Zpět na blog
Vzdělávání

Jak se naučit fotografovat?

Skillmea
30.01.2024
17 minut čtení
Jak se naučit fotografovat?
Zajímá vás, jak se naučit fotit? Hledáte nápady na focení či informace, jak fotit mobilem či zrcadlovkou? V tom případě jste na správném místě, neboť vám přinášíme všechny důležité informace na jednom místě.

Základní význam fotografie

Ještě předtím, než se pustíme do hledání odpovědi na otázku, jak fotit, podívejme se společně na definici fotografie a její význam.

Slovo fotografie pochází z řečtiny. „Foto“ znamená světlo a „grafie“ kreslit. Doslovný překlad může znít jako kreslení světlem. Fotografie je tedy proces zachytávání a snímání obrazu pomocí světla.

Význam fotografie je široký a odvíjí se od kontextu či účelu použití. Patří k mocným nástrojům k zachycení a vyjádření světa kolem nás.

Fotografie má široké spektrum významů, jako například:
 • Je součástí vizuálního umění a způsobem zachycování důležitých okamžiků a událostí a také vzpomínkou či dokumentací uměleckých projevů.
 • Má velký význam v oblasti komunikace a médií, ať už v tisku, novinách nebo online médiích, neboť umožňuje vizuální prezentaci informací a příběhů se silným emocionálním účinkem, s cílem oslovit diváky a vzbudit jejich zájem.
 • Je nástrojem v oblasti vědy a výzkumu, protože napomáhá při dokumentaci a zkoumání světa kolem nás, a to od mikroskopických struktur až po vesmír.
 • Může být důkazním materiálem v systému práva a soudnictví.
Příchod chytrých telefonů zasáhl i do oblasti fotografování. Zdroj: Pexels
Příchod chytrých telefonů zasáhl i do oblasti fotografování. Zdroj: Pexels

Zrcadlovka či mobil?

Příchod chytrých telefonů zasáhl i do oblasti fotografování. Mezi výhody těchto výdobytků moderní doby patří například to, že jsou lehčí než foťáky, snadno se přenášejí i používají.

Pokud vás zajímá, jak začít fotit se zrcadlovkou, nejprve se podívejte na výhody, které má v porovnání s mobilem:
 • Disponuje lepším snímačem. Například digitální zrcadlovky mají větší senzory než foťáky mobilů, čímž mohou shromáždit více světla. Výsledkem je vyšší kvalita obrazu.
 • Objektivy zrcadlovek jsou rychlejší a dokáží vytvářet ostřejší obraz.
 • Nabízejí větší prostor pro manuální nastavení fotoaparátu, čímž se zvyšuje kontrola nad dosaženým výsledkem.
 • Dokáží snímat ve formátu RAW, což nabízí větší flexibilitu při úpravě fotek.
 • Zrcadlovky mají delší životnost.
 • Sjsou navrženy a zhotoveny tak, aby sloužily i profesionálním fotografům.

Přestože focení zrcadlovkou má své nesporné výhody, pokud s focením začínáte, vhodnou volbou může být i mobil.

Focení mobilem

Chcete vědět, jak fotit mobilem, abyste získali atraktivní fotografie? Stačí dodržovat několik důležitých zásad a focení mobilním telefonem se stane vášní s vynikajícími výsledky.

Co je důležité?
 • V první řadě věnujte čas tomu, abyste prozkoumali, jaké funkce má fotoaparát v mobilu a přelouskejte se všemi možnostmi nastavení.
 • Upřednostňujte focení na přirozeném světle, například venku.
 • Profesionálové také radí vyhnout se digitálnímu zoomu, protože snižuje rozlišení obrazu.
 • Máte-li v mobilu Režim HDR (High Dynamic Range), využívejte jej, protože pomáhá zvládat omezený dynamický rozsah foťáků. Díky němu získáte vyváženější expozici. Sejde se vám při focení příliš světlé oblohy nebo naopak tmavé země, mezi nimiž je příliš velký kontrast.
 • Pokud víte, jak správně fotit, neznamená to, že fotky budou hned dokonalé. I profesionální fotografové využívají různě aplikace či programy pro úpravu fotek. Udělejte to i vy.

Umím se naučit fotit?

Stále si pohráváte s myšlenkou, jak začít fotit a nevíte, čím začít? Důležité je udělat první krok. Podstatné je získat základní znalosti, neboli seznámit se s různými aspekty fotografie, jako například expozice, kompozice, zaostření či osvětlení.

Můžete si přečíst články či knihy na toto téma nebo absolvovat krátký Základy fotografování a práce s fotoaparátem s Danielem Ferenčíkem.

Tím pádem máte vyřešenou otázku, jak se naučit fotit. Pak vám nezbývá nic jiného, ​​než získané poznatky vyzkoušet v praxi. Nebojte se experimentovat, analyzovat a hodnotit své fotky. Požádejte o zpětnou vazbu profesionála a nepřestávejte fotit.

Existuje mnoho kreativních nápadů pro fotografování. Zdroj: Pexels
Existuje mnoho kreativních nápadů pro fotografování. Zdroj: Pexels

Nápady na focení

Existuje mnoho kreativních nápadů pro fotografování. Někdy stačí zvolit tématiku, jako například přírodu, architekturu či portréty. Zajímavé je focení světla a stínu, focení různých objektů nebo experimentování s kompozičními technikami. Důležité je zůstat otevřený novým zkušenostem a nechat se inspirovat životem kolem nás.

Jak fotit selfie

Jak fotit selfie, aby působila profesionálně? Existuje několik tipů, které vám v tom pomohou.

Na co byste měli soustředit svoji pozornost?
 • Foťte při přirozeném světle a vyhněte se rušivým stínem. Pokud je prudké slunce, postavte se k němu stranou.
 • Vsaďte na ověřené selfie pózy. Kromě klasiky, tedy držení foťáku před vaší tváří, můžete vyzkoušet být opřený o zeď, vyčarujte přirozený úsměv, nebo otevřete ústa a vydechněte. Kromě toho si můžete hrát s vlasy, působit zamyšleně a hledět do dálky.
 • Snažte se zachytit větší úhel pootočením fotoaparátu do boku, v čemž vám pomůže selfie tyč.
 • I v tomto případě se snažte využít všechny funkce fotoaparátu. To znamená, že je musíte předem dobře znát.
 • Věnujte pozornost pozadí. Odstraňte všechny rušivé prvky a preferujte světlé a neutrální pozadí.
 • Popusťte uzdu fantazii použitím filtrů nebo selfie decentně upravte v různých aplikacích nebo programech.
 • Říká se, že učení dělá mistra, a tedy trénujte!

Focení produktů

Při focení produktů je třeba rozlišovat, zda jdete fotit jeden produkt, skupinu produktů nebo může jít o lifestyle záběry. Jak fotit produkty?

Kromě toho, že je třeba mít správné osvětlení, zvolit vhodné pozadí a pořídit několik záběrů, je nezbytné dbát i na další skutečnosti.

U produktových fotografií bývá pro zákazníky problém odhadnout velikost, a proto je vhodné fotitv určitém měřítku, například porovnáním s jinými produkty denní spotřeby, protože zákazník tak lépe odhadne velikost produktu.

Naopak, v některých případech, jako například při focení šperků, je třeba se soustředit na specifické detaily.

Na produktové fotografii mohou být i obaly, protože ne nadarmo se říká, že obal prodává.

Focení krajiny

Při fotografování krajiny je vhodné mít zrcadlový či bezzrcadlový fotoaparát se širokoúhlým objektivem. Výřezy země však dobře zachytí i teleobjektiv, jehož prostřednictvím však těžko obsáhnete zemi jako celek.

Jak fotit zemi? Co se týče času focení, určitě jste slyšeli o zlaté hodině. Je to doba první a poslední hodiny denního slunečního svitu. To znamená, že na focení se vydáte před svítáním nebo západem slunce. Atraktivní fotky získáte focením v protisvětle, popřípadě tak, že slunce máte zboku.

Přiblížíme si také modrou hodinu, která je také vhodným časem pro focení. Jedná se o hodinu před východem slunce a hodinu po západu slunce.

Samozřejmě, důležité je dodržet několik dalších pravidel, která se dozvíte i v našem kurzu Základy fotografování a práce s fotoaparátem.

Fotografování je umění, které se můžete naučit. Zdroj: Pexels
Fotografování je umění, které se můžete naučit. Zdroj: Pexels

Jak správně fotit?

Fotografování je umění, které se můžete naučit. Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo profesionál, vždy existuje prostor pro to, abyste se zlepšovali. Vždyť učení dělá mistra.

Na otázku, jak správně fotit, existuje mnoho odpovědí a faktorů, které tento proces ovlivňují. Neobejdete se bez správného světla, vhodné expozice, zaostření či perspektivy.

Samozřejmě, focení je i o experimentování s nastaveními, o neustálém zkoušení a učení se z vlastních chyb.

Sejdou se vám i tyto informace:
 • Nebojte se využít různých typů prostředí, vytvářejte zajímavé kompozice a hrajte si s osvětlením. V přírodě se zaměřte na různé perspektivy a nevyhýbejte se barevným kontrastům.
 • Jedním z klíčových faktorů pro skvělé fotky je právě kompozice neboli umístění jednotlivých objektů v rámci snímku. Experimentuje s různými liniemi a symetrií. 
 • Využívejte denní světlo, naučte se sledovat jeho směr a vnímat intenzitu. Jak je zmíněno výše, při focení přírody preferujte ranní a pozdější večerní hodiny, kdy je světlo měkčí a teplejší. V interiéru to můžete zkusit s přirozeným světlem nebo osvětlením při lampě či svíčkách.
 • Pro získání skvělých fotek je nutné experimentovat s nastavením fotoaparátu.
 • Pokládejte důraz na pořízení vlastního stylu a zajímavých záběrů, které vás odliší od ostatních. Nebojte se neobvyklých úhlů pohledu a hrajte si s různými technikami.
 • Věnujte čas zpracování a úpravě fotografií.

Vize finální fotografie

Vize je obraz ve vaší hlavě, na jehož základě si určíte cíl a způsoby, jak jej dosáhnout. Vize vás posouvá blíže a blíže k cíli. Bez vize se jen těžko pohnete dál, dosáhnete požadovaných výsledků a s nimi spojených úspěchů. Platí to ve všech oblastech života.

Vize finální fotografie je důležitá, protože představuje inspiraci i motivaci při vytváření skvělých fotek. Je to vaše představa o tom, co chcete na fotkách zachytit, jak mají vypadat a samozřejmě jaké emoce vyvolávají.

Pokud nemáte vizi ve fotografování, můžete se cítit ztraceně, což se projeví i na výsledcích. Co je důležité při vizi finální fotografie?

 • Hledejte inspirace u profesionálů, klidně u těch nejlepších světových fotografů. Všímejte si kompozici, barvy, světlo i emoce, které fotky vyvolávají.
 • Stanovte si cíle spojující se s konkrétním typem fotografie, na které se chcete soustředit, nebo se zaměřte na emoce. Například při focení portrétů se můžete koncentrovat na zachycování hlubokých emocí.
 • I při vizi finální fotografie platí, že se nevyhnete zkoušení nových věcí a různých technik. Je to nevyhnutelné, pokud si chcete vytvořit vlastní styl.

Co je expoziční doba při fotografování?

Expoziční čas při fotografování je spolu s clonou a citlivostí jedním z nejdůležitějších faktorů, které mají vliv na výslednou fotku. Expoziční čas určujícím činitelem, jak dlouho je otevřená clona fotoaparátu a světlo přechází objektivem na snímač. Je to vlastně doba, po kterou pořizuje fotoaparát fotku.

Expoziční čas ovlivňuje jas a expozici fotky. Dlouhá expoziční doba umožňuje přejít objektivem na snímač většímu množství světla, čili obraz je jasnější. Naopak krátký expoziční čas omezuje množství procházejícího světla, což samozřejmě vede k tmavší fotce.

Expoziční čas může ovlivňovat i na zobrazení pohybu v obraze. Pokud je dlouhý, pohyb je rozmazaný. Krátký expoziční čas může naopak způsobit zamrznutí pohybu a zachycení scény v jednom okamžiku.

Kromě toho je expoziční čas spojen s citlivostí snímače. Například při krátkém expozičním čase je nutná vyšší citlivost kvůli tomu, aby bylo zachyceno dostatečné množství světla.

Jak nastavit expoziční čas? Závisí to na typu fotoaparátu a režimu fotografování. V manuálním režimu si jej nastavíte sami, v automatickém se o to posnaží fotoaparát.

Co je clona při fotografování?

Clonu fotoaparátu můžeme přirovnat k lidské zornici, která se otevírá a zavírá kvůli tomu, aby regulovala množství světla. Clona při fotografování je mechanismus, který ovlivňuje množství světla, které prochází objektivem.

Clona je označena písmenem F a číslem. Nižší číslo znamená větší průměr clony, a tedy i více propuštěného světla. Naopak vyšší číslo značí menší průměr clony a méně světla.

Avšak neměli byste zapomínat na to, že clona je nejen o množství světla, ale také o hloubce ostrosti. Použijete-li vyšší clonové číslo, je větší i hloubka ostrosti.

Co je ISO?

ISO při fotografování představuje hodnotu, která určuje citlivost senzoru (snímače) fotoaparátu na světlo. V praxi to znamená, že vyšší ISO představuje vyšší citlivost, a tedy i zachycení většího množství světla v horších světelných podmínkách.

Ovšem rizikem v tomto směru je, že fotka nebude dostatečně jasná a vznikne obrazový šum. Předejdete tomu tak, že se posnažíte nastavit vhodnou clonu a čas a ISO budete držet na nižších úrovních, popřípadě v automatickém režimu.

Během jasných a slunečných dnů se, zpravidla, používá nižší ISO, neboť znamená nižší citlivost a zachycení menšího množství světla.

Experimentujte a vzdělávejte se od mistrů

Jak je zmíněno výše, přečtení stovek knih či odborných článků z vás profesionála na focení neudělá. Klíčové je fotit, nebát se experimentovat a vsadit na svoji intuici. Z každou pořízenou fotografií se posunete o kousek blíže k vašemu cíli.

Samozřejmě, vzdělávání od mistrů je klíčové, a proto vám dáváme do pozornosti náš kurz Základy fotografování a práce s fotoaparátem. Čeká vás víc než 6 hodin kvalitního obsahu, který je zaměřen, například na základy práce s fotoaparátem, základy fotografování, základy produktové fotky, fotografování extrémních sportů, drobných zpěvavců a mnohé další.
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Využití 3D modelů a 3D modelování
Vzdělávání
26.01.2024
Skillmea

Využití 3D modelů a 3D modelování

Zajímá vás, co je 3D tisk, jak funguje 3D tiskárna a samotné 3D modelování? Chcete vědět, který program pro 3D modelování je ten pravý? V tom případě čtěte dále. 3D tisk má poměrně krátkou historii, protože za otce 3D tisku lze pokládat Charlese Hulla. Ten v roce 1986 patentoval stereolitografii, založenou na využití UV laseru a tekutého fotopolymeru. Šlo tedy o první „3D tiskárnu“. Na základě ní postupně vznikaly 3D tiskárny v podobách, jak je známe dnes. Vývoj 3D tisku je nezastavitelný. Používá se v mnoha průmyslových odvětvích, jako jsou strojírenství, stavebnictví či automobilky, ale také v medicíně, letectví i kreativních profesích. K nezaplacení je i pro vyrábění praktických pomůcek, dekorací či součástek v pohodlí domova, protože samotná cena 3D tiskárny již dnes není tak vysoká jako kdysi. [Charles Hull theguardian.com] Úvod do 3D tiskuVynalezení 3D tisku lze považovat za obrovský milník v dějinách lidstva. Dokonce existuje skupina odborníků, kteří tento vynález pokládají za start třetí průmyslové revoluce. Co je 3D tisk? 3D tisk se nazývá také aditivní (přídavná) produkce nebo výroba, která na základě postupného vrstvení (nanášení a spojování materiálu) vytváří trojrozměrné objekty s žádným, nebo pouze minimálním odpadem. 3D tisk tedy umožňuje z digitální předlohy vytvořit fyzický 3D model. Jak funguje 3D tiskZajímá vás, jak 3D tiskárna funguje? Přečtěte si o ní několik skutečností. • 3D model se nejprve nařeže v softwaru, díky kterému dojde k jeho rozdělení na tenké vrstvy tvořící celý objekt. • Platí, že čím jsou vrstvy tenčí, tím je 3D tisk preciznější. • Tisk startuje na podložce, na kterou se postupně nanáší materiál ve vrstvách, přičemž klíčová je preciznost. • Nejprve dochází k nanášení materiálu ve 2D prostoru, po horizontálním posunu o další vrstvu vzniká 3D model. • Existuje několik způsobů 3D tisku, které se od sebe liší. • 3D modelování se často nazývá také „obrábění naopak“, protože 3D předmět se vytváří vrstvením, nikoli ubíráním materiálu. • Pro 3D modelování se využívají různé materiály, jako například PLA (polymléčná kyselina), HIPS, nylon, polykarbonát, materiál imitující dřevo, vlákna s příměsí kovu a flexibilní filamenty. Jaké je využití 3D tisku?Využití 3D tisku je opravdu pestré. Uplatnění má v mnoha průmyslových odvětvích, kreativních profesích a využívají ho i domácí mistři. Kde všude se využívá 3D tisk? • V medicíně, konkrétně v oborech, jako jsou kardiologie, stomatologie, ortopedie, traumatologie, oftalmologie, rehabilitace, neurochirurgie a tak dále. • V automobilovém a leteckém průmyslu pro tisk prototypů a náhradních dílů. • Pro výrobu školních pomůcek, funkčních zařízení a kovových dílů. • Ke zhotovení designových výrobků, v umění a módním odvětví, ale i v domácím prostředí. Jak si připravit 3D předlohu - 3D modelováníPři přípravě 3D předlohy hraje klíčovou roli program pro 3D modelování, přičemž jsou dostupné různé softwary, materiály, tiskárny a technologie tisku. Klíčové je, aby model pro 3D tisk byl schopen přechodu z virtuálního do fyzického prostředí. Virtuální 3D model lze vytvořit:• v různých programech, • manuálně sochařskou technikou, přičemž je třeba, aby technik objekt namodeloval, popřípadě naskenoval ve 3D skeneru a • stažením hotového 3D modelu z free a zpoplatněných databází. Modelování pro 3D tisk pro začátečníkyZačátečníci ocení příležitost stáhnout si hotové 3D modely z databází, které jsou k dispozici pro použití, obvykle kromě komerčního. To znamená, že je vždy třeba prohlédnout licenci. Využít můžete volné i zpoplatněné databáze, jako například: • www.prusaprinters.org  • www.thingiverse.com • www.youmagine.com • www.yeggi.com • www.cults3d.com Programy pro 3D tisk pro začátečníky i pokročiléPokud hledáte jednoduchý program pro 3D tisk, protože jste úplný začátečník, vyzkoušejte například: • online editor www.tinkercad.com nebo  • Fusion 360.  Potřebujete se v tomto směru posunout poněkud dál? Využijte 3D tiskárnu software, jako například OpenSCAD, FreeCAD, SketchUp, Blender či Maya. Základy některých z těchto programů pro 3D tisk vás provedeme iv našich Skillmea kurzech: • Online kurz Blender pro začátečníky garantuje, že po jeho absolvování budete umět program používat. • Online kurz SketchUp pro začátečníky obsahuje 3,5 hodiny videotutoriálu. • Online kurz Autodesk Fusion 360 se naučíte například vymodelovat skříňku s policí a otevíracími dvířky. Co potřebujete pro 3D tisk kromě 3D předlohy?Už víte, kde a jakým způsobem získat 3D předlohu. Když to shrneme, tak k vytvoření 3D modelu potřebujete: • 3D předlohu, • 3D tiskárna, • počítač, • slicer (software 3D tisk), • stavební materiál (filament) a nářadí (například pinzetu, šroubovák či brusný papír). Neodmyslitelnou součástí 3D modelování je 3D tiskárna, které se budeme věnovat v následujících řádcích. Jaké existují 3D tiskárny?3D tiskárny se rozdělují podle technologie tisku do dvou hlavních kategorií: • FDM/FFF 3D technologie tisku je založena na natavování materiálu, přičemž zvolený filament je umístěn na cívce ve 3D tiskárně a ten postupně tisková hlava vrství na podložku. 3D model se pořizuje na základě předlohy v počítači nebo aplikaci. Fungování je podobné jako u inkoustových tiskáren. Cena tohoto typu tiskárny je nízká a dostupná také pro domácnosti. Pokud tedy přemýšlíte nad tím, jakou 3D tiskárnu koupit, pro hobby použití stačí FDM/FFF stolní 3D tiskárna. • SLA 3D technologie tisku se od té předchozí liší kvalitou a přesností tisku. Princip jejího fungování spočívá ve využívání LED diod nebo UV paprsků k vytvrzování polymerové pryskyřice podle 3D předlohy. Jednou z nevýhod tohoto typu 3D tiskárny je vysoká cena a robustnost. Ideální 3D tiskárny pro začátečníkyPokud přemýšlíte jakou 3D tiskárnu koupit, pokud jste ve 3D modelování začátečník, doporučujeme sáhnout po univerzální technologii FDM/FFF, protože je poměrně kvalitní, cenově dostupná a má lehkou konstrukci. Vhodné je volit značky, které disponují intuitivním ovládáním a je k nim srozumitelný návod. Nezapomeňte si posvítit na rozměr tiskové podložky, protože pokud máte v plánu tisknout velké modely, můžete při 3D modelování narazit na problém. Jaké existují náplně do 3D tiskárenNáplň do 3D se vyrábí z různých materiálů, jak je zmíněno výše. Mezi používané patří, například: • PETG filamenty je zkratka pro polyethylentereftalát, který patří mezi polyestery. Vlastnostmi je podobný akrylátu a odolností polykarbonátu. • TPE filamenty disponují odolností a při tisku větších 3D modelů se vyznačují nižší hmotností. • ABS filamenty, tedy akrylonitrilbutadienstyren, jsou dostupné v různých barvách a tloušťkách. Jaká je cena 3D tisku?Cena 3D tisku se odvíjí od více parametrů. Cena samotné služby se pohybuje od 3,5 do 7 eur 3D tisku na hodinu, přičemž čas se odvíjí výšky vrstvy a výplně 3D modelu. K ní je však třeba připočítat cenu materiálu. Mezi ty levnější patří PLA, ABS a PET, u kterých se cena pohybuje kolem 0,1 eura za gram. Nylon či resin jsou dražší.
Vyhoření: Jak odhalit příznaky vyhoření?
Vzdělávání
19.12.2023
Skillmea

Vyhoření: Jak odhalit příznaky vyhoření?

Vyhoření není jen o neschopnosti pracovat, ale přenáší se do všech oblastí života, včetně společenského, partnerského a rodinného. Samozřejmě ovlivňuje i zdraví na fyzické úrovni, což se může projevit, například oslabenou imunitou a větší náchylností k respiračním onemocněním. Vyhoření je na vzestupně i v roce 2023. Ve světě se realizovalo několik zjišťování, která tuto skutečnost potvrzují. Za zmínku stojí alespoň některé z nich. Americká psychologická asociace ještě v roce 2021 provedla průzkum, na jehož základě přišla s tím, že 3 z 5 pracovníků pociťují negativní dopady na fyzické a duševní zdraví v důsledku stresu v práci. Zajímavá jsou i zjištění společnosti zdraví McKinsey. Ta v loňském roce zjišťovala v 15 zemích světa mezi 15 000 pracovníky, kolik z nich má příznaky vyhoření. Výsledek nebyl potěšující, protože až čtvrtina zaměstnanců disponovala symptomy syndromu vyhoření. [Zdroj: mckinsey.com] Zajímá tě, co je syndrom vyhoření, jaké jsou jeho příznaky, jak tuto náročnou situaci řešit a jaká je účinná prevence? V tom případě čti dál. Co je syndrom vyhoření?Syndrom vyhoření lze označit za stav, při kterém člověk pociťuje emocionální vyčerpání v důsledku stresu a tlaku v práci, které se vymklo zpod kontroly a neumí se ho zbavit. Emocionální vyčerpání se obvykle projevuje nechutí k práci a trávení času v zaměstnání, nízkou efektivitou i narušenými vztahy s ostatními. To ovšem není všechno. Protože tělo, mysl a duše člověka jsou propojeny, syndrom vyhoření se projevuje i na fyzické úrovni, například nespavostí, trávicími obtížemi, nechutenstvím či sníženou obranyschopností. Světová zdravotnická organizace považuje syndrom vyhoření za fenomén související s prací, a nikoli za nemoc. Týká se lidí v uspěchaném a stresujícím prostředí, kteří pociťují vyčerpání, ztrátu energie a nedostatek motivace. Definuje ho jako:„stav emocionálního, duševního a fyzického vyčerpání způsobeného chronickým stresem na pracovišti, který se nepodařilo úspěšně zvládnout“. Vyhoření je tedy spojeno s pocity vyčerpání a nedostatku energie, negativismem a cynismem souvisejícím s prací, sníženým sebevědomím, nízkou profesionální efektivitou a odstupem od kolegů a klientů. Proč vzniká vyhoření?Lidské tělo je dokonalé. Jdeme-li však proti sobě, dává nám signály, že máme zpomalit a něco ve svém životě změnit. V tomto případě to znamená, například vyvážit rychlé pracovní tempo adekvátním odpočinkem. Syndrom vyhoření tedy nevznikne ze dne na den. Nejprve se vyskytuje přetížení, emocionální vyčerpání a snížená efektivnost při plnění úkolů. Pokud stres pokračuje a neumíš ho zvládat, postupně ztrácíš motivaci pracovat. Produktivita neustále klesá, znásobuje se únava a nedostatek energie. Přidávají se pocity beznaděje, cynismu a rozhořčení. To jsou zároveň nejčastější projevy vyhoření. Proč vzniká vyhoření? Za hlavní příčinu lze považovat nerespektování signálů svého těla a pokračování ve stresujícím způsobu života, které nakonec vyústí do syndromu vyhoření. Klidně můžeme říci, že vyhoření je stav, kdy nám tělo řekne, že už nedokáže. Příčiny syndromu vyhoření můžeme rozdělit do tří kategorií:  • Jsou to ty, které přímo souvisí s prací (nedostatek uznání, nízké finanční ohodnocení, monotónní nebo náročná práce, velký tlak…). • Roli však hraje i životní styl (nedostatek odpočinku, absence kvalitních vztahů, neschopnost říci ne, nedostatek spánku). • Opomenout nelze osobnostní rysy (perfekcionismus, pesimismus, pocit nadměrné kontroly a neochota delegovat povinnosti).  Jak vzniká vyhoření?Jak je uvedeno výše, symptomy syndromu vyhoření nevzniknou ze dne na den. Pokud na sobě zpozoruješ několik z následujících projevů, měl bys zbystřit pozornost. Odpověz si na tyto otázky: • Máš pocit, že ve tvém životě je více špatných dní než těch dobrých? • Pociťuješ nechuť starat se o svůj pracovní, partnerský, rodinný či společenský život? • Býváš často unavený a podrážděný ak tomu se přidávají problémy se spánkem? • Považuješ většinu úkolů, kterým se věnuješ, za zbytečné či nudné, tedy nevidíš v nich smysl? • Cítíš se být zbytečný či nedoceněný? Pokud si na většinu otázek odpověděl kladně, ber to jako upozornění. Rovněž při hledání odpovědi na otázku, jak vzniká vyhoření, si posviť na faktory zodpovědné za tento stav. Jaké jsou hlavní příčiny syndromu vyhoření? • nadměrný pracovní tlak, • negativní mezilidské vztahy, • neschopnost zvládat úkoly, • nadměrný pocit zodpovědnosti, • dlouhá pracovní doba a • chronický emocionální stres. [Symptomy syndromu vyhoření nevzniknou ze dne na den. Zdroj:Pexels] Příznaky vyhořeníPříznaky vyhoření můžeme rozdělit do následujících tří kategorií: • Emocionální příznaky zahrnují pocity stresu, vyčerpání, nedostatek nadšení, smutek, sklíčenost, beznaděj, podrážděnost, nespokojenost, absence cílů, nechuť chodit do práce. Co se týče postoje k životu, jde o pesimismus, obviňování druhých, narušené vztahy, vyhýbání se problémům, nízká sebedůvěra. • Behaviorální projevy zahrnují, například preferování samoty, paranoia ve vztahu k druhým (domýšlení si), změny nálad, impulzivní chování, nedostatek koncentrace. • Fyzické příznaky stavu vyhoření jsou, například problémy se spánkem, tloustnutí nebo hubnutí, snížená imunita, sklon k nadměrnému pití alkoholu, únava, nedostatek energie, bolesti hlavy a svalů. Kromě toho mohou mezi příznaky vyhoření patřit i prokrastinace, špatný time management, zpoždění do práce či nechuť ráno vstát a jít do práce. Chceš se dozvědět o syndromu vyhoření víc? Dáváme ti do pozornosti náš online kurz Syndrom vyhoření. Dozvíš se v něm vše od varovných příznaků, přes prevenci až po samotné řešení problému. Stav vyhoření a jeho projevyProjevy stavu vyhoření už znáš. Patří sem, například: • emocionální vyčerpání, • depersonalizace a • nízká sebeúcta. Kromě toho bys měl vědět, že syndrom vyhoření má 5 fází, které s těmito symptomy souvisejí. Které jsou to? • Fáze líbánek je období, kdy zvládáš pracovní tlak. Většinou jde o období nástupu do nové práce, kdy jsi ochoten makat a snažíš se dělat maximum proto, abys zapadl do kolektivu. • Fáze probouzení nastává tehdy, když máš očekávání, avšak ta nejsou naplněná. Uvědomuješ si, že ve tvé práci je nerovnováha mezi výkonem a odměnou, resp. uznáním. Objevují se i pocity viny, že to nezvládáš. • Fáze vyhoření je považována za první stadium syndromu vyhoření. Tehdy jsi podrážděný, držíš si odstup od ostatních, stěžuješ si a máš sklony ke kritice. • Úplné vyhoření nastane tehdy, když jsi totálně vyčerpaný, cítíš beznaděj, sebevědomí máš na bodě mrazu. Máš pocit, že absolutně nic nezvládáš. Chybí ti nadšení pro cokoli. • Fenomén Phoenix je fáze, která je o tom, že hledáš řešení svého problému, odpočíváš, učíš se zvládat stres a hlavně hledáš rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Jak předejít vyhoření?I v tomto případě platí, že nejlepší prevencí je poslouchat svoji intuici a brát v úvahu signály svého těla. Pokud zjistíš, že ti práce přerůstá přes hlavu, vždy máš několik možností, jak tento problém řešit. Které jsou to? • Prodiskutuj svůj problém s nadřízeným i kolegy, nezůstávej ticho. Požádej je, například o rovnoměrnější rozdělení úkolů. • Promluv si o svých problémech s člověkem, kterému důvěřuješ. Může se jednat o rodinného příslušníka, dobrého přítele, kouče či psychologa. • Dopřej si více aktivního odpočinku. Výbornou volbou je pravidelné cvičení na čerstvém vzduchu. • Udělej všechno proto, abys měl denně 30 minut pouze pro sebe, které věnuješ ranním či večerním rituálům, čtení knih či jiným relaxačním aktivitám. • Snaž se, abys měl kvalitní spánek v trvání 7 až 8 hodin. Pokud máš problémy s usínáním, nebo se v noci budíš, jdi se před spánkem projít, dej si bylinkový čaj na dobrý spánek, medituj nebo dělej relaxační techniky. • Osvůj si všímavost, tedy se snaž žít tady a teď, aby sis hlavu nezatěžoval tím, co bylo nebo bude. Pomůže ti i náš online kurz Mindfulness v práci. • Stanov si životní priority. Mysli na to, že život je příliš krátký na to, abys ho trávil zejména v práci na úkor svého osobního života. • Nepodceňuj složení svého jídelníčku, protože to, co jíš, se odráží i na tvém psychickém rozpoložení. Jak bojovat proti vyhoření?Syndrom vyhoření je klíčové včas rozpoznat, abys nespadl do té nejhorší fáze. Čím dříve se ti to povede, tím lépe. Pokud včas přijdeš na to, že máš problém, můžeš hledat řešení, například si vzít volno, požádat o méně pracovních úkolů či kratší pracovní dobu. Neméně důležité je také naučit se zvládat stres, starat se o své fyzické a duševní zdraví. Aktivní život a odpočinek: Jak najít rovnováhu?Žijeme v době, kdy je kladen důraz na výkon. Toužíme po úspěchu, luxusním bydlení či nejmodernějším autě. Nejednou nás tyto touhy dovedou ke zdravotním problémům, kterými nám naše tělo říká NE. V těch chvílích si uvědomíme, že to, na čem opravdu záleží je zdraví a kvalitní vztahy. Jak najít rovnováhu v životě? Snad tím prvním krokem je překopání životních priorit a uvědomění si toho, že jsme smrtelní. Nikdo z nás zde nebude věčně a život plyne neuvěřitelně rychle, a proto bychom ho měli opravdu ŽÍT a nenahánět se za tím, co nám skutečné štěstí nepřinese. Jakmile si uvědomíš, jaké jsou tvé priority, přizpůsobíš jim svůj život, začnou se v něm dít zázraky. Zjistíš, jak úžasné je těšit se z maličkostí a prožívat každou jednu chvíli naplno. Zároveň nezapomínej, že jedním ze způsobů, jak žít šťastně a předcházet syndromu vyhoření, je seberozvoj. Spousta zajímavých kurzů z této oblasti najdeš iv naší nabídce.
Novinky v Java 18
Vzdělávání
06.12.2023
Tím Skillmea

Novinky v Java 18

V tomto článku se podíváme na změny, které přinesla Java 18. Kódování textůV první řadě se změnilo základní nastavení kódování. Pokud jsi dosud pracoval na Windowsu a vytvářel si soubor například přes FileWriter tak kódování textu bylo uloženo ve formátu Windows-1252. Pokud si vytvářel soubor na Linuxu nebo Macu tak data byla uložena ve formátu UTF-8. Nyní i když jsi na Windowsu, tak základní kódování je nastaveno na UTF-8. Jednoduchý web serverJava 18 představila příkaz jwebserver v příkazovém řádku. Tento příkaz spustí minimalistický webový server pro snadné testování. Tento server lze vytvořit také programově pomocí metody SimpleFileServer.createFileServer. Pattern matching ve switchVe verzi 18 je stále v preview fázi. Tato funkce umožňuje použít switch flexibilněji, zejména s prací s typy v době příkazu. Zde jsou další příklady pro ilustraci: Switch nad, který pracuje s různými typy objektů: switch (obj) { case Integer i -> System.out.println("Integer: " + i); case String s -> System.out.println("String: " + s); case null -> System.out.println("It's null!"); default -> System.out.println("Unknown type"); } Switch, který pracuje s objekty a s takzvanými guards, což jsou další logické požadavky: switch (obj) { case String s && s.length() > 5 -> System.out.println("Long string: " + s); case String s -> System.out.println("Short string: " + s); case Integer i && i > 10 -> System.out.println("Large integer: " + i); default -> System.out.println("Other"); }V tomto příkladu řádek, který sleduje, zda je délka stringu větší než 5 dominuje nad druhým časem, který řeší jen zda je s String. Pokud bych je vyměnil switch (obj) { case String s -> System.out.println("Short string: " + s); case String s && s.length() > 5 -> System.out.println("Long string: " + s); case Integer i && i > 10 -> System.out.println("Large integer: " + i); default -> System.out.println("Other"); }tak druhý řádek by byl chybový a hláška zní: Label je dominated by a preceding case label 'String s' Switch, který pracuje se sealed třídami: sealed interface Shape permits Circle, Rectangle {} final class Circle implements Shape { } final class Rectangle implements Shape { } A switch, který může pracovat se specifickými subtypy třídy Shape: Shape shape = new Circle(); switch (shape) { case Circle c -> System.out.println("It's a circle"); case Rectangle r -> System.out.println("It's a rectangle"); }

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách