Zpět na blog
Tipy a triky

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Skillmea
31.05.2023
12 minut čtení
Jak se připravit na pracovní pohovor?

Jak se připravit na pracovní pohovor?

Říká se, že štěstí přeje připraveným a pracovní pohovor je nejdůležitějším krokem k získání vysněného pracovního místa. Přinášíme vám užitečné tipy, jak se připravit na pracovní pohovor.

Chystání se na pracovní pohovor vyžaduje čas i úsilí, protože guglit si seznam nejběžnějších otázek na rozhovor s potenciálním zaměstnavatelem, prostě nestačí. Neméně podstatný je dojem, který na setkání uděláte.

Určitě vás zaujme informace, že až 55 procent prvního dojmu závisí na tom, co máte oblečené, jaká je řeč vašeho těla a vyzařovaná energie. Roli sehrává i přehled o společnosti, jejích produktech, službách a poslání. Také byste si měli předem promyslet, proč jste právě vy tím nejlepším kandidátem na danou pozici.

Nepředbíhejme však a podívejme se společně na to, jak se vůbec k pracovnímu pohovoru dopracovat.
Zdroj foto: freepik.com

Věnujte energii přípravě životopisu a motivačního dopisu

K tomu, abyste se na pracovní pohovor vůbec dostali, potřebujete propracovaný životopis a motivační dopis. Nezapomínejte na to, že máte jen 5 až 10 vteřin na to, abyste personalisty svým písemným projevem zaujali a pozval vás na pracovní pohovor.

Vytvořte si skvělý životopis a motivační dopis, abyste se odlišovali od ostatních kandidátů, a zároveň podávejte informace pravdivě, jasně a výstižně. Důležité je vzdělání, zkušenosti, ale také osobnostní předpoklady.

Pokud se vám podaří zvládnout tento krok, čeká vás další úkol, tedy příprava na pracovní pohovor – otázky a odpovědi.

Vzor průběhu pracovního pohovoru

Příprava na pracovní pohovor a jeho absolvování vyžadují vystoupení ze zóny komfortu, protože přicházíte do neznámého prostředí, povídáte si s lidmi, které neznáte, a nevíte úplně přesně, jaké otázky na vás čekají.

Přesto můžete na internetu najít vzor pracovního pohovoru. Ten nejčastěji sestává z rozhovoru zájemce o zaměstnání s personalistou, nadřízeným, manažerem nebo majitelem firmy. Setkání začíná představením se personalisty, jeho vyprávěním o společnosti a obsazovaném pracovním místě.

Samozřejmě klíčové jsou otázky personalisty, které směřují na vás, aby představitel firmy o vás zjistil co nejvíce, posoudil vaše znalosti, zkušenosti, dovednosti i osobnostní předpoklady na danou pozici.

V rámci vzoru pracovního pohovoru se nachází i prostor pro vaše dotazy. Odpovědi vám pomohou vnést více světla do toho, co se od vás očekává, ale i představ a hodnot společnosti.
Zdroj: freepik.com


Nejčastější dotazy a odpovědi na pracovním pohovoru

Chcete zvýšit šance na získání nového zaměstnání na maximum? Potom věnujte pozornost tomu, jaké otázky a odpovědi na pracovním pohovoru zaznívají nejčastěji.

Podle portálu Profesia.sk kladou personalisté zejména otázky, které se týkají daného pracovního místa a společnosti, ale také vaší motivace, zkušeností a úspěchů. Zaskočit by vás neměly ani nečekané otázky. Na co všechno byste měli mít připravené odpovědi?

  • Proč chcete pracovat pro konkrétní společnost, co o ní víte, proč vás oslovila právě daná pozice a kam to toužíte v rámci ní dopracovat?
  • Proč odcházíte ze současného pracovního místa, čeho se vám podařilo dosáhnout v předchozím zaměstnání a jaké byly vaše úspěchy ve společnosti?
  • Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?
  • V jakých oblastech chcete na sobě pracovat, co vás motivuje a v čem se lišíte od jiných uchazečů?
  • Vyhovuje vám práce v týmu?
  • Jak jste řešil poslední konflikt v zaměstnání?
  • Jaké jsou vaše koníčky?


Portál Kariéra.sk rozděluje otázky a odpovědi na pracovním pohovoru do tří kategorií:
  • Otázky související s představením a kariérními úspěchy (proč jste vhodný uchazeč, vaše silné a slabé stránky, kariérní úspěchy, oblíbené knihy, volný čas…).
  • Otázky zaměřené na společnost a přínosy, které umíte nabídnout (proč chcete pracovat pro firmu, jak hodnotíte její filozofii, dosažené úspěchy a tak dále).
  • Psychologické otázky, které se týkají kreativity, cílevědomosti, žebříčku hodnot a postojů, manažerské schopnosti a řešení problémů.

Odpovědi na nejčastější dotazy na pracovním pohovoru si sepište na papír do přehledných odrážek. Nezapomeňte si připravit vlastní otázky, které máte na srdci.

Myslete i na to, že můžete dostat otázku, na kterou nebudete umět odpovědět. Zkuste přemýšlet nad vhodnou neutrální formulací odpovědi, aby v místnosti nezůstalo ticho.

Jak vypadá příprava na úspěšný pracovní pohovor?

Průběh pracovního pohovoru si už umíte představit alespoň orientačně. Přelouskání popisu pracovní pozice, průzkum společnosti a ani soustředění se na otázky a odpovědi na pracovním pohovoru nestačí. Nepodceňujte maličkosti, které mohou být nakonec rozhodující.

Jak se připravit na pracovní pohovor?

  • Promyslete si, jak na pracovní pohovor přijedete, resp. naplánujte si cestu tak, abyste přišli včas a v klidu. To znamená, že pokud jedete autem, odjeďte si to na místo několik dní předem, ověřte si možnosti parkování a podobně.
  • Pokud jde o online pohovor, věnujte pozornost nejen svému oděvu, ale také pozadí na monitoru. Není podle vás vyhovující? Vyberte si některý z profesionálních motivů, které nabízejí aplikace pro videokonference.
  • V případě, že je to možné, vyzkoušejte si produkt nebo využijte služby společnosti, abyste s nimi měli reálnou zkušenost.
  • Vezměte s sebou kopii životopisu a motivačního dopisu.
  • Nepodceňujte řeč těla, protože například zkřížené ruce na hrudi značí, že to vzdáváte, nebo poukazují na vaši uzavřenost.
  • Věnujte pozornost tomu, co si obléct na pracovní pohovor a nachystejte si to předem.
Zdroj: freepik.com

Jak se obléct na pracovní pohovor?

Oblečení pro pracovní pohovor volte podle toho, jak je ve firmě stanoven dress code. Například pozice ředitele banky vyžaduje formální dress code. Neformální dress code se hodí na džob v kreativní branži.

Zeptejte se na to přímo personalisty, podívejte se na webovou stránku nebo sociální sítě dané společnosti, které vám to pomohou zjistit. Znáte-li pracovníka firmy, oslovte ho, ať vám poradí a snažte se na pracovní pohovor obléct lépe, než chodí do práce běžní zaměstnanci.

Samozřejmostí je, že oblečení pro pracovní pohovor by mělo být čisté a vyžehlené. Vyhněte se výrazným barvám, extravagantním motivům, nápisům na tričkách či výstředním módním doplňkům.
Avšak hlavní zásadou při hledání odpovědi na otázku, jak se obléct na pracovní pohovor, je, že se máte cítit sebevědomě a pohodlně.

Čeká vás pracovní pohovor v angličtině? Na tohle si dejte pozor!

Pracovní pohovor v angličtině není dnes ničím výjimečným. Pracovní pohovor anglicky probíhá tehdy, když to vyžaduje pracovní pozice, nadřízený je cizinec, popřípadě jde o pracovní pozici v zahraničí.

V rámci přípravy na pracovní pohovor si vezměte svůj motivační dopis a životopis, abyste uměli anglicky říct něco o sobě, shrnout své znalosti, schopnosti, dovednosti i zkušenosti. Užitečné je zopakovat si také běžné anglické fráze, které se vyskytují ve firemní komunikaci.

Nechcete nechat nic náhodě? V tom případě vyzkoušejte online kurz angličtiny, který je určen pro pokročilejší s cílem zlepšit mluvený projev v prezentaci. Součástí online kurzu jsou, například dotazy a odpovědi po prezentaci, poděkování a pod.

Uvedené zásady přípravy na pohovor v angličtině se vám sejdou i tehdy, když absolvujete pracovní pohovor německy.

Nejčastější dotazy a odpovědi na pracovním pohovoru v angličtině a němčině

Otázky na pracovní pohovor v angličtině či pracovní pohovor v němčině se zásadním způsobem neliší od těch, které dostávají uchazeči v českém jazyce. Je důležité umět odpovídat na otázky v angličtině, jako například:

  • Can you tell me something o yourself?
  • What were your responsibilities at your last job?
  • Why do you want to change jobs?
  • What are your strengths and weaknesses?
  • What do you know o naše společnosti?

Tipy a triky na závěr, abyste zvládli pracovní pohovor

Říká se, že štěstí přeje připraveným, ale také to, že učení dělá mistra. Pokud jste se na pracovní pohovor poctivě připravili, je zbytečné se stresovat. Raději se snažte dobře vyspat a pozitivně se nalaďte.

Stále mějte na paměti, že všechno bude přesně tak, jak má být. V nejhorším případě získáte cennou zkušenost, která vám ukáže, na čem máte ještě zapracovat, abyste další pracovní pohovor zvládli úspěšně.

Co je však nejdůležitější – nikdy na sobě nepřestávejte pracovat. V tom vám pomohou i naše online kurzy, přičemž nabízíme i
kurzy zdarma ke zvýšení kvalifikace.

Zdroje: 
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Top 8 internetových prehliadačov. Ktorý si vybrať?
Tipy a triky
20.02.2023
Marián Kristeľ

Top 8 internetových prehliadačov. Ktorý si vybrať?

Všetky webové prehliadače majú rovnakú základnú funkciu a napriek tomu je výber medzi nimi vždy jedným z najdiskutovanejších v histórii technológií. V súčasnosti máte viac možností ako kedykoľvek predtým, či už hľadáte webový prehliadač zameraný na ochranu súkromia, na rýchlosť alebo bezpečnosť. Aby sme vám pomohli rozhodnúť sa pre najlepší webový prehliadač, prinášame porovnanie prehliadačov v rôznych aspektoch od rýchlosti, cez zabezpečenie až po systémové požiadavky. Čo sú webové prehliadačeWebový prehliadač vám umožňuje prezerať si texty, obrázky a videá odkiaľkoľvek na svete. Prehliadač získava informácie z iných častí webu a zobrazuje ich na vašom počítači alebo mobilnom zariadení. Informácie sa prenášajú pomocou HTTP protokolu (Hypertext Transfer Protocol), ktorý definuje spôsob prenosu textu, obrázkov a videa na webe. Vyššie spomínané informácie je potrebné zdieľať a zobrazovať v konzistentnom formáte, aby ich mohli vidieť ľudia používajúci akýkoľvek prehliadač na svete. V realite je to však inak a môže sa stať, že webová stránka na rôznych prehliadačoch vyzerá a funguje inak. Je to spôsobené tým, že výrobcovia prehliadačov sa rozhodli interpretovať prenášané informácie rôznym spôsobom.[Ako funguje webový prehliadač]Keď webový prehliadač načítava údaje zo servera pripojeného k internetu, používa softvér nazývaný vykresľovacie jadro na preklad týchto údajov do textu a obrázkov. Tieto údaje sú napísané v jazyku HTML (Hypertext Markup Language) a webové prehliadače čítajú tento kód, aby vytvorili to, čo vidíme, počujeme a zažívame na internete. #1 Mozilla FirefoxFirefox je už dlho švajčiarskym nožíkom internetu a veľmi obľúbeným prehliadačom. Vďaka pohodlnému rozhraniu, rýchlemu enginu a neuveriteľným vývojárskym nástrojom je Firefox voľbou číslo 1 mnohých používateľov v roku 2023. Aj keď jeho rýchlosť nie je porovnateľná s prehliadačom Chrome, vyniká v rôznych oblastiach, napríklad Firefox ponúka oveľa lepšie a bezpečnejšie súkromie, škálovanie obrázkov, vykresľovanie písma a neuveriteľné možnosti prispôsobenia. Medzi najnovšie aktualizácie patrí jednoduchšia správa sťahovania, podpora titulkov a titulkov na YouTube, videá Prime Video a Netflix sledované v režime obraz v obraze, podpora HDR v systéme MacOS a možnosť upravovať súbory PDF s textom, kresbami a podpismi. Firefox dokáže rozpoznať text aj z obrázka, ktorý sa po výbere skopíruje do schránky. Na našom webe nájdeš online kurz venovaný nastaveniam Firefoxu pre lepšie súkromie a bezpečnosť na internete. ➕ Výhody prehliadača Firefox: • ochrany osobných údajov • prispôsobiteľný a open-source prehliadač • synchronizácia naprieč zariadeniami ➖ Nevýhody prehliadača Firefox: • pomalší ako konkurenti (najmä Chrome) • možné úniky systémovej pamäte #2 ChromeAj v roku 2023 zostáva Google Chrome jedným z najpopulárnejších prehliadačov na scéne pre používateľov Windows a Mac, ako aj pre iné operačné systémy. Je inovatívny, ľahko sa inštaluje a zvládne svoju prácu. Ponúka všetky funkcie, ktoré by ste od prehliadača v roku 2023 očakávali – rýchle načítanie, rozšírenia, záložky, motívy a prispôsobiteľnú domovskú stránku. Má vynikajúce funkcie automatického dopĺňania a nástroje pre web developerov. Nevýhody môžu byť pre niektorých problémom – prehliadač Google Chrome je známy tým, že využíva veľa zdrojov vášho zariadenia, čo je evidentný problém najmä na počítačoch. ➕ Výhody prehliadača Chrome: • rýchly výkon a vykresľovanie webu • rozsiahla knižnica doplnkov • dobré fungovanie naprieč viacerými zariadeniami ➖ Nevýhody prehliadača Chrome: • môže byť náročný na zdroje • obavy o súkromie #3 Microsoft EdgeMicrosoft bol dlhé roky terčom posmeškov kvôli ich prehliadaču Internet Explorer používanom v operačných systémoch Windows. Internet Explorer je však už minulosť a je tu Edge, ktorý beži na Chromium a stále je predvoleným prehliadačom na Windwsoch, je však dostupný aj pre Mac, Android či iOS. Nová Chromium verzia (od roku 2020) je podstatne rýchlejšia ako jej predchodca a obsahuje niektoré užitočné funkcie vrátane funkcie Čítať nahlas, možnosti prenášať médiá, ako sú vložené videá do Chromecast zariadení, dobrý výber doplnkov, či možnosti prispôsobenia. Môžete si tiež stiahnuť webové stránky ako aplikácie, ktoré potom bežia ako samostatné aplikácie bez toho, aby ste museli spúšťať celý prehliadač. ➕ Výhody prehliadača Edge: • dobrá správa pamäte • vstavaná funkcia Čítať nahlas s prirodzenými hlasmi • nástroje produktivity ➖ Nevýhody prehliadača Edge: • synchronizácia záložiek • nepodporovaný na starších PC s menej ako 1 GHz procesorom #4 OperaPrehliadač Opera zdieľa veľkú časť DNA prehliadača Chrome a zaslúži si svoje miesto ako jeden z najlepších webových prehliadačov. Rovnako ako Edge a Chrome, aj Opera je postavená na open-source engine Chromium od spoločnosti Google a v dôsledku toho majú všetky veľmi podobnú používateľskú skúsenosť. Opera má vstavanú neobmedzenú službu VPN, vďaka čomu je bezpečnejšou možnosťou prehliadača. Integrované a prispôsobiteľné skratky pre webové aplikácie, ako sú WhatsApp Web, Discord a Facebook Messenger, uľahčujú komunikáciu priamo z vášho prehliadača. Najväčšie zmeny prišli s Opera 60 a Reborn 3, ktorá priniesla nový bezokrajový dizajn, podporu Web 3 a krypto peňaženku, čo používateľom umožňuje pripraviť sa na stránky založené na blockchaine. ➕ Výhody prehliadača Opera: • RAM, CPU a obmedzovač siete (len verzia Opera GX) • moderné, čisté rozhranie s animáciami • podporuje rozšírenia prehliadača Chrome prostredníctvom doplnku z obchodu Opera ➖ Nevýhody prehliadača Opera: • obavy o ochranu osobných údajov • niektoré rozšírenia nefungujú správne alebo im chýbajú aktualizácie • rýchlosť prehliadača #5 SafariAk používate výhradne zariadenia Apple, Safari je už váš predvolený prehliadač. Je tiež výrazne rýchlejší ako v minulosti a svojou rýchlosťou prekonáva Chrome. Je integrovaný do iOS, iPadOS a MacOS a pravdepodobne získate lepšiu výdrž batérie vďaka interným optimalizáciám spoločnosti Apple a základnému hardvéru. Safari sa tiež veľmi zameriava na súkromie a bezpečnosť. Ak chcete minimalizovať spôsob, akým vás sledujú, Safari je dobrá voľba. Ak používate aj iPhone a/alebo iPad, potom pomocou Safari na Macu dosiahnete najplynulejší prechod medzi platformami. Otvorené webové stránky na iPade alebo iPhone sa prenesú do MacOS. ➕ Výhody prehliadača Safari: • inovatívne a moderné používateľské rozhranie • dodáva sa predinštalovaný na vašom Macu, iPhone a iPade • optimalizované pre výkon ➖ Nevýhody prehliadača Safari: • na Windowse rozbeháte len zastaralú verziu • relatívne obmedzená knižnica rozšírení #6 BraveWebový prehliadač novej generácia, ktorý predvolene blokuje všetky reklamy na všetkých webových stránkach, čo z neho robí pravdepodobne najrýchlejší prehliadač. V rámci prehliadača však existuje program Brave Rewards. Používatelia získajú základné tokeny pozornosti (BAT - basic attention token), keď si prezerajú alternatívne reklamy, ktoré Brave umiestni do streamu prehliadania. Používatelia môžu odovzdať časť svojich tokenov vydavateľom. Existujú desaťtisíce webstránok, ktoré podporujú transakcie založené na BAT prostredníctvom prehliadača Brave, vrátane Wikipedia, The Guardian, WikiHow, MacRumors a ďalších. Brave nevykonáva žiadne sledovanie používateľov, vďaka čomu je ideálny aj na súkromné prehliadanie.[Najpopulárnejšie prehliadače za rok 2022] Alternatívne prehliadačeĎalšími dosť využívanými prehliadačmi sú napríklad Vivaldi alebo Tor Browser. Poďme si o nich napísať niečo viac. VivaldiVivaldi je svojím spôsobom jedinečný. Žiadni dvaja používatelia Vivaldi nebudú mať rovnaké nastavenie. Pri prvom spustení vás prevedie procesom nastavenia, ktorý rozloží váš prehliadač spôsobom, ktorý vám dáva zmysel. Má tiež niekoľko vynikajúcich funkcií na zvýšenie ochrany osobných údajov, ako je napríklad spojenie s DuckDuckGo, nové aktualizácie pridali vstavaný blokovač reklám, vstavaný blokovač sledovania, hodiny v stavovom riadku, či nového správcu poznámok. Tor BrowserTor je softvér kombinovaný s otvorenou sieťou, ktorej cieľom je urobiť vás neviditeľnými smerovaním vašej prevádzky cez niekoľko anonymných serverov. Aj keď to nie je úplne spoľahlivé, je veľmi ťažké, aby vás niekto identifikoval, keď ste správne nakonfigurovaný a používate prehliadač Tor na surfovanie po webe – najmä v kombinácii s VPN. Existuje mnoho legitímnych použití prehliadača Tor a siete Tor. Je to dobrá voľba pre ľudí, ktorí žijú v krajinách s represívnymi vládami, ako aj pre novinárov a aktivistov. Dark web je tiež jedným z cieľov pre ľudí používajúcich Tor. Ak chcete pri surfovaní na webe zostať v úplnej anonymite, prehliadač Tor a Tor network sú pre vás. ZáverPrehliadače dnes patria medzi najčastejšie používané aplikácie, či už na stolnom počítači alebo na mobile. Vzostup softvéru ako služby (SaaS) znamená, že prostredníctvom webových aplikácií a prehliadača môžete vykonávať prakticky akúkoľvek úlohu. Výber webového prehliadača na dlhodobé používanie je veľmi osobná vec a bude závisieť od vašich individuálnych potrieb v oblasti zabezpečenia, súkromia a dostupnosti. Z technického hľadiska zohráva úlohu aj to, čo váš počítač zvládne z hľadiska rýchlosti spracovania, kapacity pamäte alebo aký operačný systém používate.
8 užitečných Chrome rozšíření pro designéry
Tipy a triky
07.10.2022
Skillmea

8 užitečných Chrome rozšíření pro designéry

V tomto článku se podíváme na rozšíření pro Chrome, která jsou důležitá a potřebná pro každého designéra, usnadňují práci a pomáhají dodat projekt klientovi rychleji. 1. WhatFont Zkusili jste někdy zjistit, jaké písmo se používá na webové stránce, která se vám opravdu líbí? Rozšíření WhatFont rozpozná použité písmo, na které narazíte ve svém prohlížeči. Stačí nad dané písmo umístit kurzor myši. Velmi užitečné, když pracujete v agentuře a váš klient zapomněl název písma, které chce použít ve své grafice. Toto rozšíření zkontrolujte typ písma, font a mezery s velikostí nadpisu, podnadpisu a textu. Myslím, že většina designérů už zná tento nebo podobný nástroj a měli by jej jako na prvním místě seznamu. Rozšíření lze stáhnout zde.[WhatFont] 2. ColorZilla Nikdo nemá rád problémy s HEX kódem. Budete chtít vytvořit grafiku s přesně stejnými barvami, jaké naleznete na webstránkách. Ne vždy však máte style guide po ruce. S ColorZilla můžete získat zobrazení barev z libovolného bodu ve vašem prohlížeči, rychle upravit tuto barvu a vložit ji do jiného programu. Má také řadu dalších chytrých funkcí, díky čemuž je nejkomplexnějším dostupným color picker nástrojem. Rozšíření lze stáhnout zde.[ColorZilla] 3. Heurio - UX Check Tento nástroj pomůže při komunikaci mezi designérem a vývojářem. Pomocí tohoto rozšíření můžete změnit libovolnou webovou stránku na plátno a přidat své poznámky, které můžete později sdílet s vývojářem. Prostřednictvím tohoto rozšíření budou tato drobná nedorozumění odstraněna během fáze nasazení. Vše, co musíte udělat, je otevřít webovou stránku, kliknout na rozšíření, připnout své nápady klepnutím na libovolný prvek na webu a sdílet odkaz se všemi změnami týmu vývojářů. Rozšíření lze stáhnout zde.[Heurio] 4. Muzli 2 Rozšíření Muzli 2 je zdrojem inspirace na jednom místě. Účelem rozšíření Muzli 2 je poskytnout centrální rozbočovač pro design UI/UX. Všechny kanály jsou ručně vybírány, takže nenarazíte na méně spolehlivé zdroje. Muzli 2 nahrazuje domovskou stránku prohlížeče Chrome, takže už nikdy nezmeškáte nejnovější aktualizace z vaší oblasti. Přijímejte aktuální proud obrázků, návrhů, uživatelského rozhraní/UX a dalších. Funguje dobře s Dribbble, Designer News a dalšími médii souvisejícími s designéry. Rozšíření lze stáhnout zde.[Muzli 2] 5. Window Resizer Designéři, kteří tvoří grafiku pro digitál, chtějí vědět, jestli jsou jejich návrhy vhodné pro různá rozlišení obrazovky. Window Resizer vám umožňuje emulovat rozlišení obrazovky nebo prohlížeče, abyste mohli otestovat své designy v kterémkoli z nich. Skvělý nástroj pro finální kontrolu vašich designů. Rozšíření lze stáhnout zde.[Window Resizer] 6. Site Palette Toto rozšíření vám pomůže extrahovat všechny barvy z webové stránky. Tyto barvy můžete dokonce exportovat jako obrázek. Site Palette podporuje generátory palet, můžete vytvořit odkaz na sdílení a rozšíření je spojeno s Adobe Swatch, coolors.co, Sketch a podobně. Skvělý nástroj pro designéry a front-end vývojáře. Rozšíření lze stáhnout zde.[Site Palette] 7. Page Ruler Udržujte své designy "pixel perfect" pomocí rozšíření Pageruler. Tento praktický nástroj vám umožňuje nakreslit pravítko, abyste získali rozměry v pixelech a umístění a změřili prvky na libovolné webové stránce. Rozšíření lze stáhnout zde.[Page Ruler] 8. Dark Mode Jedná se o jednoduché rozšíření a každý designér by jej měl vyzkoušet. Rozšíření o dark mode poskytuje jiný vizuální pohled na grafiku, webstránku a podobně. Někdy je obtížné si představit, jak budou některé webové stránky vypadat v tmavém režimu. Tento doplněk tedy vytváří inverzní magii, která přemění webovou stránku do tmavého režimu. Rozšíření lze stáhnout zde.[Dark Mode] Závěr Toto jsou některé z rozšíření pro designéry, které ušetří čas a nervy. Podělte se se svými tipy na zajímavá rozšíření, která používáte. Děkujeme za přečtení a doufám, že vám článek pomůže.
Jak googlit jako profesionál: 7 tipů pro efektivnější googlení
Tipy a triky
20.09.2022
Skillmea

Jak googlit jako profesionál: 7 tipů pro efektivnější googlení

Google je první zastávka, když hledáte nějaké informace na internetu. I když se možná zdá, že vyhledávání informací na Googlu je snadné, mnozí uživatelé nevědí, jak efektivně používat Google vyhledávač. Naučit se správně googlit je umění. Chcete-li získat od Googlu správné odpovědi, musíte se ptát správné otázky. A abyste rychle dostali správné odpovědi, musíte vědět, jak klást správné otázky. Níže uvádíme několik užitečných tipů a triků, které vám pomohou najít správné odpovědi na vaše dotazy rychle a efektivně. Jak efektivně vyhledávat na Google1. Použijte uvozovky pro získání "PŘESNÉ" shodyObecně, když provádíme běžné vyhledávání na Google, je to takové povrchní vyhledávání. Výsledkem mohou být stránky, které mohou nebo nemusí obsahovat všechna slova, která jste zmínili ve svém vyhledávacím dotazu. Pokud však zabalíte svůj vyhledávací dotaz nebo dotaz (buď výraz nebo frázi) do uvozovek, jako je tento: "váš vyhledávací dopyt je tady", pak Google provede podrobné vyhledávání. To znamená, že všechny výsledky budou zahrnovat stránky, které obsahují všechny výrazy, které jste vložili do uvozovek. Je to užitečné, když chcete, aby se ve vašich výsledcích vyhledávání nacházel konkrétní výraz nebo fráze.[Efektívne vyhľadávanie] 2. Vyhledávejte v rámci konkrétní webstránky pomocí site:Chcete-li, aby Google vracel výsledky z konkrétní webové stránky, stačí přidat site: před otázku, kterou hledáte. To je také užitečné, když chcete hledat něco na webové stránce, která nemá možnost interního vyhledávání nebo toto vyhledávání nefunguje správně. Například vyhledávání site:skillmea.sk excel zobrazí výsledky vyhledávání pouze z webové stránky skillmea.sk na téma Excel, viz obrázek níže:[site:] 3. Vylučte výraz z výsledků vyhledávání pomocí -Pokud nechcete, aby se výraz nebo fráze zobrazovala ve výsledcích vyhledávání, stačí před dané slovo přidat -. To lze také spojit s předchozím tipem a pokud chcete odstranit výsledky z nějakého webu z výsledků vyhledávání, použijte před hledaným výrazem -site: Konkrétní příklad: -site:wikipedia.org nezobrazí ve výsledcích vyhledávání nic ze stránky wikipedia.[Vylúčenie výrazov alebo stránok] 4. Vyhledejte obrázky určité velikosti pomocí imagesize:Chcete-li hledat obrázky určité velikosti, použijte ve vyhledávacím dotazu značku imagesize: spolu s šířkou a výškou v pixelech. Rozměry by měly být jen v pixelech – například imagesize:500x500 zobrazí výsledky obrázků, které mají rozměr 500px x 500px. Takže vyhledávání => "cute cats imagesize:500x1000" povede k obrázkům roztomilých kočiček o velikosti obrázku 500 x 1000 pixelů.[Imagesize 500x1000] 5. Vyhledejte konkrétní typ souboru pomocí filetype:Chcete-li získat výsledky vyhledávání, které obsahují konkrétní typ souboru, například PDF nebo PPT, přidejte filetype:<přípona> (bez závorek). Například Angular tutorial filetype:pdf vygeneruje výsledky, které obsahují PDF, jak je vidět na následujícím obrázku:[Filetype:] 6. Zkombinujte vyhledávání s OR a ANDChcete-li, aby výsledky vyhledávání obsahovaly dva výrazy, vložte mezi ně klíčové slovo AND. Například vyhledávání na => Python AND Mongo přinese výsledky, které obsahují výrazy Python i Mongo. Podobně, pokud chcete mít ve výsledcích vyhledávání kterýkoli z výrazů, použijte mezi nimi klíčové slovo OR (nebo). Například vyhledávání na => Vue OR React přinese výsledky, které obsahují jeden z výrazů nebo i oba. 7. Filtrujte vyhledávání pomocí AFTER:, BEFORE: nebo .. mezi dvěma číslyChcete-li, aby Google zobrazil výsledky vyhledávání, které byly zveřejněny po určitém roce, použijte značku AFTER:. Například vyhledávání na => After Effects tutorial AFTER:2021 zobrazí výsledky vyhledávání zveřejněné po roce 2021. Podobně přidání značky BEFORE: vrátí výsledky publikované před konkrétním rokem. Můžete také vyhledávat výsledky publikované v určitém období roku nebo mezi libovolnými čísly. Stačí přidat .. mezi dvě čísla, mezi kterými chcete hledat, spolu s jednotkami, pokud nějaké existují. TIP pro pokročilé: Víte jak využívat pokročilé Google vyhledávání? Bonusová čásťHvězdička (*)Hvězdička je zástupný znak, který může odpovídat libovolnému slovu. Na chybějící slova nebo fráze použijte *. Například build a todo app with * Definice slov (define:)Pro nalezení definice slova použijte následující vyhledávací trik: define:machine learning. Vyhledání webové stránky uložené v cache (cache:)Google ukládá verze webových stránek ve vyrovnávací paměti, aby rychle poskytoval výsledky vyhledávání. Chcete-li zjistit, zda Google uložil nějakou stránku do vyrovnávací paměti nebo ne, použijte cache: před adresou URL webových stránek. PřekladyPomocí Google vyhledávání můžete překládat slova a fráze z jednoho jazyka do druhého. Vyzkoušejte to s tagem translate: ZávěrDíky za přečtení článku. Doufám, že se vám článek líbil a dozvěděli jste několik novinek o tom, jak efektivně a rychle googlit. Zůstaňme ve spojení na sociálních sítích nebo se přihlaste k odběru newsletteru.

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách