Zpět na blog
Success stories

Success story: Mirka přešla ze světa kulturologie do světa IT

Skillmea
14.02.2022
10 minut čtení
Success story: Mirka přešla ze světa kulturologie do světa IT
V tomto rozhovoru vám přinášíme inspirativní příběh Mirky Profantové, která změnila kariéru a začala pracovat v IT.

Aktuálně se věnuje frontendu a zejména CSS ve firmě Bloomreach (dříve Exponea, slovenský startup odkoupila americká společnost Bloomreach v lednu 2021). V rozhovoru se dozvíte, čemu se Mirka věnovala předtím, než změnila kariéru, které kurzy jí nejvíce pomohly a co považuje za největší výhodu práce v IT. Příjemné čtení.


Prozraď v úvodu našim čtenářům, čemu ses věnovala předtím, než ses rozhodla pro kariéru v IT?

Před kariérou v IT jsem se primárně věnovala doktorskému studiu Kulturologie na Filozofické fakultě UK. Mým snem bylo vyučovat na vysoké škole ai toto studium byla cesta ke splnění si snu. Viděla jsem to také jako cestu dále se vzdělávat v oboru. Nicméně, život mě zavál jiným směrem a jsem za to velmi vděčná.


Kurzů si asi absolvovala víc, které tě oslovily nejvíc?

Kurzů jsem absolvovala několik, ale těmi top, které se týkají programování, jsou pro mě Webrebel 1: HTML, CSS a JavaScript a CSS preprocesory: Sass od Yablka. Jelikož mě však nezajímal jen svět programování, ale i designu, absolvovala jsem také kurzy Design pro obrazovky a UI design ve Sketchi od Romana Pittnera, které rovněž doporučuji.


Kurzy ti pootevřely bránu do IT, mělo to tedy pro tebe určitě smysl. Zajímala ses i dříve o oblast tvorby webů či IT?

Svět IT mě vždy zajímal, ale jen jako hobby. Určitě mé směřování bylo ovlivněno i obecným názorem, že pokud nemáš dobře známky z matematiky, programování se nemůžeš věnovat. Naštěstí jsem si to stále udržovala jako zálibu a ve třetím ročníku doktorského studia jsem se mnohem aktivněji zajímala o tvorbu webů ve WordPressu. Postupně jsem začala tvořit weby nejen pro sebe a známé, ale i pro klienty. Po ukončení studia v roce 2017 jsme s manželkou odcestovali žít do Skotska, kde jsem se už na profesionální úrovni začala věnovat tvorbě webů a přitom jsem se naplno věnovala online vzdělávání primárně prostřednictvím Learn2Code.

Aktuálne pracuješ vo firme Bloomreach, čo všetko si musela absolvovať, aby si sa tam dostala a ako dlho už v tejto firme pracuješ?


Ve firmě Bloomreach jsem od května 2021 a splnil se mi tím můj tříletý sen pracovat v této firmě. Jako jedna z malá měla otevřenou pozici CSS Developerky, plus mi byla velmi sympatická jejich firemní kultúra.

Cesta na moji vysněnou pozici byla náročná, ale všichni lidé z Bloomreachu mi ji zpříjemňovali po celou dobu výběrového řízení – absolvolala jsem 5 kol pohovorů. Na prvním kole jsem absolvovala perfektní rozhovor s recruitery, přes který jsem se dostala na pohovor s mými současnými kolegy. V tomto kole si překlepli mé znalosti a absolvovala jsem i live coding, kde jsem za určitou dobu musela nakódit jimi připravený screen. Další kolo bylo s manažerem, kde jsem absolvovala i CSS test. Tímto se technická část uzavřela a čtvrté kolo bylo příjemné interview s VP Engineeringu. Jako poslední část mě čekal rozhovor s naší Chief People Officer, Uršulí Královou, který u nás voláme "culture call" - zjišťujeme na něm, jestli je mezi námi a kandidátem tzv.. „Culture fit, a tedy jestli si budeme sedět v oblasti hodnot a představ o firemní kultuře.


Prozraď nám, jaká je tvoje konkrétní náplň práce, co děláš?

Jako CSS Developerka jsem zodpovědná za to, aby naše appka byla vizuálně stabilní. V našem týmu máme několik iniciativ, v rámci kterých odstraňuji starý kód, pomáhám budovat a vylepšovat náš vlastní framework, styluji nové features v appce, zapracovávám nový design a samozřejmě – fixuji vizuální bugy 🙂


Považuješ se za technický typ, když pracuješ na pozici CSS Developerky?

Ano. Vždy jsem ním byla. V rodině jsem vždy byla ta, kterou volali, když se něco pokazilo nebo potřebovali s něčím poradit. Pamatuji si, že i při mém prvním počítači jsem si užívala opravování všeho, co jsem v něm pokazila. 😀 Pomáhalo mi to zorientovat se ve světě počítačů.


Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?

V současné práci mě nejvíce baví práce na našich sprintech, v rámci kterých spolupracujeme s lidmi z více oddělení. Užívám si komunikaci a spolupráci s nimi a vývoj nových features v naší appce. V tomto období jsme začali pracovat i na updatování designu naší appky, na což se velmi těším. Vždy si užívám, když vidím, jak navržený design i díky mně ožívá.


Dnes je obrovská poptávka po programátorech, testerech, IT-čkárech obecně. Co bys poradila všem, kdo chtějí začít? Co bylo pro tebe osobně nejtěžší?

Ať jdou určitě do toho a mají drive makat na sobě a učit se. Bude to náročné, pravděpodobně zažijí spoustu nervů a pláče, ale v konečném důsledku to stojí za to. Osobně bych nynější život v IT neměnila a jsem šťastná, že jsem se dala na tuto cestu.

Pro mě bylo nejtěžší věřit si a nesrovnávat se s již zkušenými developery nebo s lidmi, kterým něco šlo lépe než mně. Naštěstí jsou to věci, které lze překonat.


Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví?

Já si nejvíce cením svobody, flexibility, možnosti pracovat z domova a neustálého vzdělávání. Sice to poslední mě dokáže někdy i pěkně frustrovat, neumím si však představit, že bych v práci stagnovala a neměla možnost se už nic nového naučit.


Začít novou kariéru, zcela v novém odvětví je jistě náročné. Bylo období, kdy jsi chtěla skončit a dělat něco úplně jiného?

A ještě kolikrát… Pamatuji si, že hlavně v začátcích, kdy jsem byla v něčem zaseknutá, měla jsem chuť vyhodit počítač z okna a už v životě se nepodívat do žádného kódu. Yablkovi se muselo škytat, když jsem ho proklínala. 😉 V té době se učila programovat i moje manželka, takže v těžkých chvílích jsme se uměli podpořit, nebo si navzájem pomoci. Případně mnohdy pomohla procházka nebo nový den. Nevzdala jsem se a to nejtěžší je snad už za mnou.


Když se vrátíme zpět k tvé práci, jak vypadá tvůj běžný pracovní den? Pracuješ z officue nebo iz domu?

Pracuji z domova, co mi absolutně vyhovuje a do officu bych se už nechtěla vrátit. Vstávám o 6, takže pracovat začínám velmi brzy. Pokud mám rozdělané nějaké tasky, pokračuji na nich. Pokud ne, rozvrhnu si práci na daný den podle priority. Vedle stylerské práce absolvuji i meetingy. Za počítačem však nesedím v kuse 8 hodin. Pokud mi to pracovní povinnosti dovolí, chodím každé 2 hodiny na 15-20 minutové zdravotní procházky, nebo v létě zvyknu během oběda jet na hodinku na kolo a potom opět pokračovat v práci. I toho si vážím na mé firmě, že díky flexibilitě a důvěře, kterou od nich máme, se nemusím stresovat kvůli mému osobnímu životu a zálibám.


Co se týká dalšího vzdělávání, máš v plánu naučit se něco nového, co ti může pomoci ve tvé práci? Pokud ano, co to bude?

Momentálně se věnuji prohlubování a zdokonalování znalostí z CSS odvětví a zejména Sass. Jako další mám však v plánu učit se Angular, jelikož naše appka běží na něm.

Jsme velmi rádi, že s námi Mirka udělala rozhovor a podělila se o svůj příběh a kariérní změnu. Práce v Bloomreach ji baví a neustále se učí nové věci a zdokonaluje. Je tak určitě inspirací i jiným, kteří zvažují novou práci, změnu v kariéře nebo životě.
Také přemýšlíte nad změnou své práce a kariéry? Nikdy není pozdě začít, přihlaste se do našich online kurzů a možná další rozhovor uděláme s vámi 😉
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Success story: Natálie odešla ze státní správy a je QA Engineer v Kiwi
Success stories
17.07.2021
Skillmea

Success story: Natálie odešla ze státní správy a je QA Engineer v Kiwi

Natália Račák Vajdová je další úspěšnou absolventkou našich online kurzů. Zaujalo ji testování a díky tomu se také dostala do online cestovní agentury Kiwi.com, která má svou pobočku už iv Bratislavě. Natália sice v minulosti studovala informatiku a také ve své předchozí práci měla blíže k technologiím, naplno však své zanícení pro IT a testování objevila až díky kurzům od Furbyho. Který je shodou okolností aktuální i její šéf.[Image] Prozraď v úvodu našim čtenářům, čemu ses věnovala předtím, než ses rozhodla pro kariéru v IT?V minulosti jsem pracovala několik let jako lead manažer ve státní správě, přičemž jsem měla blízko k technologiím jako 3D tiskárny, scannery či lasery. Zní to možná docela zajímavě, ale jako manažer řešíte většinu času byrokracii, práci s lidmi a na tu „kreativní“ stránku práce není dostatek času. Po pár letech na této pozici jsem si začala uvědomovat, že to pravděpodobně pro mě není příliš perspektivní a zároveň jsem přišla na to, že s počítači si rozumím asi víc než s lidmi (dokážou člověka méně vytočit) 😃. Podala jsem tedy výpověď, dala jsem si tři měsíce na totální reset ve spojení se samovzděláváním a začala jsem pracovat v IT úplně od nuly. Kurzů si asi absolvovala víc, které tě oslovily nejvíc?Automatizované testování webu – Selenium a Selenium advanced od Furbyho. Nevěděla jsem, že se vzdělávací videa dají připravit tak vtipnou a hravou formou, což způsobilo, že jsem oba kurzy „spolkla“ za tři dny. Čtvrtý den jsem přišla na pohovor, kde mě díky přípravě z kurzů přijali přímo na místě. Takže právě díky těmto dvěma kurzům a školiteli se mi otevřely dveře do světa IT za rekordní 3 dny a 15 minut pohovoru. 🙂 Kurzy ti pootevřely bránu do IT, mělo to tedy pro tebe určitě smysl. Zajímala ses i dříve o oblast testování či IT?Informatiku jsem v minulosti studovala, čili to pro mě nebyla úplně španělská vesnice, ale nikdy jsem si nenašla něco, co by mě na IT skutečně bavilo a byla bych ochotna do toho investovat svůj čas. Na škole nám toho o testování jako oboru příliš mnoho nemluvili, a když mi přišla úplnou náhodou první nabídka na testerskou pozici "Automation tester", neměla jsem ani tušení, co je Selenium, Cypress zda automatizace jako taková. V tu chvíli mi právě pomohli kurzy z Learn2Code, které mi přiblížily problematiku testování. Aktuálně pracuješ ve firmě Kiwi, co všechno jsi musela absolvovat, aby ses tam dostala?Nebudu lhát, pokud řeknu, že projít pohovormi v Kiwi byl zážitek. Klasicky, první pohovor probíhal s HRistkou, která na mě působila neskutečně mile a uvolněně, takže první dojem udělali fantastický. Druhé kolo už byla jiná legrace. 🙂 Šlo o technický pohovor, kde mi 24 hodin před pohovorem zaslali stránku Kiwi, na které jsem měla najít bugy a nareportovat je, čili takový klasický manuální testing. Během hovoru mě však překvapili dalším úkolem, který jsem měla začít řešit hned po skončení pohovoru a ozvat se s výsledkem do pár hodin s tím, že poté, co jim ukážu výstup, bude pohovor ještě pokračovat. Šlo o přípravu automatizovaného testu pro stránku Kiwi v Cypressu s použitím JavaScriptu as určitým přesahem i do Gherkinu. Po nakózení a odprezentování jsme měli ještě krátkou diskusi o tom, co lze udělat lépe/jinak a proč jsem zvolila určité postupy při řešení problému. Třetí kolo probíhalo se šéfem testingu v Kiwi, který se snažil zjistit zda reálně zapadnu do týmu a jaké jsou mé cíle jako testeru. Poslední kolo bylo s vice prezidentem pro Engineering celé firmy, opět velmi uvolněný a nenucený rozhovor o samotné firmě, přičemž to na mě působilo jako poslední ujištění, zda se do firmy hodím a zda rozumím hodnotám samotné společnosti.[Image] Jaká je tvoje konkrétní náplň práce, co děláš?V Kiwi nerozlišujeme mezi automatizovanými a manuálními testery, tady se všichni označujeme jako QA Engineers. Máme za to, že dobrý tester musí umět aplikaci manuálně proklikat a tím ji lépe poznat, aby byl následně schopen připravit kvalitní a stabilní automatizovaný test. V tom vlastně spočívá moje náplň práce. Část pracovní doby trávím manuálním testováním requestů od developerů, ale většinu pracovní doby se snažím přijít na to, jak si práci usnadnit a testování automatizovat pomocí Cypressu. 😃 Zároveň se věnuji vzdělávání juniornějších kolegů v rámci automatizace, případně mám možnost se seberealizovat při komplexnějších úkolech (příprava velkých testovacích setů od plánování až po samotnou přípravu a nasazení; odpovědnost za všechny testy v repozitáři a jejich údržba před nestabilností, apod.). Považuješ se za technický typ, když pracuješ v softwarové společnosti na pozici QA Engineer?Určitě ano. Já jsem měla blízko k počítačům už od malička, kdy jsem zvykla zanášet počítač viry na CDčkách a poté jsem musela zachraňovat situaci a mamince, v té době již virem zakryptované, Word dokumenty. Paradoxně to byly ty momenty, které mě nasměrovaly blíže k technice a IT jako takovému. 🙂 A tadá, o pár let později jsem opět v pozici “zachránce”, ale tentokrát před bugy v produkci, které naštěstí už nevytvářím já. Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?Upřímně, nejsem velký nadšenec manuálního testingu, i když chápu, že musí mít v mém testerském životě místo, více se vyžívám v přípravě automatizovaných testů a programování 😊 Zároveň se v současnosti věnuji testování SEO (optimalizace webu pro vyhľadávače), což mě v posledních měsících maximálně pohltilo. Je to úplně jiný typ testingu, než na který jsem byla dosud zvyklá. Dnes je obrovská poptávka po programátorech, testerech, IT-čkárech obecně. Co bys poradila všem, kdo nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by nějak začít?Ve zkratce: nebojte se a dělejte to, co Vás baví. Bude to znít jako klišé, ale k tomu, abyste byli v IT úspěšní a postupovali jste, musí Vás práce bavit a naplňovat, je to jedna z nejsilnějších motivací. Zároveň si zkuste najít právě obor, ve kterém víte, že budete mít stále určité výzvy a nebojte se jich. To nic, že ​​na začátku nic nevíte, ale právě výzvy vás budou nutit zlepšovat se, budou vás formovat a posouvat vás vpřed. Pro mě osobně byl první challenge vůbec se odhodlat jít na pohovor na pozici, o které jsem nevěděla absolutně/téměř nic. Právě díky časovému tlaku a tomu, že si nechci udělat ostudu na pohovoru, pracuji v IT již více než rok a půl. 😉 Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví?Různorodost a dostupnost práce. V IT se nikdy nezačnete nudit a pokud ano, vždy máte možnost změnit zaměření a začít znovu. Krásné na IT je to, že nepotřebujete vysokou školu, abyste byli považováni za kvalitního developera, testeru či systemáka. Reálně Vám stačí kurzy, Vaše zapálení a časem i praxi. A pokud Vás například práce testeru začne nudit, jednoduše se vzděláváte v jiné oblasti v rámci IT, přičemž můžete stavět už na určitých základech z předchozí pozice. Měla jsi někdy pocit, že to nezvládneš? Bylo období, kdy jsi chtěl skončit a dělat něco úplně jiného?Nikdy. Já svou práci doslova miluji a žiji jí. A iv případě, kdyby přišla v mém pracovním životě nějaká krize, moji kolegové by mě nenechali až natolik padnout na duchu. Mám kolem sebe opravdu skvělý tým, který mi ani nedovolí pomyslet na ukončení "testerské kariéry". Když se vrátíme zpět k tvé práci, jak vypadá tvůj běžný pracovní den? Kiwi má pěkný office v Bratislavě, chodíš tam ráda, nebo pracuješ iz domu?Svůj pracovní den začínám přibližně v devět, půl desáté ráno, kdy mě čekají první stand upy, kde se jako QAs synchronizujeme s developery, abychom měli představu, kdo co dělal, jestli se někdo na něčem nezasekl a zda si v rámci toho nepotřebujeme vzájemně pomoci. Pokud v ten den nemám naplánováno nic s vyšší prioritou, vyberu si requesty od developerů, které je třeba otestovat a tomu se i věnuji většinu dne. Někdy se vyskytnou i ad-hoc úkoly ve formě přípravy hotfixů pro padající testy, code reviews a pod. Kvůli delšímu cestování více preferuji práci z domova, ale office navštěvuji přibližně 2x týdně a to hlavně z důvodu, abych se socializovala se svými kolegy. V office máme krásné prostory, dobrou kávu, zmrzlinu a skvělý kolektiv, co víc si můžu přát. 😉[Image] Co se týká dalšího vzdělávání, máš v plánu naučit se něco nového, co ti může pomoci ve tvé práci?Určitě ano. Ráda bych se naučila základy i pokročilé techniky Reactu, abych více porozuměla změnám přímo v kódu, které developeři dělají v jednotlivých requestech. Díky tomu budu schopna lépe zvolit přístup k testování jednotlivých tasků tak, abych testovala ještě přesněji, rychleji a efektivněji. Pokud máš na Natalii nějaké dotazy, neváhej je napsat do komentářů. Chceš se také podělit o svoji success story? Napiš nám zprávu 🙂
Success story: Kursy vs. nový job. Dnes je Michaela integrační specialistkou v Luigi's Box
Success stories
30.03.2021
Martina Baumann

Success story: Kursy vs. nový job. Dnes je Michaela integrační specialistkou v Luigi's Box

Úspěšná absolventka kurzů z naší dílny nám popovídala o své motivaci a zkušenosti s tím, jak to funguje, když se člověk rozhodne vzdělávat po své ose. Jako dítě ji vždy bavila matematika a informatika, k IT měla blízko, vždyť vystudovala aplikovanou informatiku. Jak sama říká, v té době se ale na škole HTML jazyk vyučoval jen velmi okrajově, vše se učila sama až do chvíle, kdy objevila Learn2Code. Dříve pracovala v administrativě, pak ji čekaly rodičovské povinnosti a nyní je zpátky v pracovním koloběhu. Michaela Hargašová dostala po kurzech novou pracovní příležitost. Právě přes Learn2Code se dozvěděla o tom, že v Luigi's Boxu hledají novou posilu. Už je to několik měsíců, což je součástí týmu jako integrační specialistka.[Michaela Hargašová] Prozraď na úvod našim čtenářům, co jsi předtím, než sis udělala kurzy přes Learn2Code, dělala. Kde jsi pracovala?Po ukončení vysoké školy jsem pracovala jako asistentka, tedy v administrativě a poté jsem delší dobu byla na rodičovské dovolené. Jak jsme již řekli, těch kurzů přes Learn2Code sis udělala hned několik. Můžeš nám ale konkrétně říci, které tě oslovily, pro které ses rozhodla?Začala jsem s kurzem Webrebel 1: HTML, CSS & JavaScript s Yablkom (Roman Hraška). Vždy mě bavilo programování a tvorba webových stránek. A když jsem se tomu chtěla více věnovat, potřebovala jsem si zopakovat staré znalosti a získat ještě spoustu nových. Takže to byl skvělý úvod. Potom jsem věděla, jakým směrem se chci ubírat a přešla jsem na JavaScript a později i na WordPress pro programátora. Posunulo tě to dál, mělo to pro tebe smysl?Samozřejmě. Díky nim jsem se hodně naučila, možná víc než ve škole 🙂, ale hlavně se můžu teď naplno věnovat tomu, co mě nesmírně baví. A předtím sis někdy už dělala podobné kurzy? Zajímala ses o tuto oblast?O tvorbu webových stránek se zajímám již od vysoké školy. Vystudovala jsem Aplikovanou Informatiku a během studia jsem měla možnost získat trochu praxi a pracovat jako SEO Editor, kde jsem optimalizovala webové stránky pro vyhledávače. Tady to všechno začalo. Z práce se stala záliba a ze záliby práce. Jenže v té době se na škole HTML jazyk vyučoval jen velmi okrajově a ani nevím o tom, že by podobné kurzy byly a všechno jsem se musela naučit sama. Až do chvíle, kdy jsem objevila Learn2Code a vaše kurzy. Vím, že ses dostala do Luigi's Box? Co všechno tomu předcházelo a jak dlouho už jsi tam?V podstatě za to, že jsem dostala práci v Luigi’s Box, vděčím právě Learn2Code. Jednoho dne mi přišel email od Learn2Code s pracovní nabídkou pro Luigi's Box. Bylo to skvěle načasované 🙂, neboť právě v té době jsem hledala novou práci z oblasti tvorby webstránek. S Luigi Box spolupracuji zatím jen pár měsíců, ale můžu jen chválit. A co konkrétně tam děláš?Pracuji na pozici Integrační specialista. Vkládám Luigi’s Box našepkávač a vyhledávač na webové stránky našich klientů na základě zpracovaných dat. Každá web stránka, se kterou pracuji, má svůj vlastní web design a je unikátní. A abychom se co nejvíce přiblížili k designu webové stránky, musím k tomu upravit i design vyhledávání. Samozřejmě, k práci patří také support, nebo tedy podpora pro klienty.[Image] Je zajímavé, že už jsi vlastně druhá Miška, která se cez kurzy Learn2Code dostala do Luigi’s Box. Čím to je? Jménem nebo kurzy, prozraď nám 🙂. Kdyby to bylo jen jménem, ​​je to možná osud 🙂, ale spojuje nás zejména absolvování kurzů přes Learn2Code. Když jsi tam nastoupila, jaký to byl pocit. Musela ses is něčím možná i „popasovat“?Už při pohovoru na mě udělal Luigi's Box skvělý dojem. A když si mě vybrali z uchazečů, byl to skvělý pocit. Získala jsem skvělou práci s perfektními lidmi, kterou jsem dlouho hledala. Téměř jsem už ztratila naději. Ale přece se podařilo. Ze začátku to bylo poněkud náročné. Samozřejmě, musela jsem se „popasovat“ se spoustou nových informací a mnohé se naučit. A dá se říci, že každý den se stále učím něco nového, a to je na tom skvělé, že můžu na sobě pracovat, zlepšovat se a získávat nové znalosti. Dalo by se říci, že jsi technický typ? Přece jen děláš to, co děláš...Myslím si, že ano. Ve škole mě vždycky nejvíce bavila matematika a informatika. A baví mě cokoli skládat, od puzzle přes Lego až po nábytek. Pojďme se trošku podívat na aktuální situaci i ve světě. Rok bojujeme s pandemií. Ta nám jakoby potvrdila, resp. těm, kteří tomu možná nechtěli věřit, jak důležité jsou digitální technologie a dovednosti v této oblasti. Jak to vnímáš ty?Ano, za poslední rok se IT technologie dostaly velmi rychle do popředí, protože pandemie ovlivnila v mnohém náš starý způsob života. V první řadě omezila možnosti provádění práce a donutila více, kteří tuto možnost mají, pracovat homeoffice. I já tak momentálně pracuji. A také jsme všichni začali víc nakupovat přes internet. Myslím, že v dnešní době mají obrovskou výhodu ti z nás, kteří v IT oblasti pracují, nebo se alespoň o IT technologie nějakým způsobem zajímají. Pokud se tedy vrátíme k tomu, co děláš, jak vypadá tvůj běžný pracovní den?Přestože se nesetkáváme a každý z nás momentálně pracuje homeoffice, máme pravidelně každý pracovní den online poradu. Potom začnu se zpracováním nových projektů a jejich dat a připravuji integrace našeho vyhledávání pro klienty nebo řeším požadavky klientů, které přijdou k nám na support. S jakými klienty u vás ve firmě děláte?Převážně našimi klienty jsou internetové obchody - online obchody - české, ale i zahraniční. Samozřejmě, jsou mezi klienty i tací, kteří potřebují zlepšit vyhledávání v informacích. Máš i nějaký vlastní projekt, kterým by ses mohla pochlubit?Nedá se pochlubit konkrétním projektem, protože v Luigi's Boxu pracujeme jako tým, takže na jednom projektu pracujeme více a každý z nás má nějaký úkol. Proto je to také zásluha celého týmu. Dalo by se říci, že sis našla super práci a co teď? Končí pro tebe to, že by ses dál šla vzdělávat i po vlastní ose? Plánuješ si například dělat další kurzy, resp. sleduješ trendy?Určitě ještě využiji některé kurzy od Learn2Code. Ještě vždy se mám v čem zlepšovat. Během rodičovské dovolené jsem nestíhala sledovat nové trendy. Tak teď se snažím dohnat zameškané.
Success story: Mariana pracuje v úspěšné IT firmě. Všechno se učí sama, od základů
Success stories
28.01.2021
Martina Baumann

Success story: Mariana pracuje v úspěšné IT firmě. Všechno se učí sama, od základů

Mariana Kubíková v našem rozhovoru přiznává, že nemá IT vzdělání, učí se všechno sama. Díky své motivaci a chuti pracovat na sobě má za sebou skvělé výsledky. Dělá to pro to, že ji to baví, ale na druhé straně si také uvědomuje, jak ji to posouvá dál – i profesně. Mariana je absolventkou kurzů Learn2Code, dříve se ve volném čase vzdělávala prostřednictvím síťové akedemie CCNA. Během pandemie měnila práci a dnes pracuje jako QA Engineer v jedné IT společnosti. V následujících řádcích promluvila o tom, jaké kurzy má za sebou, co jí dali a prozradila i to, na jakých projektech pracuje/pracovala. Právě Mariana je důkazem toho, že dlouhé hodiny strávené nad různými vzdělávacími platformami mají smysl. Čemu jsi předtím, než sis udělala kurzy přes Learn2Code, věnovala? Kde jsi pracovala?Než jsem začala s učením programování, jsem pracovala na pozici Network Administratora. Byla jsem zodpovědná za firewally. Na tuto pozici jsem se také dostala díky samostudiu na síťové akademii CCNA. Pro které kurzy ses v Learn2Code rozhodla a proč?Byly to kurzy zaměřené na programovací jazyk Java. Nejprve to byl kurz Java, který je zdarma. Dal mi velmi dobrý základ, co se týče Javy. Potom později to zas byl Java a OOP, Java pro pokročilé, který ještě ale nemám úplně ukončen. Také kurz Automatizované testování webu v Seleniu.  Čili ses sama snažila najít všechny dostupné možnosti. A posunuly tě tyto kurzy dál?Ano a velmi. Já nemám IT vzdělání, takže všechno se učím sama, od základů. Na základě těchto kurzů, samostudia a hlavně ochoty věnovat tomu čas se člověk umí opravdu hodně naučit. A předtím sis někdy už dělala podobné kurzy?Co se programování a testování týče tak ne. Těsně před koncem studia na vysoké škole jsem navštěvovala síťovou akademii CCNA. Výuka byla jednou týdně a také jsme se vzdělávali ve volném čase. Čemu se konkrétně teď věnuješ? Děláš pro nějakou firmu nebo si freelancer?Momentálně pracuji jako QA Engineer pro košickou společnost Ness Digital Engineering. Původně jsem byla na pozici Java Developer, ale tady se musím přiznat, že mé znalosti ještě nestačily na práci na komplexním projektu. Dříve jsem pracovala v jiné společnosti na pozici Automation Testera, takže testing jako takový mi byl znám. Psala jsem Seleniovy testy v Javě, takže jsem se rozhodla vrátit zpět k testingu a pokračovat ve vzdělávání. Momentálně pracuji s testy v jazyce Cucumber, takže mé poznatky se rozšířily. Také jsem získala spoustu zkušeností s tooly jako Jenkins, Git a Maven.[Mariana ve svém přirozeném prostředí – pracuje ve firmě Ness] Když jsi po kurzu začala řešit práci, bylo něco s čím ses možná musela i „popasovat“?Patřím mezi lidi, co stále musí mít nějaký cíl, a tak jsem věděla, že co chci dělat as jakými technologiemi chci pracovat. Konkrétně ve společnosti Ness jsem zjistila, že samotná Java je na development velmi málo. Chyběly mi znalosti ohledně Gitu, jak se pracuje s verzemi, jak se spouštějí joby v Jenkisu, jak se řeší chyby během buildu, nebo co je to artifact a kdy se používá, jak se generuje a pod. Bylo toho opravdu hodně, co jsem se naučila, ale ukázalo mi to také, že ještě je na čem pracovat. Pojďme trošku k tobě. Jak bys popsala sebe? Jsi technický typ? Přece jen děláš, to co děláš...Ano, to určitě jsem. Odmalička mě zajímala věda a technika. Dlouho mě fascinoval vesmír, letecká technika, uměla jsem zpátky všechny výpravy na Měsíc...dokonce jsem si z papíru skládala vesmírnou stanici ISS (smích). Takže jsem věděla, že asi nebudu dělat typicky „ženskou práci“.  Naštěstí už dnes ženy dělají iv IT, pomaloučku přibývají i na Slovensku. Vždyť právě v Learn2Code máme už dost příběhů o absolventkách, které se prosadily v „mužském světě“. Ale když to takhle vzpomínáš, ptá se tě okolí na tvou práci? Třeba kamarádky, jiné dívky a ženy ve tvém okolí, neptají se tě na to, že slyš, i já bych chtěla jít dělat to, co ty. Poraď mi, jak na to.Často se mi stávalo po příchodu do týmu v IT, že jsem byla sama žena v kolektivu. Ale co se týče vývoje SW, tak zde působí i dost žen. Mám i dost kamarádek, které se také věnují programování, testingu nebo řídí vývoj softwaru v týmu. Když jsem přešla z networkingu na vývoj SW, tak kolegové a známí se mě ptali, jak se mi to podařilo, co k tomu je třeba. Vaše kurzy jsem doporučila nejednomu známému, ale bohužel stává se, že lidi náročnost a komplexnost programování odradí...což je velká škoda. Momentálně „žije“ celý svět pandemií, která ale potvrdila, jak důležité jsou digitální technologie a zároveň jaké jsou nezbytné dovednosti v této oblasti. Jak to vnímáš ty teď? Jak bereš to, že celý svět digitalizoval? Cítíš to ve své práci?Aktuálně pracujeme už pár měsíců z domova. Jelikož jsem měnila práci během pandemie, tak některé nové kolegy jsem živě ještě nepotkala. Meetingy máme online, tak řešíme veškerou komunikaci. Mně osobně to velmi chybí, neboť jsem byla zvyklá na práci v kolektivu, to typické office prostředí, káva a rozhovory s kolegy. To mi chybí nejvíc, co mi digitalizace neumí vynahradit.[Beh je super relax, Marian šport odporúča každému] Jak potom vypadá takový tvůj běžný pracovní den?Mám takovou typickou pracovní flexi dobu. Začínám od 8:00 do 16:30. Ráno si přečtu maily, odpovím na ně, pokud se mě to týká. Potom kontrola ticketů v Jiře, což je tool, kde si přiřazujeme práci, abychom měli přehled, kdo na čem pracuje. Děláme ve Scrumu, takže denně máme meetingy. Tady každý řekne, na čem dělal včera, na čem bude pracovat dnes a zda je nějaký problém, co neumí vyřešit. My testeři upravujeme testy, případně píšeme nové, pokud je to nutné a fixujeme chyby, reportujeme bugy a pod. Můžeš nám prozradit možná i konkrétněji nějaké klienty, projekty? Momentálně pracuji pro zákazníka Masternaut. Jedná se o aplikaci, která se používá pro monitorování aut, jejich rychlosti, spotřeby paliva a pod. Samotný projekt je velmi rozsáhlý, ještě jsem na něm krátce, takže se také seznamuji s jednotlivými moduly. A co takhle nějaký tvůj konkrétní projekt, který máš za sebou? Je něco takového?   Moje první práce v programování v Javě byla ve firmě Wirecard. Tam jsem poprvé vyzkoušela, jaký je to pocit spustit první automatizovaný test. Bylo to už před více než rokem, ale pamatuji si to dodnes. Jelikož pracuji stále pro nějakou firmu a řeším potřeby konkrétního zákazníka, tak na vlastních projektech nepracuji. Popravdě, ještě nemám na to znalosti. Ve volném čase si však sama zkouším nové funkce a píšu si vlastní testy mimo práci. Prostě mě to baví 🙂 Ještě nám prozraď, jestli si plánuješ dělat teď nějaké další kurzy? A zda sleduješ trendy?Nyní se snažím zejména nabýt znalostí ohledně pracovního projektu, ať mám to náročné začátečnické období při změně projektu za sebou (smích) a večer po práci se učím Selenium WebDriver. Tento kurz od Furbyho bych chtěla dokončit a taky Java pro pokročilé od Jara Beňa.Mou srdcovkou však stále zůstává to Selenium, hlavně WebDriver. Takže chci si znalosti dále rozšiřovat tímto směrem.

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách