Komunikace není jen o slovech. Tvoří ji i gesta, mimika, držení těla a tón hlasu. Chceš lépe rozumět lidem ve svém okolí? Řeč těla je způsob, jak budovat kvalitnější partnerské, přátelské a profesionální vztahy.
Co je řeč těla?
Pokud si s někým povídáš a má nakloněnou hlavu, zřejmě přemýšlí. Vzpřímený postoj značí zájem. Obranné držení těla s překříženýma rukama hovoří o opatrnosti, podupávání nohama o nervozitě. Nicméně řeč těla je třeba rozlišovat v celém kontextu, protože ne ve všech případech lze postoj těla vysvětlit úplně stejně.
Možná jsi slyšel o tom, že když něco mluvíš, pouze 7 procent tvoří slova, 55 procent řeč těla a zbytek je o hlasu a technice mluvení. Toto tvrzení pochází z Mehrabianova komunikačního modelu. Je o tom, že pokud mluvíš o skutečných pocitech, tón hlasu je důležitější než slova.
Řeč těla je tedy podstatnou součástí komunikace a často tím prvním a zejména upřímným projevem. Jak ji definovat? Podle Cambridgského slovníku představuje „polohy nebo pohyby těla, které jiným lidem ukazují, jak se cítíš bez použití slov“. Pokud jsi například shrbený a díváš se do země, jen těžko na pracovním pohovoru přesvědčíš personalistu, že jsi stvořen na pozici manažera, který má vést tým lidí.
Nevíš, co je řeč těla a rád by sis doplnil znalosti? Dáváme ti do pozornosti kurz Řeč těla základy, kde se dozvíš zajímavé informace o signálech těla, zrcadlení, vnímání vzájemné komunikace a také konkrétní příklady řeči těla.
Přeč je důležité znát řeč těla?
V první řadě je třeba si uvědomit, že komunikace se dělí na verbální a neverbální. Čili v osobních či profesionálních vztazích nejsou důležitá jen použitá slova, ale i to, jakou máš mimiku obličeje, tón hlasu či postoj těla. Zatímco slova používáš vědomě, řeč těla vychází z podvědomí.
Dobrou zprávou je, že to lze změnit, řeči těla porozumět a naučit se ji vědomě používat. Ovšem nikdy by si pomocí ní neměl manipulovat druhé co, nakonec, platí i ve verbální komunikaci.
Ovládáním signálů řeči těla si dokážeš vybudovat lepší vztahy, ať už na osobní, nebo profesionální úrovni. Zároveň ti může přinést lepší pracovní příležitosti a úspěch. Tvá gesta, držení těla, tón hlasu i intenzita očního kontaktu mají vliv na to, do jaké míry dokážeš druhé uklidnit, vybudovat si důvěru a respekt.
Platí to i naopak. Řečí těla můžeš druhé zmást, zesměšnit či urazit. Stačí si představit situaci, že slovy mluvíš jedno, ale tvá řeč těla říká úplný opak. Způsob, jakým druhé posloucháš, díváš se na ně a reaguješ, prozradí tvůj zájem i to, zda mluvíš pravdu a jsi důvěryhodný.
Řeč těla je třeba znát z následujících důvodů:
Potvrzuje a posiluje význam verbální komunikace.
Může být v rozporu s tím, co mluvíš slovy a naznačovat lež či podávání zkreslených informací.
Může nahradit verbální zprávu, protože výraz tváře dokáže někdy říci víc než samotná slova.
Slouží k doplnění a zdůraznění verbální komunikace. Například šéf, který udělil zaměstnanci pochvalu a poplácal ho po rameni, zdůraznil význam svých slov.
Řeč těla ovlivňuje život v mnoha oblastech:
Ilustruje důvěru ve svět podnikání.
Ovlivňuje vnímání osobní značky.
Pozitivní řeč těla zvyšuje šance na úspěch na pracovním pohovoru, neformálním setkání i prvním rande.
Naznačuje míru tvé přístupnosti, pozornosti i otevřenosti novým nápadům.
Vzbuzuje dojem, že jsi soustředěný a máš zájem o to, co druhý mluví. Tím pádem máš větší šanci vybudovat si kvalitní vztahy.
Postoj těla
Postoj těla ti o člověku hodně prozradí dříve, než otevře ústa. Pokud si nevěří nebo je apatický, pak je shrbený, má svěšená ramena a monotónní chůzi. V případě, že stojí zpříma, dívá ti do očí a usmívá se, působí sebejistě. To znamená, že postoj těla ve stoje, v sedě i při chůzi hodně napovídá o vnitřním rozpoložení i sebedůvěrě člověka.
Jak ovlivňuje postoj těla komunikaci
Řeč těla a postoj jsou neodmyslitelnou součástí komunikace. Pojďme se společně podívat, co říká postoj těla o člověku.
Příliš napjaté držení těla, tedy napnuté svaly, strnulý pohled a nohy blízko u sebe, které připomíná soustředění lukostřelce, naznačuje, že jsi pod tlakem a dokážeš se popasovat s daným úkolem. Avšak dlouhodobě napjaté držení těla značí problém, tedy chronický stres, který je třeba řešit.
Přenášíš váhu z jedné nohy na druhou, posouváš těžiště těla dopředu, dozadu či do stran? Může to být signálem nejistoty. Naklánění se do strany bývá spojeno s apatií, posunutí dozadu s kritikou a opření se například o stěnu s nedůvěřivostí.
Podřazený postoj, který hovoří o potřebě ochrany, jde ruku v ruce se shrbením se, pokrčenými rameny a chodidly vytočenými dovnitř.
Nadřazený postoj těla charakterizuje záklon, ruce zkřížené na prsou a rozkročené nohy. Signalizuje aroganci či převahu.
Pokud sedíš, nohy máš přeložené přes sebe, ruce zkřížené na hrudi a hlavu otočenou do strany, kriticky posloucháš nebo jsi se od rozhovoru rozhodl držet dál.
Zkřížené kotníky pod židlíjsou signálem podvědomé nedůvěry.
Člověka, kterého vidíš poprvé, můžeš dobře odhadnout i podle chůze:
Pokud se při chůzi jemně pohupuje, působí energicky.
Krátké a rychlé kroky naznačují shon.
Rychlá chůze připomínající cupitání působí podlízavě.
Plaziva, do strany nakloněná chůze, může být spojena s pocity nedostatečnosti.
Pokud si osvojíš to, co jednotlivé postoje těla znamenají, umíš jim následně přizpůsobit verbální komunikaci. Například člověka povzbudit, pochopit nebo se připravit na adekvátní zvládání konfliktů.
Jak se naučit řeč těla
Řeč těla se lze naučit několika způsoby. Jaké máš možnosti?
Najdi si knihu, která je věnována řeči těla, přečti si ji a uč se přečtené rozpoznávat v reálném životě.
Absolvuj náš kurz Řeč těla, ve kterém si osvojíš základy a dozvíš se spoustu zajímavého z této oblasti.
K dispozici máš spoustu volně dostupných videí a článků na toto téma.
Řeč těla v byznysu
Řeč těla v byznysu můžeme, stejně jako v osobním životě, rozdělit na pozitivní a negativní. Tvým cílem je mít pozitivní řeč těla v zaměstnání či podnikání a naopak vyhnout se negativní řeči těla, která se skládá, například z:
rukou složených před tělem,
žádného nebo napjatého výrazu obličeje,
těla odvráceného od přísedícího,
sklopených očí a nedostatečného očního kontaktu,
shrbeného postoje těla a skloněné hlavy,
pohledu upřeného do neznáma,
ošívání se či napravování oblečení,
hraní si s mobilem, perem nebo kreslení si.
Pozor si dej na kousání nehtů, které je spojeno se stresem a nejistotou. Sevřené rty značí úzkost, rychlé mrkání nejistotu a obavy, bubnování prsty nudu a ošívání se nezajímavost.
Jak správně komunikovat pomocí řeči těla
Pokud chceš být úspěšný v práci, dej si záležet na pozitivní řeči těla. Prostřednictvím ní můžeš podpořit týmového ducha, zvýšit morálku zaměstnanců, snáze delegovat povinnosti na podřízené, získat respekt, dosáhnout úspěchu, mít dobré vztahy s nadřízenými i podřízenými.
Chceš zažívat na pracovišti úspěch a mít dobré vztahy? Inspiruj se následujícími tipy na pozitivní řeč těla.
Dej pozor pro správné držení těla ve stoje i vsedě, protože, mimo jiné, vypovídá o tvé sebedůvěrě i duševním rozpoložení. Vzpřímený postoj těla, uvolněná kolena a váha spočívající na spodní části těla dodává sebevědomí. Při sedě měj nohy položené na podlaze, ruce volně od těla a své věci si poklad na stolek, abys získal více prostoru.
Mluv uvolněným hlasem, protože pokud mluvíš vysokým tónem hlasu, působíš méně empaticky a výkonně a také to naznačuje nervozitu.
Pokud chceš působit důvěryhodně, vzpomeň si na dosažené úspěchy, které ti dodají sebedůvěru a hrdost.
Nepodceňuj sílu pevného stisku ruky, protože mluví o míře sebeúcty.
Udržuj přiměřený oční kontakt v trvání přibližně 50 až 60 procent času schůzky.
Při komunikaci používej ruce, tedy gestikulaci. Podle odborníků to zlepšuje kvalitu verbálního obsahu a zároveň podporuje myšlení a vyjadřování se vhodným stylem.
Pokud odpovídáš na otázky, nedotýkej se tváře, protože to na druhého může působit, že jsi nečestný. Vhodné není ani hraní si s vlasy.
Nezapomínej na upřímný úsměv, který dokáže zapůsobit na každého.
Máš nervy z prezentace, která tě čeká? V rámci domácí přípravy nepodceň řeč těla. Na co bys neměl zapomenout, chceš-li druhé zaujmout a přesvědčit je?
I v tomto případě si dej pozor na to, abys měl vzpřímený postoj těla, ruce volně u těla. V žádném případě si je nedávej do kapes a nehrb se. Hlavu drž zpříma.
Celkový postoj měj uvolněný, jednu nohu mírně před druhou.
Pomoz si gesty otevřených rukou, tedy ruce měj před sebou mírně od sebe, přičemž je důležité, aby dlaně směřovaly k publiku.
V případě, že máš obchodní jednání nebo přijímací pohovor do práce, řeč těla ti pomůže zmírnit napětí, působit sebevědomě a otevřeně. Co je důležité?
Využij zrcadlení, avšak vyhni se úplnému napodobování druhé strany.
Snaž se uvolnit své tělo a klidně dýchat. Představuj si, že dlouhým výdechem vydechuješ například strach.
Pokud neumíš odpovědět na otázku, dotkni se krátce tváře nebo si pohled bradu. Signalizuje to, že přemýšlíš nad odpovědí.
Nezapomínej, že postoj těla ovlivňuje to, jak se cítíš a tvé vnitřní rozpoložení se odvíjí i od polohy tvého těla. Tato metoda se nazývá Body2Brain a je za jejím vznikem stojí neuroložka a psychiatrička Dr. Claudia Cross. Prostřednictvím jednoduchých cviků si dokážeš dodat sebedůvěru, zvládnout hněv či úzkost. Kromě knihy s popisem cviků jsou k dispozici také aplikace.
Jak číst signály těla
Prozradili jsme ti pár užitečných tipů, jak číst signály řeči těla. Avšak nezapomínej na to, že jde o obecný návod k interpretaci řeči těla, který ani zdaleka nemusí platit pro každého.
Vždy je třeba vzít v úvahu, například i kontext dané situace a poslouchat svou intuici. Jestli se ti něco nezamlouvá, jednoduše se to dotyčného zeptej.
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku. Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩