Zpět na blog
Tipy a triky

Jak se stát iOS vývojářem

Skillmea
03.10.2016
19 minut čtení
Jak se stát iOS vývojářem
Zřejmě uvažuješ nad tím, že se staneš vývojářem pro platformu iOS. Budeš mít blízko ik programování pro tvOS (Apple TV), watchOS (Apple Watch), macOS (stolní a přenosné počítače) a možná v budoucnu carOS, … Tentokrát se podíváme na to, co všechno potřebuješ k tomu, aby ses stal iOS vývojářům buď na volné noze nebo jako zaměstnanec.

Zkusím to ozřejmit z pohledu, jak to řešíme my v  become.sk . Klidně se mi ozvi pro bližší informace, určitě tě odkážu na  Swiftologa , online kurz iOS programování, který probíhá formou naučných videí. V tomto kurzu získáš základní přehled jazyka Swift a vyzkoušíš si v něm udělat (zatím) jednu vzorovou aplikaci.

Co potom? Řekneš si, vždyť to všechno stojí peníze. No ano, no stojí. Třeba si uvědomit, že ve všem je lidská energie a čas. Platí se za něj. Pokud existují věci zadarmo, tak ty zaplatil někdo jiný místo tebe, za což můžeme v podstatě všichni děkovat. No dobře, dost bylo moralizování, pojďme si ukázat, co všechno potřebuješ k tomu stát se řádným iOS programátorem, řekněme v průběhu roku.

Hardware a software – kolik tě to bude stát

Možná už máš počítač s OS X, později macOS. Pokud ne, tak věz, že potřebuješ právě ten. Pokud nemáš, na tvém místě bych v závislosti na poměru cena/výkon volil  iMac 21,5“ . Tento odkaz není reklama, uvádím jej na Traco čistě dobrovolně :-). Takový iMac koupíš za cca 1200 € a výše.

Pokud chceš levnější stolní počítač, tak budeš muset sáhnout po  Mac Mini , trochu mu budeš muset rozšířit RAM (cca 100 €), dokoupit displej alespoň za 300 €, dokoupit Apple klávesnici (120 €) a myš (86 €) nebo Trackpad (144 €). Tato možnost dohromady vychází cca. 1200 €, tedy stejně jako komplexní iMac, kde už máš všechno. Cenu umíš samozřejmě srazit cenou displeje. Ze zkušenosti však vím, že čím lepší displej, tím snáze se bude i tobě programovat.

Různé typy Mac zařízení

Pokud chceš přenosný počítač, doporučuji  MacBook Pro . Nový a nejlevnější 13“ koupíš za 1450 €. Občas jsou i výprodeje starších modelů, kde se umíš cenou dostat na 1150 €. Nad jiným než Pro ani neuvažuj, protože MacBook ani MacBook Air se na vývoj nehodí. Jsou příliš nevýkonné na to, co časem budeš potřebovat. Ze začátku možná ano, ale za rok intenzivního vývoje od tvého začátku jistě nebudou stíhat. Věř mi.


No dobře, a co zařízení, pro které budeš vyvíjet? Máš iPhone (679€)? Máš iPad (369€)? A co Apple TV (179 €) nebo Apple Watch (349 €)? Doporučuji začít s iPhone zařízením. Nejen, že budeš mít telefon, ale také řádný systém iOS, který ti umožňuje velmi mnoho, zatímco tvOS a watchOS jsou do jisté míry omezené. iPad je také v pohodě, ale neobsahuje některé důležité součástky, které obsahuje iPhone. Např. si z něj nezavoláš přes operátora. Ono to jde pomocí  Continuity , iz Macu dnes už zavoláš, ale v zásadě jen když máš iPhone.


Když to zkusím zhruba spočítat, tak na hardware potřebuješ 2000 €. Zda je to hodně či málo, je na tobě. Když však budeš dobrý, vrátí se ti to několikanásobně.


Software tě vyjde v podstatě zadarmo. Co ti stačí je vývojové prostředí  Xcode , ve kterém budeš vše programovat. Pokud jsi schopen udělat si i grafiku, doporučuji  Sketch , který však stojí $99. Pokud chceš kreslit rastrové obrázky, doporučuji  Pixelmator  za 29,99 €.


Jako příklad uvedu sebe. Já jsem si v roce 2010 koupil iMac 27“ za 1600 € a mám ho dodnes. Jednou jsem mu rozšiřoval RAM ze 4GB na 16GB. Díky němu jsem začal programovat pro iOS. Úplnou náhodou, ale to je jiný příběh. Začal jsem podle knihy ještě v jazyce Objective-C, dělal jsem vlastní appky, nějaké klientské, později pracoval pro  starbuginloop  a teď vedu tým vývojářů mobilních appek a školím/učím programovat pro iOS. Takže těch 1600 € se mi vrátilo v průběhu 6 let dostatečně na to, abych uživil rodinu, abychom si mohli dovolit koupit auto, …

Na co ještě čekáš?

Licence, živnost nebo zaměstnání

Nepotřebuješ nic z toho. Ale pokud uvažuješ nad seriózním vývojem, tak minimálně Apple licenci za $99/rok potřebuješ. Ta ti umožňuje odesílat aplikace do App Store, případně máš více výhod spojených s dostupností obsahu pro Apple vývojáře i beta verze nového softwaru pro vývoj a máš šanci dostat se na konferenci WWDC pořádanou firmou Apple.


Jakmile však začneš peníze vydělávat, byť i jeden cent, potřebuješ je přiznat daňovému úřadu. Pokud tato částka je menší než nějaká hodnota, daň ani odvody neplatíš. Přesáhneš-li jistou částku, už musíš platit i daň, odvody atp. Tam je už dobrá živnost nebo srůčka. Ve všem kolem daňových informací ti poradí chytrý účetní nebo účetní.


Pokud nechceš mít tyto problémy, zaměstnej se ve firmě, která vyvíjí mobilní appky. Vyděláš stabilně. Nicméně, pokud chceš prodávat i vlastní věci, platí výše zmíněné. Všechny peníze musíš přiznat.


Pokud ti můžu já poradit: založ si živnost a najdi si stabilní příjem z vývoje (na volné noze, zaměstnanec, to je jedno). Budeš mít více možností, víc volnosti. Možná tě to vyjde více peněz odvedených do státní kasy, ale tím se netrap. I stát potřebuje k provozu jisté peníze stejně jako ty.


Platí pravidlo: pokud moc chceš, neřešíš prkotiny, ale podstatu toho, co chceš.

Praxe

Poznáš inzeráty typu: „hledáme mladého flexibilního absolventa s praxí.“ Často však absolventi praxi nemají, neboť „vysoké školy nejsou učňovky,“ jak mi jednou zamumlal vedoucí naší katedry informatiky. Asi se urazil, když jsem mu řekl, že měli bychom mít více praktických zkušeností než teorie. Jak to ale vyřešit?


Vedle školy můžeš využít různá školení, kurzy, a když se bavíme o programování pro iOS, udělej si na začátku Swiftologa a pak se přihlas k nám do become.cz, protože jsme vymysleli způsob, jak získáš zdarma praxi ještě během studia na škole a naučíš se při tom programovat. Zlepšíš se a postupně začneš už i vydělávat na stále náročnějších projektech.


Některým z vás prošel po zádech mráz, když jsem vyslovil „stále náročnější“. No ano, programovat není jednoduché. Mozek ti bude na začátku vytékat z hlavy a budeš hladový, ale pokud vydržíš, posbíráš ovoce. Poradím ti: nechci vydělat hned na začátku spoustu peněz. Nevyplatí se ti to a nebudeš mít ani praxi, ani peníze. Buď ochoten dát jistou dobu svému vzdělání bez nároku na výplatu. Jsi ještě student, máš zřejmě rodiče, kteří ti hradí studium. To je obrovská výhoda, kterou je dobré využít. Nepotřebuješ už tehdy vydělávat jako Mark, Steve nebo Milan. Fakt ne :-). Nebo pokud se chceš stát programátorem vedle práce, kterou už nechceš dělat, tak v ní pokračuj, dokud nezískáš zkušenosti v programování natolik, že si můžeš dovolit vzít placený projekt.


Ono to začne. Přijde jeden projekt za rok, na další rok dva, potom čtyři, osm, … a exponenciála roste a přináší ovoce. Jen vydrž a nechci všechno hned. Protože tento svět nefunguje.


A zavři už ten článek o příběhu dalšího úspěšného startupu, který získal peníze, ale reálnou hodnotu nevytváří. Je to bublina. Přečti si raději článek o tom, proč zase další (relativně) úspěšný  projekt končí . Nechce se ti to číst? Prozradím ti podstatu: nevydělávají dost peněz na svůj provoz. Zapomeň na milionový startup, udělej něco užitečného pro sebe a své okolí a možná budeš mít štěstí a vyděláš na tom. Potom se bude o tobě psát, ale ty budeš vědět, že úspěch nepřichází přes noc, ale po letech dřiny a odříkání.


Dost bylo mudrování, uvedu ti nyní několik zdrojů, ze kterých můžeš čerpat při svém vzdělávání.


Vzdělávací programy

Apple nabízí osnovu a materiály vzdělávacího programu  programování v jazyce Swift . Ono to je mnoho materiálu, ale bez edukační teorie, samotný materiál nevzdělává, není tam žádná příručka, není to náhrada kurzů. Je určen učitelům, kteří chtějí někoho učit programovat. Podle něj jdu individuálně učit jednoho člověka, který se chce naučit od nuly programovat a hned jde skočit na jazyk Swift a Apple platformu. Abych to uvedl na pravou míru, ten člověk prošel denními kurzy s více účastníky i online kurzy, ale zjistil, že jemu vyhovuje jiné tempo a individuální přístup.


Pak zde máme online vzdělávací kurzy. Swiftolog  od  Learn2Code , který jsem připravil já. Má dvě části, v první si projdeš jazykem Swift, v  té druhé  si naprogramuješ ukázkovou aplikaci.


Abych byl kompletní, musím uvést i jiné vzdělávací instituce, které nabízejí online kurzy programování pro iOS.


Coursera
  nabízí  kurzy vývoje pro iOS , jejich nevýhodou i výhodou v našich končinách je anglický jazyk. Takhle v terénu se ho naučíš nejlépe. Některé kurzy jsou placené, jiné zdarma. Stačí si vybrat a studovat.


Pak tady je  EdX , ale o iOS je tam toho podstatně méně.


Tutoriály

Někdy si řekneš, že jdeš si sám nebo sama zkoušet postupy, které někdo dal dohromady. Jak vytvořit hru, jak provést aplikaci podobnou instagramu, atp. Tyto návody jsou pěknou ilustrací toho, jak věci na pozadí aplikací fungují. Pokud chceš vyzkoušet opravdu dobré tutoriály, zajdi na  RayWenderlich.com  a něco pohledej. Tutoriálů jsou tam stovky, od programování jednoduché „Hello World“ appky, přes programování serverové části pro podporu aplikace až po Apple Watch nebo Apple TV. Vybrat si můžeš, většina z nich je zdarma, jinak nabízejí ucelené knihy plné návodů i takových, co se na web nevešly.


Možná časem narazíš i na jiný web věnující se návodům, tento je ovšem jeden z nejlepších.


Fórum

Občas se stane, že se potřebuješ zeptat, jak vyřešit „neřešitelný“ problém, ale ze začátku neznáš nikoho znalého, lepšího než ty, kdo by ti poradil. Proto zajdi na  StackOverflow  a zeptej se tam. Jejich promakaný systém hodnocení otázek a odpovědí dává tomuto fóru jedinečnost v tom, že určitě umíš na první pohled zjistit, která odpověď je vhodná pro tvůj problém.


Oni totiž implementovali promyšlenou gamifikaci, která ve své podstatě stojí na kladení otázek, jejich zodpovězení, editaci a hodnocení. Na tomto základě získáváš hodnosti a reputaci na fóru. Ono to funguje výborně, neboť každého člověka to udržuje v aktivitě.


Celé fórum je v angličtině samozřejmě. Znovu platí, pokud přetrpíš začátky, že angličtině nerozumíš, tak později porozumíš. A bude to dobré.

Jak porozumět angličtině

Už jsem cosi naznačil spíše v článku. Jsou čtyři oblasti angličtiny (i jiných jazyků), které je dobré trénovat:

  1. Poslech
  2. Čtení 
  3. Mluvení 
  4. Psaní 

Poslech
  si trénuj tak, že budeš audiovizuální obsah sledovat výlučně v angličtině, i když tomu nebudeš hned rozumět. Slovíčka a fráze se zvyknou opakovat a ty postupně pochopíš kontext vysloveného.


Čtení
  trénuj dobrým čtením. Nejen tutoriálů a dokumentace, ale také článků na blozích a magazínech, různá fóra. Tak se naučíš, jak se skládají věty, i když mnohdy se mohou vyskytnout chyby. Nic si z toho nedělej, postupně je budeš umět odhalit. Buď sám, nebo s trochou pomoci zběhlejšího překladatele.


Mluvení
  trénuj mluvením :-) Zapni Siri a něco jí řekni… každý den :-). To by byl začátek. Potom najdi člověka, s kým si můžeš promluvit v angličtině. Ideální ze zahraničí přes Skype. Nebo vycestuj do zahraničí a zkus se něco zeptat.


Například zkus  MyEnglishTeacher.euspeaking24.com  nebo si viz  seznam dalších . Při troše snahy lze takových zdrojů najít kvantum, ověř jsi, který ti vyhovuje a jdi na to.


Psaní
  se sveze vedle tří výše zmíněných aktivit. Totiž musíš umět napsat, co hledáš, napíšeš nějaký komentář pod přečtené nebo svůj vlastní názor na Facebook či  Medium . Stejně tak si domluvíš rozhovor s člověkem ze zahraničí přes email, kde musíš psát také.


Při všech aktivitách se neboj dělat chyby. Pár lidí tě zdrbe za to, že si vůbec dovoluješ s takovou angličtinou něco prezentovat. Jenže to je přesně ten správný moment, kdy se naučíš něco nového. Zeptej se těch lidí na to, jak by znění změnili a určitě ti poradí.

Tvá cena

Nebuď hloupý a neptej mnoho. Jsi junior, začátečník nebo velmi mírně a vlažně pokročilý, ale stále se máš co ušít. Jak to vím? No protože čteš tento článek, jsi jeho cílovka. I profík to musí, ale na jiné úrovni. Nastav si cenu na začátku například. na interval 0€ – 5€/hod. Teď si to v hlavě přepočítáš, zjistíš, že za měsíc (160 hodin) bys vydělal 800 € a za rok 9600 €. Z toho odvést ještě daň, odvody a zůstane ti polovina. Tvá představa však byla alespoň dvou až trojnásobná. No řekněme si pravdu, že abys fakt mohl vydělávat 20000 € ročně a více, potřebuješ si toho dost hodně odprogramovat, abys appku nerealizoval dva měsíce, ale dva týdny. Víš, toho, co ti bude dávat peníze také něco stojíš a dobře si rozmyslí, jestli se mu vyplatí zaplatit profíka na málo hodin nebo začátečníka na spoustu hodin. V konečném důsledku ho to finančně vyjde stejně,


S cenou to je jako se stromem. Teď se asi učíš programovat, jsi na začátku, tak to ber, že jsi zasadil semínko jabloně. Začínáš růst, jak roste malý výhonek, ale od toho výhonku ještě nežádáš, aby ti dal jablka. Sám víš, že dospělou jabloní ještě není. Stačilo by, kdyby přišla myš, okousla kořínek a všechno je v prdeli.


Ty jsi také ten výhonek, a když se budeš snažit vydělat co nejvíce, nic z toho nebude, neboť nikdo ti to nedá. Ptej si vodu, kterou cháp projekty, které budeš dělat byť zadarmo. Ze začátku. Na nich se naučíš komunikovat, projektový management, osobní časový management, plánovat a v neposlední řadě i programovat.


Ani se nenaděješ ao pár měsíců budeš na úrovni, kdy už budeš i něco vydělávat.

Závěrem

Přestaň teď číst, přejdi  Swiftologa , otevři Xcode a udělej něco. Případně se mi ozvi ;-) a pak si dej Swiftologa.

Autorem blogu je  Peter Druska , který je lektorem online kurzu programování iOS aplikací  Swiftolog . Zajímá tě programování nebo designování? Vyber si některý z našich dalších online a prezenčních kurzů pro začátečníky a mírně pokročilé na  https://skillmea.sk .Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Proč se věnovat programování pro iOS?
Tipy a triky
11.08.2016
Skillmea

Proč se věnovat programování pro iOS?

Mnoho lidí dnes uvažuje nad tím, že začne programovat mobilní aplikace. Je to v módě, trendové a roboty je pořád dost. Navíc představa je taková, že člověk hned začne vydělávat velké peníze, že za rok bude doma Teslu nabíjet. Pravda však není tak růžová, jak se na první pohled zdá. Nechci nikoho od programování pro iOS, natož obecně, odrazovat, spíše naopak. Já budu rád, až se programování budeš věnovat. Tak proč ten oxymoron? Na jedné straně říkám, že pravda o představách není tak růžová, jak se zdá, ale na druhé straně chci, abys do toho šel. Je to jako se vším v životě. Pokud se něčemu věnuješ neustále, naplno as chutí, tak vždy dosáhneš výsledků. Vždy! Ještě jednou to zopakuji: vždy. Zní už možná jako jakýsi motivační spisovatel, ale já tě chci motivovat. Ale chci ti ukázat i druhou stránku mince. Začněme příběhy o úspěších. Moje rada zní: nečti je. Šok? Raději si přečti příběhy o tom, jak někdo selhal. Já, takové se nedají moc přečíst, nikdo se nechce chlubit tím, v čem neuspěl. Věc se má tak, že příběh o úspěšném projektu se dobře čte během 30 minut, za které se dokážeš namotivovat, že i tvůj nápad je tak jedinečný a bude jistě úspěšný. Že je tomu tak? Pokud se mýlím, zavři tento článek a napiš mi :-). Platí pravidlo, že  každý úspěšný produkt, každá úspěšná služba nebo firma je budována dlouhá léta . Vychází právě z mnoha neúspěchů, které ozřejmí, jak věci udělat lépe v příštím pokusu. A když lidé kolem produktu/služby/firmy vydrží dost dlouho, jeden z těch pokusů vyjde a stane se úspěšným. Tak je tomu. Je to na první pohled jednoduché, ale trvá to dlouho. Zapamatuj si, že neexistuje úspěch, který se děje přes noc. A  programovat se nenaučíš za pár dní . Chce to hodně odříkání, dřiny a pocení krve. Tvůj mozek se bude točit na plné obrátky a ty nebudeš chápat, co to od tebe ten program vlastně chce. Budeš si trhat vlasy, raději budeš hladový, jen abys vyřešil nebo vyřešila problém, který před tebou už několik dní visí. Probdíš mnohé noci, s přáteli si budeš povídat jen na autopilota, protože v hlavě ti půjdou logické obvody, které jsi nastartoval na plné obrázky. Ty tě tak moc zaměstnávají, že brzy budeš vyloučen z partie, ve které jsi byl možná alfa samcem. Budeš se měnit, nebudeš se umět smát jejich humoru, bude to obtížné. To je ten lepší případ. Může se ti stát, že tě budou mít za divného, ​​podivína, který dělá něco, co nedává na první pohled smysl. Z krátkodobého pohledu určitě ne. Ale z dlouhodobého pohledu získáš další superschopnost, při jejímž používání nebudeš muset nosit křiklavé elasťáky, navlékat se do nepohodlné masky a zachraňovat sociálně slabší jedince. Svět budeš zachraňovat jinak, z pozadí, z pohodlí domova či při péči o své děti. Sedíš pohodlně? Neboť nyní jmenuji  výhody, které ti programování určitě přinese . Naučíš se angličtinuJe třeba si uvědomit, že svět je dnes více a úžeji propojen, než kdysi. Znát jen češtinu je málo. Ano, byznys se dá dělat i zde, lokálně, ale pokud chceš jít do světa, pokud chceš, aby tě znali iv jiných lokalitách, angličtina je základ. Pokud ji nevíš, nevadí. Do všeho se dostaneš postupně. Dívej se na filmy, seriály a youtube videa výhradně v angličtině.  Něco z mluveného slova pochytíš. Čti články v angličtině, ideální http://medium.com, kde je mnoho zajímavých názorů, hovorová angličtina, jednodušší, těžší, různorodá. Ozvi se někomu anglicky mluvícímu přes Facebook, Twitter… dej si s někým skype. Přihlas se do nějakého online kurzu přes www.edx.org nebo jiné. Dnes už nemusíš cestovat do jiné země, aby ses naučil angličtinu. Naučíš se programovatMimo jiné :-). Programování není jediná oblast ve společnosti, která se dá dělat. Je toho mnoho. Jmenovat to nejdu. V zásadě dnes si umíš vydělávat nahráváním YouTube videí, hraním nebo testováním her, kreslením, úklidem, staráním se o děti nebo programováním. Je předpoklad, když čteš tento článek, že se chceš věnovat programování. Vědět programovací jazyk znamená vědět, jak funguje tento svět. Zdá se to divné, ale celý náš život jsou algoritmy, předepsaná pravidla, podmínky, cykly, třídy, pole, objekty. Přesně to popisuje i většina dnešních programovacích jazyků. [Image] Naučíš se logicky mysletBez logiky se nepohneš. Bez logiky uvěříš lidem a politikům, kteří lžou. S chápáním výrokové logiky a boolovské algebry budeš znát mocný nástroj k odhalení polopravd, lží a zavádění. Bude to ale trvat dlouho. Naučíš se komunikovat v týmuBudeš zřejmě na Slacku (nebo jiném IM) v kontaktu s lidmi v týmu. Nebudeš jen tiše sedět a dělat si svoji práci. Budeš argumentovat, hájit své postoje, návrhy, přijímat změnové požadavky, reagovat na ně. Budeš dávat vědět o tom, kdo jsi, co děláš, proč to děláš, jak to děláš. Zřejmě budeš mít někoho, kdo dělá pro druhou platformu, v našem případě Android, se kterým budeš komunikovat návrh databáze, API, grafiky, … Budeš komunikovat s grafikem, grafičkou, ilustrátorem, obchodnicí, … Bez komunikace ani na krok . [Image] Budeš přispívat věcmi zdarma do komunityPřiprav se na to, že  v zájmu tvého růstu budeš dělat věci zadarmo . Normálně, že nikdo ti za ně nezaplatí a sám je dáš ven. Například na GitHub.com. Pokud chceš, aby lidé o tobě věděli a případně ti pomohli, musíš i ty pomoci jim. Je to vzájemné a lépe se ti potom bude dýchat. Není to podmínka, nemusíš nic zveřejnit, nikomu pomoci. Ber to jako doporučení, jak vyrůst, jak získat konstruktivní kritiku na svou práci a tak se zlepšit. Budeš pomáhat jiným lidemStačí, že se staneš trochu známým, lidé ti budou psát, abys jim s něčím pomohl. Buď poradit, nebo vysvětlit, nebo dokonce naučit. Připrav se na to, protože to tě čeká. Zase jsme při komunikaci, ale tato je už na jiné úrovni. Nezapomeň však reálně ohodnotit své schopnosti a slíbit jen to, co umíš dát. Jinak můžeš velmi rychle vyhasnout, což by mělo za následek, že bys přestal/as programováním. Naučíš se osobní time managementNení nic horšího, než čekat od druhých lidí, že ti připraví program dne, týdne, měsíce. Ne. Dnes musíš ty přemýšlet, jak, kdy, a co uděláš. Dostaneš projekt, v lepším případě si termín určíš ty, v tom horším ho dostaneš a tvým úkolem bude projekt si naplánovat tak, abys ho stihl. Roli po úloze, kousek po kousku. Tyto úkoly bude sledovat ještě několik párů jiných očí lidí v týmu. Ty oči mají za sebou mozek, který se tě bude ptát, co děláš, kdy chceš dokončit větší celky a podobně. Častokrát to budou nepříjemné otázky, protože sám vnitřně víš, že něco nevíš, ale bojíš se to říct. Poznáš nové lidiJsi piš. I kdybys měl naučený strach z lidí, tomuto se nevyhneš. Dříve či později přijde za tebou neznámý kolega a bude něco strašného chtít. Možná mu na začátku nebudeš rozumět, ale naučíš se jeho jazyku rozumět. Pokud něco nebude jasné, směle se ptej, klaď i hloupé a trapné otázky, jen tak se posuneš a naučíš to, co je třeba. Každý nový člověk v životě člověka přináší obohacení, konfrontaci s novými a odlišnými názory, jiný pohled na tutéž věc. Oba vás to obohatí. PenízeSamozřejmě,  programování pro iOS přináší i peníze . Kdo by to byl býval čekal, že? Nečekej však hned plat, jak čteš v motivačních článcích. Za rok nebudeš mít Teslu v garáži, ani nejnovější techniku ​​od Apple. Budeš stále fíčet na tom, co máš, v garáži kromě kola bude ojeté auto. Spíše buď zdravě sebevědomý, prodej se, ale neptej přehnané částky. Ono to ovoce (rozuměj peníze) přijde jaksi samé. A potom i tu Teslu budeš doma nabíjet. [Image] Tak je to s životem programátora pro iOS. Jsou lepší dny, jsou dny, kdy to budeš chtít pověsit na hřebík. (Nebo na GitHub?) No tak to bývá všude v životě. Jen dělej to, co tě baví, naplňuje a obohacuje osobnostně i finančně. Někdy nemusíš mít mega prachů, abys byl šťastný nebo šťastnou. Možná méně peněz vyměníš za větší svobodu v práci, za flexibilitu pracovní doby, za čas strávený s rodinou. Určení priorit je už na tobě. Hodně štěstí :) Autorem blogu je  Peter Druska , který je lektorem online kurzu programování iOS aplikací  Swiftolog . Zajímá tě programování nebo designování? Vyber si některý z našich dalších online a prezenčních kurzů pro začátečníky a mírně pokročilé na  https://skillmea.sk .
Tajné tipy, triky a nástroje všech dobrých web developerů
Tipy a triky
10.12.2015
Skillmea

Tajné tipy, triky a nástroje všech dobrých web developerů

Chrome, Sublime text, WordPress a MAMP či WAMP již znáte. Zde jsou další vynikající zdroje, které vás posunou o level výše. Seznam není ani zdaleka kompletní, ale průběžně bude doplňován. Pokud máte nějaké dobré nápady, klidně napište do komentářů nebo dejte pull request.[Image] Šablony• themeforest.com - placené, ale velmi dobré • html5up.net - pěkné čisté HTML5 šablony zdarma Fotky• unsplash.com • compfight.com • Canva • Pixlr • Pixabay Práce a kolaborace• Atom alternativa k Sublime Text - postaveno na webových technologiích, žere více paměti • GitHub (nebo i BitBucket) + např. SourceTree nebo GitHub Desktop nebo git v příkazovém řádku • Trello - kolaborace, plánování a organizace projektů • Toggle - trackování času, reporting • Slack - komunikační nástroj pro týmy • SuperFaktúra - i fakturovat třeba • Coffitivity - příjemný hluk kavárny, pokud máte doma příliš zticha - výzkum potvrzuje • Bonus: vim - pokud jste velký frajeři a Atom se vám zdá příliš barevný Tutoriály a vzděláváníVáš nejlepší kamarád: YouTube Online univerzitní kurzy zdarma: • Coursera Placené, místy free trial: • webrebel - slovenské video tutoriály (HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL, Laravel)! • treehouse • lynda Přednášky z WebExpo 2015 Články a blogy: • CSS Tricks • Code guide by @mdo Knihy zdarma: • eloquent javascript • Getting Real by 37 Signals / Basecamp • Playbook a Guides by Thoughbot UX• Julesove UXthis! • GoodUI • Kniha musí být: Don't Make Me Think od Steve Krug Hosting• DigitalOcean • Na menší věci a registraci domén: WebSupport Čo sa ďalej naučiť• SASS • více Javascriptu • Foundation namísto Bootstrap • Gulp/Grunt • Bower • Node.js - hlavně kvůli npm • Markdown - zjednodušený formátovací jazyk, ve kterém je psán tento dokument Bonus a špeciality• CSS vtipy Moje obľúbené podcasty• StartUp • The Complete Guide To Everything • Beyond the To Do List • Question of the Day • Accidental Creative • The EntreLeadership Podcast • Bizcraft -tento je opravdu o webech a spol. • The Tim Ferriss Show  nemůžu vynechat Tak trochu v této kategorii osobního rozvoje a udržení duševního zdraví: • Spotify • Audible Autorem tohoto blog postu je Matúš Marcin, lektor kurzu webdesignu v Košicích, který se webdevelopmentu věnuje již téměř dekádu. Máte-li nějaké dotazy, nebo chcete doplnit tento seznam, napište nám komentář.
8 známých webů vytvořených v PHP
Tipy a triky
12.10.2015
Skillmea

8 známých webů vytvořených v PHP

PHP je open source skriptovací jazyk a používá se zejména pro programování klient-server aplikací a pro vývoj dynamických webových stránek. Zkratka PHP původně znamenala Personal Home Page, dnes tato zkratka znamená Hypertext Preprocessor. PHP lze používat i pro vývoj aplikací s uživatelským rozhraním. Mimo jiné PHP dokáže spolupracovat s relačními databázemi, přičemž zachovává jednoduchou a přímočarou syntaxi. Prohlédněte si seznam nejznámějších webů vytvořených v PHP: Facebook [Image] Wordpress [Image] Fickr [Image] Yahoo [Image] iStock [Image] Digg [Image] Wikipedia [Image] LiveBid Auction [Image] Chceš se naučit tvořit weby v PHP a jeho populárním frameworku Laravel? Jdi na webrebel.sk a my tě to naučíme.  Přidej se k nám i ty, nauč se programovat a možná za pár let už budeme psát o tobě! ;)

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách