Vyhoření není jen o neschopnosti pracovat, ale přenáší se do všech oblastí života, včetně společenského, partnerského a rodinného. Samozřejmě ovlivňuje i zdraví na fyzické úrovni, což se může projevit, například oslabenou imunitou a větší náchylností k respiračním onemocněním.
Vyhoření je na vzestupně i v roce 2023. Ve světě se realizovalo několik zjišťování, která tuto skutečnost potvrzují. Za zmínku stojí alespoň některé z nich. Americká psychologická asociace ještě v roce 2021 provedla průzkum, na jehož základě přišla s tím, že 3 z 5 pracovníků pociťují negativní dopady na fyzické a duševní zdraví v důsledku stresu v práci.
Zajímavá jsou i zjištění společnosti zdraví McKinsey. Ta v loňském roce zjišťovala v 15 zemích světa mezi 15 000 pracovníky, kolik z nich má příznaky vyhoření. Výsledek nebyl potěšující, protože až čtvrtina zaměstnanců disponovala symptomy syndromu vyhoření. Zajímá tě, co je syndrom vyhoření, jaké jsou jeho příznaky, jak tuto náročnou situaci řešit a jaká je účinná prevence? V tom případě čti dál.
Co je syndrom vyhoření?
Syndrom vyhoření lze označit za stav, při kterém člověk pociťuje emocionální vyčerpání v důsledku stresu a tlaku v práci, které se vymklo zpod kontroly a neumí se ho zbavit. Emocionální vyčerpání se obvykle projevuje nechutí k práci a trávení času v zaměstnání, nízkou efektivitou i narušenými vztahy s ostatními.
To ovšem není všechno. Protože tělo, mysl a duše člověka jsou propojeny, syndrom vyhoření se projevuje i na fyzické úrovni, například nespavostí, trávicími obtížemi, nechutenstvím či sníženou obranyschopností.
Světová zdravotnická organizace považuje syndrom vyhoření za fenomén související s prací, a nikoli za nemoc. Týká se lidí v uspěchaném a stresujícím prostředí, kteří pociťují vyčerpání, ztrátu energie a nedostatek motivace. Definuje ho jako:„stav emocionálního, duševního a fyzického vyčerpání způsobeného chronickým stresem na pracovišti, který se nepodařilo úspěšně zvládnout“.
Vyhoření je tedy spojeno s pocity vyčerpání a nedostatku energie, negativismem a cynismem souvisejícím s prací, sníženým sebevědomím, nízkou profesionální efektivitou a odstupem od kolegů a klientů.
Proč vzniká vyhoření?
Lidské tělo je dokonalé. Jdeme-li však proti sobě, dává nám signály, že máme zpomalit a něco ve svém životě změnit. V tomto případě to znamená, například vyvážit rychlé pracovní tempo adekvátním odpočinkem.
Syndrom vyhoření tedy nevznikne ze dne na den. Nejprve se vyskytuje přetížení, emocionální vyčerpání a snížená efektivnost při plnění úkolů. Pokud stres pokračuje a neumíš ho zvládat, postupně ztrácíš motivaci pracovat. Produktivita neustále klesá, znásobuje se únava a nedostatek energie. Přidávají se pocity beznaděje, cynismu a rozhořčení. To jsou zároveň nejčastější projevy vyhoření.
Proč vzniká vyhoření? Za hlavní příčinu lze považovat nerespektování signálů svého těla a pokračování ve stresujícím způsobu života, které nakonec vyústí do syndromu vyhoření. Klidně můžeme říci, že vyhoření je stav, kdy nám tělo řekne, že už nedokáže.
Příčiny syndromu vyhoření můžeme rozdělit do tří kategorií:
Jsou to ty, které přímo souvisí s prací (nedostatek uznání, nízké finanční ohodnocení, monotónní nebo náročná práce, velký tlak…).
Roli však hraje i životní styl (nedostatek odpočinku, absence kvalitních vztahů, neschopnost říci ne, nedostatek spánku).
Opomenout nelze osobnostní rysy (perfekcionismus, pesimismus, pocit nadměrné kontroly a neochota delegovat povinnosti).
Jak vzniká vyhoření?
Jak je uvedeno výše, symptomy syndromu vyhoření nevzniknou ze dne na den. Pokud na sobě zpozoruješ několik z následujících projevů, měl bys zbystřit pozornost. Odpověz si na tyto otázky:
Máš pocit, že ve tvém životě je více špatných dní než těch dobrých?
Pociťuješ nechuť starat se o svůj pracovní, partnerský, rodinný či společenský život?
Býváš často unavený a podrážděný ak tomu se přidávají problémy se spánkem?
Považuješ většinu úkolů, kterým se věnuješ, za zbytečné či nudné, tedy nevidíš v nich smysl?
Cítíš se být zbytečný či nedoceněný?
Pokud si na většinu otázek odpověděl kladně, ber to jako upozornění.
Rovněž při hledání odpovědi na otázku, jak vzniká vyhoření, si posviť na faktory zodpovědné za tento stav. Jaké jsou hlavní příčiny syndromu vyhoření?
nadměrný pracovní tlak,
negativní mezilidské vztahy,
neschopnost zvládat úkoly,
nadměrný pocit zodpovědnosti,
dlouhá pracovní doba a
chronický emocionální stres.
Příznaky vyhoření
Příznaky vyhoření můžeme rozdělit do následujících tří kategorií:
Emocionální příznaky zahrnují pocity stresu, vyčerpání, nedostatek nadšení, smutek, sklíčenost, beznaděj, podrážděnost, nespokojenost, absence cílů, nechuť chodit do práce. Co se týče postoje k životu, jde o pesimismus, obviňování druhých, narušené vztahy, vyhýbání se problémům, nízká sebedůvěra.
Behaviorální projevy zahrnují, například preferování samoty, paranoia ve vztahu k druhým (domýšlení si), změny nálad, impulzivní chování, nedostatek koncentrace.
Fyzické příznaky stavu vyhoření jsou, například problémy se spánkem, tloustnutí nebo hubnutí, snížená imunita, sklon k nadměrnému pití alkoholu, únava, nedostatek energie, bolesti hlavy a svalů.
Kromě toho mohou mezi příznaky vyhoření patřit i prokrastinace, špatný time management, zpoždění do práce či nechuť ráno vstát a jít do práce.
Chceš se dozvědět o syndromu vyhoření víc? Dáváme ti do pozornosti náš online kurz Syndrom vyhoření. Dozvíš se v něm vše od varovných příznaků, přes prevenci až po samotné řešení problému.
Stav vyhoření a jeho projevy
Projevy stavu vyhoření už znáš. Patří sem, například:
emocionální vyčerpání,
depersonalizace a
nízká sebeúcta.
Kromě toho bys měl vědět, že syndrom vyhoření má 5 fází, které s těmito symptomy souvisejí. Které jsou to?
Fáze líbánek je období, kdy zvládáš pracovní tlak. Většinou jde o období nástupu do nové práce, kdy jsi ochoten makat a snažíš se dělat maximum proto, abys zapadl do kolektivu.
Fáze probouzení nastává tehdy, když máš očekávání, avšak ta nejsou naplněná. Uvědomuješ si, že ve tvé práci je nerovnováha mezi výkonem a odměnou, resp. uznáním. Objevují se i pocity viny, že to nezvládáš.
Fáze vyhoření je považována za první stadium syndromu vyhoření. Tehdy jsi podrážděný, držíš si odstup od ostatních, stěžuješ si a máš sklony ke kritice.
Úplné vyhoření nastane tehdy, když jsi totálně vyčerpaný, cítíš beznaděj, sebevědomí máš na bodě mrazu. Máš pocit, že absolutně nic nezvládáš. Chybí ti nadšení pro cokoli.
Fenomén Phoenix je fáze, která je o tom, že hledáš řešení svého problému, odpočíváš, učíš se zvládat stres a hlavně hledáš rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.
Jak předejít vyhoření?
I v tomto případě platí, že nejlepší prevencí je poslouchat svoji intuici a brát v úvahu signály svého těla. Pokud zjistíš, že ti práce přerůstá přes hlavu, vždy máš několik možností, jak tento problém řešit. Které jsou to?
Prodiskutuj svůj problém s nadřízeným i kolegy, nezůstávej ticho. Požádej je, například o rovnoměrnější rozdělení úkolů.
Promluv si o svých problémech s člověkem, kterému důvěřuješ. Může se jednat o rodinného příslušníka, dobrého přítele, kouče či psychologa.
Dopřej si více aktivního odpočinku. Výbornou volbou je pravidelné cvičení na čerstvém vzduchu.
Udělej všechno proto, abys měl denně 30 minut pouze pro sebe, které věnuješ ranním či večerním rituálům, čtení knih či jiným relaxačním aktivitám.
Snaž se, abys měl kvalitní spánek v trvání 7 až 8 hodin. Pokud máš problémy s usínáním, nebo se v noci budíš, jdi se před spánkem projít, dej si bylinkový čaj na dobrý spánek, medituj nebo dělej relaxační techniky.
Osvůj si všímavost, tedy se snaž žít tady a teď, aby sis hlavu nezatěžoval tím, co bylo nebo bude. Pomůže ti i náš online kurz Mindfulness v práci.
Stanov si životní priority. Mysli na to, že život je příliš krátký na to, abys ho trávil zejména v práci na úkor svého osobního života.
Nepodceňuj složení svého jídelníčku, protože to, co jíš, se odráží i na tvém psychickém rozpoložení.
Jak bojovat proti vyhoření?
Syndrom vyhoření je klíčové včas rozpoznat, abys nespadl do té nejhorší fáze. Čím dříve se ti to povede, tím lépe. Pokud včas přijdeš na to, že máš problém, můžeš hledat řešení, například si vzít volno, požádat o méně pracovních úkolů či kratší pracovní dobu. Neméně důležité je také naučit se zvládat stres, starat se o své fyzické a duševní zdraví.
Aktivní život a odpočinek: Jak najít rovnováhu?
Žijeme v době, kdy je kladen důraz na výkon. Toužíme po úspěchu, luxusním bydlení či nejmodernějším autě. Nejednou nás tyto touhy dovedou ke zdravotním problémům, kterými nám naše tělo říká NE. V těch chvílích si uvědomíme, že to, na čem opravdu záleží je zdraví a kvalitní vztahy.
Jak najít rovnováhu v životě? Snad tím prvním krokem je překopání životních priorit a uvědomění si toho, že jsme smrtelní. Nikdo z nás zde nebude věčně a život plyne neuvěřitelně rychle, a proto bychom ho měli opravdu ŽÍT a nenahánět se za tím, co nám skutečné štěstí nepřinese.
Jakmile si uvědomíš, jaké jsou tvé priority, přizpůsobíš jim svůj život, začnou se v něm dít zázraky. Zjistíš, jak úžasné je těšit se z maličkostí a prožívat každou jednu chvíli naplno.
Zároveň nezapomínej, že jedním ze způsobů, jak žít šťastně a předcházet syndromu vyhoření, je seberozvoj. Spousta zajímavých kurzů z této oblasti najdeš iv naší nabídce.
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩