V tomto článku ti představíme dalšího úspěšného absolventa našich online kurzů. Patrik Stodola se aktuálně věnuje frontendu jako freelancer a také rozjíždí vlastní firmu. V rozhovoru se dozvíš, jak se Patrik k webům dostal, jaká byla jeho cesta vzdělávání a co doporučuje začátečníkům v oblasti tvorby webů a programování. Čti dál.
Začněme tvou aktuální prací. Co přesně děláš, jaká je tvá pozice?
Momentálně pracuji jako externí front-end developer pro více firem, a také vedle toho řeším i své vlastní zakázky. Ještě jako student jsem měl myšlenku vlastní firmy, která by se zabývala kompletní tvorbou webstránek - digitalnydesign.sk, můj vlastní projekt, který také rozbíhám.
Jak ses k této pozici dostal?
Na střední škole. Dodnes si pamatuji, jak jsme na praxi začali přebírat tvorbu obyčejných, statických HTML stránek. Nevěděl jsem ani „ň“. Vůbec jsem tomu nerozuměl – ale to bylo TO, co mě k tomu přitáhlo. Vždy, když si nevím s něčím rady, dělám to do té doby, dokud se mi to nepodaří. Přišel jsem domů, otevřel youtube a začal jsem se učit pracovat s HTML a CSS podle indických tutoriálů. To byly mé začátky. Později jsem objevil stránku Learn2Code - kurzy
Webrebel od autora
Yablko, které mi neskutečně pomohly a díky nim jsem si začal přivydělávat už jako student SŠ.
Máš nějaký vzor, který tě inspiruje? Osobu, která je pro tebe motivátorem?
Ano, mám. Lektor Yablko, jeden z nejlepších programátorů - co se týká znalostí a podání myšlenky divákovi.
Kde bereš inspiraci pro svou práci? Máš nějaké tipy, které zaručeně fungují?
Když potřebuji načerpat inspiraci, otevírám Instagram nebo Dribble. Pravidelně tam sleduji novinky z oblasti designu a webdesignu, moderní grafické prvky či různé vychytávky, tipy a zajímavé kombinace.
V této oblasti je třeba sledovat aktuální trendy, inovace. Jak jsi na tom ty? Stíháš to všechno při práci?
Snažím se vzdělávat dennodenně. Za necelý rok a půl jsem se naučil pracovat s HTML, CSS, SCSS, PHP, JS, jQuery. Nedávno jsem si doma dokonce udělal vlastní webhosting, který běží na NUC (miniPC), se kterým mi také pomohl návod na Learn2Code. Čili teď místo webhostingových služeb využívám vlastní hosting. V IT sféře je se vždy co učit .. :-)
Čím vším sis musel projít, pokud ses vypracoval na tuto pozici?
Ze začátku bylo docela náročné, než jsem se naučil přemýšlet jako programátor. Také si pamatuji na mé první zakázky, které ještě tehdy nebyly tak kvalitně přepracovány jako dnes. Hodně jsem studoval, četl, získával nové informace, ale to nejhlavnější - kódoval a programoval.
Co tě nejvíc baví na tvé práci? Máš nějaký oblíbený task, který děláš nejraději?
Jen ten pocit že otevírám kód, případně píšu nový mi přináší pocit štěstí. Rovněž mě Velmi baví setkávat se s klienty, komunikovat ohledně práce nebo zakázek. Práce s počítači byla od měla moje záliba a od té doby co jsem se naučil programovat se to jen stupňuje.
Dnes je obrovská poptávka po programátorech. Co bys poradil všem, kdo nemají žádné zkušenosti, ale chtěli by nějak začít?
Nejprve bych doporučoval naučit se pracovat s HTML a CSS, to je základ všech webových stránek. Později bych jistě doporučil Bootstrap nebo Bulma, to je dnes dost žádané. A pak bych doporučil rozhodnout se, zda se zaměřit na webové stránky, webové aplikace, iOS / Android aplikace nebo různé systémy.
(PHP, JS, Python, Java, Swift a mnoho dalších pro různé účely..)
Co je podle tebe největší výhodou práce v IT odvětví?
Velká výhoda je to, že při práci v IT odvětví můžete pracovat prakticky odkudkoli. Stačí vám notebook, internet a vaše znalosti.
Měl jsi někdy pocit, že to nezvládneš? Bylo období, kdy jsi chtěl skončit a dělat něco úplně jiného?
Zatím ne, když cítím že je toho dost, vypnu PC, jdu se projít, vyventilovat. Když řeším nějaký programátorský problém, dost účinná je „Duck Duck“ metoda.
Jaké jsou tvé plány do budoucna?
Moje plány do budoucna jsou takové, že bych chtěl ve větším rozjet projekt digitalnydesign.sk. Vedle toho se soustředím i na další projekty, ale tohle je jeden z těch nejhlavnějších. V případě zájmu o spolupráci mě může leckdo kontaktovat.
Máš nějakou radu, kterou bys chtěl sdílet se studenty, kteří teprve začínají s tvorbou web stránek a programováním nebo se svým vzděláváním v IT oblasti?
Doporučuji se pravidelně vzdělávat v jazyce, ve kterém pracuješ. Jistě není naškodu se naučit i něco pomimo, nikdy nevíš, kdy se Ti tvé znalosti sejdou. A hlavně se nikým a ničím nenechat odradit.
Patrikovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v dalším programátorském životě. Pokud máš na Patrika nebo tento rozhovor nějaké dotazy či připomínky, neváhej napsat do komentářů 👇👇