazvat full stack programátorem.
Marek ve svém přirozeném prostředí
Marek ve svém přirozeném prostředí

Kromě Javascriptu máš zkušenosti is jinými technologiemi?

JavaScript je můj primární jazyk, ale ovládám i jiné technologie než Python, ve kterém jsem programoval na vysoké škole, ale dělal jsem v něm také bakalářskou práci ohledně strojového učení a umělé inteligence. Pak ovládám PHP, to jsem používal v primární robotu když jsem předělával back-end aplikace na JavaScript. Dále ovládám C#, se kterým jsem vytvořil a vydal moji mobilní hru. Pracoval jsem také s technologiemi jako Flutter (Dart), React Native, Swift. Samozřejmostí jsou technologie jako Git, Docker
 

Jak ses naučil o programování? Máš za sebou také nějaké kurzy, které ti k tomu dopomohly se vzdělávat?

Jak už jsem zmiňoval, prvotní impuls přišel na vysoké škole, ale vše co ovládám jsem se naučil sám. Nejvíce mi k tomu pomohli Indičtí újové na Youtube :D.


Kromě toho jsem však měl i předplatné na Skillmei, kde jsem se zapojil do kurzů programování v Javě,což mě však moc nebavilo. Java není jazyk, který by mi byl po chuti. Kromě toho jsem tam měl také kurz programování her v Unity, který mi dal základy pohybu po Unity editoru a základní logiku programování her. Mou velkou výhodou je to, že ovládám aktivní angličtinu a proto jsem si zakoupil kurzy i na Udemy.com, kde byli znovu Indičtí újové, ale tato videa mi pomohla asi nejvíc.
            

Co tě nejvíc baví na tvé práci a jaké vnímáš její největší benefity? 

Nejvíce mě baví to, že z ničeho dokážu vytvořit něco co funguje, běží a vykonává to svou funkci. Kromě toho musím zmínit i tu radost, kterou vidět na lidech, když udělám webstránku přesně podle jejich představ.

Co se týká benefitů, určitě největším benefitem je plat. Druhým největším benefitem je čas, možnost pracovat opravdu odkudkoli a kdekoli. Možnost mít home-office a zároveň být pánem svého času. Já osobně nejsem moc ranní člověk, proto mi vyhovuje že si ráno udělám jiné věci a od oběda do večera můžu dělat.

Ty jsi tedy vytvořil i aplikaci. Prozraď nám o ní něco víc…

Ano, vytvořil a také úspěšně vydal mobilní hru Fearless Racer. Hra je velmi jednoduchá, jedná se o nekonečnou běhačku, tedy nekonečné ježdění autem po zig-zag-ové trati.

Hru jsem vytvořil v Unity enginu, zabralo mi to asi měsíc intenzivního programování a bohužel jsem na ní ZATÍM nezbohatl :). Vydělala mi asi 10 €, což mi ani nepokrylo náklady na vydání. Možná se jednoho dne dokopu k tomu, abych vydal aktualizaci a přidal nový obsah.
Také už mám také plán na druhou hru, takže uvidím jak budu mít čas.
Hra Fearless Racer od Mareka
Hra Fearless Racer od Mareka

Popsal bys sám sebe jako technický typ?

Určitě ano. Už od malička jsem si hrál s kabely a všechno technické mi podávalo ruce.
I teď jsem takový, že si rád prohlédnu například představení nových technologických produktů, stahuji si Beta software a těším se z nových funkcí.

Ty vedle práce i studuješ externě na inženýrském stupni. Jaký obor a proč ses ho rozhodl studovat?

Ano, letos nastupuji na inženýrský stupeň. Jak jsem již zmiňoval, studuji na Slovenské Zemědělské Univerzitě v Nitře, obor řídící systémy ve výrobní technice. Začal jsem ho studovat dokud jsem ještě pracoval ve strojírenství, ale obsahuje i značnou část programování a to mě na tom baví. Studovat jsem ho začal v té době z důvodu, že mi mohl přinést výhody a zlepšení v práci a kromě toho mi během studia také dal možnost zdokonalit se v programování.
 

Můžeme přejít od toho kariérního života k tomu soukromému. Co rád děláš ve volném čase?

Pravdou je, že aktuálně toho volného času moc nemám. Pracuji ve dvou firmách a to z důvodu, že chci příští rok koupit byt. Když už ale kousek volného času mám, tak ho trávím primárně s přítelkyní nebo si jdu zacvičit. Nedávno jsem si koupil PS5, takže po večerech i dost závislačím.
 

Co plánuješ do budoucnosti? Máš nějaké sny ať už kariérní nebo osobní, které se ještě nenaplnily?

Osobní sny, tam tedy umím zařadit koupi vlastního bytu, osamostatnit se a po pár letech si založit rodinu. Opravdu, ještě si chci koupit Teslu :D. 


Mezi pracovní sny patří určitě zdokonalit se ještě víc, vydat ještě nějakou hru, která bude úspěšnější než předchozí, popřípadě vydat mobilní aplikaci, která by si našla reálné využití. Možná časem bych si uměl založit i vlastní firmu, zaměstnat lidi klidně i bez praxe a dát jim možnost ukázat co v nich je a zdokonalit své schopnosti a pomoci jim s tím. Uvidíme, co budoucnost přinese. :)

A na závěr máš nějakou radu, kterou bys vzkázal lidem, kteří začínají ve světě IT a je to pro ně nové?

Chce to velkou dávku odhodlání, nevzdat se a jít si za svým cílem a tím, co je baví. Ze začátku bude určitě velmi mnoho odmítnutí a nereálná očekávání, která budete muset překousnout. Pokud však vydržíte a půjdete si za svým, určitě se naskytne příležitost, které když se chopíte a přinese vám zasloužené ovoce. I změna pracovního zaměření je jednodušší než to zní, je třeba jen chtít.
 
Vezměte si za příklad mě, dva roky dozadu jsem ani nevěděl pořádně co je programování a dnes tady píšu rady jak začít :) Když jsem to zvládl já, zvládnete to i vy!


Pokud chceš začít i ty s programováním, vyzkoušej nějaký kurz z naší nabídky. Chceš se také podělit o svoji success story? Napiš nám zprávu 🙂
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Success story: Mirka přešla ze světa kulturologie do světa IT
Success stories
14.02.2022
Skillmea

Success story: Mirka přešla ze světa kulturologie do světa IT

V tomto rozhovoru vám přinášíme inspirativní příběh Mirky Profantové, která změnila kariéru a začala pracovat v IT. Aktuálně se věnuje frontendu a zejména CSS ve firmě Bloomreach (dříve Exponea, slovenský startup odkoupila americká společnost Bloomreach v lednu 2021). V rozhovoru se dozvíte, čemu se Mirka věnovala předtím, než změnila kariéru, které kurzy jí nejvíce pomohly a co považuje za největší výhodu práce v IT. Příjemné čtení. Prozraď v úvodu našim čtenářům, čemu ses věnovala předtím, než ses rozhodla pro kariéru v IT? Před kariérou v IT jsem se primárně věnovala doktorskému studiu Kulturologie na Filozofické fakultě UK. Mým snem bylo vyučovat na vysoké škole ai toto studium byla cesta ke splnění si snu. Viděla jsem to také jako cestu dále se vzdělávat v oboru. Nicméně, život mě zavál jiným směrem a jsem za to velmi vděčná. Kurzů si asi absolvovala víc, které tě oslovily nejvíc? Kurzů jsem absolvovala několik, ale těmi top, které se týkají programování, jsou pro mě Webrebel 1: HTML, CSS a JavaScript a CSS preprocesory: Sass od Yablka. Jelikož mě však nezajímal jen svět programování, ale i designu, absolvovala jsem také kurzy Design pro obrazovky a UI design ve Sketchi od Romana Pittnera, které rovněž doporučuji. Kurzy ti pootevřely bránu do IT, mělo to tedy pro tebe určitě smysl. Zajímala ses i dříve o oblast tvorby webů či IT? Svět IT mě vždy zajímal, ale jen jako hobby. Určitě mé směřování bylo ovlivněno i obecným názorem, že pokud nemáš dobře známky z matematiky, programování se nemůžeš věnovat. Naštěstí jsem si to stále udržovala jako zálibu a ve třetím ročníku doktorského studia jsem se mnohem aktivněji zajímala o tvorbu webů ve WordPressu. Postupně jsem začala tvořit weby nejen pro sebe a známé, ale i pro klienty. Po ukončení studia v roce 2017 jsme s manželkou odcestovali žít do Skotska, kde jsem se už na profesionální úrovni začala věnovat tvorbě webů a přitom jsem se naplno věnovala online vzdělávání primárně prostřednictvím Learn2Code. [Image]Aktuálne pracuješ vo firme Bloomreach, čo všetko si musela absolvovať, aby si sa tam dostala a ako dlho už v tejto firme pracuješ? Ve firmě Bloomreach jsem od května 2021 a splnil se mi tím můj tříletý sen pracovat v této firmě. Jako jedna z malá měla otevřenou pozici CSS Developerky, plus mi byla velmi sympatická jejich firemní kultúra. Cesta na moji vysněnou pozici byla náročná, ale všichni lidé z Bloomreachu mi ji zpříjemňovali po celou dobu výběrového řízení – absolvolala jsem 5 kol pohovorů. Na prvním kole jsem absolvovala perfektní rozhovor s recruitery, přes který jsem se dostala na pohovor s mými současnými kolegy. V tomto kole si překlepli mé znalosti a absolvovala jsem i live coding, kde jsem za určitou dobu musela nakódit jimi připravený screen. Další kolo bylo s manažerem, kde jsem absolvovala i CSS test. Tímto se technická část uzavřela a čtvrté kolo bylo příjemné interview s VP Engineeringu. Jako poslední část mě čekal rozhovor s naší Chief People Officer, Uršulí Královou, který u nás voláme "culture call" - zjišťujeme na něm, jestli je mezi námi a kandidátem tzv.. „Culture fit, a tedy jestli si budeme sedět v oblasti hodnot a představ o firemní kultuře. Prozraď nám, jaká je tvoje konkrétní náplň práce, co děláš? Jako CSS Developerka jsem zodpovědná za to, aby naše appka byla vizuálně stabilní. V našem týmu máme několik iniciativ, v rámci kterých odstraňuji starý kód, pomáhám budovat a vylepšovat náš vlastní framework, styluji nové features v appce, zapracovávám nový design a samozřejmě – fixuji vizuální bugy 🙂 Považuješ se za technický typ, když pracuješ na pozici CSS Developerky? Ano. Vždy jsem ním byla. V rodině jsem vždy byla ta, kterou volali, když se něco pokazilo nebo potřebovali s něčím poradit. Pamatuji si, že i při mém prvním počítači jsem si užívala opravování všeho, co jsem v něm pokazila. 😀 Pomáhalo mi to zorientovat se ve světě počítačů. Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději? V současné práci mě nejvíce baví práce na našich sprintech, v rámci kterých spolupracujeme s lidmi z více oddělení. Užívám si komunikaci a spolupráci s nimi a vývoj nových features v naší appce. V tomto období jsme začali pracovat i na updatování designu naší appky, na což se velmi těším. Vždy si užívám, když vidím, jak navržený design i díky mně ožívá. Dnes je obrovská poptávka po programátorech, testerech, IT-čkárech obecně. Co bys poradila všem, kdo chtějí začít? Co bylo pro tebe osobně nejtěžší? Ať jdou určitě do toho a mají drive makat na sobě a učit se. Bude to náročné, pravděpodobně zažijí spoustu nervů a pláče, ale v konečném důsledku to stojí za to. Osobně bych nynější život v IT neměnila a jsem šťastná, že jsem se dala na tuto cestu. Pro mě bylo nejtěžší věřit si a nesrovnávat se s již zkušenými developery nebo s lidmi, kterým něco šlo lépe než mně. Naštěstí jsou to věci, které lze překonat. Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví? Já si nejvíce cením svobody, flexibility, možnosti pracovat z domova a neustálého vzdělávání. Sice to poslední mě dokáže někdy i pěkně frustrovat, neumím si však představit, že bych v práci stagnovala a neměla možnost se už nic nového naučit.[Image] Začít novou kariéru, zcela v novém odvětví je jistě náročné. Bylo období, kdy jsi chtěla skončit a dělat něco úplně jiného? A ještě kolikrát… Pamatuji si, že hlavně v začátcích, kdy jsem byla v něčem zaseknutá, měla jsem chuť vyhodit počítač z okna a už v životě se nepodívat do žádného kódu. Yablkovi se muselo škytat, když jsem ho proklínala. 😉 V té době se učila programovat i moje manželka, takže v těžkých chvílích jsme se uměli podpořit, nebo si navzájem pomoci. Případně mnohdy pomohla procházka nebo nový den. Nevzdala jsem se a to nejtěžší je snad už za mnou. Když se vrátíme zpět k tvé práci, jak vypadá tvůj běžný pracovní den? Pracuješ z officue nebo iz domu? Pracuji z domova, co mi absolutně vyhovuje a do officu bych se už nechtěla vrátit. Vstávám o 6, takže pracovat začínám velmi brzy. Pokud mám rozdělané nějaké tasky, pokračuji na nich. Pokud ne, rozvrhnu si práci na daný den podle priority. Vedle stylerské práce absolvuji i meetingy. Za počítačem však nesedím v kuse 8 hodin. Pokud mi to pracovní povinnosti dovolí, chodím každé 2 hodiny na 15-20 minutové zdravotní procházky, nebo v létě zvyknu během oběda jet na hodinku na kolo a potom opět pokračovat v práci. I toho si vážím na mé firmě, že díky flexibilitě a důvěře, kterou od nich máme, se nemusím stresovat kvůli mému osobnímu životu a zálibám. Co se týká dalšího vzdělávání, máš v plánu naučit se něco nového, co ti může pomoci ve tvé práci? Pokud ano, co to bude? Momentálně se věnuji prohlubování a zdokonalování znalostí z CSS odvětví a zejména Sass. Jako další mám však v plánu učit se Angular, jelikož naše appka běží na něm. Jsme velmi rádi, že s námi Mirka udělala rozhovor a podělila se o svůj příběh a kariérní změnu. Práce v Bloomreach ji baví a neustále se učí nové věci a zdokonaluje. Je tak určitě inspirací i jiným, kteří zvažují novou práci, změnu v kariéře nebo životě. Také přemýšlíte nad změnou své práce a kariéry? Nikdy není pozdě začít, přihlaste se do našich online kurzů a možná další rozhovor uděláme s vámi 😉
Success story: Natálie odešla ze státní správy a je QA Engineer v Kiwi
Success stories
17.07.2021
Skillmea

Success story: Natálie odešla ze státní správy a je QA Engineer v Kiwi

Natália Račák Vajdová je další úspěšnou absolventkou našich online kurzů. Zaujalo ji testování a díky tomu se také dostala do online cestovní agentury Kiwi.com, která má svou pobočku už iv Bratislavě. Natália sice v minulosti studovala informatiku a také ve své předchozí práci měla blíže k technologiím, naplno však své zanícení pro IT a testování objevila až díky kurzům od Furbyho. Který je shodou okolností aktuální i její šéf.[Image] Prozraď v úvodu našim čtenářům, čemu ses věnovala předtím, než ses rozhodla pro kariéru v IT?V minulosti jsem pracovala několik let jako lead manažer ve státní správě, přičemž jsem měla blízko k technologiím jako 3D tiskárny, scannery či lasery. Zní to možná docela zajímavě, ale jako manažer řešíte většinu času byrokracii, práci s lidmi a na tu „kreativní“ stránku práce není dostatek času. Po pár letech na této pozici jsem si začala uvědomovat, že to pravděpodobně pro mě není příliš perspektivní a zároveň jsem přišla na to, že s počítači si rozumím asi víc než s lidmi (dokážou člověka méně vytočit) 😃. Podala jsem tedy výpověď, dala jsem si tři měsíce na totální reset ve spojení se samovzděláváním a začala jsem pracovat v IT úplně od nuly. Kurzů si asi absolvovala víc, které tě oslovily nejvíc?Automatizované testování webu – Selenium a Selenium advanced od Furbyho. Nevěděla jsem, že se vzdělávací videa dají připravit tak vtipnou a hravou formou, což způsobilo, že jsem oba kurzy „spolkla“ za tři dny. Čtvrtý den jsem přišla na pohovor, kde mě díky přípravě z kurzů přijali přímo na místě. Takže právě díky těmto dvěma kurzům a školiteli se mi otevřely dveře do světa IT za rekordní 3 dny a 15 minut pohovoru. 🙂 Kurzy ti pootevřely bránu do IT, mělo to tedy pro tebe určitě smysl. Zajímala ses i dříve o oblast testování či IT?Informatiku jsem v minulosti studovala, čili to pro mě nebyla úplně španělská vesnice, ale nikdy jsem si nenašla něco, co by mě na IT skutečně bavilo a byla bych ochotna do toho investovat svůj čas. Na škole nám toho o testování jako oboru příliš mnoho nemluvili, a když mi přišla úplnou náhodou první nabídka na testerskou pozici "Automation tester", neměla jsem ani tušení, co je Selenium, Cypress zda automatizace jako taková. V tu chvíli mi právě pomohli kurzy z Learn2Code, které mi přiblížily problematiku testování. Aktuálně pracuješ ve firmě Kiwi, co všechno jsi musela absolvovat, aby ses tam dostala?Nebudu lhát, pokud řeknu, že projít pohovormi v Kiwi byl zážitek. Klasicky, první pohovor probíhal s HRistkou, která na mě působila neskutečně mile a uvolněně, takže první dojem udělali fantastický. Druhé kolo už byla jiná legrace. 🙂 Šlo o technický pohovor, kde mi 24 hodin před pohovorem zaslali stránku Kiwi, na které jsem měla najít bugy a nareportovat je, čili takový klasický manuální testing. Během hovoru mě však překvapili dalším úkolem, který jsem měla začít řešit hned po skončení pohovoru a ozvat se s výsledkem do pár hodin s tím, že poté, co jim ukážu výstup, bude pohovor ještě pokračovat. Šlo o přípravu automatizovaného testu pro stránku Kiwi v Cypressu s použitím JavaScriptu as určitým přesahem i do Gherkinu. Po nakózení a odprezentování jsme měli ještě krátkou diskusi o tom, co lze udělat lépe/jinak a proč jsem zvolila určité postupy při řešení problému. Třetí kolo probíhalo se šéfem testingu v Kiwi, který se snažil zjistit zda reálně zapadnu do týmu a jaké jsou mé cíle jako testeru. Poslední kolo bylo s vice prezidentem pro Engineering celé firmy, opět velmi uvolněný a nenucený rozhovor o samotné firmě, přičemž to na mě působilo jako poslední ujištění, zda se do firmy hodím a zda rozumím hodnotám samotné společnosti.[Image] Jaká je tvoje konkrétní náplň práce, co děláš?V Kiwi nerozlišujeme mezi automatizovanými a manuálními testery, tady se všichni označujeme jako QA Engineers. Máme za to, že dobrý tester musí umět aplikaci manuálně proklikat a tím ji lépe poznat, aby byl následně schopen připravit kvalitní a stabilní automatizovaný test. V tom vlastně spočívá moje náplň práce. Část pracovní doby trávím manuálním testováním requestů od developerů, ale většinu pracovní doby se snažím přijít na to, jak si práci usnadnit a testování automatizovat pomocí Cypressu. 😃 Zároveň se věnuji vzdělávání juniornějších kolegů v rámci automatizace, případně mám možnost se seberealizovat při komplexnějších úkolech (příprava velkých testovacích setů od plánování až po samotnou přípravu a nasazení; odpovědnost za všechny testy v repozitáři a jejich údržba před nestabilností, apod.). Považuješ se za technický typ, když pracuješ v softwarové společnosti na pozici QA Engineer?Určitě ano. Já jsem měla blízko k počítačům už od malička, kdy jsem zvykla zanášet počítač viry na CDčkách a poté jsem musela zachraňovat situaci a mamince, v té době již virem zakryptované, Word dokumenty. Paradoxně to byly ty momenty, které mě nasměrovaly blíže k technice a IT jako takovému. 🙂 A tadá, o pár let později jsem opět v pozici “zachránce”, ale tentokrát před bugy v produkci, které naštěstí už nevytvářím já. Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?Upřímně, nejsem velký nadšenec manuálního testingu, i když chápu, že musí mít v mém testerském životě místo, více se vyžívám v přípravě automatizovaných testů a programování 😊 Zároveň se v současnosti věnuji testování SEO (optimalizace webu pro vyhľadávače), což mě v posledních měsících maximálně pohltilo. Je to úplně jiný typ testingu, než na který jsem byla dosud zvyklá. Dnes je obrovská poptávka po programátorech, testerech, IT-čkárech obecně. Co bys poradila všem, kdo nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by nějak začít?Ve zkratce: nebojte se a dělejte to, co Vás baví. Bude to znít jako klišé, ale k tomu, abyste byli v IT úspěšní a postupovali jste, musí Vás práce bavit a naplňovat, je to jedna z nejsilnějších motivací. Zároveň si zkuste najít právě obor, ve kterém víte, že budete mít stále určité výzvy a nebojte se jich. To nic, že ​​na začátku nic nevíte, ale právě výzvy vás budou nutit zlepšovat se, budou vás formovat a posouvat vás vpřed. Pro mě osobně byl první challenge vůbec se odhodlat jít na pohovor na pozici, o které jsem nevěděla absolutně/téměř nic. Právě díky časovému tlaku a tomu, že si nechci udělat ostudu na pohovoru, pracuji v IT již více než rok a půl. 😉 Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví?Různorodost a dostupnost práce. V IT se nikdy nezačnete nudit a pokud ano, vždy máte možnost změnit zaměření a začít znovu. Krásné na IT je to, že nepotřebujete vysokou školu, abyste byli považováni za kvalitního developera, testeru či systemáka. Reálně Vám stačí kurzy, Vaše zapálení a časem i praxi. A pokud Vás například práce testeru začne nudit, jednoduše se vzděláváte v jiné oblasti v rámci IT, přičemž můžete stavět už na určitých základech z předchozí pozice. Měla jsi někdy pocit, že to nezvládneš? Bylo období, kdy jsi chtěl skončit a dělat něco úplně jiného?Nikdy. Já svou práci doslova miluji a žiji jí. A iv případě, kdyby přišla v mém pracovním životě nějaká krize, moji kolegové by mě nenechali až natolik padnout na duchu. Mám kolem sebe opravdu skvělý tým, který mi ani nedovolí pomyslet na ukončení "testerské kariéry". Když se vrátíme zpět k tvé práci, jak vypadá tvůj běžný pracovní den? Kiwi má pěkný office v Bratislavě, chodíš tam ráda, nebo pracuješ iz domu?Svůj pracovní den začínám přibližně v devět, půl desáté ráno, kdy mě čekají první stand upy, kde se jako QAs synchronizujeme s developery, abychom měli představu, kdo co dělal, jestli se někdo na něčem nezasekl a zda si v rámci toho nepotřebujeme vzájemně pomoci. Pokud v ten den nemám naplánováno nic s vyšší prioritou, vyberu si requesty od developerů, které je třeba otestovat a tomu se i věnuji většinu dne. Někdy se vyskytnou i ad-hoc úkoly ve formě přípravy hotfixů pro padající testy, code reviews a pod. Kvůli delšímu cestování více preferuji práci z domova, ale office navštěvuji přibližně 2x týdně a to hlavně z důvodu, abych se socializovala se svými kolegy. V office máme krásné prostory, dobrou kávu, zmrzlinu a skvělý kolektiv, co víc si můžu přát. 😉[Image] Co se týká dalšího vzdělávání, máš v plánu naučit se něco nového, co ti může pomoci ve tvé práci?Určitě ano. Ráda bych se naučila základy i pokročilé techniky Reactu, abych více porozuměla změnám přímo v kódu, které developeři dělají v jednotlivých requestech. Díky tomu budu schopna lépe zvolit přístup k testování jednotlivých tasků tak, abych testovala ještě přesněji, rychleji a efektivněji. Pokud máš na Natalii nějaké dotazy, neváhej je napsat do komentářů. Chceš se také podělit o svoji success story? Napiš nám zprávu 🙂
Success story: Kursy vs. nový job. Dnes je Michaela integrační specialistkou v Luigi's Box
Success stories
30.03.2021
Martina Baumann

Success story: Kursy vs. nový job. Dnes je Michaela integrační specialistkou v Luigi's Box

Úspěšná absolventka kurzů z naší dílny nám popovídala o své motivaci a zkušenosti s tím, jak to funguje, když se člověk rozhodne vzdělávat po své ose. Jako dítě ji vždy bavila matematika a informatika, k IT měla blízko, vždyť vystudovala aplikovanou informatiku. Jak sama říká, v té době se ale na škole HTML jazyk vyučoval jen velmi okrajově, vše se učila sama až do chvíle, kdy objevila Learn2Code. Dříve pracovala v administrativě, pak ji čekaly rodičovské povinnosti a nyní je zpátky v pracovním koloběhu. Michaela Hargašová dostala po kurzech novou pracovní příležitost. Právě přes Learn2Code se dozvěděla o tom, že v Luigi's Boxu hledají novou posilu. Už je to několik měsíců, což je součástí týmu jako integrační specialistka.[Michaela Hargašová] Prozraď na úvod našim čtenářům, co jsi předtím, než sis udělala kurzy přes Learn2Code, dělala. Kde jsi pracovala?Po ukončení vysoké školy jsem pracovala jako asistentka, tedy v administrativě a poté jsem delší dobu byla na rodičovské dovolené. Jak jsme již řekli, těch kurzů přes Learn2Code sis udělala hned několik. Můžeš nám ale konkrétně říci, které tě oslovily, pro které ses rozhodla?Začala jsem s kurzem Webrebel 1: HTML, CSS & JavaScript s Yablkom (Roman Hraška). Vždy mě bavilo programování a tvorba webových stránek. A když jsem se tomu chtěla více věnovat, potřebovala jsem si zopakovat staré znalosti a získat ještě spoustu nových. Takže to byl skvělý úvod. Potom jsem věděla, jakým směrem se chci ubírat a přešla jsem na JavaScript a později i na WordPress pro programátora. Posunulo tě to dál, mělo to pro tebe smysl?Samozřejmě. Díky nim jsem se hodně naučila, možná víc než ve škole 🙂, ale hlavně se můžu teď naplno věnovat tomu, co mě nesmírně baví. A předtím sis někdy už dělala podobné kurzy? Zajímala ses o tuto oblast?O tvorbu webových stránek se zajímám již od vysoké školy. Vystudovala jsem Aplikovanou Informatiku a během studia jsem měla možnost získat trochu praxi a pracovat jako SEO Editor, kde jsem optimalizovala webové stránky pro vyhledávače. Tady to všechno začalo. Z práce se stala záliba a ze záliby práce. Jenže v té době se na škole HTML jazyk vyučoval jen velmi okrajově a ani nevím o tom, že by podobné kurzy byly a všechno jsem se musela naučit sama. Až do chvíle, kdy jsem objevila Learn2Code a vaše kurzy. Vím, že ses dostala do Luigi's Box? Co všechno tomu předcházelo a jak dlouho už jsi tam?V podstatě za to, že jsem dostala práci v Luigi’s Box, vděčím právě Learn2Code. Jednoho dne mi přišel email od Learn2Code s pracovní nabídkou pro Luigi's Box. Bylo to skvěle načasované 🙂, neboť právě v té době jsem hledala novou práci z oblasti tvorby webstránek. S Luigi Box spolupracuji zatím jen pár měsíců, ale můžu jen chválit. A co konkrétně tam děláš?Pracuji na pozici Integrační specialista. Vkládám Luigi’s Box našepkávač a vyhledávač na webové stránky našich klientů na základě zpracovaných dat. Každá web stránka, se kterou pracuji, má svůj vlastní web design a je unikátní. A abychom se co nejvíce přiblížili k designu webové stránky, musím k tomu upravit i design vyhledávání. Samozřejmě, k práci patří také support, nebo tedy podpora pro klienty.[Image] Je zajímavé, že už jsi vlastně druhá Miška, která se cez kurzy Learn2Code dostala do Luigi’s Box. Čím to je? Jménem nebo kurzy, prozraď nám 🙂. Kdyby to bylo jen jménem, ​​je to možná osud 🙂, ale spojuje nás zejména absolvování kurzů přes Learn2Code. Když jsi tam nastoupila, jaký to byl pocit. Musela ses is něčím možná i „popasovat“?Už při pohovoru na mě udělal Luigi's Box skvělý dojem. A když si mě vybrali z uchazečů, byl to skvělý pocit. Získala jsem skvělou práci s perfektními lidmi, kterou jsem dlouho hledala. Téměř jsem už ztratila naději. Ale přece se podařilo. Ze začátku to bylo poněkud náročné. Samozřejmě, musela jsem se „popasovat“ se spoustou nových informací a mnohé se naučit. A dá se říci, že každý den se stále učím něco nového, a to je na tom skvělé, že můžu na sobě pracovat, zlepšovat se a získávat nové znalosti. Dalo by se říci, že jsi technický typ? Přece jen děláš to, co děláš...Myslím si, že ano. Ve škole mě vždycky nejvíce bavila matematika a informatika. A baví mě cokoli skládat, od puzzle přes Lego až po nábytek. Pojďme se trošku podívat na aktuální situaci i ve světě. Rok bojujeme s pandemií. Ta nám jakoby potvrdila, resp. těm, kteří tomu možná nechtěli věřit, jak důležité jsou digitální technologie a dovednosti v této oblasti. Jak to vnímáš ty?Ano, za poslední rok se IT technologie dostaly velmi rychle do popředí, protože pandemie ovlivnila v mnohém náš starý způsob života. V první řadě omezila možnosti provádění práce a donutila více, kteří tuto možnost mají, pracovat homeoffice. I já tak momentálně pracuji. A také jsme všichni začali víc nakupovat přes internet. Myslím, že v dnešní době mají obrovskou výhodu ti z nás, kteří v IT oblasti pracují, nebo se alespoň o IT technologie nějakým způsobem zajímají. Pokud se tedy vrátíme k tomu, co děláš, jak vypadá tvůj běžný pracovní den?Přestože se nesetkáváme a každý z nás momentálně pracuje homeoffice, máme pravidelně každý pracovní den online poradu. Potom začnu se zpracováním nových projektů a jejich dat a připravuji integrace našeho vyhledávání pro klienty nebo řeším požadavky klientů, které přijdou k nám na support. S jakými klienty u vás ve firmě děláte?Převážně našimi klienty jsou internetové obchody - online obchody - české, ale i zahraniční. Samozřejmě, jsou mezi klienty i tací, kteří potřebují zlepšit vyhledávání v informacích. Máš i nějaký vlastní projekt, kterým by ses mohla pochlubit?Nedá se pochlubit konkrétním projektem, protože v Luigi's Boxu pracujeme jako tým, takže na jednom projektu pracujeme více a každý z nás má nějaký úkol. Proto je to také zásluha celého týmu. Dalo by se říci, že sis našla super práci a co teď? Končí pro tebe to, že by ses dál šla vzdělávat i po vlastní ose? Plánuješ si například dělat další kurzy, resp. sleduješ trendy?Určitě ještě využiji některé kurzy od Learn2Code. Ještě vždy se mám v čem zlepšovat. Během rodičovské dovolené jsem nestíhala sledovat nové trendy. Tak teď se snažím dohnat zameškané.

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách