Zpět na blog
Vzdělávání

Využití 3D modelů a 3D modelování

Skillmea
26.01.2024
9 minut čtení
Využití 3D modelů a 3D modelování
Zajímá vás, co je 3D tisk, jak funguje 3D tiskárna a samotné 3D modelování? Chcete vědět, který program pro 3D modelování je ten pravý? V tom případě čtěte dále.

3D tisk má poměrně krátkou historii, protože za otce 3D tisku lze pokládat Charlese Hulla. Ten v roce 1986 patentoval stereolitografii, založenou na využití UV laseru a tekutého fotopolymeru. Šlo tedy o první „3D tiskárnu“. Na základě ní postupně vznikaly 3D tiskárny v podobách, jak je známe dnes.

Vývoj 3D tisku je nezastavitelný. Používá se v mnoha průmyslových odvětvích, jako jsou strojírenství, stavebnictví či automobilky, ale také v medicíně, letectví i kreativních profesích. K nezaplacení je i pro vyrábění praktických pomůcek, dekorací či součástek v pohodlí domova, protože samotná cena 3D tiskárny již dnes není tak vysoká jako kdysi.

Charles Hull theguardian.com
Charles Hull theguardian.com

Úvod do 3D tisku

Vynalezení 3D tisku lze považovat za obrovský milník v dějinách lidstva. Dokonce existuje skupina odborníků, kteří tento vynález pokládají za start třetí průmyslové revoluce.

Co je 3D tisk? 3D tisk se nazývá také aditivní (přídavná) produkce nebo výroba, která na základě postupného vrstvení (nanášení a spojování materiálu) vytváří trojrozměrné objekty s žádným, nebo pouze minimálním odpadem. 3D tisk tedy umožňuje z digitální předlohy vytvořit fyzický 3D model.

Jak funguje 3D tisk

Zajímá vás, jak 3D tiskárna funguje? Přečtěte si o ní několik skutečností.
 • 3D model se nejprve nařeže v softwaru, díky kterému dojde k jeho rozdělení na tenké vrstvy tvořící celý objekt.
 • Platí, že čím jsou vrstvy tenčí, tím je 3D tisk preciznější.
 • Tisk startuje na podložce, na kterou se postupně nanáší materiál ve vrstvách, přičemž klíčová je preciznost.
 • Nejprve dochází k nanášení materiálu ve 2D prostoru, po horizontálním posunu o další vrstvu vzniká 3D model.
 • Existuje několik způsobů 3D tisku, které se od sebe liší.
 • 3D modelování se často nazývá také „obrábění naopak“, protože 3D předmět se vytváří vrstvením, nikoli ubíráním materiálu.
 • Pro 3D modelování se využívají různé materiály, jako například PLA (polymléčná kyselina), HIPS, nylon, polykarbonát, materiál imitující dřevo, vlákna s příměsí kovu a flexibilní filamenty.

Jaké je využití 3D tisku?

Využití 3D tisku je opravdu pestré. Uplatnění má v mnoha průmyslových odvětvích, kreativních profesích a využívají ho i domácí mistři. Kde všude se využívá 3D tisk?
 • V medicíně, konkrétně v oborech, jako jsou kardiologie, stomatologie, ortopedie, traumatologie, oftalmologie, rehabilitace, neurochirurgie a tak dále.
 • V automobilovém a leteckém průmyslu pro tisk prototypů a náhradních dílů.
 • Pro výrobu školních pomůcek, funkčních zařízení a kovových dílů.
 • Ke zhotovení designových výrobků, v umění a módním odvětví, ale i v domácím prostředí.

Jak si připravit 3D předlohu - 3D modelování

Při přípravě 3D předlohy hraje klíčovou roli program pro 3D modelování, přičemž jsou dostupné různé softwary, materiály, tiskárny a technologie tisku. Klíčové je, aby model pro 3D tisk byl schopen přechodu z virtuálního do fyzického prostředí.

Virtuální 3D model lze vytvořit:

 • v různých programech,
 • manuálně sochařskou technikou, přičemž je třeba, aby technik objekt namodeloval, popřípadě naskenoval ve 3D skeneru a
 • stažením hotového 3D modelu z free a zpoplatněných databází.

Modelování pro 3D tisk pro začátečníky

Začátečníci ocení příležitost stáhnout si hotové 3D modely z databází, které jsou k dispozici pro použití, obvykle kromě komerčního. To znamená, že je vždy třeba prohlédnout licenci. Využít můžete volné i zpoplatněné databáze, jako například:

Programy pro 3D tisk pro začátečníky i pokročilé

Pokud hledáte jednoduchý program pro 3D tisk, protože jste úplný začátečník, vyzkoušejte například:

Potřebujete se v tomto směru posunout poněkud dál? Využijte 3D tiskárnu software, jako například OpenSCAD, FreeCAD, SketchUp, Blender či Maya. Základy některých z těchto programů pro 3D tisk vás provedeme iv našich Skillmea kurzech:

Co potřebujete pro 3D tisk kromě 3D předlohy?

Už víte, kde a jakým způsobem získat 3D předlohu. Když to shrneme, tak k vytvoření 3D modelu potřebujete:
 • 3D předlohu,
 • 3D tiskárna,
 • počítač,
 • slicer (software 3D tisk),
 • stavební materiál (filament) a
  nářadí (například pinzetu, šroubovák či brusný papír).

Neodmyslitelnou součástí 3D modelování je 3D tiskárna, které se budeme věnovat v následujících řádcích.

Jaké existují 3D tiskárny?

3D tiskárny se rozdělují podle technologie tisku do dvou hlavních kategorií:
 • FDM/FFF 3D technologie tisku je založena na natavování materiálu, přičemž zvolený filament je umístěn na cívce ve 3D tiskárně a ten postupně tisková hlava vrství na podložku. 3D model se pořizuje na základě předlohy v počítači nebo aplikaci. Fungování je podobné jako u inkoustových tiskáren. Cena tohoto typu tiskárny je nízká a dostupná také pro domácnosti. Pokud tedy přemýšlíte nad tím, jakou 3D tiskárnu koupit, pro hobby použití stačí FDM/FFF stolní 3D tiskárna.
 • SLA 3D technologie tisku se od té předchozí liší kvalitou a přesností tisku. Princip jejího fungování spočívá ve využívání LED diod nebo UV paprsků k vytvrzování polymerové pryskyřice podle 3D předlohy. Jednou z nevýhod tohoto typu 3D tiskárny je vysoká cena a robustnost.

Ideální 3D tiskárny pro začátečníky

Pokud přemýšlíte jakou 3D tiskárnu koupit, pokud jste ve 3D modelování začátečník, doporučujeme sáhnout po univerzální technologii FDM/FFF, protože je poměrně kvalitní, cenově dostupná a má lehkou konstrukci.

Vhodné je volit značky, které disponují intuitivním ovládáním a je k nim srozumitelný návod. Nezapomeňte si posvítit na rozměr tiskové podložky, protože pokud máte v plánu tisknout velké modely, můžete při 3D modelování narazit na problém.

Jaké existují náplně do 3D tiskáren

Náplň do 3D se vyrábí z různých materiálů, jak je zmíněno výše. Mezi používané patří, například:
 • PETG filamenty je zkratka pro polyethylentereftalát, který patří mezi polyestery. Vlastnostmi je podobný akrylátu a odolností polykarbonátu.
 • TPE filamenty disponují odolností a při tisku větších 3D modelů se vyznačují nižší hmotností.
 • ABS filamenty, tedy akrylonitrilbutadienstyren, jsou dostupné v různých barvách a tloušťkách.

Jaká je cena 3D tisku?

Cena 3D tisku se odvíjí od více parametrů. Cena samotné služby se pohybuje od 3,5 do 7 eur 3D tisku na hodinu, přičemž čas se odvíjí výšky vrstvy a výplně 3D modelu. K ní je však třeba připočítat cenu materiálu. Mezi ty levnější patří PLA, ABS a PET, u kterých se cena pohybuje kolem 0,1 eura za gram. Nylon či resin jsou dražší.

Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Vyhoření: Jak odhalit příznaky vyhoření?
Vzdělávání
19.12.2023
Skillmea

Vyhoření: Jak odhalit příznaky vyhoření?

Vyhoření není jen o neschopnosti pracovat, ale přenáší se do všech oblastí života, včetně společenského, partnerského a rodinného. Samozřejmě ovlivňuje i zdraví na fyzické úrovni, což se může projevit, například oslabenou imunitou a větší náchylností k respiračním onemocněním. Vyhoření je na vzestupně i v roce 2023. Ve světě se realizovalo několik zjišťování, která tuto skutečnost potvrzují. Za zmínku stojí alespoň některé z nich. Americká psychologická asociace ještě v roce 2021 provedla průzkum, na jehož základě přišla s tím, že 3 z 5 pracovníků pociťují negativní dopady na fyzické a duševní zdraví v důsledku stresu v práci. Zajímavá jsou i zjištění společnosti zdraví McKinsey. Ta v loňském roce zjišťovala v 15 zemích světa mezi 15 000 pracovníky, kolik z nich má příznaky vyhoření. Výsledek nebyl potěšující, protože až čtvrtina zaměstnanců disponovala symptomy syndromu vyhoření. [Zdroj: mckinsey.com] Zajímá tě, co je syndrom vyhoření, jaké jsou jeho příznaky, jak tuto náročnou situaci řešit a jaká je účinná prevence? V tom případě čti dál. Co je syndrom vyhoření?Syndrom vyhoření lze označit za stav, při kterém člověk pociťuje emocionální vyčerpání v důsledku stresu a tlaku v práci, které se vymklo zpod kontroly a neumí se ho zbavit. Emocionální vyčerpání se obvykle projevuje nechutí k práci a trávení času v zaměstnání, nízkou efektivitou i narušenými vztahy s ostatními. To ovšem není všechno. Protože tělo, mysl a duše člověka jsou propojeny, syndrom vyhoření se projevuje i na fyzické úrovni, například nespavostí, trávicími obtížemi, nechutenstvím či sníženou obranyschopností. Světová zdravotnická organizace považuje syndrom vyhoření za fenomén související s prací, a nikoli za nemoc. Týká se lidí v uspěchaném a stresujícím prostředí, kteří pociťují vyčerpání, ztrátu energie a nedostatek motivace. Definuje ho jako:„stav emocionálního, duševního a fyzického vyčerpání způsobeného chronickým stresem na pracovišti, který se nepodařilo úspěšně zvládnout“. Vyhoření je tedy spojeno s pocity vyčerpání a nedostatku energie, negativismem a cynismem souvisejícím s prací, sníženým sebevědomím, nízkou profesionální efektivitou a odstupem od kolegů a klientů. Proč vzniká vyhoření?Lidské tělo je dokonalé. Jdeme-li však proti sobě, dává nám signály, že máme zpomalit a něco ve svém životě změnit. V tomto případě to znamená, například vyvážit rychlé pracovní tempo adekvátním odpočinkem. Syndrom vyhoření tedy nevznikne ze dne na den. Nejprve se vyskytuje přetížení, emocionální vyčerpání a snížená efektivnost při plnění úkolů. Pokud stres pokračuje a neumíš ho zvládat, postupně ztrácíš motivaci pracovat. Produktivita neustále klesá, znásobuje se únava a nedostatek energie. Přidávají se pocity beznaděje, cynismu a rozhořčení. To jsou zároveň nejčastější projevy vyhoření. Proč vzniká vyhoření? Za hlavní příčinu lze považovat nerespektování signálů svého těla a pokračování ve stresujícím způsobu života, které nakonec vyústí do syndromu vyhoření. Klidně můžeme říci, že vyhoření je stav, kdy nám tělo řekne, že už nedokáže. Příčiny syndromu vyhoření můžeme rozdělit do tří kategorií:  • Jsou to ty, které přímo souvisí s prací (nedostatek uznání, nízké finanční ohodnocení, monotónní nebo náročná práce, velký tlak…). • Roli však hraje i životní styl (nedostatek odpočinku, absence kvalitních vztahů, neschopnost říci ne, nedostatek spánku). • Opomenout nelze osobnostní rysy (perfekcionismus, pesimismus, pocit nadměrné kontroly a neochota delegovat povinnosti).  Jak vzniká vyhoření?Jak je uvedeno výše, symptomy syndromu vyhoření nevzniknou ze dne na den. Pokud na sobě zpozoruješ několik z následujících projevů, měl bys zbystřit pozornost. Odpověz si na tyto otázky: • Máš pocit, že ve tvém životě je více špatných dní než těch dobrých? • Pociťuješ nechuť starat se o svůj pracovní, partnerský, rodinný či společenský život? • Býváš často unavený a podrážděný ak tomu se přidávají problémy se spánkem? • Považuješ většinu úkolů, kterým se věnuješ, za zbytečné či nudné, tedy nevidíš v nich smysl? • Cítíš se být zbytečný či nedoceněný? Pokud si na většinu otázek odpověděl kladně, ber to jako upozornění. Rovněž při hledání odpovědi na otázku, jak vzniká vyhoření, si posviť na faktory zodpovědné za tento stav. Jaké jsou hlavní příčiny syndromu vyhoření? • nadměrný pracovní tlak, • negativní mezilidské vztahy, • neschopnost zvládat úkoly, • nadměrný pocit zodpovědnosti, • dlouhá pracovní doba a • chronický emocionální stres. [Symptomy syndromu vyhoření nevzniknou ze dne na den. Zdroj:Pexels] Příznaky vyhořeníPříznaky vyhoření můžeme rozdělit do následujících tří kategorií: • Emocionální příznaky zahrnují pocity stresu, vyčerpání, nedostatek nadšení, smutek, sklíčenost, beznaděj, podrážděnost, nespokojenost, absence cílů, nechuť chodit do práce. Co se týče postoje k životu, jde o pesimismus, obviňování druhých, narušené vztahy, vyhýbání se problémům, nízká sebedůvěra. • Behaviorální projevy zahrnují, například preferování samoty, paranoia ve vztahu k druhým (domýšlení si), změny nálad, impulzivní chování, nedostatek koncentrace. • Fyzické příznaky stavu vyhoření jsou, například problémy se spánkem, tloustnutí nebo hubnutí, snížená imunita, sklon k nadměrnému pití alkoholu, únava, nedostatek energie, bolesti hlavy a svalů. Kromě toho mohou mezi příznaky vyhoření patřit i prokrastinace, špatný time management, zpoždění do práce či nechuť ráno vstát a jít do práce. Chceš se dozvědět o syndromu vyhoření víc? Dáváme ti do pozornosti náš online kurz Syndrom vyhoření. Dozvíš se v něm vše od varovných příznaků, přes prevenci až po samotné řešení problému. Stav vyhoření a jeho projevyProjevy stavu vyhoření už znáš. Patří sem, například: • emocionální vyčerpání, • depersonalizace a • nízká sebeúcta. Kromě toho bys měl vědět, že syndrom vyhoření má 5 fází, které s těmito symptomy souvisejí. Které jsou to? • Fáze líbánek je období, kdy zvládáš pracovní tlak. Většinou jde o období nástupu do nové práce, kdy jsi ochoten makat a snažíš se dělat maximum proto, abys zapadl do kolektivu. • Fáze probouzení nastává tehdy, když máš očekávání, avšak ta nejsou naplněná. Uvědomuješ si, že ve tvé práci je nerovnováha mezi výkonem a odměnou, resp. uznáním. Objevují se i pocity viny, že to nezvládáš. • Fáze vyhoření je považována za první stadium syndromu vyhoření. Tehdy jsi podrážděný, držíš si odstup od ostatních, stěžuješ si a máš sklony ke kritice. • Úplné vyhoření nastane tehdy, když jsi totálně vyčerpaný, cítíš beznaděj, sebevědomí máš na bodě mrazu. Máš pocit, že absolutně nic nezvládáš. Chybí ti nadšení pro cokoli. • Fenomén Phoenix je fáze, která je o tom, že hledáš řešení svého problému, odpočíváš, učíš se zvládat stres a hlavně hledáš rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Jak předejít vyhoření?I v tomto případě platí, že nejlepší prevencí je poslouchat svoji intuici a brát v úvahu signály svého těla. Pokud zjistíš, že ti práce přerůstá přes hlavu, vždy máš několik možností, jak tento problém řešit. Které jsou to? • Prodiskutuj svůj problém s nadřízeným i kolegy, nezůstávej ticho. Požádej je, například o rovnoměrnější rozdělení úkolů. • Promluv si o svých problémech s člověkem, kterému důvěřuješ. Může se jednat o rodinného příslušníka, dobrého přítele, kouče či psychologa. • Dopřej si více aktivního odpočinku. Výbornou volbou je pravidelné cvičení na čerstvém vzduchu. • Udělej všechno proto, abys měl denně 30 minut pouze pro sebe, které věnuješ ranním či večerním rituálům, čtení knih či jiným relaxačním aktivitám. • Snaž se, abys měl kvalitní spánek v trvání 7 až 8 hodin. Pokud máš problémy s usínáním, nebo se v noci budíš, jdi se před spánkem projít, dej si bylinkový čaj na dobrý spánek, medituj nebo dělej relaxační techniky. • Osvůj si všímavost, tedy se snaž žít tady a teď, aby sis hlavu nezatěžoval tím, co bylo nebo bude. Pomůže ti i náš online kurz Mindfulness v práci. • Stanov si životní priority. Mysli na to, že život je příliš krátký na to, abys ho trávil zejména v práci na úkor svého osobního života. • Nepodceňuj složení svého jídelníčku, protože to, co jíš, se odráží i na tvém psychickém rozpoložení. Jak bojovat proti vyhoření?Syndrom vyhoření je klíčové včas rozpoznat, abys nespadl do té nejhorší fáze. Čím dříve se ti to povede, tím lépe. Pokud včas přijdeš na to, že máš problém, můžeš hledat řešení, například si vzít volno, požádat o méně pracovních úkolů či kratší pracovní dobu. Neméně důležité je také naučit se zvládat stres, starat se o své fyzické a duševní zdraví. Aktivní život a odpočinek: Jak najít rovnováhu?Žijeme v době, kdy je kladen důraz na výkon. Toužíme po úspěchu, luxusním bydlení či nejmodernějším autě. Nejednou nás tyto touhy dovedou ke zdravotním problémům, kterými nám naše tělo říká NE. V těch chvílích si uvědomíme, že to, na čem opravdu záleží je zdraví a kvalitní vztahy. Jak najít rovnováhu v životě? Snad tím prvním krokem je překopání životních priorit a uvědomění si toho, že jsme smrtelní. Nikdo z nás zde nebude věčně a život plyne neuvěřitelně rychle, a proto bychom ho měli opravdu ŽÍT a nenahánět se za tím, co nám skutečné štěstí nepřinese. Jakmile si uvědomíš, jaké jsou tvé priority, přizpůsobíš jim svůj život, začnou se v něm dít zázraky. Zjistíš, jak úžasné je těšit se z maličkostí a prožívat každou jednu chvíli naplno. Zároveň nezapomínej, že jedním ze způsobů, jak žít šťastně a předcházet syndromu vyhoření, je seberozvoj. Spousta zajímavých kurzů z této oblasti najdeš iv naší nabídce.
Novinky v Java 18
Vzdělávání
06.12.2023
Tím Skillmea

Novinky v Java 18

V tomto článku se podíváme na změny, které přinesla Java 18. Kódování textůV první řadě se změnilo základní nastavení kódování. Pokud jsi dosud pracoval na Windowsu a vytvářel si soubor například přes FileWriter tak kódování textu bylo uloženo ve formátu Windows-1252. Pokud si vytvářel soubor na Linuxu nebo Macu tak data byla uložena ve formátu UTF-8. Nyní i když jsi na Windowsu, tak základní kódování je nastaveno na UTF-8. Jednoduchý web serverJava 18 představila příkaz jwebserver v příkazovém řádku. Tento příkaz spustí minimalistický webový server pro snadné testování. Tento server lze vytvořit také programově pomocí metody SimpleFileServer.createFileServer. Pattern matching ve switchVe verzi 18 je stále v preview fázi. Tato funkce umožňuje použít switch flexibilněji, zejména s prací s typy v době příkazu. Zde jsou další příklady pro ilustraci: Switch nad, který pracuje s různými typy objektů: switch (obj) { case Integer i -> System.out.println("Integer: " + i); case String s -> System.out.println("String: " + s); case null -> System.out.println("It's null!"); default -> System.out.println("Unknown type"); } Switch, který pracuje s objekty a s takzvanými guards, což jsou další logické požadavky: switch (obj) { case String s && s.length() > 5 -> System.out.println("Long string: " + s); case String s -> System.out.println("Short string: " + s); case Integer i && i > 10 -> System.out.println("Large integer: " + i); default -> System.out.println("Other"); }V tomto příkladu řádek, který sleduje, zda je délka stringu větší než 5 dominuje nad druhým časem, který řeší jen zda je s String. Pokud bych je vyměnil switch (obj) { case String s -> System.out.println("Short string: " + s); case String s && s.length() > 5 -> System.out.println("Long string: " + s); case Integer i && i > 10 -> System.out.println("Large integer: " + i); default -> System.out.println("Other"); }tak druhý řádek by byl chybový a hláška zní: Label je dominated by a preceding case label 'String s' Switch, který pracuje se sealed třídami: sealed interface Shape permits Circle, Rectangle {} final class Circle implements Shape { } final class Rectangle implements Shape { } A switch, který může pracovat se specifickými subtypy třídy Shape: Shape shape = new Circle(); switch (shape) { case Circle c -> System.out.println("It's a circle"); case Rectangle r -> System.out.println("It's a rectangle"); }
Podmínkové věty v angličtině
Vzdělávání
29.11.2023
Tím Skillmea

Podmínkové věty v angličtině

Pokud jste se začali učit angličtinu, určitě jste narazili na tzv. podmínkové věty. Tyto gramatické konstrukce mají v anglickém jazyce důležitou roli. V učebnicích bychom je mohli najít i pod názvy jako jsou kondicionály či podmiňovací způsob. Tento typ souvětí nám pomáhá vyjádřit různé druhy podmínek, předpokladů či důsledků. Podmiňovací způsob nám dává v angličtině možnost spekulovat o tom, co se stane, co se mohlo stát a co bychom si přáli, aby se stalo. Jedná se o typ souvětí, které v drtivé většině obsahují slovíčko „if“. Kondicionály známe čtyři: nultý, první, druhý a třetí. Každý z nich vyjadřuje jiný význam a používá se v různých situacích. Začátečníkům však budou stačit první tři. 🙂 Nultý kondicionálNultý kondicionál se skládá ze dvou částí: podmínky a důsledku. Tento typ kondicionálu se používá k vyjádření obecných faktů. Příklad: If you heat ice, it melts. V uvedené větě je třeba si všimnout hned několika věcí. V první řadě jde o 100% fakt, který je vědecky potvrzen. V takovém případě je použití nultého kondicionálu tou správnou volbou. Za druhé jde o gramatiku. Při použití nultého kondicionálu je správným časem v obou větách jednoduchý přítomný čas (present simple). Častou chybou mnoha studentů je použití příštího času. První kondicionálDále přejděme k první podmínkové větě. Příklad: If it rains tomorrow, I will stay at home. U tohoto typu podmínkové věty je ve hře pravděpodobnost a náhoda. Výsledek už nemusí být stoprocentní jako u nultého kondicionálu. První podmínková věta se tvoří tak, že v podmínkové části věty (if) se použije přítomný jednoduchý čas (present simple) a v důsledkové části věty se použije příští čas (will). Druhý kondicionálTento kondicionál, resp. podmínkovou větu používáme k vyjádření našich představ, tužeb a bohužel jejich častého nenaplnění. Příklad: If I won the lottery, I would be a millionaire. Podmínková část obsahuje if a následuje za ní minulý jednoduchý čas (past simple). Důsledková část věty je vyjádřena pomocným slovesem would, po kterém následuje sloveso v základním tvaru. Tipy na závěrV tomto článku jsme spolu prozkoumali různé podmínkové věty a naučili se, jak je správně používat. Podmínkové věty jsou nedílnou součástí anglického jazyka. Výhodou jejich používání v hovorové řeči je přesnější a jasnější vyjádření našich předpokladů a možných budoucích scénářů. V angličtině totiž platí pouze jediné pravidlo – nepřestávat na sobě pracovat! V tom vám mohou pomoci také naše online kurzy.

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách