Zpět na blog
Tipy a triky

Investuj do seberozvoje a staň se svojí nejlepší verzí

Skillmea
22.11.2023
13 minut čtení
Investuj do seberozvoje a staň se svojí nejlepší verzí
Cílem našeho života je stát se co nejlepší verzí sebe sama. Klíčem k jeho dosažení je seberozvoj. Prozradíme ti, co všechno se pod tímto pojmem skrývá i jaké jsou vhodné aktivity k seberozvoji.

Seberozvoj osobnosti

Slovíčko seberozvoj je v poslední době skloňováno opravdu často. Když ho rozměníme na drobné, jde o rozvíjení osobnosti nebo, jinak řečeno, zdokonalování se s cílem stát se co nejlepší verzí sebe a přežít svůj život naplno a kvalitně.

Seberozvoj osobnosti jde ruku v ruce se sebepoznáním. Bez něj je nemožné naplnit svůj plný potenciál v různých oblastech života a dosáhnout svých cílů.

Seberozvoj je zároveň o:
  • vystoupení z komfortní zóny,
  • zlepšení silných stránek a přijetí a zároveň eliminování těch slabších,
  • zvýšení sebevědomí,
  • větší efektivitě v práci či podnikání
  • a tak dále.

Seberozvoj můžeme označit i za proces učení se nových věcí a budování dovedností, které zvyšují naše šance na úspěch, dosažení cílů a splnění snů. Je to cesta k tomu, jak zlepšit svůj osobní, partnerský, přátelský i profesionální život a přežít jej co nejvíce naplněně a šťastně.

Neobejde se bez zkvalitňování schopností, dovedností, znalostí i znalostí bez ohledu na to, co člověk dělá. Seberozvoj je rovněž důležitý pro automechanika, švadlenu, manažera i podnikatele.

Líbí se ti příběhy úspěšných? Mnohé mají mnoho společného - před tím, než se začali věnovat seberozvoji, žili v nefunkčních vztazích, pracovali v zaměstnání, které je nebavilo za minimální mzdu, bydleli v pronajatém bytě nebo s rodiči a možná byli přesvědčeni i tom, že to je jejich osud.

Dnes jsou díky seberozvoji úspěšní v tom, co je baví, nemají nouzi o dobré přátele, úspěch a ani peníze. I ty můžeš patřit mezi ně. Základ je, abys tomu uvěřil ve svých myšlenkách, začal na sobě makat a nevzdával se! Určitě jsi už slyšel, že když si řekneš, že něco dokážeš, je to pravda. Rovněž je pravda i to, když si řekneš, že to nedokážeš. Je to jen na tobě.

Zároveň pro tebe máme několik inspirací, jak objevit svůj potenciál a zejména know-how pro osobní růst, sebepoznání a zkvalitnění svého života. Nabízíme ti šanci, jak si vybudovat sebedůvěru, motivaci a dosahovat svých cílů.
Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Aktivity na sebarozvoj 

Chceš začít se seberozvojem? Začni na sobě dennodenně makat. Jako inspiraci ti přinášíme aktivity na seberozvoj, které tě nakopnou správným směrem. Jaké máš možnosti?

Rozvíjej růstové myšlení

Růstové myšlení je o tom, že překážky vnímáš jako výzvy a nebojíš se selhání. Zároveň nemáš strach z dělání chyb, neboť víš, že tě posouvají vpřed. To znamená, že když se ti něco nepodaří, možná se chvíli cítíš rozzlobeně nebo smutně, ale dál makáš na svém snu a věříš, že ho dosáhneš. Selhání bereš jako signál, že ses nevydal správnou cestou a je třeba vybrat si jinou.

Jak dosáhnout growth mindset? V první řadě je o uvědomění si faktu, že mozek a limitující přesvědčení lze přeprogramovat praktikováním různých technik. Jde například o pozitivní afirmace, nástěnku vizí, vizualizaci a mnohé další. Více o přeprogramování limitujících přesvědčení se dozvíš v kurzu Síla podvědomé mysli.

Mysli více pozitivně

Někdo z nás vidí sklenici poloprázdnou, jinou zase poloplnou. Pokud jsi dostal do vínku spíše pesimistické myšlení, neznamená to tragédii, protože některé rysy své osobnosti dokážeš korigovat.

I zde ti pomůže seberozvoj, díky kterému se naučíš vnímat i těžší životní situace než součást lidského bytí a snáze je zvládnout.

Pozitivní myšlení lze budovat různými technikami, jako je například rituál vděčnosti či psaní si deníku vděčnosti, ale také všímavostí, tedy soustředěním se na přítomnost.

Pracuj na komunikačních dovednostech

Aktivity na seberozvoj jsou neodmyslitelně spjaty s budováním komunikačních dovedností. Ty se neobejdou bez rozvíjení slovní zásoby a vyjadřování se, aktivního poslechu i ovládání základů řečí těla.

Nevhodný způsob komunikace vede k nedorozuměním, zvýšené míře stresu, zpoždění projektů i snížené morálce zaměstnanců v práci. Styl komunikace v osobním i pracovním životě ovlivňuje míru sebevědomí a spokojenosti se sebou samým.

Základy komunikačních dovedností si můžeš osvojit v online kurzu zaměřeném na verbální i neverbální komunikaci. Dozvíš se, například i o asertivním jednání, manipulaci i řešení konfliktů.

Dej šanci 30-ti denní výzvě

Seberozvoj lze uchopit různými způsoby. Pokud jsi si ne zcela jistý, jak začít, stanov si 30-denní výzvu, během které se, například:
  • budeš věnovat každý den 15 minut psaní deníku,
  • zavedeš si ranní rituály a budeš je dodržovat,
  • půjdeš každé ráno, nebo večer na 30minutovou procházku do parku nebo lesa,
  • vstaneš každé ráno ve stejnou dobu

Pokud máš problém s motivací, stanov si malý cíl a odměň se za každý úspěch. Když vydržíš 30 dní, zvýší se ti sebevědomí a snáze se pustíš do ambicióznějších cílů.

Každý den vystup z komfortní zóny

Zóna komfortu nám přináší „smrádek“, ale teploučko. Nejednou v ní žijeme dlouhé období a ani zdaleka nejsme šťastní. Chceš to změnit? Každý den udělej alespoň jednu maličkost, která je pro tebe vystoupením ze zóny pohodlí.

Například jdi do práce pěšky, ačkoli se ti nechce. Nebo vybav telefonát, který už dlouho odkládáš. Každý den ti v tomto směru nabízí spoustu příležitostí.
Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Buduj si zdravý vztah se svým mobilem

Moderní technologie jsou dobrým sluhem, ale špatným pánem. Faktem je to, že většina z nás tráví ve společnosti mobilů, tabletů či sociálních sítí nezdravě dlouhou dobu. To vede nejen k nižší produktivitě, ale také nespokojenosti se sebou samým, porovnávání se s druhými, závisti nebo narušení vztahů.

Co s tím? Používej technologie s rozumem. Upřednostňuj osobní schůzky před online komunikací. Alespoň jednou týdně si dopřej digitální detox. Neměj telefon stále u sebe. Nezkroluj sociální sítě vždy, když máš čas.

Pečuj o sebe

Možná jsi už slyšel, že sebeláska je klíčem ke kvalitním vztahům i to, že druhé můžeš mít rád pouze do takové míry, jako sebe sama. Sebeláska je o péči o své tělo i duši. Jak se mít rád?
  • Nauč se říkat ne, co přispěje k budování zdravých hranic ve vztazích.
  • Přiměřeně věnuj pozornost svému zevnějšku.
  • Dopřej si každý den alespoň 30 minut času jen pro sebe.
  • Věnuj pozornost tomu, čím krmíš své tělo i duši.
  • Vylouč ze svého života toxické lidi, kteří tě táhnou ke dnu.
  • Ke zdravější sebelásce ti pomůže i náš kurz Jak najít sebevědomí,
Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Najdi si svého mentora či kouče

Pokud se momentálně nacházíš v náročném životním období a potřebuješ vodítko od nezaujatého člověka, investuj do seberozvoje tím, že si najdeš svého mentora či kouče. Podle Národní den mentoringu je pro 97 procent účastníků mentoring cennou zkušeností a pro 55 procent cestou k dosaženému úspěchu. 

Samozřejmě, aktivity na seberozvoj představují pestrou škálu činností. Kromě těch, které jsou zmíněny výše, jde o čtení knih pro rozvoj osobnosti a odborné literatury, absolvování kurzů, školení a workshopů a další.

Je na tobě, kterou z nich si vybereš a propašuješ ji do svého každodenního života. Seberozvoj zlepší tvůj život v osobní i pracovní oblasti.

Jak seberozvoj pomůže při práci s lidmi?

Práce s lidmi není vždy jednoduchá. Avšak faktem je i to, že pokud chceš změnit svět, musíš nejprve změnit sebe. To platí i tehdy, když pracuješ s lidmi. Seberozvoj je klíčový i pro každého manažera, protože ten je zodpovědný nejen za plnění cílů a termínů, ale také za spokojenost členů svého týmu.

Seberozvoj je důležitý při práci s lidmi, protože:
  • Podporuje sebeuvědomění, tedy vědomí o svých silných a slabých stránkách a nabízí možnost pracovat na nich.
  • Zvyšuje schopnost zvládat změny, které jsou pro dnešní svět charakteristické.
  • Rozvíjí emocionální inteligenci.
  • Dodává mentální a emocionální sílu pro každodenní zvládání problémů.
  • Přináší inspiraci i ostatním členům týmu.
  • Pomáhá nastolit rovnováhu mezi osobním a pracovním životem.
  • Zlepšuje vztahy na pracovišti.
  • Jde ruku v ruce s větší spokojeností a lepším zdravím.

Jak vést lidi?

Existuje spousta strategií i technik, jak vést lidi. I proto je profesionální seberozvoj neodmyslitelnou součástí vzdělávání manažerů. Máme pro tebe pár tipů, jak řídit lidi.

  • Pracuj na tom, abys měl zdravě stanovené hranice.
  • Dávej svým podřízeným jasně najevo, že jste jeden tým, který táhne za společný provaz.
  • Nauč se ocenit snahu svých zaměstnanců.
  • Vždyť svůj tým k tomu, aby se snažil hledat řešení problémů a zajímej se o názory jednotlivých jeho členů.
  • Věř svým lidem, protože nedůvěra podkopává vztahy.
  • Seznám všechny se stanoveným cílem, aby věděli, na čem pracují.
  • Nedovol, aby tvůj strach zastínil tvou odvahu.
  • Aktivně komunikuj se všemi členy týmu.
  • Věř v úspěch a svou víru podporuj správnými technikami, například vizualizací či nástěnkou vizí, na které se mohou podílet všichni zainteresovaní.

Neustálý seberozvoj

Zřejmě si uvědomuješ, že seberozvoj je neustálý proces. Umožňuje ti tvořit život, po jakém toužíš. Nezaspi na vavřínech a pracuj na sobě, protože každé vystoupení z komfortní zóny se ti vrátí v podobě větší spokojenosti, vyššího sebevědomí a kvalitnějšího života.

Rádi bychom tě na této cestě doprovázeli, a proto ti dáváme do pozornosti naše kurzy seberozvoje v oblasti leadershipu, osobního a kariérního rozvoje, zdraví, fitness i produktivity.

Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Jak se naučit anglicky
Tipy a triky
10.11.2023
Skillmea

Jak se naučit anglicky

České pořekadlo říká, že kolik jazyků víš, tolikrát jsi člověkem. Pokud máš momentálně pocit, že ve tvém životopisu ti chybí jazykové dovednosti, přinášíme ti užitečné tipy, jak se nejlépe naučit anglicky. Jak se rychle naučit angličtinu?Angličtina je světovým jazykem, kterým se domluvíš ve většině zemí světa, což ti do života přinese nové možnosti. Kromě toho, že se zvýší tvé šance na získání dobrého pracovního místa, získáš přístup k pestré paletě informací, filmů či literatury a pozitivně se to odráží i na tvém sebevědomí. Samozřejmě, učení se cizím jazykům je prospěšné i pro kognitivní funkce, protože lidský mozek potřebuje pravidelný trénink, aby mohl naplno fungovat. Líbí se ti možnosti, které s sebou přináší učení se cizím jazykům, ale nevíš, jak se naučit anglicky? Věz, že i v tomto případě je důležité stanovit si časově ohraničený cíl, který je jasný a konkrétní. K němu samozřejmě potřebuješ strategii. Stanovení cílůJak se rychle naučit angličtinu? V první řadě si stanov cíl. Jak je zmíněno v předchozích řádcích, musí být reálný, časově ohraničený, jasný a konkrétní. Než si na papír napíšeš svou metu a strategii, zamysli se nad svou motivací. Podle odborníků vede stanovení cíle na základě motivace k lepším výsledkům. Je namístě položit si otázku, proč se chceš učit anglicky. Možná toužíš po lépe placené práci, chceš cestovat po světě nebo rozšířit své obzory přístupem k zahraniční literatuře. Zvolený cíl si napiš na papír a dej si ho na viditelné místo, abys ho měl stále na očích. Časový rámec Následně si k cíli přiřaď datum, dokdy ho chceš splnit. I v tomto případě platí, že bys měl mít na sebe reálné nároky. Je rozdíl, pokud se chceš anglicky domluvit v běžných životních situacích, nebo vést obchodní jednání. V případě, že chceš komunikovat při cestování dopravními prostředky, nakupování nebo v restauraci, postačí ti slovní zásoba kolem 1 500 slov. Pokud už nějaké základy máš, angličtinu si oprášíš za dva či tři měsíce. Samozřejmě, komunikace v práci anglicky s obchodními partnery či zaměstnavatelem vyžaduje delší dobu. Počítám s tím, že potřebuješ ovládat přibližně 2 500 až 3 000 slov. To lze adekvátně zvládnout během 6 až 8 měsíců. Vhodné zdroje učeníHledáš inspiraci, jak se naučit anglicky? Máš několik alternativ, jak svého cíle dosáhnout. Vyber si z následujících tipů jeden, popřípadě zkombinuj více. Čím intenzivněji budeš s angličtinou v kontaktu, tím si ji spíše osvojíš. Jaké máš možnosti? • Čti jednoduché dětské pohádky a koukej animované filmy. Pokud už nějaké základy máš, zaposlouchej se do podcastů na téma, které tě zajímá. • Základy anglické konverzace získáš prostřednictvím knih nebo videí pro samouky. • Výbornou volbou jsou dvojjazyčné knihy, které ti pomohou rozšířit slovní zásobu. • Do pozornosti ti dáváme naše online kurzy, jako například Úvod do angličtiny, Anglická gramatika a Angličtina: nejčastější chyby.  • Objednej se na kurz angličtiny s anglicky mluvícím lektorem buď v malé skupině, nebo individuálně. Samozřejmě, tyto kurzy můžeš absolvovat nejen prezenčně, ale také online formou.  • Vydej se na cestu do zahraničí do anglicky mluvící země, kde si své jazykové dovednosti procvičíš. Nezapomeň na online jazykovou aplikaci, která ti pohotově pomůže. Pravidelní praxeJak se nejrychleji naučit anglicky a nezapomenout ani jedno slovíčko? Klíčem k úspěchu je pravidelná praxe a neustálé rozvíjení slovní zásoby. Co se týká praxe, i tady máš na výběr z více variant. Pokud anglicky nekomunikuješ pravidelně v práci ani ve škole, stále máš možnost platit si konverzační kurz angličtiny se zkušeným lektorem. Nicméně, jak je zmíněno výše, pokud se ti angličtinu podaří propašovat do každodenních činností (poslech podcastů, sledování filmů, čtení knih, psaní deníku, dělání denního harmonogramu důležitých úkolů…), naučíš se přemýšlet v angličtině, tento jazyk nezapomeneš, a dokonce si budeš neustále rozvíjet slovní zásobu a zlepšovat se. [Zdroj: Pexels] Angličtina pro samoukyAngličtina pro samouky vyhovuje těm, kteří nemají rádi skupinové lekce a upřednostňují učení se v pohodlí domova dle vlastního systému a časových možností. Zároveň může být vynikajícím doplňkem pro ty, kteří si jsou vědomi toho, že dvě lekce anglického jazyka týdně, jsou na osvojení si angličtiny dost málo. Angličtina pro samouky je stvořená pro lidi s proaktivním přístupem. I v tomto případě je třeba držet se určitých pravidel, jako například: • Stanov si cíl a způsoby, jak ho chceš dosáhnout s časovým ohraničením. To znamená, že potřebuješ i strategii a plán. • Co se týče plánu, můžeš postupovat podle knih angličtiny pro samouky, nebo si sestavit vlastní podle svých preferencí. • Vyčleň si na učení minimálně 15 až 20 minut denně, ale iv tomto případě se pousiluj být v kontaktu s angličtinou i v každodenních situacích formou anglických podcastů, filmů a seriálů či prostřednictvím vlastnoručně vytvořených kartiček s anglickými slovíčky. Gramatika a konverzaceAngličtina pro samouky začátečníky i ty pokročilejší se neobejde bez gramatiky a konverzace.  Anglickou gramatiku i konverzaci si snáze osvojíš následujícími způsoby: • Postupuj podle knihy pro samouky a gramatiku si procvičuj formou pracovních listů, které jsou nezbytnou součástí většiny učebnic. Tímto způsobem si osvojíš základní pravidla a anglické pojmy. Dělej tak pravidelně. • Intuitivní smysl pro používání anglické gramatiky a konverzace získáš hlubokým ponořením do studia jazyka v každodenním životě (filmy, podcasty, literatura…). • Různé struktury vět a gramatické vzory najdeš v literatuře různých žánrů. Pokud jsi začátečník, začni knihami pro děti. • Vždyť si gramatický deník, do kterého si budeš vlastní rukou psát nové gramatické poznatky. Pokud si je napíšeš vlastnoručně, lépe si je zapamatuješ. • Najdi si někoho, kdo ti dá zpětnou vazbu a upozorní tě na případné nedostatky. • Neboj se dělat chyby, protože ty tě posouvají vpřed. • Konverzaci si můžeš procvičit s lektorem, ale také online komunikace se počítá. Správná motivacePři dosahování jakéhokoli cíle, tedy i při učení se angličtiny, narazíš na problémy, budeš muset bojovat s nedostatkem času i vlastní pohodlností. Proto dopředu počítaj s tím, že cesta do cíle může být trnitá a překážky jsou její nezbytnou součástí. Nedovol, aby tě selhání odradili. Pokud spadneš, postav se a jdi dál. Pokračuj tam, kde jsi přestal. V tomto směru může být pro tebe klíčovým faktorem správná motivace. V těžkých chvílích si připomínej svůj cíl. Svou motivaci i strategii, jak se naučit angličtinu, podpor využíváním vizualizace, pozitivních afirmací či nástěnky vizí. Angličtina pro začátečníkyMáš pocit, že se v uvedených informacích ztrácíš a nevíš, jak začít? Dáváme ti do pozornosti online kurz Psychologie učení se jazyků. Tady je malá ochutnávka toho, co všechno se dozvíš. • Zkušená lektorka ti prozradí, jak ovlivňují pozitivní emoce a stres na psychologický proces zapamatování a důležitost realisticky nastavených cílů. • Osvojíš si metodiky Spaced Repetition a CLIL, které ti pomohou zapamatovat nové informace. • Dostaneš tip na aplikaci, která ti pomůže při získávání nové slovní zásoby. Po tomto kurzu se můžeš pustit do dalšího, kterým je Úvod do angličtiny. Co tě čeká? • Osvojíš si 150 nejfrekventovanějších slov v anglickém jazyce. • Procvičíš si jejich výslovnost i psaní. • Získáš přístup k aplikaci ANKI, která funguje pomocí umělé inteligence. • Kurz vyžaduje tvou iniciativu, protože tak si zapamatuješ nejvíc. Učení se z obrázkůUčení se z obrázků patří mezi formy vizuálního učení. Je dokázáno, že tento způsob učení vytváří okamžité paměťové stopy na slovíčka v angličtině či jiném cizím jazyce. Mnozí ji považují za nejjednodušší způsob, jak se naučit anglicky. • Na internetu najdeš spoustu materiálů, které lze stáhnout a využít k tomuto účelu. • Samozřejmě dostupné jsou i propracované aplikace. • Praktickou pomůckou jsou také obrázkové oboustranné slovníky v podobě knih. V rámci nich si můžeš postupně osvojit nejvíce používaná anglická slovíčka. [Zdroj: Pexels] Jak myslet v angličtiněPokud se chceš naučit anglicky, je třeba, aby ses naučil v tomto jazyce myslet. To znamená, že promyslet si v rodném jazyce, co chceš říct a potom to přeložit, nestačí. Jedním z důvodů je i ten fakt, že v angličtině existuje mnoho pojmů a frází, které nelze přeložit doslovně. Jak myslet v angličtině? Začátky mohou být náročné, ale pokus se hned přemýšlet v angličtině s vědomostmi, které máš a nepřekládat. Pomoci ti mohou následující tipy: • Když sedíš v pokoji, na autobusové zastávce či u lékaře, snaž se pojmenovat předměty kolem sebe. • V mysli si procvičuj jednoduché věty. Pokud jsi v restauraci, v duchu si objednej jídlo v angličtině a pojmenuj vše, co se kolem tebe nachází. • Mluv sám se sebou, v mysli si představuj dialogy z různých životních situací. • Nastav si počítač, sociální sítě či aplikace v anglickém jazyce.
5 najčastejších gramatických chýb začínajúcich copywriterov
Tipy a triky
08.09.2023
Tím Skillmea

5 najčastejších gramatických chýb začínajúcich copywriterov

V dnešnej dobe sa písanie stalo základnou zručnosťou v mnohých odvetviach marketingu. V tomto článku si predstavíme mini gramatické okienko, ktoré vychádza z kurzu Copywriting pre začiatočníkov od Denisy Štefunkovej. Predstavíme si päticu najčastejších chýb, ktorým čelia začínajúci copywriteri. ✍️💻 1. Nominatív množného čísla je VŽDY mäkké i• nominatív jednotného čísla ➡️ náš šikovný syn • nominatív množného čísla ➡️ naši šikovní synovia 2. Zámená našim a naším Kedy sa píše dlhé a kedy krátke i? • Pokiaľ ide o jednotné číslo, používa sa pri zámenách vaším, naším, tvojím, svojím... dlhé í. ➡️ Volala som s naším bratom. (jeden brat – jednotné číslo) • Pokiaľ ide o množné číslo, tam sa píšu zámená vašim, našim, tvojim, svojim... s krátkym i.  ➡️ Posielam pozdravy našim kolegom. (viac kolegov – množné číslo)  3. Rozdiel medzi pomlčkou a spojovníkomSpojovník -Spojovník je kratší, spája jednotlivé výrazy a nepíše sa medzi nimi medzera.  Používa sa na:  • viacslovné priezviská ➡️ Pavol Országh-Hviezdoslav • názvy obcí alebo mestských častí ➡️ Bratislava-Vinohrady, Šaštín-Stráže • zložené prídavné mená ➡️ vedecko-technický ústav • vyjadrenie približnej miery ➡️ dva-tri • prí písaní čísel pomocou číslic ➡️ 3-tisíc, 3-násobný Pomlčka –Pomlčka je dlhšia, pred ňou aj za ňou sa píše medzera.  Používa sa:  • pri vetnom prístavku ➡️ Bratislava – hlavné mesto Slovenska – sa rozprestiera na brehoch rieky Dunaj. • pri vyjadrovaní určitého časového rozpätia ➡️ 2020 – 2021, január – marec • označenie dopravných staníc ➡️ Bratislava – Košice Pomlčku píšeme podržaním ľavej klávesnice ALT a vyťukaním čísel 0150, alebo ako znamienko mínus. 4. K alebo ku?Predložka K sa vokalizuje a vzniká KU vtedy, keď: • sa nasledujúce slovo začína na spoluhlásku K alebo G ➡️ ku knihe, ku Gabrielovi • v prípade slov začínajúcich na skupinu spoluhlások, v ktorej je na druhom alebo na treťom mieste spoluhláska K alebo G ➡️ ku škole • v spojení s tvarom osobného zámena ja ➡️ ku mne 5. Ach, tie čiarky... Kedy sa vlastne píšu?Spojka „a“• Pred spojkou „a“ napríklad v týchto prípadoch: a preto, a tak, a to, a teda, a predsa, a jednako, a pritom... v dôsledkovom a odporovacom význame ➡️ Poskytujeme rôzne služby, a to linkbuilding, SEO a reporty. • ak spojka „a“ nasleduje vo vete za prístavkom ➡️ Denis, náš SEO mág, a jeho pravá ruka Patrik sú v práci. Zámeno „ktorý“• Pred a po „ktorý“ v prípade, ak vsúvame vedľajšiu vetu ➡️ Janka a Tánička, ktoré sa venujú linkbuildingu, sú dobré kamarátky. Oslovenie• pri oslovení oddeľujeme oslovenú osobu čiarkami ➡️ Ahoj, Roland, ako sa máš? Teraz, keď ste sa oboznámili s týmito najčastejšími chybami začínajúcich copywriterov, nezabudnite si ich zapísať, poznačiť, vytlačiť alebo dokonca nalepiť vedľa vášho monitoru, aby ste ich mali vždy po ruke. 🙌
Zásady time managementu, díky kterým budete pánem času
Tipy a triky
27.07.2023
Skillmea

Zásady time managementu, díky kterým budete pánem času

Chcete zvýšit svoji produktivitu, dosahovat stanovených cílů, zlepšit psychickou pohodu a snížit množství stresu? Time management je klíčem k úspěchu i spokojenosti. Den má 24 hodin a je jen na nás, jak s nimi naložíme. Pokud i vy v každodenním životě potkáváte lidi, ze kterých září vnitřní harmonie, mají kolem sebe dobré přátele, jsou produktivní a dosahují úspěchů v tom, co dělají, vězte, že i vy můžete patřit mezi ně. Avšak chce to vystoupit z komfortní zóny a osvojit si pár dovedností, které vám pomohou s organizováním a plánováním času na práci, vzdělávání, odpočinek, rodinu, koníčky a budování vztahů. I díky tomu můžete být mnohem zdravější, spokojenější a úspěšnější než dnes. Jak toho dosáhnout? Pomůže vám efektivní time management.  Co je to time management? Jednotná definice pro pojem time management neexistuje. Můžeme jej definovat jako proces, v jehož rámci vědomě plánujeme a kontrolujeme čas strávený při konkrétních zadáních, projektech či úkolech s cílem zvýšit efektivitu. To znamená, že techniky time managementu pomáhají lépe zorganizovat den a rozdělit si čas na to, co je podstatné. Díky nim lze zvládnout i náročné úkoly za kratší dobu a nebýt pod tlakem proto, že hoří termíny. Time management je důležitou součástí rozvoje osobnosti a jedním z pilířů zdravého životního stylu. Pomáhá nám žít život naplno. Proč je time management důležitý? Život je plný krásných chvil, ale také výzev. Nejednou jsme nuceni dělat nejen to, co nás baví, ale také to, do čeho se nám příliš nechce. Co s tím? V první řadě je důležité změnit vnitřní nastavení a nalézt iv méně oblíbených činnostech smysl. Samozřejmě opomenout nelze time management, který pomáhá s plánováním a dosažením výsledků za kratší dobu. Jaké jsou výhody time managementu?Každý z nás by měl být tvůrcem svého života a ne jeho obětí. V tom hraje roli také organizace času. Time management přinese do vašeho života vyšší kvalitu a také tyto benefity: • nižší úroveň stresu, • více energie, • dosahování cílů s vyšší efektivitou, • jednodušší stanovování si životních a pracovních priorit, • vyšší sebevědomí, • vyšší kvalitu práce, • více důvěry, • work-life balance (rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem), nižší míru prokrastinace a • více úspěchů.[Zdroj: freepik.com] Užitečné tipy, jak efektivně řídit svůj časMáte-li v řízení svého času mezery, přinášíme vám několik tipů pro time management, které vám pomohou v dosahování cílů i pocitu spokojenosti. Co je důležité? Udělejte si analýzu stráveného času Než se pustíte do nastavování cílů a hledání technik řízení času, je třeba analyzovat aktuální situaci. Vytvořte si orientační harmonogram, jak dlouho trávíte při následujících aktivitách: • škola nebo práce, • dojíždění do školy nebo práce, • učení se do školy nebo dodělávání • pracovních záležitostí doma, • četování, odpovídání na maily, • sledování sociálních sítí a věnování se obsahu na webu, • domácí práce, • sledování televize, • hraní na počítači, • volnočasové aktivity, • čas strávený s rodinou a přáteli a tak dále. Při zjišťování aktuálního stavu stráveného času nezapomeňte ani na prokrastinaci či činnosti, kterými „zabíjíte“ čas, jako neproduktivní myšlenky, zbytečné rozhovory či aktivity. Pokud zjistíte, že vaším problém je, že trávíte spoustu času na internetu, omezte sledování sociálních sítí. Trápí vás prokrastinace? Věnujte čas tomu, co je prokrastinace a jak se jí zbavit. Stanete se mnohem efektivnějšími. Stanovte si cíle a priorityStanovení cílů a priorit můžete provést podle vlastního úsudku, nebo využít některou z užitečných technik. Jednou z nich je Eisenhowerova technika. Její podstata spočívá v pochopení toho, že time management je o tom, že se musíte věnovat důležitým, ale také naléhavým věcem. Pro eliminaci stresu z velkého množství projektů s urgentními termíny, je třeba pochopit následující: • Důležité aktivity jsou důležité pro nás, neboť vedou k dosažení osobních nebo profesionálních cílů. • Naléhavé (urgentní) činnosti obvykle souvisejí s dosahováním cílů jiných, jenže je třeba je vyřešit se soustředěním a pozorností včas, jinak to má negativní důsledky. Znáte-li rozdíl mezi těmito dvěma termíny, pak si všechny činnosti rozdělte podle Eisenhowerovy matice následovně: 1. Důležité a naléhavé úkoly proveďte jako první, protože jsou to vaše priority. 2. Důležité, ale ne naléhavé činnosti můžete klidně odložit na později. 3. Nedůležité, ale naléhavé aktivity delegujte na jiné, pokud je to možné, protože nevedou k dosahování vašich cílů. 4. Nedůležité a nenaléhavé činnosti můžete vymazat nebo se jim věnovat ve volném čase. Eisenhowerova technika se dá ještě více zjednodušit a to tak, že úkoly rozdělíte na důležité a naléhavé, přičemž prioritou by měly být vždy důležité úkoly. Ty totiž vedou k dosažení cílů v osobním či pracovním životě.[Zdroj: freepik.com] Vyzkoušejte metody pro efektivní řízení časuPo rozdělení úkolů podle priorit se pusťte do práce. Avšak pokud je vaším problémem prokrastinace, multitasking nebo máte potíže s koncentrací, osvojte si pomodoro techniku. Pomodoro technika vychází ze skutečnosti, že mozek k plnému výkonu potřebuje přestávky, které jsou krátké, ale časté. Je to způsob, jak předcházet potížím s koncentrací, únavě, chybám z nepozornosti či propracovanosti. Jak používat pomodoro techniku v praxi? • Připravte si časovač, papír a pero. • Vyberte si z napsaného seznamu úkolů první, která je důležitá a naléhavá. Časovač nastavte na 25 minut (nebo na jiný vyhovující interval) a pusťte se do práce.  • Snažte se soustředit a nenechte se rozptylovat telefonáty, rozhovory s kolegy či zodpovězením na maily. • Po uplynutí 25 minut si na papír nakreslete první rajče a dejte si přestávku v trvání 3 až 5 minut. Ta se dá využít k doplnění pitného režimu, krátké procházce nebo cvičení. • Po přestávce si opět časovač nastavte na 25 minut. Po nich si dejte krátkou přestávku. • Jakmile na papíře uvidíte 4 rajčata, máte nárok na 20 až 30minutovou přestávku. Při pořádání času je skvělým pomocníkem Dote Timer. Jednoduše si v něm vytvoříte TO DO dopis. Oceníte na něm i to, že součástí je odpočítávací časovač využitelný i při pomodoro technice.[Zdroj: freepik.com] Time management ovlivňují pracovní přestávky a prostředíNa time management má vliv několik faktorů, protože každý z nás je originál. Neměli bychom zapomínat na biorytmy, zdravou, pestrou a vyváženou stravu, pitný režim a pohyb. Samozřejmě roli hrají i pracovní přestávky a prostředí. Co pomáhá? • Udržujte na svém stole řád. • Obklopte se zelení, která příznivě ovlivňuje pracovní výkon. • Naučte se, jak zdravě sedět u počítače. • Pokud nevyužíváte pomodoro techniku, přestávku si dopřejte každých 30 minut. Work-life balance jako součást time managementuPodle Cambridge Dictionary je work-life balance „množství času, který strávíte vykonáváním své práce ve srovnání s časem stráveným se svou rodinou a děláním věcí, které máte rádi." Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem zní krásně, avšak v reálném životě se dosahuje jen stěží. K pocitu naplnění a vnitřní harmonie je důležité se k tomuto stavu alespoň přiblížit. Pokud se vám to podaří, můžete se těšit na následující výhody: • lepší zdravotní stav, • nižší únava, • lepší sociální vztahy, • vyšší produktivita, • nižší riziko vyhoření, • vyšší míra všímavosti (zaměřování se na tady a teď), Tipy, jak se přiblížit k work-life balanceDosažení nebo přiblížení se k work-life balance vyžaduje vědomé úsilí. Co vám v tom pomůže? • Naučte se říkat ne. • Polední přestávku využijte na kvalitní oběd bez moderních technologií. • Požádejte zaměstnavatele o flexibilní pracovní dobu nebo možnost pracovat částečně formou home office. • Vytvořte si ranní rituály, kterým se budete věnovat každé ráno po probuzení. Můžete začít otužováním ve sprše, pokračovat meditací nebo modlitbou, po ní číst a popíjet čaj a poté si sepsat plány na daný den podle priority. • Nastavte si hranice nejen v práci, ale také doma. • Investujte čas a energii do budování vztahů. • Naučte se úkoly delegovat. Moderní aplikace a knihy, které vám pomohou v time managementuJelikož žijeme ve světě, jehož součástí jsou moderní technologie, s time managementem vám pomohou také aplikace, jako například Any.do, Tmeric, RescueTime, Google Calendar, ToDolst a další. Každá z nich má své výhody i nevýhody, a proto si vyberte takovou, která vám nejvíc vyhovuje. Pokud preferujete klasiku v podobě knih, knihy o time managementu vám pomohou rozšířit obzory a najít způsob, jak nejlépe řídit svůj čas a dosáhnout work-life balance. Využijte online kurz Efektivní time managementPokud toužíte lépe plánovat a využívat svůj čas, určovat si priority, zlepšit plánování úkolů, najít zloděje vašeho času a mnoho dalšího, využijte kurz Efektivní time management.  Mimo jiné vás dozajista potěší bonusové materiály v podobě praktických úkolů, jako je analýza časových pastí, osobní status delegace či cvičení „Start-Stop-Continue“ na konci kurzu.

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách