Zpět na blog
Vzdělávání

O zlatém řezu a jeho aplikacích v designu

Ľudovít Nastišin
11.04.2021
5 minut čtení
O zlatém řezu a jeho aplikacích v designu
V designu jako takovém je velmi důležité, aby byl výsledek práce jasný a každý mu chápal. Ať už je to ve formě zalomení textu, oříznutí fotografie nebo navržení loga. Za tímto účelem se kromě jiných pomůcek často využívá i aplikace zlatého řezu, o kterém si nyní něco povíme.

Z angl. „Golden ratio“ hovoříme o konkrétním matematickém poměru, který se velmi často vyskytuje iv přírodě a designové odvětví se jím inspiruje. Zlatý řez nám pomáhá dosáhnout co nejpřirozeněji působících proporcí, tvarů či struktury.
Zlatý řez vznikl již ve starověkém Řecku
Jedná se o velmi speciální číslo - 1,618. Vychází ze známé Fibonacciho posloupnosti a jeho aplikaci můžeme nalézt iv přírodě, například ve tvaru mořské mušle či ve formaci oblaků u hurikánů. Tato posloupnost je tvořena vždy částkou dvou předchozích čísel (0-1-1-2-3-5-8-13-21-...). A právě z této sekvence odvodili už ve starověkém Řecku zlatý řez (golden ratio), aby uměli lépe vyjádřit rozdíly mezi čísly sekvence.

Jak používat zlatý řez v designu

Aplikace zlatého řezu do designérské profese vůbec není tak náročná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jeho využitím můžeme vytvářet například proporcionální layouty na web. Pokud chceme navrhnout web, který má vedle prostoru pro hlavní obsah i sidebar, tak právě s využitím zlatého řezu umíme stanovit jejich přesnou šířku.

Pokud by se jednalo řekněme o prostor o šířce 960px, tak prostor pro hlavní obsah by měl mít šířku 593px (960px/1,618) a sidebar šířku 367px (593px/1,618). Samozřejmě, že v praxi do toho vstupuje několik dalších faktorů (např. padding), ale logiku tohoto poměru to deklaruje skvěle.

A jelikož toto číslo vychází ze sekvence nekonečného množství čísel, tak jeho opakovaným aplikováním získáme různé velikosti (délky, šířky,...), se kterými můžeme v designu pracovat a vyskládat z nich funkční a intuitivní UI.

Jak jsme si již říkali, zlatý řez lze aplikovat v podstatě na všechny oblasti designu či kreativy. Ukážeme si k tomu několik příkladů.

Ořezávání obrázků

Pokud se jedná pouze o ořez prázdného prostoru na kraji fotografie, věc je jednoznačná. Ale pokud je třeba oříznout i samotný obsah fotografie či obrázku, situace se mění. Výsledek musí zůstat vyvážený a ty nejdůležitější věci na obrázku by měly mít své místo. Právě s tím nám umí pomoci zlatý řez.
(Zdroj: industrydev.com)

Typografie a hierarchie 

Umíme si také pomoci při výběru správné kombinace velikosti použitých fontů. Takto bude mít název, podnázev a samotný text tu správnou velikost a hierarchie mezi nimi bude okamžitě jasná.
(Zdroj: Invisionapp)

UI Webdizajn 

Rozložení jednotlivých elementů a ploch na webu rozhoduje o tom, jak intuitivně se bude návštěvník webu cítit. A stejně tak, jestli se mu to bude líbit. Jak jsme již dříve psali v článku, například šířka jednotlivých sloupců je díky zlatému řezu jasně stanovena.
(Zdroj: Apiumhub)

Logo

A posledním příkladem je využívání zlatého řezu při tvorbě loga. Tady to možná na první pohled není až tak očividné. No věřte, že zlatý řez se zde aplikuje velmi často ai ta nejznámější loga byla vytvořena právě s jeho pomocí.