Zpět na blog
Vzdělávání

Nejlepší programovací jazyky pro blockchain development

Skillmea
18.11.2022
10 minut čtení
Nejlepší programovací jazyky pro blockchain development
Blockchain je v současnosti velmi populární a často používané slovo. Zamýšleli jste se někdy nad objevem a obrovským růstem popularity blockchainu? Co to vlastně blockchain je? Jak už anglický název napovídá, je to doslova řetěz bloků. Bloky jsou v tomto případě digitální informace, které jsou spojeny pomocí kryptografie. Zároveň je to distribuovaná databáze.

Podle mnohých má blockchain potenciál změnit a přepracovat celou ekonomiku – ať už se jedná o vzdělávání, zdravotní péči, cestování nebo právní oblast. Mezi lety 2017 až 2020 vzrostla poptávka po blockchaine téměř o 2000 % a stala se jednou z nejhodnotnějších technologií v tomto odvětví. Očekává se, že do roku 2030 dosáhne velikost globálního trhu s blockchain technologií 1,4 bilionu USD.

Protože blockchain technologie v současnosti dominuje, mnohé organizace se snaží zaměstnat blockchain vývojáře. Dobrou zprávou je, že při vývoji blockchainu lze použít mnoho programovacích jazyků, které již znáte. A dokonce i novější jazyky, které jsou specifické pro inteligentní smlouvy (smart contracts), základní stavební kameny programovatelného blockchainu, lze relativně snadno naučit, pokud máte základní znalosti programování.

Avšak dříve, než se začnete učit konkrétní programovací jazyk, měli byste si udělat malý průzkum a rozhodnout se, která blockchainová platforma vás nejvíce zajímá.

C++

Programovací jazyk C++ je populární v celém technologickém světě a platí to i pro blockchain technologii. C++ je tak populární v blockchain světě kvůli jeho vícero schopnostem, jako je sémantika pohybu, primitivní kontrola nad pamětí, pokročilé multi-threading a další objektově orientované funkce, jako je přetížení funkcí, polymorfismus runtime atp. Ve skutečnosti je C++ v Blockchainu tak populární jako Bitcoin, což je kryptoměna a vůbec první implementace Blockchainu byla původně napsána v C++.

Naučte se jeden z nejpoužívanějších programovacích jazyků na světě s naším online kurzem C++ pro začátečníky. Pokud již ovládáte základy programování nebo potřebujete posunout své znalosti v C++ na vyšší úroveň, podívejte se na kurz C++ pro pokročilé.

Python

Python se rychle stává nejpopulárnějším programovacím jazykem na světě a pokud jste nováčkem v programování v Pythonu, může to být pro vás nejlepší Blockchain jazyk. Problém s Pythonem je, že jde o interpretovaný jazyk a to vytváří určité problémy pro složité kryptografické operace v Blockchainu. Python je však objektově orientovaný programovací jazyk, který pomáhá při řízení mnoha režijních nákladů souvisejících s výkonem. Další výhodou Pythonu je, že vývojáři mohou rychle prototypovat své nápady bez jakéhokoli zdlouhavého programování. Python má také obrovskou podporu open source, díky čemuž je ideální pro Blockchain. Existuje mnoho knihoven Python, pluginů a jiných zdrojů dostupných online pro téměř každý problém, se kterým se můžete setkat při vývoji Blockchainu.

Java

Programovací jazyk Java je stále tvrdou konkurencí pro jazyk C++ co se popularity a užitečnosti týče. To platí také pro technologii Blockchain. Java má bohaté aplikační programové rozhraní (API), které zahrnuje mnoho Java tříd, balíků, rozhraní atp. To je užitečné při vytváření aplikací, aniž byste nutně znali jejich vnitřní implementace. Jednou vlastností jazyka Java, která je obzvláště užitečná v Blockchainu, je její přenosnost. Java programy mohou být portovány na různé platformy díky funkci WORA („write once, run anywhere“). Tyto programy nejsou závislé na architektuře specifické pro systém, protože ke spuštění používají univerzální JVM (Java Virtual Machine). Díky této přenositelnosti spolu s dalšími oblíbenými funkcemi je Java ideální programovací jazyk pro Blockchain.

Solidity

Solidity je jedním z nejrychleji rostoucích blockchainových programovacích jazyků, který byl vytvořen pro psaní inteligentních smluv, které běží na virtuálním stroji Ethereum (EVM). Byl vyvinut společností Ethereum, která je distribuovanou výpočetní platformou a operačním systémem na bázi blockchainu. Jelikož Solidity je vytvořena s ohledem na Blockchain, je vhodná k řešení mnoha problémů, kterým čelí Blockchain vývojáři. Solidity je vyvinuta podobně jako syntax ECMAScript, ale má funkce jako například variadic návratové typy, statické psaní atp. Je to tedy skvělý programovací jazyk, který je třeba se naučit, chcete-li se zaměřit konkrétně na vývoj Blockchainu do hloubky.

Vyper

Vyper je nový programovací jazyk pro Blockchain, který je odvozen od Pythonu 3. Syntax Vyper je tedy i platnou syntaxí Pythonu 3, i když Vyper nemá všechny funkce Pythonu. Vyper je vytvořen jako alternativa k Solidity. Obvykle se používá pro virtuální stroj Ethereum (EVM), stejně jako Solidity. Vyper má však jiné kontrolní struktury než Solidity a jinak řeší i bezpečnostní otázky. Vyper také odstranil většinu funkcí OOP v Solidity spolu s dalšími funkcemi, jako jsou nekonečné smyčky, modifikátory, rekurzivní volání atp. Pomáhá to předcházet bezpečnostním problémům, které vznikají kvůli těmto funkcím. Pokud chcete programovací jazyk pro Blockchain pro psaní inteligentních smluv, do výběru zařaďte i Vyper.

Golang

Go je skvělý programovací jazyk pro budování rychlých a efektivních blockchainových systémů. Je to nejlepší jazyk pro vytváření struktury hyper knihy, která je základem pro vývoj aplikací pro Blockchain. Jelikož Go je staticky napsaný a kompilovaný programovací jazyk, je ideální pro kódování Blockchainu. Má také další funkce, které zlepšují výkon, jako jsou generika, třídy a dědičnost, konstruktory, anotace, výjimky atp. Go je také relativně jednoduchý jazyk, který se lze snadno naučit. Třeba is naším online kurzem.

C#

C# je syntakticky podobný jazyku Java a C++, takže je ideální jako programovací jazyk Blockchain. Zatímco C# byl původně vytvořen pouze jako jazyk Microsoftu, nyní je velmi populární a považován za jeden z nejlepších programovacích jazyků pro blockchain. Vývojáři s otevřeným zdrojem mohou snadno vytvořit vysoce přenosný kód pomocí jazyka C#, který bude fungovat na všech zařízeních a více operačních systémech, jako jsou Windows, Linux, Mac, Android atp. Jelikož C# je objektově orientovanýprogramovací jazyk, vývojáři Blockchainu mohou získat maximum výkonnosti při vývoji jejich dalšího blockchainu. Projekty napsané v C# zahrnují Stratis, poskytovatele Blockchain-as-a-Service, který umožňuje podnikům snadno vytvářet aplikace na platformách Blockchain.

JavaScript

JavaScript je nejpopulárnější webový jazyk a díky NodeJS, JavaScript runtime prostředí, je JavaScript poměrně oblíbený také u blockchain vývojářů. Mohou vytvářet vysoce výkonné a kreativní aplikace Blockchain pomocí JavaScriptu, neboť je již nainstalován na většině systémů. Toto je velká výhoda, kterou má JavaScript oproti jiným programovacím jazykům, neboť každý webový systém do určité míry používá JavaScript. Vývojáři se tedy nemusí starat o integraci při používání JavaScriptu a mohou se soustředit jen na aplikační logiku pro Blockchain. Příkladem toho je Lisk Sidechain Development Kit (SDK), který umožňuje vývojářům vytvářet, publikovat a distribuovat jejich blockchain aplikace, které jsou napsány v JavaScriptu.

Co se musíte naučit, abyste mohli začít s vývojem na blockchaine?

Ano, blockchain vývojáři jsou velmi žádaní. Poptávka po blockchain developeru v roce 2020 byla o 517 % vyšší než v roce 2019. A toto číslo se v následujících letech určitě zvýší. Chcete-li začít s blockchain developmentem, měli byste mít následující znalosti:
  • silná vědomost základů vývoje blockchainu, jeho charakteristik a populárních platforem,
  • dobrá znalost některého z programovacích jazyků blockchainu,
  • obeznámení se s populárními kryptoměnami a konceptem těžby kryptomen,
  • zázemí a zkušenosti v oblasti vývoje webu, sítí a bezpečnosti.

Závěr

Toto byly některé z programovacích jazyků, které lze považovat za vstup do světa blockchainu a pro co nejlepší využití aktuální příležitosti při velkém zájmu o blockchain technologie. Tyto programovací jazyky mají různý potenciál, výhody i omezení, a proto je lze použít k vytváření různých forem blockchainu a řešení založených na kryptoměnách. Znamená to, že musíte vědět, který jazyk je nejlepší pro jaký typ vývoje blockchainu. Držíme palce při volbě toho nejvhodnějšího programovacího jazyka.
Skillmea
🥇 Sme jednotka v online vzdelávaní na Slovensku.
Na našom webe nájdeš viac ako 300 rôznych videokurzov z oblastí ako programovanie, tvorba hier, testovanie softwaru, grafika, UX dizajn, online marketing, MS Office a pod. 
Vyber si kurz, ktorý ťa posunie vpred ⏩

Mohlo by tě zajímat

Učím sa používať cloud a microservices (časť II.)
Vzdělávání
06.11.2022
Skillmea

Učím sa používať cloud a microservices (časť II.)

V tomto textu navážem na předchozí blog, ve kterém jsem vás seznámil se základy cloudu a microservices. Prošli jsme si, co všechno zahrnuje cloud a microservisy, kde se vzdělávat a v jaké posloupnosti a také, jaké byly mé první výsledky práce. Pojďme pokračovat. KubernetesÚvod do KubernetesPodle všeho by mi mělo Kubernetes napomoci k tomu, abych přestal řešit problémy s infrastrukturou. Aplikaci vezmu, přesunu jinam a všechno bude fungovat. Slovo Kubernetes (čti kubernetís) pochází z řečtiny a znamená kormidelník. To dává smysl – i logo tomu odpovídá 🙃. Zkratka názvu pro Kubernetes je K8s. [Logo Kubernetes] Kubernetes činí abstrakci nad infrastrukturou – naši aplikaci nezajímá, kde je nasazena a zda má všechny potřebné zdroje – to zajišťuje Kubernetes. Cloud native aplikace je výraz pro moderní aplikaci, která zvládá moderní požadavky – škálování, self heal, updates, migrace do jiných prostředí. Základní pojmyPři studiu jsem se setkal se základními pojmy, které je třeba vědět. Postupně se je budu snažit popsat, tak jak jsem je pochopil já. KontejnerJako správný kormidelník nekormidluje prázdnou loď, ale bere s sebou náklad, který naloží do kontejnerů, tak tomu nebude ani teď 😊.  Při vytváření aplikací potřebujeme počítač s operačním systémem, potřebujeme databázi, nějaký server. Každá tato část potřebuje určité závislosti, knihovny a tak podobně. Tady se to komplikuje. Abys to uměl všechno pospouštět, tak se o tyto všechny požadavky musíš postarat. Aby to bylo jednodušší, tak všechny tyto věci, jako například databáze, bude ve vlastním kontejneru. Kontejner si sám bude zajišťovat vše, co je třeba pro chod např. databáze MySQL a my pak tento kontejner budeme používat. OrchestraceAby všechno spolu dobře fungovalo - ladilo to s pole. Orchestrace prostě vše možné řídí, aby naše aplikace fungovala. Kubernetes je vlastně nástroj pro tuto orchestraci. DockerPojmu Docker jsem se chtěl věnovat později, ale při stadiu Kubernetes jsem natrefil na rozdíly a tak to v jednoduchosti zařadím i sem. Pochopíte rozdíl, je to důležité, jelikož tyto dvě technologie se často zaměňují. Obě technologie nám pomáhají spouštět aplikace v kontejnerech, ale údajně se od sebe začínají vzdalovat. Docker je kontejnerová technologie, která virtualizuje operační systém a spouští naši aplikaci. Výše v textu jsem psal, že v kontejerech běží samostatně například databázový server – a dává smysl, že ten server běží v operačním systému. Podle mnou nasbíraných informací se už ve světě Kubernetes nedoporučuje používat Docker, neboť je prý zastaralý. Uvidíme, kam to bude směřovat a jaká nová technologie se objeví. Zajímavé je to, že Kubernetes umíme spustit tak, že běží uvnitř v Dockeru 😊. Je to ještě zajímavější a ještě víc mě to baví řešit. ŠkálováníŠkálování je vlastně pojem, který řeší to, aby aplikace využívala zdroje, které v daném okamžiku potřebuje. Za zdroj považujme například více paměti, více procesorů a podobně, nebo se přidají další servery (není donekonečna možné přidávat jen procesory). Jiné zdroje potřebuješ, pokud tvůj microservis používá 10 lidí a jiné když 1000 lidí. Existuje vertikální a horizontální škálování. ZávěřDále pri studiu Kubernetes bych musel jít hlouběji, ale teď se seznamuji postupně blíže s pojmy. Tedy tady si přeruším studium Kubernetes a přejdu na úvod k technologii Docker. Loučí se s tebou Jaro Beňo a my se vidím pokud Bůh dovolí při dalším článku nebo v nějakém mém online kurzu.
Co je Design Thinking?
Vzdělávání
24.10.2022
Skillmea

Co je Design Thinking?

Design Thinking je ideologií i procesem, který se zabývá řešením složitých problémů způsobem, který je zaměřen primárně na uživatele. V tomto článku vám poskytneme podrobnou definici pojmu Design Thinking, přesně popíšeme, co tento proces zahrnuje, a zdůrazníme, proč je tento přístup důležitý: Jaká je hodnota design thinking a v jakých kontextech je obzvláště užitečný? Podíváme se také na to, jak lze Design Thinking aplikovat v každodenní práci a jaké jsou výhody používání Design Thinkingu. Co je Design Thinking?Design Thinking je přístup používaný pro praktické a kreativní řešení problémů. Je založen ve velké míře na metodách a procesech, které používají designéři (odtud tedy pochází samotný název), ale ve skutečnosti se vyvinul z různých oblastí – včetně architektury, inženýrství a obchodu. Design Thinking lze aplikovat na jakoukoli oblast, nemusí jít nutně o design. Jedním z prvních lidí, kteří psali o Design Thinkingu, byl John E. Arnold, profesor na Stanfordské univerzitě. V roce 1959 napsal „Creative Engineering“, text, který stanovil čtyři oblasti Design Thinkingu. Design Thinking je v první řadě zaměřen na uživatele, na lidi, snaží se pochopit potřeby lidí a přijít s účinnými řešeními k uspokojení těchto potřeb. Říkáme tomu přístup k řešení problémů založený na řešení (z ang. solution-based approach to problem-solving. Design Thinking se tedy zaměřuje na dosahování praktických výsledků a řešení: 1. technicky proveditelné: mohou být vyvinuty na funkční produkty nebo procesy; 2. ekonomicky životaschopné: podnik si je může dovolit implementovat; 3. žádoucí pro uživatele: splňují skutečnou lidskou potřebu. Co je Design Thinking proces?Nejprve se podívejme na čtyři principy Design Thinkingu, jak je navrhly Christoph Meinel a Harry Leifer z Hasso-Plattner-Institute of Design na Stanfordské univerzitě. Čtyři principy Design Thinkingu1. Lidské pravidlo: bez ohledu na kontext, veškerá designérská činnost má sociální povahu a každá sociální inovace nás přivede zpět k „hledišti zaměřenému na člověka“. 2. Pravidlo nejednoznačnosti: nejednoznačnost je nezbytná a nelze ji odstranit ani příliš zjednodušit. Experimentování na hranicích svých vědomostí a schopností je rozhodující, chcete-li vidět věci jinak. 3. Pravidlo redesignu: celý design je redesign. Zatímco technologie a sociální okolnosti se mohou měnit a vyvíjet, základní lidské potřeby zůstávají nezměněny. V podstatě jen předěláváme prostředky na splnění těchto potřeb nebo dosažení požadovaných výsledků. 4. Pravidlo hmatatelnosti: uskutečnění nápadů ve formě prototypů umožňuje designérům je efektivněji komunikovat. Více o principech Design Thinkingu si můžete přečíst např. na této stránce. Na základě těchto čtyř principů může být proces Design Thinkingu rozdělen do pěti kroků nebo fází: empatie, definice, idea, prototyp a test. Prozkoumejme každý z nich podrobněji. [Fáze Design Thinkingu] Fáze 1: EmpatieEmpatie poskytuje kritický výchozí bod pro Design Thinking. První fáze procesu je věnována seznámení se s uživatelem a pochopením jeho přání, potřeb a cílů. To znamená, pozorovat lidi a zapojovat se do nich, abychom jim porozuměli na psychologické a emocionální úrovni. V této fázi se designér snaží odložit své předpoklady a získat skutečné poznatky o uživateli. Fáze 2: DefiniceDruhá fáze je věnována definování problému. Shromáždíte všechna svá zjištění z fáze empatie a začnete jim dávat smysl: s jakými obtížemi a překážkami se vaši uživatelé setkávají? Jak velký uživatelský problém musí váš tým vyřešit? Když problém zformulujete do slov, můžete začít přicházet s řešeními a nápady – čímž se dostáváme do třetí fáze. Fáze 3: Idea, návrhS důkladným pochopením vašich uživatelů a jasným prohlášením o problému je čas začít pracovat na potenciálních řešeních. Ve třetí fázi design thinkingu je čas na kreativní řešení. Existuje mnoho různých typů technik generování nápadů, od brainstormingu a mindmappingu až po bodystorming (scénáře hraní rolí) či další způsoby. Ke konci této fáze je zapotřebí velký počet nápadů zúžit na několik nejlepších, se kterými budete dále pracovat. Fáze 4: PrototypTato fáze je celá o experimentování a přeměně nápadů na hmatatelné produkty. Prototyp je v podstatě zmenšená verze produktu, která zahrnuje potenciální řešení identifikovaná v předchozích fázích. Tento krok je klíčem k testování každého řešení a zvýraznění jakýchkoli omezení a nedostatků. Fáze 5: TestPo prototypování přichází uživatelské testování, ale je důležité poznamenat, že toto je jen zřídka konec procesu Design Thinkingu. Ve skutečnosti vás výsledky testovací fáze často přivedou zpět k předchozímu kroku a poskytnou vám informace, které potřebujete k předefinování původního problému nebo na nové nápady, o kterých jste dříve neuvažovali. Účel Design ThinkinguDozvěděli jsme se dostatek informací o tom, jak Design Thinking funguje, pojďme se podívat na to, proč je to důležité. Existuje mnoho výhod používání přístupu Design Thinking – ať už v obchodním, vzdělávacím, osobním nebo sociálním kontextu. Design Thinking v první řadě podporuje kreativitu a inovace. Jako lidské bytosti spoléháme na znalosti a zkušenosti, které jsme nashromáždili během svého života. Vytváříme si vzorce a návyky, které jsou sice užitečné v určitých situacích, ale mohou omezit náš pohled na věci, pokud jde o řešení problémů. Namísto opakování stejných osvědčených metod nás Design Thinking povzbuzuje, abychom zvážili alternativní řešení, která jsme předtím nepoužili, vyzývá nás k hledání nových cest a nápadů. Design Thinking se často uvádí jako zlatá střední cesta při řešení problémů - není zcela ponořeno do emocí a intuice, ale nespoléhá se také jen na analytiku, vědu a zdůvodnění. Další velkou výhodou Design Thinkingu je, že na první místo klade lidi. Tím, že se tak intenzivně zaměřuje na empatii, povzbuzuje podniky a organizace, aby zvážily skutečné lidi, kteří používají jejich produkty a služby – což znamená, že je mnohem pravděpodobnější, že zasáhnou značku, pokud jde o vytváření smysluplných uživatelských zkušeností. Pro uživatele to znamená lepší a užitečnější produkty, které opravdu zlepšují náš život. Pro podniky to znamená spokojené zákazníky a zdravější hospodářský výsledek. Jaké jsou výhody Design Thinkingu v práci?V této závěrečné části vypíchneme některé z hlavních výhod používání Design Thinking v práci: • Výrazně snižuje čas uvedení produktu na trh: Design Thinking se svým důrazem na řešení problémů a hledání životaschopných řešení může výrazně snížit množství času stráveného designem a vývojem – zejména v kombinaci s lean a agilním přístupem. • Úspora nákladů a velká návratnost investic: rychlejší uvádění úspěšných produktů na trh v konečném důsledku šetří peníze podniku. Bylo prokázáno, že Design Thinking přináší značnou návratnost investic. • Zlepšuje retenci a loajalitu zákazníků: Design Thinking zajišťuje přístup zaměřený na uživatele, který v konečném důsledku zvyšuje zapojení uživatelů a udržení zákazníků z dlouhodobého hlediska. • Podporuje inovace: Design Thinking je o zpochybňování předpokladů a ustálených přesvědčení a povzbuzuje všechny zúčastněné strany, aby myslely mimo zažitý rámec. To podporuje kulturu inovací, která je důležitá pro každou společnost. • Dá se použít v celé společnosti: nejlepší věc na designovém myšlení je, že není jen pro designéry. Využívá skupinové myšlení a podporuje spolupráci mezi týmy. A co víc, dá se použít prakticky na jakýkoli tým v jakémkoli odvětví. Design Thinking můžete začít aplikovat i v malém. Můžete se zaměřit jen na jeden aspekt procesu Design Thinking, jako je například poznávání svých zákazníků. Pokud se vám například nedaří získat pozitivní recenze zákazníků, můžete se rozhodnout uskutečnit rozhovory s uživateli, abyste zjistili, co vašim zákazníkům chybí.
Weby pro vývojáře, které musíte znát
Vzdělávání
15.10.2022
Skillmea

Weby pro vývojáře, které musíte znát

Existuje tolik webových stránek, které usnadňují vývojářům práci. Určitě ale nikdo nezná všechny a proto se v tomto článku podíváme na několik webových stránek, které vývojáři při své práci využijí. RoadmapShTato webová stránka poskytuje studijní cesty, pokyny a další vzdělávací obsah, který vývojářům pomůže vybrat si cestu a nasměrovat jejich učení. Je to velmi užitečné jak pro začátečníky, tak pro studenty, kteří potřebují pomoci nasměrovat s dalším studiem.[Roadmap.sh] OverApi.comPro všechny vývojáře je OverAPI jednou z nejkrásnějších a nejužitečnějších webových stránek. Tato webová stránka obsahuje cheatsheety pro většinu programovacích jazyků. Podívejte se na to hned teď.[OverAPI] Ray.soTato webová stránka vám umožňuje pořizovat krásné screenshoty z kódu. Má také tmavý režim a některá předinstalovaná témata pro různé programovací jazyky. Můžete také použít jeho rozšíření pro VS Code. [Ray.so] Built WithZjistěte, na jakých technologiích je postavena webová stránka, kterou jste navštívili, pomocí tohoto webu nebo Chrome rozšíření. BuiltWith je nástroj pro profilování webových stránek. Po vyhledání stránky BuiltWith vrátí všechny technologie, které na stránce najde. [Built With] DevDocsDevDocs spojuje množství API dokumentace v jediném rozhraní s možností vyhledávání. Na jednom místě naleznete dokumenty týkající se různých programovacích jazyků a technologií. [DevDocs] Daily.devDaily.dev je platforma, kde najdete spoustu dobrých článků, které si můžete denně přečíst a zůstat informováni o novinkách ze světa developmentu. Zobrazuje nejlepší články z různých platforem přímo ve vašem feedu. Zůstaňte informováni o kvalitním obsahu z různých platforem přímo do vašeho prohlížeče pomocí Chrome rozšíření. [Daily Dev] Css-tricksSvé dovednosti v oblasti webového vývoje můžete zvládnout tak, že se na tété webové stránce naučíte všechny základy CSS. Pokud jste to ještě nevěděli, CSS je to, co dělá webové stránky hezkými a určuje jim vzhled. [css tricks.png]Css tricks Meta TagsMeta Tags je generátor značek webových stránek, který vám také umožňuje aktualizovat a experimentovat s vaším obsahem předtím, než uvidíte, jak se bude zobrazovat na internetu a na sociálních sítích. Je to dobré nejen pro SEO. [Meta tags] CodePenCodePen je legendární webová vývojářská platforma, která umožňuje uživatelům upravovat front-end jazyky, jako jsou HTML, CSS a JavaScript, aniž by museli instalovat jakýkoli software. Všechny změny jsou viditelné v reálném čase, což usnadňuje řešení problémů. Vývojáři a designéři si také mohou vyměňovat svá vytvořená díla (známá jako pens) se zbytkem světa. Na CodePen lze nalézt obrovské množství inspirace. [codepen.png] Readme.soTato webová stránka vám umožňuje vytvořit README dokument velmi snadno a rychle. Jeho jednoduchý editor vám pomůže rychle přidat a přizpůsobit všechny sekce, které potřebujete pro soubor README vašeho projektu. Můžete to použít k rychlému vytvoření dokumentace vašich projektů s otevřeným zdrojovým kódem.[Readme.so] ZávěrDěkujeme za přečtení, doufáme, že jste našli několik nových stránek, které vám někdy pomohou. V budoucnu se s vámi podělíme o další nové a užitečné webové stránky pro developery.

Nezmeškej info o nových kurzech a speciálních nabídkách