Matej Gábriš soutěžil v naší
CODE ARENE během Profesia days začátkem března a získal zasloužené první místo! Matěj není vůbec skoupy na slovo, a tak jsme ho řádně vyzpovídali.
Matějovy kroky vedly 2. března 2017 do naší CODE ARENY v bratislavské Inchebě. Že není žádný nováček na IT scéně, nám bylo jasné hned. Vždyť přece získal první místo v naší kodérské soutěži.
Matěj má mnoho zkušeností, zmiňme tedy některé projekty:
A tak jsme se rozhodli, že ho trošku vyzpovídáme. Prozradil nám něco ze zákulisí programování jako takového. Třeba jsme se dozvěděli, že kromě toho, že příprava webky trvá dlouhé hodiny, může se někdy prodloužit i na celý rok (to se mu totiž opravdu reálně stalo). Matěj oficiálně pracuje jako full-stack developer a v následujících řádcích se dozvíš spoustu zajímavosti o něm, jeho práci a celkově o programování. Tak čti ꜜ
Zúčastnil ses soutěže, ve které jsi musel naprogramovat webstránku podle zadání v časovém limitu 15 minut. Pro laika je to šílený čas. Pro profesionála? Dá se nakódovat webstránka za 15 minut? Kolik času reálně stráví programátor při tvoření webové stránky?
Nelze říci, že soutěž byla přímo o naprogramování celé webové stránky. Jednalo se o programování „templatu“ v jazycích HTML a CSS z připraveného designu. Nelze připravit celou webstránku za 15 minut. Všichni soutěžící se pokoušeli za 15 minut připravit část webové stránky, tak aby byla pro diváky co nejvíce vizuálně podobná dodanému designu.
Reálně tráví programátor při přípravě webové stránky dlouhé hodiny. Samozřejmě tento čas se liší podle toho, o jakého programátora se jedná. V mém případě lze říci, že jsem full-stack developer, což znamená, že mám na starosti přípravu celé stránky od designu přes front-end (viditelná část webstránky pro všechny návštěvníky) až po back-end (část webstránky používaná administrátory). U jednodušších projektů jako například prezentační webstránka pro firmu se čas na úplné dokončení webové stránky pohybuje v rozmezí pár dní. Avšak u větších projektů, kde požadují klienti na míru připravená řešení, se může doba přípravy prodloužit na týdny až měsíce.
A na čem všem to závisí?
Délka přípravy webové stránky závisí na množství faktorů. Od velikosti webstránky, od množství programátorů, kteří na webstránce pracují, od zkušeností programátora i od spolupráce se zákazníky. V posledním případě se mi jednou stalo, že zákazník dokázal prodloužit přípravu webové stránky io jeden rok. Je to výjimečné, ale může se to stát.
Spousta lidí momentálně odchází za prací do zahraničí. Jak vnímáš trendy v programování na Slovensku v porovnání se zahraničím?
Nevím, co bych nazval trendem v programování. Používání nových frameworků? Jelikož web developer pracuje v online světě, tak všechny novinky se k nám dostanou stejně rychle jako do jiných koutů světa. Záleží na programátorovi, zda má chuť se učit nové věci, nebo zůstane u svého standardu.
A jak je to s prací na Slovensku? Jak vnímáš náš trh v této oblasti? Je zde dost nabídek, dá se zde vůbec prosadit?
Slovenský trh rozhodně nabízí mnoho možností pro programátory. Určitě není potřeba vycestovat. Pracovních míst pro programátory je více než dostatek. Dá se říci, že je velký nedostatek programátorů.
A co si tedy myslíš o pracovních podmínkách v zahraničí? Mají programátoři v cizině lepší podmínky v porovnání s programátory na Slovensku?
Pokud se jedná o plat, tak v zahraničí bývá několikanásobně vyšší, ale i finance potřebné pro běžný život jsou vyšší. Pracovní podmínky lze srovnávat. Benefity jako fotbalový stůl, místo pro rychlý spánek, pohyblivý čas na práci a podobně, jsou již běžné iu nás. Firmy se předbíhají, kdo nabídne více benefitů, aby dostali programátora k sobě a pak si jej i udrželi.
Jak lze podle tebe co nejjednodušeji dostat k programování webstránek? Musí mít k tomu člověk nějaký talent, nebo stačí jen chuť?
Na programování webstránek se může dát opravdu každý. Stačí jen chuť a výdrž. Určitě není zapotřebí žádný speciální talent. Já jsem například začínal, když mi bylo 15 let (dnes je mi 30). Začal jsem programovat v jazyce C++ pouze v konzoli. V podstatě jsem se všechno naučil sám a nechodil jsem na vysokou školu. Když mi bylo 25 let, tak jsem navštěvoval jeden večerní kurz. To jsem už ale byl zběhlý programátor a kurz mi jen takříkajíc dal dohromady vše, co jsem už ovládal a nasměroval mě správným směrem. Jako full-stack developer potřebuji ovládat všechny jazyky běžně používané při tvorbě webstránek HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL a není mi cizí ani linux, nicméně ovládám i další programovací jazyky jako například C, C#, JAVA.
Co byste poradil začínajícím kodérům? Na co si mají dát pozor a naopak, čemu by měli věnovat nejvíc pozornosti?
Začínajícím kodérem bych doporučil se naučit dobře a správně googlit, protože to budou dělat většinu času, kdy si nebudou vědět rady s nějakým problémem. Určitě doporučuji - naučit se pořádně jeden programovací jazyk, díky čemuž bude už hračka naučit se jakýkoli jiný programovací jazyk. Tím nemám na mysli HTML či CSS.
Díky za rozhovor Matěj. Líbil se ti rozhovor? Věnuj mu 👍 Pokud máš na Matěje nějakou otázku, napiš ji dolů do komentáře 👇